Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Ούτε εμένα ακουγόταν τίποτα και το θέμα είναι ότι δεν το κάνει συνέχεια , κατάφερα να το ηχογραφήσω σε βίντεο έτσι ώστε όταν το πάω να το αφήσω ( μπορεί και για πάντα 😂) να δουν και αυτό.
😂😂😂 και εμένα μου πέρασε απο το μυαλό... έχει μια εβδομάδα βλέπω κώδικα στον ύπνο μου. Η γυναίκα μου νομίζει οτι είμαι ο neo απο το matrix.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
😂😂😂 και εμένα μου πέρασε απο το μυαλό... έχει μια εβδομάδα βλέπω κώδικα στον ύπνο μου. Η γυναίκα μου νομίζει οτι είμαι ο neo απο το matrix.
😂😂😂😂 Ε ναι έχει καταντήσει αηδία πήραμε καινούργιο αυτοκίνητο για να ησυχάσει το κεφάλι μας και καλά και μόνο αυτό δεν γίνεται.
Το fiesta του 2009 που είχα του έπινα το αίμα και δεν έβγαζε άχνα..
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, για αρχή ευχαριστώ για την βοήθεια.
Αν μπορείς θέλω τις γραμμές: bcm 726-11-04 / 726-12-02 και στην sccm 724-02-01. Τώρα γύρισα απο Στάθη το βάλαμε στο διαγνωστικό και δεν έχει βλάβες πουθενά, η μπαταρία o.k και στους εγκεφάλους με direct configuration δεν έχει active part assist ενεργοποιημένο πουθενά.
Το da τελικά θέλει να κάνεις μερικά χιλιόμετρα πριν εμφανιστεί.
Post automatically merged:


Τί έγινε; Στην φωτό η στάθμη μοιάζει να είναι εντάξει.
Θα σου πώ αν έχω νέα.
Το δικό σου το πήρες καινούργιο;
Καλησπέρα,θα σου στείλω αύριο τις γραμμές που ζήτησες,ελπίζω να βρεθεί σύντομα η λύση.Το δικό μου συνεχίζει να κάνει τα δικά του με τη θερμοκρασία και το ανεβασμένο ρελαντί,σήμερα στη διαδρομή της επιστροφής είχα μόνιμα ανεβασμένο ρελαντί.Όταν το κάνει αυτό πέφτει και η απόδοση,σαν να πνίγεται απο πλούσιο μίγμα ο κινητήρας.Κι εγώ καινούργιο το πήρα για να μην έχω προβληματα😂😂😂.Εδωσα το mk 7 γιατί φορτώθηκε χιλιόμετρα και δεν ήθελα να αρχίσω να τρέχω στα συνεργεία😂😂😂
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,θα σου στείλω αύριο τις γραμμές που ζήτησες,ελπίζω να βρεθεί σύντομα η λύση.Το δικό μου συνεχίζει να κάνει τα δικά του με τη θερμοκρασία και το ανεβασμένο ρελαντί,σήμερα στη διαδρομή της επιστροφής είχα μόνιμα ανεβασμένο ρελαντί.Όταν το κάνει αυτό πέφτει και η απόδοση,σαν να πνίγεται απο πλούσιο μίγμα ο κινητήρας.Κι εγώ καινούργιο το πήρα για να μην έχω προβληματα😂😂😂.Εδωσα το mk 7 γιατί φορτώθηκε χιλιόμετρα και δεν ήθελα να αρχίσω να τρέχω στα συνεργεία😂😂😂
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων, θα πας Δευτέρα στη ford Στάθης;
Πες στον Στέλιο τι σου κάνει ακριβώς, είναι καλό παιδί και θα βρεί την άκρη...
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων, θα πας Δευτέρα στη ford Στάθης;
Πες στον Στέλιο τι σου κάνει ακριβώς, είναι καλό παιδί και θα βρεί την άκρη...
Ναι Δευτέρα πρωί έχω ραντεβού.Στέλιος είναι ο ιδιοκτήτης;Τα μπεκ πως έγινε και τα άλλαξαν;
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Ναι Δευτέρα πρωί έχω ραντεβού.Στέλιος είναι ο ιδιοκτήτης;Τα μπεκ πως έγινε και τα άλλαξαν;
Καλημέρα, ο Στέλιος είναι ένας απο τους ιδιοκτήτες. Τα μπέκ τα άλλαξαν γιατί το αυτοκίνητο πέρα απο τα πετρέλαια στα λάδια έκανε συνέχεια αναπλάσεις 3-4 την μέρα, είχε ανέβει η στιγμιαία στο 0.6-0.7 και προς το τέλος στο 0.8 l/h, δεν περπατούσε/μπούκωνε και πίστεψαν οτι πιθανόν κάποιο ή κάποια μπέκ κατουρούσαν. Είχαν δίκιο, μετα την αλλαγή το αυτοκίνητο βελτιώθηκε, (η ford motor hellas δέχτηκε με δυσκολία να τα περάσει εγγύηση).
Προσοχή: τα μπέκ δεν είναι η αιτία του προβλήματος ούτε το dpf, η αιτία είναι αποτέλεσμα κακού προγραμματισμού του εγκεφάλου κινητήρα απο το εργοστάσιο πιθανόν λόγο ρύπων για να μπορεί να πληρεί τις προδιαγραφές euro 6.2 σε συνδυασμό με ελαττωματικούς θερμοστάτες, σε βάθος χρόνου το dpf και η egr βουλώνουν τα μπέκ κατουράνε τα ελατήρια πιστονιού σιγά σιγά κολλάνε και οι κύλινδροι εσωτερικά φθείρονται. Τι θα γίνει με τον κινητήρα μετα απο τις 100 χιλίαδες χιλιόμετρα που λήγει η εγγύηση; Εγώ πλέον ζητάω αλλαγή κινητήρα με όλα τα περιφερειακά (κομπλέ με turbo, αντλία πετρελαίου κ.α).
 
Last edited:

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, ο Στέλιος είναι ένας απο τους ιδιοκτήτες. Τα μπέκ τα άλλαξαν γιατί το αυτοκίνητο πέρα απο τα πετρέλαια στα λάδια έκανε συνέχεια αναπλάσεις 3-4 την μέρα, είχε ανέβει η στιγμιαία στο 0.6-0.7 και προς το τέλος στο 0.8 l/h, δεν περπατούσε/μπούκωνε και πίστεψαν οτι πιθανόν κάποιο ή κάποια μπέκ κατουρούσαν. Είχαν δίκιο, μετα την αλλαγή το αυτοκίνητο βελτιώθηκε, (η ford motor hellas δέχτηκε με δυσκολία να τα περάσει εγγύηση).
Προσοχή: τα μπέκ δεν είναι η αιτία του προβλήματος ούτε το dpf, η αιτία είναι αποτέλεσμα κακού προγραμματισμού του εγκεφάλου κινητήρα απο το εργοστάσιο πιθανόν λόγο ρύπων για να μπορεί να πληρεί τις προδιαγραφές euro 6.2 σε συνδυασμό με ελλατωματικούς θερμοστάτες, σε βάθος χρόνου το dpf και η egr βουλώνουν τα μπέκ κατουράνε τα ελατήρια πιστονιού σιγά σιγά κολλάνε και οι κύλινδροι εσωτερικά φθείρονται. Τι θα γίνει με τον κινητήρα μετα απο τις 100 χιλίαδες χιλιόμετρα που λήγει η εγγύηση; Εγώ πλέον ζητάω αλλαγή κινητήρα με όλα τα περιφερειακά (κομπλέ με turbo, αντλία πετρελαίου κ.α)
Καλησπέρα,οι γραμμές κώδικα που ζήτησες.
Post automatically merged:

Τον ίδιο ακριβώς προβληματισμό έχω κι εγώ απο την πρώτη στιγμή που προέκυψε το θέμα με την αραίωση λαδιου και την άυξηση της στάθμης.Το θέμα κατα την άποψή μου είναι για αγωγή κατά της εταιρείας για ψεύτικες προδιαγραφές στα διαστήματα σέρβις και ελατωματικής λειτουργίας του κινητήρα.
 

Attachments

  • 20211217_145855.jpg
    20211217_145855.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 7
  • 20211217_150144.jpg
    20211217_150144.jpg
    3.6 MB · Προβολές: 5
Last edited:
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,οι γραμμές κώδικα που ζήτησες.
Post automatically merged:

Τον ίδιο ακριβώς προβληματισμό έχω κι εγώ απο την πρώτη στιγμή που προέκυψε το θέμα με την αραίωση λαδιου και την άυξηση της στάθμης.Το θέμα κατα την άποψή μου είναι για αγωγή κατά της εταιρείας για ψεύτικες προδιαγραφές στα διαστήματα σέρβις και ελατωματικής λειτουργίας του κινητήρα.
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για τους κωδικούς. Όλες οι γραμμές κώδικα as built και direct configuration είναι σωστές, τα έλεγξα χίλιες φορές και δεν έχει βλάβη πουθενά αλλά το start stop δεν λειτουργεί. Πιστέυω οτι μετά το update/ανάκληση στην pcm ενεργοποιείται το park assist κατά λάθος. Οι μονάδες pcm-abs-apim-pscm-ipc-pam σχετίζονται με το park assist, θα κλείσω ραντεβού στην ford Στάθης για να κάνουν επαναφορά as built και πιστέυω οτι θα λυθεί το πρόβλημα.

Στο θέμα της ford motor hellas: ο δικηγόρος που έβαλα να το ψάξει μου είπε οτι η ford καλύπτεται εν μέρει διότι γράφει ρητά οτι οι προδιαγραφές εξοπλισμού και διαστημάτων service μπορούν να αλλάξουν χωρίς προειδοποίηση για διάφορους λόγους. Το service από 30000χιλ έγινε 15000χιλ χωρίς να μας ενημερώσουν γραπτός. Για το oil dilution / πετρέλαια στα λάδια με αλλαγές λαδιών κάθε 4000χιλ οφείλουν να διορθώσουν το πρόβλημα και όποια ζημιά προκλήθηκε σε άλλα εξαρτήματα λόγο του αρχικού προβλήματος ακόμη και μετά την λήξη της εγγύησης (εφόσον το πρόβλημα παρουσιάστηκε εντός των δύο πρώτων ετών της εργοστασιακής εγγύησης).
Τέλος πρέπει σε όποια νομική ενέργεια κάνουμε να ζητάμε κάτι συγκεκριμένο π.χ αλλαγή αυτοκινήτου; Κινητήρα; Αποζημίωση;
Αν θέλετε μπορούμε να κάνουμε κάτι ομαδικά.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για τους κωδικούς. Όλες οι γραμμές κώδικα as built και direct configuration είναι σωστές, τα έλεγξα χίλιες φορές και δεν έχει βλάβη πουθενά αλλά το start stop δεν λειτουργεί. Πιστέυω οτι μετά το update/ανάκληση στην pcm ενεργοποιείται το park assist κατά λάθος. Οι μονάδες pcm-abs-apim-pscm-ipc-pam σχετίζονται με το park assist, θα κλείσω ραντεβού στην ford Στάθης για να κάνουν επαναφορά as built και πιστέυω οτι θα λυθεί το πρόβλημα.

Στο θέμα της ford motor hellas: ο δικηγόρος που έβαλα να το ψάξει μου είπε οτι η ford καλύπτεται εν μέρει διότι γράφει ρητά οτι οι προδιαγραφές εξοπλισμού και διαστημάτων service μπορούν να αλλάξουν χωρίς προειδοποίηση για διάφορους λόγους. Το service από 30000χιλ έγινε 15000χιλ χωρίς να μας ενημερώσουν γραπτός. Για το oil dilution / πετρέλαια στα λάδια με αλλαγές λαδιών κάθε 4000χιλ οφείλουν να διορθώσουν το πρόβλημα και όποια ζημιά προκλήθηκε σε άλλα εξαρτήματα λόγο του αρχικού προβλήματος ακόμη και μετά την λήξη της εγγύησης (εφόσον το πρόβλημα παρουσιάστηκε εντός των δύο πρώτων ετών της εργοστασιακής εγγύησης).
Τέλος πρέπει σε όποια νομική ενέργεια κάνουμε να ζητάμε κάτι συγκεκριμένο π.χ αλλαγή αυτοκινήτου; Κινητήρα; Αποζημίωση;
Αν θέλετε μπορούμε να κάνουμε κάτι ομαδικά.
Καλησπέρα ,αυτό με τα 2 πρώτα χρόνια μου το είχε πει και στο τηλέφωνο αυτός που μιλούσα με την ford.
Όταν του έλεγα το πρόβλημα για τα λάδια με ρώτησε αν έγινε μέσα στα πρώτα 2 χρόνια και τρελάθηκε το κεφάλι μου γιατί είναι σαν να μου λέει δεν σε καλύπτει γιατί εμένα το εμφάνισε στην 3 χρονιά .
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα ,αυτό με τα 2 πρώτα χρόνια μου το είχε πει και στο τηλέφωνο αυτός που μιλούσα με την ford.
Όταν του έλεγα το πρόβλημα για τα λάδια με ρώτησε αν έγινε μέσα στα πρώτα 2 χρόνια και τρελάθηκε το κεφάλι μου γιατί είναι σαν να μου λέει δεν σε καλύπτει γιατί εμένα το εμφάνισε στην 3 χρονιά .
Καλησπέρα, τα δύο πρώτα χρόνια είναι εργοστασιακή εγγύηση τα υπόλοιπα έξι μέχρι τα οχτώ είναι επέκταση εγγύησης ford protect και γράφει πια εξαρτήματα καλύπτει. Στη σελίδα ford.gr / εγγυήσεις ford protect γράφει αναλυτίκα τις καλύψεις σε αρχείο pdf.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Εμενα το παρουσίασε στα πρώτα 2 χρόνια,αλλα δεν ξέρω τι έγραψαν στο Βροχίδη.Τελικά απ οτι βλέπω η μόνη λύση είναι να το ξεφορτωθώ όπως όπως,η ιδέα όλο και ωριμάζει στο μυαλό μου.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Εμενα το παρουσίασε στα πρώτα 2 χρόνια,αλλα δεν ξέρω τι έγραψαν στο Βροχίδη.Τελικά απ οτι βλέπω η μόνη λύση είναι να το ξεφορτωθώ όπως όπως,η ιδέα όλο και ωριμάζει στο μυαλό μου.
Και εμένα το ίδιο , αλλά για να το δώσω πρέπει τουλάχιστον να φτιαχτεί το start stop
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Εμενα το παρουσίασε στα πρώτα 2 χρόνια,αλλα δεν ξέρω τι έγραψαν στο Βροχίδη.Τελικά απ οτι βλέπω η μόνη λύση είναι να το ξεφορτωθώ όπως όπως,η ιδέα όλο και ωριμάζει στο μυαλό μου.
Εμένα τον πρώτο χρόνο, και μετα τα δύο σε καλύπτει απλά λίγο πιο δύσκολα.
Ο Βροχίδης-Χατζής σε όλες τις βλάβες λέει οτι φταίει το βιοντίζελ (το έχει πει και σε φίλο με 1.0 ecoboost αλλά και σε ένα άλλο με kuga 1.5 ecoboost) όταν του απάντησαν οτι έχουν βενζίνη τους είπε οτι φταίει ο τρόπος οδήγησης 😂😂😂
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Εμένα τον πρώτο χρόνο, και μετα τα δύο σε καλύπτει απλά λίγο πιο δύσκολα.
Ο Βροχίδης-Χατζής σε όλες τις βλάβες λέει οτι φταίει το βιοντίζελ (το έχει πει και σε φίλο με 1.0 ecoboost αλλά και σε ένα άλλο με kuga 1.5 ecoboost) όταν του απάντησαν οτι έχουν βενζίνη τους είπε οτι φταίει ο τρόπος οδήγησης 😂😂😂
😂😂😂😂😂
Post automatically merged:

Λόγω χιλιομέτρων πάλι σε ντήζελ θα πάω,αλλα δεν ξέρω τι να κοιτάξω.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
😂😂😂😂😂
Post automatically merged:

Λόγω χιλιομέτρων πάλι σε ντήζελ θα πάω,αλλα δεν ξέρω τι να κοιτάξω.
Mercedes a180d 7g-dct προηγούμενο μοντέλο απο 2017 μεχρι 2018 facelift, renault μοτεράκι με πέμπτο μπέκ πάνω στο dpf για να μην κατεβάζει πετρέλαια στο κάρτερ και σασμάν λουλούδι. Αν βαρεθείς τα 109ps πετάγεσαι θεσσαλονίκη στην sp tunes κάνεις ένα custom remap και γυρίζεις Δράμα με 135ps και 320nm ροπής. Θεσσαλονίκη έχει πολλά με remap και πάνω απο 120000χλμ απροβλημάτιστα.
 
Last edited:

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Mercedes a180d 7g-dct προηγούμενο μοντέλο απο 2017 μεχρι 2018 facelift, renault μοτεράκι με πέμπτο μπέκ πάνω στο dpf για να μην κατεβάζει πετρέλαια στο κάρτερ και σασμάν λουλούδι. Αν βαρεθείς τα 109ps πετάγεσαι θεσσαλονίκη στην sp tunes κάνεις ένα custom remap και γυρίζεις Δράμα με 135ps και 32nm ροπής. Θεσσαλονίκη έχει πολλά με remap και πάνω απο 120000χλμ απροβλημάτιστα.
Καλή λύση θα έλεγα,δεν μπορώ άλλα πήγαινε έλα με καινούργιο αμάξι στα συνεργεία.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,αλλάχτηκε ξανά ο θερμοστάτης,έγινε και η αναβάθμιση 21E10 και μπήκα κι εγώ στο club με το χαλασμένο start stop.Βελτιώθηκε το θέμα της θερμοκρασίας,στη διαδρομή είναι σχεδόν στο 90 και στο ρελαντί δεν πέφτει,αλλα κάποιες στιγμές βλέπω το δείκτη να κατεβαίνει λίγο και να ξανανεβαίνει.Το άλλο θέμα με το ανεβασμένο ρελαντί μου το έκανε μόλις έφυγα και ευτυχώς ήμουνα κοντά και πρόλαβα να τους το δείξω.Το έβαλαν στο διαγνωστικό έκαναν άλλη μια αναβάθμιση και είπαν να το δω πως θα πάει.Στη διαδρομή της επιστροφής μου το ξανάκανε.Οι άνθρωποι πάντως ασχολήθηκαν.
Post automatically merged:

Καλησπέρα,αλλάχτηκε ξανά ο θερμοστάτης,έγινε και η αναβάθμιση 21E10 και μπήκα κι εγώ στο club με το χαλασμένο start stop.Βελτιώθηκε το θέμα της θερμοκρασίας,στη διαδρομή είναι σχεδόν στο 90 και στο ρελαντί δεν πέφτει,αλλα κάποιες στιγμές βλέπω το δείκτη να κατεβαίνει λίγο και να ξανανεβαίνει.Το άλλο θέμα με το ανεβασμένο ρελαντί μου το έκανε μόλις έφυγα και ευτυχώς ήμουνα κοντά και πρόλαβα να τους το δείξω.Το έβαλαν στο διαγνωστικό έκαναν άλλη μια αναβάθμιση και είπαν να το δω πως θα πάει.Στη διαδρομή της επιστροφής μου το ξανάκανε.Οι άνθρωποι πάντως ασχολήθηκαν.
Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία του δείκτη θερμοκρασίας απο το δικό σου αυτοκίνητο για να δω που είναι ο δείκτης όταν είναι ζεστό και να συγκρίνω;
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,αλλάχτηκε ξανά ο θερμοστάτης,έγινε και η αναβάθμιση 21E10 και μπήκα κι εγώ στο club με το χαλασμένο start stop.Βελτιώθηκε το θέμα της θερμοκρασίας,στη διαδρομή είναι σχεδόν στο 90 και στο ρελαντί δεν πέφτει,αλλα κάποιες στιγμές βλέπω το δείκτη να κατεβαίνει λίγο και να ξανανεβαίνει.Το άλλο θέμα με το ανεβασμένο ρελαντί μου το έκανε μόλις έφυγα και ευτυχώς ήμουνα κοντά και πρόλαβα να τους το δείξω.Το έβαλαν στο διαγνωστικό έκαναν άλλη μια αναβάθμιση και είπαν να το δω πως θα πάει.Στη διαδρομή της επιστροφής μου το ξανάκανε.Οι άνθρωποι πάντως ασχολήθηκαν.
Καλώς ήρθες 😂😂 , στο θέμα θερμοκρασίας έτσι ακριβώς κάνει και σε εμένα όπως περιγράφεις , όσο για το ρελαντί ανεβάζει ακόμα λιγότερο από πριν βέβαια και μια φορά μου έκανε πάλι κοψίματα σαν να είχε turbo lag
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Ρε που μπλέξαμε😂😂.Με το start stop είχες κανένα νεο;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread