Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Θα πάρω τηλέφωνο αύριο κιόλας να τους εξηγήσω το πρόβλημα,συν δυο τρια άλλα θεματάκια που εμφάνισε τελευταία.Πάντως όσο και ν μ'αρέσει το αυτοκίνητο σκέφτομαι σοβαρά να το πουλήσω.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Θα πάρω τηλέφωνο αύριο κιόλας να τους εξηγήσω το πρόβλημα,συν δυο τρια άλλα θεματάκια που εμφάνισε τελευταία.Πάντως όσο και ν μ'αρέσει το αυτοκίνητο σκέφτομαι σοβαρά να το πουλήσω.
Καλό θα ήταν να πάρεις τηλ. και στην ford motor hellas να αναφέρεις το πρόβλημα και να απαιτήσεις να βρεθεί λύση.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Πιστεύεις θα βγάλω κάποια άκρη με τη Ford motor Hellas;
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Πιστεύεις θα βγάλω κάποια άκρη με τη Ford motor Hellas;
Όχι δεν θα βγάλεις , αλλά πρέπει να πάρεις για να μεγαλώσει η πίεση να δούνε ότι είναι πολλά τα αυτοκίνητα με το ίδιο πρόβλημα μπας και βγάλουμε άκρη..
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Πιστεύεις θα βγάλω κάποια άκρη με τη Ford motor Hellas;
Οι συνομιλία με την ford motor hellas καταγράφεται βάση Ευρωπαικης νομοθεσίας για υποστήριξη και εγγυήσεις προιόντων, πρέπει να δηλώνουν τις κινήσεις που έκαναν για να λύσουν το πρόβλημα. Αν πάρεις τηλ. ασκείς πίεση στο να λυθεί το πρόβλημα για όλους και είναι χρήσιμο σε περίπτωση πού κινηθείς νομικά ή σε περίπτωση ομαδικής αγωγής.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Οι συνομιλία με την ford motor hellas καταγράφεται βάση Ευρωπαικης νομοθεσίας για υποστήριξη και εγγυήσεις προιόντων, πρέπει να δηλώνουν τις κινήσεις που έκαναν για να λύσουν το πρόβλημα. Αν πάρεις τηλ. ασκείς πίεση στο να λυθεί το πρόβλημα για όλους και είναι χρήσιμο σε περίπτωση πού κινηθείς νομικά ή σε περίπτωση ομαδικής αγωγής.
Μίλησα με ford motor hellas,με παρέπεμψαν να κλείσω ραντεβού σε κάποιο εξουσιοδοτημένο και θα δουν σε συνεργασία μ'αυτούς το πρόβλημα.Φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Μίλησα με ford motor hellas,με παρέπεμψαν να κλείσω ραντεβού σε κάποιο εξουσιοδοτημένο και θα δουν σε συνεργασία μ'αυτούς το πρόβλημα.Φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή.
Καλησπέρα, αυτός είναι ο μόνος τρόπος και εγώ το ίδιο έκανα.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,αύριο θα μιλήσω με το συνεργείο να κανονίσω επίσκεψη να το δούνε.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,αύριο θα μιλήσω με το συνεργείο να κανονίσω επίσκεψη να το δούνε.
Καλημέρα, έχουμε κάποιο νέο;
Post automatically merged:

Έκλεισα ραντεβού στην car center να το αφήσω την Τετάρτη να το δουν γενικά το αμάξι και ενημερώθηκε και η ford motor Hellas για να δουν από κοινού το πρόβλημα .
Και εννοείται ότι τους είπα δεν θα δεχθώ καμία χρέωση όσο το αυτοκίνητο είναι σε στάδιο διερεύνησης προβλήματος.
Καλημέρα, έχουμε κάποιο νέο;
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, έχουμε κάποιο νέο;
Post automatically merged:


Καλημέρα, έχουμε κάποιο νέο;
Καλημέρα, το πήγα στην car center το έλεγξαν έγιναν μου είπαν όλα τα update άλλαξαν πάλι λάδια , έκαναν ανάπλαση στο dpf ,διόρθωσαν κάποια σφάλματα που είχε βγάλει για το abs και κάποιες φθαρμένες καλωδιώσεις
Μου είπαν τα κλασικά όχι μικρές αποστάσεις και τέτοια.
Μίλησα με τον ίδιο τον Καρανικόλα και μου είπε ότι θεωρεί ότι το αμάξι τώρα θα είναι εντάξει αλλά αν παρουσιάσει κάτι να το πάω εκεί για να δούνε τι άλλο θα κάνουν .
Τουλάχιστον είχα μια πιο σοβαρή αντιμετώπιση για το θέμα ( προφανώς έπιασαν λίγο τόπο τα συνεχόμενα τηλέφωνα στη ford motor Hellas) και δεν πλήρωσα και κάτι.
Post automatically merged:

Ξέχασα να αναφέρω , τους είπα για το κομμάτι των θερμοκρασιών και ότι θεωρώ ότι έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο σε αυτό το κομμάτι , μου είπαν ότι δεν είδαν κάτι περίεργο σε δοκιμή που έκαναν και τοι γενικά αργούν λίγο να ζεσταθούν τα αυτοκίνητα αυτά , πράγμα που δεν νομίζω ότι ισχύει .
Παρόλα αυτά 2 μέρες που το χρησιμοποίησα το αυτοκίνητο η θερμοκρασία του ήταν χαμηλή 70-74 και κάποια στιγμή που έφτασε 82 έπεσε στους 70 σε μισό λεπτό..
Μίλησα μαζί τους και θα το πάω από βδομάδα πάλι να το δούνε
 
Last edited:
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, το πήγα στην car center το έλεγξαν έγιναν μου είπαν όλα τα update άλλαξαν πάλι λάδια , έκαναν ανάπλαση στο dpf ,διόρθωσαν κάποια σφάλματα που είχε βγάλει για το abs και κάποιες φθαρμένες καλωδιώσεις
Μου είπαν τα κλασικά όχι μικρές αποστάσεις και τέτοια.
Μίλησα με τον ίδιο τον Καρανικόλα και μου είπε ότι θεωρεί ότι το αμάξι τώρα θα είναι εντάξει αλλά αν παρουσιάσει κάτι να το πάω εκεί για να δούνε τι άλλο θα κάνουν .
Τουλάχιστον είχα μια πιο σοβαρή αντιμετώπιση για το θέμα ( προφανώς έπιασαν λίγο τόπο τα συνεχόμενα τηλέφωνα στη ford motor Hellas) και δεν πλήρωσα και κάτι.
Post automatically merged:

Ξέχασα να αναφέρω , τους είπα για το κομμάτι των θερμοκρασιών και ότι θεωρώ ότι έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο σε αυτό το κομμάτι , μου είπαν ότι δεν είδαν κάτι περίεργο σε δοκιμή που έκαναν και τοι γενικά αργούν λίγο να ζεσταθούν τα αυτοκίνητα αυτά , πράγμα που δεν νομίζω ότι ισχύει .
Παρόλα αυτά 2 μέρες που το χρησιμοποίησα το αυτοκίνητο η θερμοκρασία του ήταν χαμηλή 70-74 και κάποια στιγμή που έφτασε 82 έπεσε στους 70 σε μισό λεπτό..
Μίλησα μαζί τους και θα το πάω από βδομάδα πάλι να το δούνε
Στο δικό μου μετά απο αλλαγή θερμοστάτη και φούσκα με εξωτερική θερμοκρασία 11c , πιάνει 90 σε 5 λεπτά και μένει εκεί σταθερά χωρίς να πέφτει.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Την Τετάρτη πάω πάλι να δουν το θέμα της θερμοκρασίας. Εσένα πλέον είναι κομπλέ το αυτοκίνητο?
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Την Τετάρτη πάω πάλι να δουν το θέμα της θερμοκρασίας. Εσένα πλέον είναι κομπλέ το αυτοκίνητο?
Προς το παρόν δείχνει να δουλέυει σωστά.
Δέν σκορτσάρει, αναγγένηση μία αντε δύο φορές ανα ρεζερβουάρ και θερμοκρασία καρφί 90.
Μένει μόνο να κάνω αρκετά χιλιόμετρα ώστε να δώ την στάθμη λαδιού.

Η καλωδίωση στο δικό σου τί είχε;
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Προς το παρόν δείχνει να δουλέυει σωστά.
Δέν σκορτσάρει, αναγγένηση μία αντε δύο φορές ανα ρεζερβουάρ και θερμοκρασία καρφί 90.
Μένει μόνο να κάνω αρκετά χιλιόμετρα ώστε να δώ την στάθμη λαδιού.

Η καλωδίωση στο δικό σου τί είχε;
Δεν ξέρω ακριβώς , απλά είχε ανοίξει το λαμπάκι του αερόσακου μόνιμα και μου είπαν ότι είχε φθορά στην καλωδίωση και ότι το έφτιαξαν.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Δεν ξέρω ακριβώς , απλά είχε ανοίξει το λαμπάκι του αερόσακου μόνιμα και μου είπαν ότι είχε φθορά στην καλωδίωση και ότι το έφτιαξαν.
O.k, νόμιζα οτι είχε πρόβλημα η πλεξούδα του κινητήρα.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Εγώ έκλεισα ραντεβού να το πάω στη Ford Στάθης.Η στάθμη του λαδιού μετα από 4.000 χλμ έχει ανέβει,κάθε 50χλμ δουλεύει με ανεβασμένο ρελαντί σαν να κάνει ανάπλαση,και η θερμοκρασία δεν φτάνει ποτέ στους 90 αντίθετα μόλις αφήνω το γκάζι και μειώνεται το φορτίο πέφτει.Σκορτσαρίσματα κάνει όποτε του καπνίσει.Οταν λειτουργεί το start stop αργεί να ξεκινήσει,σαν να πνίγεται και μετά δίνει απότομα,Γενικά μου δίνει την εντύπωση οτι έχει πέσει η απόδοσή του και οτι η ο κινητήρας έχει γίνει πιο τραχύς στη λειτουργία του.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Εγώ έκλεισα ραντεβού να το πάω στη Ford Στάθης.Η στάθμη του λαδιού μετα από 4.000 χλμ έχει ανέβει,κάθε 50χλμ δουλεύει με ανεβασμένο ρελαντί σαν να κάνει ανάπλαση,και η θερμοκρασία δεν φτάνει ποτέ στους 90 αντίθετα μόλις αφήνω το γκάζι και μειώνεται το φορτίο πέφτει.Σκορτσαρίσματα κάνει όποτε του καπνίσει.Οταν λειτουργεί το start stop αργεί να ξεκινήσει,σαν να πνίγεται και μετά δίνει απότομα,Γενικά μου δίνει την εντύπωση οτι έχει πέσει η απόδοσή του και οτι η ο κινητήρας έχει γίνει πιο τραχύς στη λειτουργία του.
Τα ίδια συμπτώματα έχουν όλα, κράτησε μας ενήμερους αν μπορείς μετά την επίσκεψη στη ford Στάθης.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Εσύ σε ποιον πήγες και σου διόρθωσε το θέμα με τη θερμοκρασία;
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Την Τετάρτη πάω πάλι να δουν το θέμα της θερμοκρασίας. Εσένα πλέον είναι κομπλέ το αυτοκίνητο?
Καλησπέρα, έχεις καποιό νέο;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread