Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , μίλησα και εγώ σήμερα με την ford motor Hellas και απλά απογοητεύτηκα πλήρως.
Μου είπαν το update θα βγει αρχές μαϊου και θα έχει να κάνει με τους κύκλους ανανέωσης του dpf.
Τους ρώτησα άρα μόνο αυτό περιμένουμε, τίποτα άλλο δεν θα γίνει ?
Μου είπαν το εργοστάσιο αποφάνθηκε ότι είναι θέμα τρόπου οδήγησης ... Ε και εκεί άρχισαν τα όργανα..
Τους παρέθεσα όλα τα ψέματα που μας έχουν πει εν σχέση με το manual του αυτοκινήτου (δεν χρειάζεται να τα αναφέρω τα ξέρουμε πλέον όλοι) και απάντηση δεν πήρα , το μόνο που μου είπαν είναι ότι το διαγνωστικό δεν βγάζει βλάβη δλδ είναι φυσιολογικό το αυτοκίνητο να έχει γεμίσει πετρέλαια στα λάδια και να πηγαίνει σα να έχει λόξυγκα τους λέω...
Πάτος πραγματικά ..
Καλησπέρα geo, ζήτησε τους να σου δώσουν όλα αυτά που σου είπαν γραπτώς.
 

kbrutz

Newbie
Apr 14, 2022
2
1
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,
έχω ένα Fiesta diesel 120hp.
Από καινούριο που το πήρα (2019), μου έβγαλε ένδειξη για τα λάδια μετά από 4000 χλμ, έκανα την ανάκληση που υπήρχε για το μοντέλο και όλα καλά...
Μετά από άλλες 5000 χλμ ξανά τα ίδια.. Στην αντιπροσωπία που το πήγα μου είπαν έχει περάσει πετρέλαιο στα λάδια οπότε και ξαναέγινε αλλαγη λαδιών, ενώ παράλληλα μου είπαν να αλλάξω "τρόπο" οδήγηση και μου έδωσαν οδηγίες τις οποίες βέβαια και γνώριζα εξ αρχής (να ζεσταίνετε, όχι πολύ ρελαντί, αρκετά χλμ λόγω του diesel). Ακόμα και εγώ έγινα ακόμα πιο σχολαστικός στο να προσέχω τις αναγεννήσεις και να μην το σβήνω όταν κάνει αναγέννηση κλπ. Παρ' όλα αυτά βλέπω ξανά να έχει ανέβη η στάθμη των λαδιών κάτι που με κάνει να καταλαβαίνω ότι το προβλημα συνεχίζεται.

Έχει κάποιος άλλος το ίδιο θέμα ή είμαι μόνος ? wall wall wall
Κάποια συμβουλή, αφού δεν είναι και ότι καλύτερο να αλλάζω λάδια κάθε 5000 χλμ...

Καλησπέρα στην ομάδα και στους ομοιοπαθείς.

Είμαι και εγώ κάτοχος του ίδιου οχήματος με αγορά 11/2017 .

Μου έχει εμφανίσει το ίδιο φαινόμενο με τα λάδια στις 4.000km , στις 17.000km , στις 25.000km και πρόσφατα στις 47.500km .
Και στην δική μου περίπτωση η αντιπροσωπεία Βροχίδης - Χατζής στην Θεσ/νίκη λέει ακριβώς τα ίδια από την πρώτη στιγμη, περί οδήγησης κτλ και φταίει ότι το αυτοκίνητο είναι μέσα στην πόλη και μπούρδες. "Φουσκώνουν" τα λάδια ....λέει ο υπέυθυνος.

Τελικά, προφανώς και ο εν λόγω κινητήρας έχει πρόβλημα για το οποίο σφυρίζουν αδιάφορα .

Υπάρχει τελικά κάποια ξεκάθαρη εξήγηση ή θα πρέπει να τους κάνουμε ρόμπα στα σοσιαλ μήπως και ταρακουνηθεί κάπως η κατάσταση;
Post automatically merged:

Εγώ τους ζήτησα να μου στείλουν γραπτώς γιατί γίνεται αυτό.Μολις το πάρω θα κινηθώ νομικά.

Αγαπητέ είμαι και εγώ έτοιμος να το ζητήσω και να κάνω ακριβώς το ίδιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα στην ομάδα και στους ομοιοπαθείς.

Είμαι και εγώ κάτοχος του ίδιου οχήματος με αγορά 11/2017 .

Μου έχει εμφανίσει το ίδιο φαινόμενο με τα λάδια στις 4.000km , στις 17.000km , στις 25.000km και πρόσφατα στις 47.500km .
Και στην δική μου περίπτωση η αντιπροσωπεία Βροχίδης - Χατζής στην Θεσ/νίκη λέει ακριβώς τα ίδια από την πρώτη στιγμη, περί οδήγησης κτλ και φταίει ότι το αυτοκίνητο είναι μέσα στην πόλη και μπούρδες. "Φουσκώνουν" τα λάδια ....λέει ο υπέυθυνος.

Τελικά, προφανώς και ο εν λόγω κινητήρας έχει πρόβλημα για το οποίο σφυρίζουν αδιάφορα .

Υπάρχει τελικά κάποια ξεκάθαρη εξήγηση ή θα πρέπει να τους κάνουμε ρόμπα στα σοσιαλ μήπως και ταρακουνηθεί κάπως η κατάσταση;
Post automatically merged:



Αγαπητέ είμαι και εγώ έτοιμος να το ζητήσω και να κάνω ακριβώς το ίδιο.
Καλησπέρα, θα σου πρότεινα να πας στην ford Στάθης στον Λαγκαδά διότι έχουν εμπειρία στο συγκεκριμένο πρόβλημα από το δικό μου όχημα και του thanos13.
Η ford Βροχίδης-Χατζής και η υπευθυνότητα είναι αντίθετες έννοιες.
Καλό θα ήταν να ζητήσεις γραπτώς απο την ford motor Hellas απάντηση για το πρόβλημα.
Αν θέλεις γράψε τον αριθμό πλαισίου από το αυτοκίνητο σου.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
42
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Τις τελευταίες μέρες μου συνέβη κάτι περίεργο.

Την προηγούμενη εβδομάδα μου ήρθε SMS από τη ΒΕΛΜΑΡ στο πλαίσιο καμπάνιας για update στον εγκέφαλο. Το ίδιο απόγευμα μου τηλεφώνησε και μια κοπέλα για την επιβεβαίωση ότι το έλαβα. Σε ερώτηση για το τι αφορά δεν ήξερε να μου πει. Απλά με ενημέρωσε να περιμένω τηλεφώνημα από το συνεργείο για να κλείσουμε ραντεβού.

Το τηλεφώνημα ήρθε λίγες μέρες μετά, όπου απλά ενημερώθηκα ότι έφυγε μαζικά το SMS και ότι το VIN του αυτοκινήτου μου δεν ανήκε στη λίστα τους. Ρώτησα τι είδους πρόβλημα θέλουν να διορθώσουν με αυτό και η απάντηση στο όριο της αγένειας ήταν να μη με ενδιαφέρει αφού δεν αφορά το αυτοκίνητό μου.

Το αναφέρω εδώ γιατί κι εγώ TDCI Euro 6.2 έχω (12/2018) και υποθέτω ότι το update μάλλον σχετίζεται με το θέμα του oil dilution που παρουσιάζεται έντονα στα αυτοκίνητά σας...
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13 and Konstantinos.p
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Τις τελευταίες μέρες μου συνέβη κάτι περίεργο.

Την προηγούμενη εβδομάδα μου ήρθε SMS από τη ΒΕΛΜΑΡ στο πλαίσιο καμπάνιας για update στον εγκέφαλο. Το ίδιο απόγευμα μου τηλεφώνησε και μια κοπέλα για την επιβεβαίωση ότι το έλαβα. Σε ερώτηση για το τι αφορά δεν ήξερε να μου πει. Απλά με ενημέρωσε να περιμένω τηλεφώνημα από το συνεργείο για να κλείσουμε ραντεβού.

Το τηλεφώνημα ήρθε λίγες μέρες μετά, όπου απλά ενημερώθηκα ότι έφυγε μαζικά το SMS και ότι το VIN του αυτοκινήτου μου δεν ανήκε στη λίστα τους. Ρώτησα τι είδους πρόβλημα θέλουν να διορθώσουν με αυτό και η απάντηση στο όριο της αγένειας ήταν να μη με ενδιαφέρει αφού δεν αφορά το αυτοκίνητό μου.

Το αναφέρω εδώ γιατί κι εγώ TDCI Euro 6.2 έχω (12/2018) και υποθέτω ότι το update μάλλον σχετίζεται με το θέμα του oil dilution που παρουσιάζεται έντονα στα αυτοκίνητά σας...
Καλημέρα, ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Στο ford etis με το vin του δικού σου οχήματος βγάζει update;
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
42
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Στο ford etis με το vin του δικού σου οχήματος βγάζει update;
Το έψαξα και δε βγάζει τίποτα. Ένας λόγος παραπάνω να παραξενευτώ.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
42
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Τότε μπορεί να είναι για άσχετο λόγο, ή κάποιος που πετάει αετό, χτύπησε false alarm και έβαλε τον υπόλοιπο κόσμο να τρέχει τσάμπα...
 

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Εμένα μου έστειλε e mail η ford motor hellas ότι οφείλεται στην οδήγηση του αυτοκινήτου και όταν ανάβει λαμπάκι για τον καθαρισμό του φίλτρου θα πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες κατασκευαστή. Λαμπάκι dpf δεν έχει ανάψει ποτέ οπότε κανένα πρόβλημα άσχετα αν κάνει oil dilution
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Εμένα μου έστειλε e mail η ford motor hellas ότι οφείλεται στην οδήγηση του αυτοκινήτου και όταν ανάβει λαμπάκι για τον καθαρισμό του φίλτρου θα πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες κατασκευαστή. Λαμπάκι dpf δεν έχει ανάψει ποτέ οπότε κανένα πρόβλημα άσχετα αν κάνει oil dilution
Καλημέρα, εμένα δεν μου έχουν απαντήσει προς το παρόν.
Αν μπορείς ανέβασε μία φωτό απο το email.
 

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, εμένα δεν μου έχουν απαντήσει προς το παρόν.
Αν μπορείς ανέβασε μία φωτό απο το email.
Θα σου απαντήσουν απλά δεν πρέπει να δημοσιευτεί σε δημόσιο site αλλά δεν γράφει και κάτι το ιδιαίτερο
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,χθες μου συνέβη το εξης παράδοξο,σύνδεσα το κινητό μου στο αυτοκίνητο και ξεκίνησα για μια διαδρομή,στο ford pass μου έβγαλε μήνυμα oil change required και οτι η ζωή του λιπαντικού είναι κοντά στο μηδέν.Ένδειξη στο καντράν δεν μου έβγαλε,σήμερα θα δω που βρίσκεται η στάθμη,απο την τελευταία αλλαγή έχω κάνει περίπου 4.000 χλμ.Εχω την εντύπωση οτι μετά την αναβάθμιση που χάλασε το start stop δεν βγάζει ένδειξη για αλλαγή όταν ανέβει η στάθμη πάνω απο το max.Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι ανάλογο;
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,χθες μου συνέβη το εξης παράδοξο,σύνδεσα το κινητό μου στο αυτοκίνητο και ξεκίνησα για μια διαδρομή,στο ford pass μου έβγαλε μήνυμα oil change required και οτι η ζωή του λιπαντικού είναι κοντά στο μηδέν.Ένδειξη στο καντράν δεν μου έβγαλε,σήμερα θα δω που βρίσκεται η στάθμη,απο την τελευταία αλλαγή έχω κάνει περίπου 4.000 χλμ.Εχω την εντύπωση οτι μετά την αναβάθμιση που χάλασε το start stop δεν βγάζει ένδειξη για αλλαγή όταν ανέβει η στάθμη πάνω απο το max.Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι ανάλογο;
Καλημέρα Θάνο, στο δικό μου έβγαλε μήνυμα "change oil soon" στις 4000 χλμ και η στάθμη ήταν λίγο πάνω από το max.
Με το νέο update που διορθώνει το start-stop και καινούργια λάδια και φίλτρο λαδιού έχω κάνει 1800 χλμ.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Κωνσταντίνε,μόλις τσέκαρα τα λάδια,είναι πάνω απο το max,ένδειξη όμως δεν έβγαλε.θα πάρω να μιλήσω με Στέλιο.Κανένα άλλο νεο απο την υπόθεση είχες;
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Κωνσταντίνε,μόλις τσέκαρα τα λάδια,είναι πάνω απο το max,ένδειξη όμως δεν έβγαλε.θα πάρω να μιλήσω με Στέλιο.Κανένα άλλο νεο απο την υπόθεση είχες;
Καλημέρα, πήρα γραπτή απάντηση μέσω email από την ford motor Hellas στην οποία δεν απαντάνε στις ερωτήσεις ούτε στα αιτήματα μου, αντίθετα γράφουν ότι φταίει το προφίλ οδήγησης και ότι δεν υπάρχουν στην Ελλάδα αντιπροσωπείες ford αλλά εξουσιοδοτημένοι πωλητές/επισκευαστές ford οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για την πώληση και συντήρηση των οχημάτων και η ford motor Hellas δεν έχει καμία ευθύνη.
Τέλος γράφουν ότι θα πρέπει η ford Στάθης να απαντήσει σε όποια απορία έχω για τον σωστό τρόπο οδήγησης και ότι άλλο χρειαστώ.
 

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,χθες μου συνέβη το εξης παράδοξο,σύνδεσα το κινητό μου στο αυτοκίνητο και ξεκίνησα για μια διαδρομή,στο ford pass μου έβγαλε μήνυμα oil change required και οτι η ζωή του λιπαντικού είναι κοντά στο μηδέν.Ένδειξη στο καντράν δεν μου έβγαλε,σήμερα θα δω που βρίσκεται η στάθμη,απο την τελευταία αλλαγή έχω κάνει περίπου 4.000 χλμ.Εχω την εντύπωση οτι μετά την αναβάθμιση που χάλασε το start stop δεν βγάζει ένδειξη για αλλαγή όταν ανέβει η στάθμη πάνω απο το max.Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι ανάλογο;
Πρώτα στο βγάζει στο ford pass και μετά στο καντράν σε καμία βδομάδα θα στο βγάλει και καντράν
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, πήρα γραπτή απάντηση μέσω email από την ford motor Hellas στην οποία δεν απαντάνε στις ερωτήσεις ούτε στα αιτήματα μου, αντίθετα γράφουν ότι φταίει το προφίλ οδήγησης και ότι δεν υπάρχουν στην Ελλάδα αντιπροσωπείες ford αλλά εξουσιοδοτημένοι πωλητές/επισκευαστές ford οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για την πώληση και συντήρηση των οχημάτων και η ford motor Hellas δεν έχει καμία ευθύνη.
Τέλος γράφουν ότι θα πρέπει η ford Στάθης να απαντήσει σε όποια απορία έχω για τον σωστό τρόπο οδήγησης και ότι άλλο χρειαστώ.
Τώρα αφού σε πιάσαμε κορόιδο και στο πουλήσαμε,κοψε το λαιμό σου και βγάλε άκρη,τέλειο after sales.Ωραίοι είναι,κάποιον μου θυμίζουν,πως το λέει να δεις,ααααα..... ναι προσωπική ευθύνη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Τώρα αφού σε πιάσαμε κορόιδο και στο πουλήσαμε,κοψε το λαιμό σου και βγάλε άκρη,τέλειο after sales.Ωραίοι είναι,κάποιον μου θυμίζουν,πως το λέει να δεις,ααααα..... ναι προσωπική ευθύνη.
Το καλύτερο είναι ότι στο τέλος του email γράφουν ότι μου απαγορεύουν να δημοσιοποιήσω την απάντηση τους, έχουν το "γνώθι σαυτόν"-παραδέχονται ότι είναι μ@λ@κες αλλά μην το πείς πουθενά. 😂😂😂
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,χθες μου συνέβη το εξης παράδοξο,σύνδεσα το κινητό μου στο αυτοκίνητο και ξεκίνησα για μια διαδρομή,στο ford pass μου έβγαλε μήνυμα oil change required και οτι η ζωή του λιπαντικού είναι κοντά στο μηδέν.Ένδειξη στο καντράν δεν μου έβγαλε,σήμερα θα δω που βρίσκεται η στάθμη,απο την τελευταία αλλαγή έχω κάνει περίπου 4.000 χλμ.Εχω την εντύπωση οτι μετά την αναβάθμιση που χάλασε το start stop δεν βγάζει ένδειξη για αλλαγή όταν ανέβει η στάθμη πάνω απο το max.Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι ανάλογο;
Καλησπέρα, εμένα στο ford pass μου έχει βγάλει ένδειξη για αλλαγή λαδιών απο 3 Μαρτίου αλλά στο καντράν τίποτα ακόμα. Μάλλον περιμένει να ξεχειλίσει πρώτα ..
Post automatically merged:

Καλημέρα, πήρα γραπτή απάντηση μέσω email από την ford motor Hellas στην οποία δεν απαντάνε στις ερωτήσεις ούτε στα αιτήματα μου, αντίθετα γράφουν ότι φταίει το προφίλ οδήγησης και ότι δεν υπάρχουν στην Ελλάδα αντιπροσωπείες ford αλλά εξουσιοδοτημένοι πωλητές/επισκευαστές ford οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για την πώληση και συντήρηση των οχημάτων και η ford motor Hellas δεν έχει καμία ευθύνη.
Τέλος γράφουν ότι θα πρέπει η ford Στάθης να απαντήσει σε όποια απορία έχω για τον σωστό τρόπο οδήγησης και ότι άλλο χρειαστώ.
Τραγωδία για άλλη μια φορά από την ford motor Hellas που δεν μπορεί να κάνει ούτε τα βασικά..
Εγώ θα κάνω το τελευταίο update που υποτίθεται ότι θα βγει τώρα και μετά θα του βάλω πρόγραμμα να δω αν θα αλλάξει κάτι, αν όχι θα τους το δώσω να το έχουν να παίζουν !!
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13 and Konstantinos.p

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread