Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Θάνο, στο δικό μου αυτοκίνητο όταν αλλάζουμε λάδια και φ.λαδιού η κατανάλωση μειώνεται για τα πρώτα 1000-1500χλμ και μετά σταδιακά αυξάνεται εώς τα 3500-4000χλμ.
Το ίδιο συμβαίνει και στον ήχο του κινητήρα ο οποίος είναι πιο γλυκός με καινούργια λάδια και το μοτέρ στροφάρει ελεύθερα ενώ μετά τα 1500χλμ ο ήχος σταδιακά γίνεται τραχύς και το μοτέρ "σφίγγει".
Το πλήθος των αναπλάσεων του dpf ακολουθεί το ίδιο μοτίβο:
Με καινούργια λάδια κάνει λιγότερες αναπλάσεις dpf με μικρότερη διάρκεια και σταδιακά αυξάνεται το πλήθος και η διάρκεια των αναπλάσεων μέχρι τα 3500-4000χλμ που βγάζει ένδειξη στον πίνακα οργάνων " change oil soon".
Το τελευταίο update στην pcm διόρθωσε το πρόβλημα με το start-stop και πλέον λειτουργεί κανονικά χωρίς όμως να γνωρίζουμε αν διορθώνει και κάτι άλλο καθώς δεν υπάρχει ενημέρωση απο την ford motor Hellas πρός τις αντιπροσωπείες.
Το update το είδαμε με τον Στέλιο τυχαία στο διαγνωστικό και είπαμε να το κάνουμε καλού-κακού.
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,τα ιδια ακριβώς συμβαίνουν και στο δικό μου,αυτό που παρατήρησα με το που ζέστανε ο καιρός είναι οτι δεν κρατάει ανεβασμένο ρελαντί τόσο συχνά.Επίσης όποτε ανέβαζε ρελαντί έπεφτε και η θερμοκρασία του κινητήρα.Σήμερα μετά απο 3500 χλμ απο την αλλαγή τσέκαρα τη στάθμη και είναι στο max και ίσως λίγο πιο πάνω,οπότε περιμένω απο μέρα σε μέρα να βγάλει ένδειξη στο καντράν.Μίλησα το πρωί με Στέλιο και μολις βγάλει ένδειξη θα το πάω για αλλαγή.Μετά την απαράδεκτη απάντηση της Ford για το θέμα άρχισε να οριμάζει μέσα μου η απόφαση της πώλησης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , οι άνθρωποι αυτοί είναι τραγικοί πραγματικά ... Κρίμα γιατί έχουν περάσει 4 ford από την οικογένεια μου αλλά τέτοιο χάλι πρώτη φορά πραγματικά .
Το update που έκανες στο αυτοκίνητο τσεκαρες μήπως είναι τύπου downgrade όπως έκαναν σε εμένα ?
Είδες καμία διαφορά σε φάση θερμοκρασίας ή συμπεριφοράς του αυτοκινήτου μετά το update ?
Καλησπέρα geo, το update στην pcm είναι σίγουρα νέα έκδοση λογισμικού και όχι downgrade όπως έκαναν σε εσένα.
Αυτό το γνωρίζω διότι όταν πήγα στην ford Στάθης ρώτησα αν υπάρχει κάποια ενημέρωση για το start-stop και αφού είδαν τα email μου απάντησαν πώς δεν έχουν κάποιο νέο.
Μετά την αλλαγή λαδιών και φ.λαδιού βάλαμε το διαγνωστικό στο αυτοκίνητο προληπτικά μήπως και έχει κρατήσει καμιά βλάβη και τότε είδαμε ότι υπάρχει update στην pcm και αποφασίσαμε να το κάνουμε.
Το διαγνωστικό έκανε online λήψη λογισμικού για 10-15 λεπτά και άλλα 10 λεπτά εγκατάσταση, στην όλη διαδικασία ήμουν παρών.
Στο αυτοκίνητο προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά στην λειτουργία ή την συμπεριφορά του.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα geo, το update στην pcm είναι σίγουρα νέα έκδοση λογισμικού και όχι downgrade όπως έκαναν σε εσένα.
Αυτό το γνωρίζω διότι όταν πήγα στην ford Στάθης ρώτησα αν υπάρχει κάποια ενημέρωση για το start-stop και αφού είδαν τα email μου απάντησαν πώς δεν έχουν κάποιο νέο.
Μετά την αλλαγή λαδιών και φ.λαδιού βάλαμε το διαγνωστικό στο αυτοκίνητο προληπτικά μήπως και έχει κρατήσει καμιά βλάβη και τότε είδαμε ότι υπάρχει update στην pcm και αποφασίσαμε να το κάνουμε.
Το διαγνωστικό έκανε online λήψη λογισμικού για 10-15 λεπτά και άλλα 10 λεπτά εγκατάσταση, στην όλη διαδικασία ήμουν παρών.
Στο αυτοκίνητο προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά στην λειτουργία ή την συμπεριφορά του.
Καλησπέρα , εννοείτε ότι πήρα σήμερα τηλέφωνο car center και τους ρώτησα για το update σε φάση έτοιμος πότε να το φέρω , και μου είπαν δεν υπάρχει κάτι ακόμα 😂😂😂😂
αντ αυτού μου είπε ότι υπάρχει κάποιος αν θέλω να το πουλήσω 😂😂😂😂😂.
Το θέατρο του παραλόγου...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p and thanos13

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , εννοείτε ότι πήρα σήμερα τηλέφωνο car center και τους ρώτησα για το update σε φάση έτοιμος πότε να το φέρω , και μου είπαν δεν υπάρχει κάτι ακόμα 😂😂😂😂
αντ αυτού μου είπε ότι υπάρχει κάποιος αν θέλω να το πουλήσω 😂😂😂😂😂.
Το θέατρο του παραλόγου...
😂😂😂😂😂 Ριζική λύση,θα σε απαλλάξουν απο το πρόβλημα και θα απαλλαγούν κι αυτοί απο εσένα,😂😂😂😂😂😂
Post automatically merged:

Εγώ το πουλάω πάντως,και τέτοιο πράγμα μη μου ξανατύχει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Το up date υπάρχει μόνο όταν το βάζουν στο διαγνωστικό. Εγώ την έκανα το start stop δουλεύει και μου είπαν να το αφήσουμε να δούμε αν θα κάνει κάποια διαφορά με τα λάδια.Αν ξαναβγάλει oil dilution τότε να κάνουμε κάτι στο λογισμικό τώρα τι δεν ξέρω. Μίλησα και με την Ford hellas και είπα να πιάσουν και αυτοί το εργοστάσιο να κάνει κάτι γιατί είναι αρκετά τα αυτοκίνητα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Κωνσταντίνε καλησπέρα,ήθελα να σε ρωτήσω αν η ford Στάθης έστειλε το mail με τα ερωτήματα στη ford και αν υπήρξε κάποια απάντηση.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Κωνσταντίνε καλησπέρα,ήθελα να σε ρωτήσω αν η ford Στάθης έστειλε το mail με τα ερωτήματα στη ford και αν υπήρξε κάποια απάντηση.
Καλημέρα Θάνο, το email το έστειλα ταυτόχρονα στην ford Στάθης και στην Ford motor Hellas την Δευτέρα 4/4/2022.
Έκανα κοινοποιήση και στους δύο, διότι διαπίστωσα διγλωσσία από πλευράς της ford motor Hellas.
Την Τρίτη 5/4/2022 η ford Στάθης έστειλε email στην ford motor Hellas στο οποίο θέτει τα ίδια ερωτήματα.
Μέχρι σήμερα 9/4/2022 δεν έχουμε πάρει απάντηση.

Στο email εκτός από τα ερωτήματα ζητάω να μου δωθούν γραπτώς τα εξής:
1) επέκταση εγγύησης.
2) ότι δεν υπάρχει κίνδυνος φωτιάς από τα πετρέλαια στα λάδια με όποιο κίνδυνο για την σωματική μου ακεραιότητα.
3) ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα στο όχημα μου σε μηχανικά-ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά μέρη.

Τέλος ενημερώνω ότι έχω στην διάθεση μου τους αριθμούς πλαισιού από τα δικά σας οχήματα με το ίδιο πρόβλημα ακριβώς αλλά με διαφορετικό τρόπο-προφίλ οδήγησης σε διαφορετικές πόλεις με διαφορετικές συνθήκες λειτουργίας.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: kbrutz

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Θάνο, το email το έστειλα ταυτόχρονα στην ford Στάθης και στην Ford motor Hellas την Δευτέρα 4/4/2022.
Έκανα κοινοποιήση και στους δύο, διότι διαπίστωσα διγλωσσία από πλευράς της ford motor Hellas.
Την Τρίτη 5/4/2022 η ford Στάθης έστειλε email στην ford motor Hellas στο οποίο θέτει τα ίδια ερωτήματα.
Μέχρι σήμερα 9/4/2022 δεν έχουμε πάρει απάντηση.

Στο email εκτός από τα ερωτήματα ζητάω να μου δωθούν γραπτώς τα εξής:
1) επέκταση εγγύησης.
2) ότι δεν υπάρχει κίνδυνος φωτιάς από τα πετρέλαια στα λάδια με όποιο κίνδυνο για την σωματική μου ακεραιότητα.
3) ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα στο όχημα μου σε μηχανικά-ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά μέρη.

Τέλος ενημερώνω ότι έχω στην διάθεση μου τους αριθμούς πλαισιού από τα δικά σας οχήματα με το ίδιο πρόβλημα ακριβώς αλλά με διαφορετικό τρόπο-προφίλ οδήγησης σε διαφορετικές πόλεις με διαφορετικές συνθήκες λειτουργίας.
Με την αναβάθμιση παρατήρησα ότι το dpf όταν ανεβαίνουν η στροφές στο ρελαντί δουλεύει πιο λίγο σε χρόνο από ότι πριν .Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΑ παραμένει στα ίδια επίπεδα όχι σταθερή στην μέση δηλαδή.Μου είπαν ότι αν ξανακάνει το oil dilution να πειράξουν το λογισμικό. Αν είναι να κινηθούμε νομικά πρέπει όλοι μαζί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Θάνο, το email το έστειλα ταυτόχρονα στην ford Στάθης και στην Ford motor Hellas την Δευτέρα 4/4/2022.
Έκανα κοινοποιήση και στους δύο, διότι διαπίστωσα διγλωσσία από πλευράς της ford motor Hellas.
Την Τρίτη 5/4/2022 η ford Στάθης έστειλε email στην ford motor Hellas στο οποίο θέτει τα ίδια ερωτήματα.
Μέχρι σήμερα 9/4/2022 δεν έχουμε πάρει απάντηση.

Στο email εκτός από τα ερωτήματα ζητάω να μου δωθούν γραπτώς τα εξής:
1) επέκταση εγγύησης.
2) ότι δεν υπάρχει κίνδυνος φωτιάς από τα πετρέλαια στα λάδια με όποιο κίνδυνο για την σωματική μου ακεραιότητα.
3) ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα στο όχημα μου σε μηχανικά-ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά μέρη.

Τέλος ενημερώνω ότι έχω στην διάθεση μου τους αριθμούς πλαισιού από τα δικά σας οχήματα με το ίδιο πρόβλημα ακριβώς αλλά με διαφορετικό τρόπο-προφίλ οδήγησης σε διαφορετικές πόλεις με διαφορετικές συνθήκες λειτουργίας.
Καλημέρα Κωνσταντίνε,αν μπορείς στείλε μου το email να το προωθήσω κι εγώ στη ford motor hellas και να ζητήσω κι εγώ τα ίδια.Αν υπάρχει πρόθεση να κινηθούμε νομικά εγώ είμαι σύμφωνος να συμμετέχω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kbrutz

theoanag

Member
May 23, 2018
112
47
28
Λυπαμε παιδια πραγματικα γι αυτο που σας συμβαινει ειναι απαραδεκτοι ,νοιωθω τυχερος που δεν το πηρα, εχω το mk7 1.6 πετρελαιο χωρις το παραμικρο θεμα, και το σκεφτομουν για αλλαγη.Ειδα προσφατα το τελευταιο βιντεο του Τατουρη στο youtube ,κορυφη για εμενα ,και εδειχνε ενα κινητηρα πετρελαιου με λιωσιμο πιστονιων, μια βασικη αιτια που ενεφερε ηταν οι συνεχεις αναγεννησεις του dpf περα απο αυτες που οριζει ο κατασκευαστης και η μιξη λαδιου πετρελαιου.Για καποιον που εχει πετρελαιο αξιζει να το δει γιατι αναφερει για προγραμματισμους, egr ,μη σωστο χρονισμο καυσης μπεκ κλπ. Εγω εαν ημουν στη θεση σας μιας και η εγγυηση δεν καλυπτει τιποτα απο οτι καταλαβα, θα του το πηγαινα να το κανει αυτοκινητο η θα το πουλουσα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p and thanos13

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Λυπαμε παιδια πραγματικα γι αυτο που σας συμβαινει ειναι απαραδεκτοι ,νοιωθω τυχερος που δεν το πηρα, εχω το mk7 1.6 πετρελαιο χωρις το παραμικρο θεμα, και το σκεφτομουν για αλλαγη.Ειδα προσφατα το τελευταιο βιντεο του Τατουρη στο youtube ,κορυφη για εμενα ,και εδειχνε ενα κινητηρα πετρελαιου με λιωσιμο πιστονιων, μια βασικη αιτια που ενεφερε ηταν οι συνεχεις αναγεννησεις του dpf περα απο αυτες που οριζει ο κατασκευαστης και η μιξη λαδιου πετρελαιου.Για καποιον που εχει πετρελαιο αξιζει να το δει γιατι αναφερει για προγραμματισμους, egr ,μη σωστο χρονισμο καυσης μπεκ κλπ. Εγω εαν ημουν στη θεση σας μιας και η εγγυηση δεν καλυπτει τιποτα απο οτι καταλαβα, θα του το πηγαινα να το κανει αυτοκινητο η θα το πουλουσα.
Καλημέρα theoanag,εγώ μετά απο 7 απροβλημάτιστα χρόνια με το mk7 1.4 diesel είπα να πάω σε κάτι πιο γρήγορο και σύγρονο και την πάτησα.Κάθε 30.000 χλμ service,120 ίπποι,οικονομία κτλ κτλ,μετά απο 3μιση χρόνια δεν ισχύει τίποτα απο τα πάραπάνω.Εξαπατημένος και εξοργισμένος πελάτης.ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ FORD.Η άριστη εντύπωση που είχα απο το mk7 μετατράπηκε σε κάκιστη στο mk8.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kbrutz and theoanag
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Κωνσταντίνε,αν μπορείς στείλε μου το email να το προωθήσω κι εγώ στη ford motor hellas και να ζητήσω κι εγώ τα ίδια.Αν υπάρχει πρόθεση να κινηθούμε νομικά εγώ είμαι σύμφωνος να συμμετέχω.
Καλημέρα Θάνο, καλό θα ήταν να μην στείλεις το ίδιο email γιατί κατ'αυτόν τον τρόπο θα μας κατηγορήσουν οτι έχουμε συνεννοηθεί (το έχουν κάνει ήδη μία φορά).
Καλύτερα να στείλεις ένα email στο οποίο:
α) να απαιτείς να φτιάξουν το όχημα σου (όπως ορίζει η εγγύηση).
β) να σου δωθεί γραπτώς ο λόγος που δεν μπορούν να το φτιάξουν.
γ) να σου δωθεί γραπτώς ποιές εργασίες έκαναν για να βρεθεί λύση.
δ) να σου δωθεί γραπτώς ότι δεν υπάρχει κίνδυνος φωτιάς από τα πετρέλαια στα λάδια.
ε) να ζητήσεις επέκταση της εγγύησης διότι το πρόβλημα υπάρχει από όταν το όχημα ήταν καινούργιο και έχει επιβαρυνθεί ο κινητήρας και τα επί μέρους εξαρτήματα.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Θάνο, καλό θα ήταν να μην στείλεις το ίδιο email γιατί κατ'αυτόν τον τρόπο θα μας κατηγορήσουν οτι έχουμε συνεννοηθεί (το έχουν κάνει ήδη μία φορά).
Καλύτερα να στείλεις ένα email στο οποίο:
α) να απαιτείς να φτιάξουν το όχημα σου (όπως ορίζει η εγγύηση).
β) να σου δωθεί γραπτώς ο λόγος που δεν μπορούν να το φτιάξουν.
γ) να σου δωθεί γραπτώς ποιές εργασίες έκαναν για να βρεθεί λύση.
δ) να σου δωθεί γραπτώς ότι δεν υπάρχει κίνδυνος φωτιάς από τα πετρέλαια στα λάδια.
ε) να ζητήσεις επέκταση της εγγύησης διότι το πρόβλημα υπάρχει από όταν το όχημα ήταν καινούργιο και έχει επιβαρυνθεί ο κινητήρας και τα επί μέρους εξαρτήματα.
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,αύριο κιόλας θα στείλω το mail.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,αύριο κιόλας θα στείλω το mail.
Μίλαγα με τον μωυσιδη σημερα 1 ώρα και αυτοί τα έχουν χαμένα στο τι πρέπει να γίνει.Απλα ξέρει ότι δεν υπάρχει λύση και το μόνο που λέει είναι η οδική συμπεριφορά. Και του είπα το πιο απλό τρελή σύμπτωση όλοι οι κακοί οδηγοί να οδηγούν φιέστα και όλοι οι άλλοι τις άλλες μάρκες και του λέω να μας κάνουν ένα σεμινάριο να μάθουμε πως πρέπει νά το οδηγάμε.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,είναι απλά εξοργιστικό να ξερουν οτι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα κατασκευαστικό πρόβλημα και να ρίχνουν το φταίξιμο στον τρόπο οδηγησης.Μας πούλησαν ελαττωματικό προιον και τώρα λένε οτι φταίει ο τρόπος που τα οδηγάμε.Εχω αλλάξει 6 αυτοκίνητα μέχρι τώρα και έχω διανύσει πάνω απο 1 εκατομμύριο χιλιόμετρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα με κάνένα.Σε λίγο θα μας πουν οτι χρειάζεται ειδικό δίπλωμα να οδηγείς fiesta diesel.Χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο καθημερινά εκτός πόλης σε διαδρομές 40+40 χιλιομέτρων με ταχύτητες 100-140 km/h αναλόγως των συνθηκών και έχω καταργήσει την 6η ταχύτητα λόγω χαμηλών στροφών.Αυυό που κατάλαβα είναι οτι με τις μπουρδες που μας λένε απλα κερδίζουν χρόνο μέχρι να λήξουν οι εγγυήσεις και να αρχίσουμε να πληρώνουμε τις βλάβες απο την τσέπη μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef, theoanag and Konstantinos.p
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,είναι απλά εξοργιστικό να ξερουν οτι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα κατασκευαστικό πρόβλημα και να ρίχνουν το φταίξιμο στον τρόπο οδηγησης.Μας πούλησαν ελαττωματικό προιον και τώρα λένε οτι φταίει ο τρόπος που τα οδηγάμε.Εχω αλλάξει 6 αυτοκίνητα μέχρι τώρα και έχω διανύσει πάνω απο 1 εκατομμύριο χιλιόμετρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα με κάνένα.Σε λίγο θα μας πουν οτι χρειάζεται ειδικό δίπλωμα να οδηγείς fiesta diesel.Χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο καθημερινά εκτός πόλης σε διαδρομές 40+40 χιλιομέτρων με ταχύτητες 100-140 km/h αναλόγως των συνθηκών και έχω καταργήσει την 6η ταχύτητα λόγω χαμηλών στροφών.Αυυό που κατάλαβα είναι οτι με τις μπουρδες που μας λένε απλα κερδίζουν χρόνο μέχρι να λήξουν οι εγγυήσεις και να αρχίσουμε να πληρώνουμε τις βλάβες απο την τσέπη μας.
Καλημέρα Θάνο, η κουτοπονηριά τους δεν έχει όριο.
Το "φταίει ο τρόπος οδήγησης" καταρρίφθηκε από το επιχείρημα το οποίο έθεσα στην ford motor Hellas για το αν χρειάζεται ειδικό δίπλωμα οδήγησης και ότι στο βιβλίο οδηγιών του αυτοκινήτου αναφέρει ως κακή χρήση μόνο την οδήγηση σε πίστα-αγώνες και αυτοσχέδιες κόντρες (κάτι που δεν έκανα ποτέ).
Στη συνέχεια άλλαξαν τις λέξεις σε "φταίει το προφίλ οδήγησης" ότι το όχημα δηλαδή κινείται με χαμηλές στροφές στον κινητήρα σε μικρές αποστάσεις/διαδρομές χωρίς να διευκρινίζουν τι εννοούν "μικρές" και με πόσες στροφές είναι το ιδανικό.
Αυτό καταρρίπτεται εύκολα απο το γεγονός ότι το όχημα φέρει στο πίνακα οργάνων ένδειξη αλλαγής ταχύτητας τόσο για το ανέβασμα όσο και για το κατέβασμα των σχέσεων του κιβωτίου ταχυτήτων ανάλογα με το φορτίο του κινητήρα (ευθεία-ανηφόρα-κατηφόρα) στίς 1800 σ.α.λ περίπου και στο βιβλίο οδηγιών αναφέρεται ως ιδανικό προφίλ οδήγησης.
Τέλος το όχημα φέρει κουμπί επιλογής eco/normal για την χαρτογράφηση του κινητήρα ώστε να μπορεί ο οδηγός να επιλέξει το προφίλ οδήγησης που επιθυμεί.
Καλό θα ήταν κάθε φορά που η ford motor Hellas προσπαθεί να ρίξει το φταίξιμο στον οδηγό εμείς να τους βάζουμε απέναντι στο βιβλίο οδηγιών, στις οδηγίες του κατασκευαστή τις οποίες δεν μπορούν να αμφισβητήσουν.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Κωνσταντίνε,συμφωνώ απόλυτα με ολα όσα λες.Παίζουν με τις λέξεις αλλα σαφείς απαντήσεις στα ερωτήματα μας δεν δίνουν,το μόνο που κάνουν είναι να πετάνε τη μπάλα στην εξέδρα.
 

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Κωνσταντίνε,συμφωνώ απόλυτα με ολα όσα λες.Παίζουν με τις λέξεις αλλα σαφείς απαντήσεις στα ερωτήματα μας δεν δίνουν,το μόνο που κάνουν είναι να πετάνε τη μπάλα στην εξέδρα.
Μίλησα με την Ford motor Hellas και τον κ μωυσιδη σημερα σχεδόν μια μιση ώρα. Ξέρουν ότι έχουμε δίκιο αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Του είπα να πιέζουν το εργοστάσιο γιατί απλά κάνει λάθος. Η μοναδική μας λύση και μονόδρομος είναι να κινηθούμε νομικά όλοι μαζί αν κάποιος έχει έναν καλό δικηγόρο εγώ είμαι σύμφωνος τώρα να λέμε τα ίδια δεν οδηγεί πουθενά.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,αύριο κιόλας θα στείλω το mail.
Καλησπέρα Θάνο, όταν στείλεις το email ενημέρωσε μας.
Όποιος άλλος επιθυμεί να στείλει email για το πρόβλημα του στην ford motor Hellas η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου είναι: info11@ford.com (θέλει τον αριθμό πλαισίου και ονοματεπώνυμο).
Post automatically merged:

Μίλησα με την Ford motor Hellas και τον κ μωυσιδη σημερα σχεδόν μια μιση ώρα. Ξέρουν ότι έχουμε δίκιο αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Του είπα να πιέζουν το εργοστάσιο γιατί απλά κάνει λάθος. Η μοναδική μας λύση και μονόδρομος είναι να κινηθούμε νομικά όλοι μαζί αν κάποιος έχει έναν καλό δικηγόρο εγώ είμαι σύμφωνος τώρα να λέμε τα ίδια δεν οδηγεί πουθενά.
Καλησπέρα παναγιώτη, έχω βάλει ήδη τον δικηγόρο μου να ασχοληθεί και περιμένουμε να μας δώσει απαντήσεις γραπτώς η ford motor Hellas ώστε να κινηθούμε ανάλογα.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Μίλησα με την Ford motor Hellas και τον κ μωυσιδη σημερα σχεδόν μια μιση ώρα. Ξέρουν ότι έχουμε δίκιο αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Του είπα να πιέζουν το εργοστάσιο γιατί απλά κάνει λάθος. Η μοναδική μας λύση και μονόδρομος είναι να κινηθούμε νομικά όλοι μαζί αν κάποιος έχει έναν καλό δικηγόρο εγώ είμαι σύμφωνος τώρα να λέμε τα ίδια δεν οδηγεί πουθενά.
Καλησπέρα , μίλησα και εγώ σήμερα με την ford motor Hellas και απλά απογοητεύτηκα πλήρως.
Μου είπαν το update θα βγει αρχές μαϊου και θα έχει να κάνει με τους κύκλους ανανέωσης του dpf.
Τους ρώτησα άρα μόνο αυτό περιμένουμε, τίποτα άλλο δεν θα γίνει ?
Μου είπαν το εργοστάσιο αποφάνθηκε ότι είναι θέμα τρόπου οδήγησης ... Ε και εκεί άρχισαν τα όργανα..
Τους παρέθεσα όλα τα ψέματα που μας έχουν πει εν σχέση με το manual του αυτοκινήτου (δεν χρειάζεται να τα αναφέρω τα ξέρουμε πλέον όλοι) και απάντηση δεν πήρα , το μόνο που μου είπαν είναι ότι το διαγνωστικό δεν βγάζει βλάβη δλδ είναι φυσιολογικό το αυτοκίνητο να έχει γεμίσει πετρέλαια στα λάδια και να πηγαίνει σα να έχει λόξυγκα τους λέω...
Πάτος πραγματικά ..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p and thanos13

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread