Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, κατά την γνώμη μου ο θερμοστάτης και η φούσκα θερμοκρασίας σε συνδυασμό κάνουν τον εγκέφαλο να μπαίνει σε λειτουργία κρύας εκκίνησης. Υπο φυσιολογικές συνθήκες οταν βάζεις μπρος με κρύο κινητήρα έχεις 0.5-0.6 l/h με λίγο ανεβασμένο ρελαντί, μετά απο 2-3 λεπτά οι στροφές πέφτουν στις 750-800 και η στιγμιαία κατανάλωση στο 0.3-0.4 l/h και παραμένει εκεί οσο η θερμοκρασία ειναι 90. Ο χαλασμένος θερμοστάτης/φούσκα αναγκάζει τον εγκέφαλο κινητήρα να μπαίνει σε κρύα λειτουργία ψεκάζοντας επιπλέον κάυσιμο χωρίς να πρέπει και το μίγμα γίνεται "πλούσιο", αυτό δημιουργεί μπουκώματα-σκορτσαρίσματα και επιβαρύνει το dpf με επιπλέον καυσαέρια / συχνές αναπλάσεις με ανεβασμένο ρελαντί. Σε βάθος χρόνου τα μπέκ πιάνουν καρβουνίλα στις ακίδες απο το άκαυτο κάυσιμο και η στιμιαία l/h αυξάνεται κι άλλο. Στο δικό μου μετά την αλλαγή μπέκ και θερμοστάτη έχω: 0.5-0.6 για 2 λεπτά το πρωί / 0.3-0.4 ζεστό 90c. Κατα την ανάπλαση 0.5-0.6 και όταν ολοκληρωθεί 0.2-0.3 l/h που σταδιακά ξανά πάει 0.3-0.4 μετά λίγα χιλιόμετρα. Έχω γράψει πιο πάνω και τις δυναμομετρήσεις πριν και μετά την αλλαγή μπέκ.
Καλημέρα , σκέφτομαι να ρωτήσω τιμή για καθαρισμό μπεκ ,για να δω και σε τι κατάσταση είναι, μπας και βελτιωθεί καλό το αμάξι.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα , σκέφτομαι να ρωτήσω τιμή για καθαρισμό μπεκ ,για να δω και σε τι κατάσταση είναι, μπας και βελτιωθεί καλό το αμάξι.
Καλημέρα, το κάθε μπέκ έχει μοναδικό κωδικό που προσδιορίζει τα χαρακτηριστικά ψεκασμού-εσωτερικής τριβής-μαγνητικής δύναμης-ροής κ.α. Στον εγκέφαλο κινητήρα δηλώνεις το κάθε μπέκ ξεχωριστά σε πια θέση βρίσκεται, (π.χ κύλινδο 1 + κωδικό μπέκ) με αυτόν τον τρόπο ο εγκέφαλος υπολογίζει και διορθώνει τους χάρτες ψεκασμού ώστε όλα τα μπέκ να ψεκάζουν την ίδια ποσότητα στον ίδιο χρόνο.
Ο σωστός καθαρισμός/επισκευή των μπέκ προυποθέτει σβήσιμο των παλαιών κωδικών και μέτρηση χαρακτηριστικών-τύπωμα νέων κωδικών καθώς και προγραμματισμό του εγκεφάλου με τους νέους κωδικούς σε κάθε κύλινδρο ξεχωριστά.
Όταν πάρει μπρός ο κινητήρας για πρώτη φορά μετα τον καθαρισμό/επισκευή των μπέκ και αφού έρθει σε θερμοκρασία λείτουργιας πρέπει να γίνει adaption του εγκεφάλου κινητήρα και της αντλίας πετρελαίου (προσαρμογή-εκμάθηση νέων τιμών μέτρησης).
Ο καθαρισμός/επισκευή έχει μεγάλο κόστος και λίγοι ξέρουν να το κάνουν σωστά.
Η διαδικασία προγραμματισμού ισχύει και όταν βάζεις καινούργια μπέκ.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Έμαθες κάτι από την επικοινωνία που είχαν οι αντιπροσωπείες μεταξύ τούς ?
Μίλησαν μόνο για το start stop ή γενικά και για το θέμα με τα λάδια ?
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, θέλω μια χάρη. Αν μπορείς δες με το forscan στο ipc 720-01-01 τους κωδικούς xxxx-xxxx-xxxx γιατί έχω μια υποψία οτι το πρόβλημα με το start/stop είναι σε αυτό το μπλόκ.
Post automatically merged:

Konstantinos.p ανέβασα αυτο που μου ζήτησες.
 

Attachments

  • 20211215_155327.jpg
    20211215_155327.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 7
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Έμαθες κάτι από την επικοινωνία που είχαν οι αντιπροσωπείες μεταξύ τούς ?
Μίλησαν μόνο για το start stop ή γενικά και για το θέμα με τα λάδια ?
Καλησπέρα, μίλησαν μόνο για το start/stop. Το τεχνικό τμήμα της ford motor hellas ρωτούσε αν το όχημα έχει αυτόματο παρκάρισμα γιατί το μήνυμα στο κατράν εμφανίζεται μόνο σε όσα αυτοκίνητα έχουν και όταν ο οδηγός το επιλέξει απο το κουμπί park assist. Για τα λάδια τίποτα...
Post automatically merged:

Post automatically merged:

Konstantinos.p ανέβασα αυτο που μου ζήτησες.
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Απο τους κωδικούς καταλαβαίνω οτι έχεις ενεργοποιήσει ahb-tsr-da αλλά οχι το auto lock/auto relock, σωστά;
Το da θέλει ενεργοποίηση και στο ipma εκτός απο το ipc;
Στο δικό μου έχω 0F4F-7464-2281 αλλά έχω και auto lock/relock στο κατράν.
 
Last edited:

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , εγώ μίλησα πάλι σήμερα με car center για να ρωτήσω για αυτό που κάνει με το κλείδωμα και γενικά για εξελίξεις στο θέμα του start stop , μου είπαν ότι για το κλείδωμα νόμιζαν ότι το είχα ενεργοποίηση εγώ και το άφησαν έτσι, τους είπα ότι δεν το είχα κάνει εγώ, και για το start stop μου είπε τα ίδια ότι κάποιος έχει επέμβει στις ρυθμίσεις και τις έχει πειράξει και ότι περιμένουν από την ford αρχείο για να το γυρίσουν σε εργοστασιακό .
Του είπα και για τα μπεκ και για τις μικρές διαφορές στην θερμοκρασία και μου είπε ότι γενικά τα diesel έχουν θέμα θερμοκρασίας , αργούν να πιάσουν θερμοκρασία όταν ειδικά όταν έχει κρύο έξω και για τις διακυμάνσεις είπαν ότι αν είναι μικρές και σύντομες είναι φυσιολογικές και ότι δεν έχουν κάποιο πρόβλημα τα μπεκ.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, μίλησαν μόνο για το start/stop. Το τεχνικό τμήμα της ford motor hellas ρωτούσε αν το όχημα έχει αυτόματο παρκάρισμα γιατί το μήνυμα στο κατράν εμφανίζεται μόνο σε όσα αυτοκίνητα έχουν και όταν ο οδηγός το επιλέξει απο το κουμπί park assist. Για τα λάδια τίποτα...
Post automatically merged:


Ευχαριστώ για την βοήθεια. Απο τους κωδικούς καταλαβαίνω οτι έχεις ενεργοποιήσει ahb-tsr-da αλλά οχι το auto lock/auto relock, σωστά;
Το da θέλει ενεργοποίηση και στο ipma εκτός απο το ipc;
Στο δικό μου έχω 0F4F-7464-2281 αλλά έχω και auto lock/relock στο κατράν.
Ακριβώς,έχω ενεργοποιήσει ahb,tsr και da,δεν ενεργοποιησα auto lock/relock.Για το da θα το δω και θα σου πω.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , εγώ μίλησα πάλι σήμερα με car center για να ρωτήσω για αυτό που κάνει με το κλείδωμα και γενικά για εξελίξεις στο θέμα του start stop , μου είπαν ότι για το κλείδωμα νόμιζαν ότι το είχα ενεργοποίηση εγώ και το άφησαν έτσι, τους είπα ότι δεν το είχα κάνει εγώ, και για το start stop μου είπε τα ίδια ότι κάποιος έχει επέμβει στις ρυθμίσεις και τις έχει πειράξει και ότι περιμένουν από την ford αρχείο για να το γυρίσουν σε εργοστασιακό .
Του είπα και για τα μπεκ και για τις μικρές διαφορές στην θερμοκρασία και μου είπε ότι γενικά τα diesel έχουν θέμα θερμοκρασίας , αργούν να πιάσουν θερμοκρασία όταν ειδικά όταν έχει κρύο έξω και για τις διακυμάνσεις είπαν ότι αν είναι μικρές και σύντομες είναι φυσιολογικές και ότι δεν έχουν κάποιο πρόβλημα τα μπεκ.
Καλησπέρα, το αρχείο για να το γυρίσουν εργοστασιακό μπορείς να το κατεβάσεις και εσύ μόνος σου απο εδώ: motorcraftservice.com/AsBuilt
με τον αριθμό πλαισίου αλλά και κάθε αντιπροσωπεία μέσο του διαγνωστικού.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, το αρχείο για να το γυρίσουν εργοστασιακό μπορείς να το κατεβάσεις και εσύ μόνος σου απο εδώ: motorcraftservice.com/AsBuilt
με τον αριθμό πλαισίου αλλά και κάθε αντιπροσωπεία μέσο του διαγνωστικού.
Το να το πειράξω μόνος μου δεν παίζει, ήδη αφήνουν υπονοούμενα με τον τρόπο που μου το λένε ότι εγώ το έχω πειράξει..
Τώρα το να ισχύει ότι μπορούν να το κάνουν και να μην το κάνουν δεν βρίσκω το λόγο για να γίνεται αυτό.
Τι να πω δεν ξέρω
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Το να το πειράξω μόνος μου δεν παίζει, ήδη αφήνουν υπονοούμενα με τον τρόπο που μου το λένε ότι εγώ το έχω πειράξει..
Τώρα το να ισχύει ότι μπορούν να το κάνουν και να μην το κάνουν δεν βρίσκω το λόγο για να γίνεται αυτό.
Τι να πω δεν ξέρω
Δεν είπα να το πειράξεις. Απλά πήγαινε το σε ένα usb stick ή πες τους απο που να το κατεβάσουν. Το link είναι απο το εργοστάσιο της ford.
Post automatically merged:

Ακριβώς,έχω ενεργοποιήσει ahb,tsr και da,δεν ενεργοποιησα auto lock/relock.Για το da θα το δω και θα σου πω.
Στην ipma 706-01-01 έχω xxxx-99D2-Ax που πιστέυω οτι είναι σωστό.
Μετά το update/ανάκληση απο την ford στην pcm κάπου ενεργοποιήθηκε το active park assist χωρίς να πρέπει και μπλοκάρει το start/stop, ψάχνω μία μία τις γραμμές κώδικα...
 
Last edited:

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα το da το ενεργοποίησα μόνο στο ipc.Αν θέλεις να τσεκάρω κάποιες άλλες γραμμές κώδικα πές μου να τις δω αύριο.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Δεν είπα να το πειράξεις. Απλά πήγαινε το σε ένα usb stick ή πες τους απο που να το κατεβάσουν. Το link είναι απο το εργοστάσιο της ford.
Καλημέρα , σε εσένα η ford Στάθης πως σου είπε ότι θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα ? Θα στο γυρίσει εργοστασιακό?
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα , σε εσένα η ford Στάθης πως σου είπε ότι θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα ? Θα στο γυρίσει εργοστασιακό?
Καλησπέρα, όταν έγινε η ανάκληση στην pcm το δικό μου ήταν εργοστασιακό, μόλις έβαλαν μπρός το κουμπί start/stop άναψε και βγήκε εκτός, εκείνη τη στιγμή στο menu/information/start-stop είχε μήνυμα "engine on due vehicle charging" και μου είπαν οτι έπεσε η τάση της μπαταρίας, στην επιστροφή πρός το σπίτι διαπίστωσα οτι το μήνυμα άλλαξε σε "engine on normal operation" και πίστεψα οτι φόρτισε η μπαταρία και όλα καλά, στο πρώτο φανάρι το αυτοκίνητο δεν έσβησε και το μήνυμα άλλαξε και παραμένει κάθε φορά που σταματάω σε "engine on due to vehicle maneuvering".
Η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση tsr-ahb-da κ.α γίνεται απο τις γραμμές κώδικα των εγκεφάλων (as built) με το διαγνωστικό της ford ή με forscan (κώδικας motorola) ή με direct configuration.
Μπορείς να το επαναφέρεις σε εργοστασιακές ρυθμίσεις όπως μπορεί και η αντιπροσωπεία, παρόλα αυτά το πρόβλημα με το start/stop παραμένει.
Η ford Στάθης περιμένει απάντηση απο το τεχνικό τμήμα της ford.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, όταν έγινε η ανάκληση στην pcm το δικό μου ήταν εργοστασιακό, μόλις έβαλαν μπρός το κουμπί start/stop άναψε και βγήκε εκτός, εκείνη τη στιγμή στο menu/information/start-stop είχε μήνυμα "engine on due vehicle charging" και μου είπαν οτι έπεσε η τάση της μπαταρίας, στην επιστροφή πρός το σπίτι διαπίστωσα οτι το μήνυμα άλλαξε σε "engine on normal operation" και πίστεψα οτι φόρτισε η μπαταρία και όλα καλά, στο πρώτο φανάρι το αυτοκίνητο δεν έσβησε και το μήνυμα άλλαξε και παραμένει κάθε φορά που σταματάω σε "engine on due to vehicle maneuvering".
Η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση tsr-ahb-da κ.α γίνεται απο τις γραμμές κώδικα των εγκεφάλων (as built) με το διαγνωστικό της ford ή με forscan (κώδικας motorola) ή με direct configuration.
Μπορείς να το επαναφέρεις σε εργοστασιακές ρυθμίσεις όπως μπορεί και η αντιπροσωπεία, παρόλα αυτά το πρόβλημα με το start/stop παραμένει.
Η ford Στάθης περιμένει απάντηση απο το τεχνικό τμήμα της ford.
Οκ όταν έχεις νεότερα ενημέρωσε.
Παρατήρησα σήμερα τη στάθμη του παραφλου μετά την αλλαγή θερμοστάτη και ψυκτικών υγρών και νομίζω ότι πάλι εχει γίνει πατάτα
Post automatically merged:

 

Attachments

  • 1639671803513-01.jpeg
    1639671803513-01.jpeg
    2.9 MB · Προβολές: 13
Last edited:
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα το da το ενεργοποίησα μόνο στο ipc.Αν θέλεις να τσεκάρω κάποιες άλλες γραμμές κώδικα πές μου να τις δω αύριο.
Καλησπέρα, για αρχή ευχαριστώ για την βοήθεια.
Αν μπορείς θέλω τις γραμμές: bcm 726-11-04 / 726-12-02 και στην sccm 724-02-01. Τώρα γύρισα απο Στάθη το βάλαμε στο διαγνωστικό και δεν έχει βλάβες πουθενά, η μπαταρία o.k και στους εγκεφάλους με direct configuration δεν έχει active part assist ενεργοποιημένο πουθενά.
Το da τελικά θέλει να κάνεις μερικά χιλιόμετρα πριν εμφανιστεί.
Post automatically merged:

Οκ όταν έχεις νεότερα ενημέρωσε.
Παρατήρησα σήμερα τη στάθμη του παραφλου μετά την αλλαγή θερμοστάτη και ψυκτικών υγρών και νομίζω ότι πάλι εχει γίνει πατάτα
Post automatically merged:
Τί έγινε; Στην φωτό η στάθμη μοιάζει να είναι εντάξει.
Θα σου πώ αν έχω νέα.
Το δικό σου το πήρες καινούργιο;
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Είναι φυσιολογική η στάθμη εκεί που είναι?
Είναι 5 εκατοστά πάνω από το max.
Ναι καινούργιο για να μην έχει προβλήματα 😂😂
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Είναι φυσιολογική η στάθμη εκεί που είναι?
Είναι 5 εκατοστά πάνω από το max.
Ναι καινούργιο για να μην έχει προβλήματα 😂😂
Αν είναι ζεστό μπορεί να είναι λίγο πάνω, αν είναι κρύος ο κινητήρας πρέπει να είναι στο max. Δες το πρωί και αν έχει παραπάνω τράβηξε τα με μια μεγάλη σύριγγα.
Αν το πήρες καινούργιο τότε ποιός θεωρούν οτι το πείραξε;
Post automatically merged:

Είναι φυσιολογική η στάθμη εκεί που είναι?
Είναι 5 εκατοστά πάνω από το max.
Ναι καινούργιο για να μην έχει προβλήματα 😂😂
Το max είναι η πάνω γραμμή εκεί που το δοχείο κάνει πατούρα.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Αν είναι ζεστό μπορεί να είναι λίγο πάνω, αν είναι κρύος ο κινητήρας πρέπει να είναι στο max. Δες το πρωί και αν έχει παραπάνω τράβηξε τα με μια μεγάλη σύριγγα.
Αν το πήρες καινούργιο τότε ποιός θεωρούν οτι το πείραξε;
Δεν έχω ιδέα αυτό τους είπα και εγώ , στο λογισμικό μπήκαν πριν από αυτούς 2 συνεργεία το ένα από τα δύο υποτίθεται ότι έκανε αναβάθμιση στην pcm , πάντως όλα τα και καινούργια προβλήματα ξεκίνησαν μετά την αλλαγή του θερμοστάτη που έκαναν αυτοί αλλά εννοείται ότι μου λέει εμείς δεν πειραξαμε τίποτα .
Είναι τώρα 2 μέρες που παρακολουθώ έναν ήχο στην αρχή όταν βάζω μπροστά που νομίζω έρχεται από την μηχανή ακούγεται σαν ψιλή συχνότητα , κάπως έτσι ακούγεται όταν έχει δουλέψει το αμάξι το σβήσεις και ανοίξεις το καπό κάνει έναν ήχο που κρατάει 1-2 λεπτά , αυτό μου θυμίζει αν κατάλαβες τι εννοώ
Post automatically merged:

Αν είναι ζεστό μπορεί να είναι λίγο πάνω, αν είναι κρύος ο κινητήρας πρέπει να είναι στο max. Δες το πρωί και αν έχει παραπάνω τράβηξε τα με μια μεγάλη σύριγγα.
Αν το πήρες καινούργιο τότε ποιός θεωρούν οτι το πείραξε;
Post automatically merged:


Το max είναι η πάνω γραμμή εκεί που το δοχείο κάνει πατούρα.
 

Attachments

  • IMG_20211216_192607.jpg
    IMG_20211216_192607.jpg
    3.2 MB · Προβολές: 6
Last edited:
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Δεν έχω ιδέα αυτό τους είπα και εγώ , στο λογισμικό μπήκαν πριν από αυτούς 2 συνεργεία το ένα από τα δύο υποτίθεται ότι έκανε αναβάθμιση στην pcm , πάντως όλα τα και καινούργια προβλήματα ξεκίνησαν μετά την αλλαγή του θερμοστάτη που έκαναν αυτοί αλλά εννοείται ότι μου λέει εμείς δεν πειραξαμε τίποτα .
Είναι τώρα 2 μέρες που παρακολουθώ έναν ήχο στην αρχή όταν βάζω μπροστά που νομίζω έρχεται από την μηχανή ακούγεται σαν ψιλή συχνότητα , κάπως έτσι ακούγεται όταν έχει δουλέψει το αμάξι το σβήσεις και ανοίξεις το καπό κάνει έναν ήχο που κρατάει 1-2 λεπτά , αυτό μου θυμίζει αν κατάλαβες τι εννοώ
Ο ήχος που ακούς όταν το σβήσεις για κανά 2 λεπτά είναι απο τον εγκέφαλο δικτύου ρέυματος, στο δικό μου οταν βάζεις μπρός δεν ακούγεται κάτι. Πιστέυω οτι θα πάνε και άλλα οχήματα για ανάκληση και θα φανεί το τι φταίει. Λες να πούν σε όλους οτι τα πείραξαν; 😂😂
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Ο ήχος που ακούς όταν το σβήσεις για κανά 2 λεπτά είναι απο τον εγκέφαλο δικτύου ρέυματος, στο δικό μου οταν βάζεις μπρός δεν ακούγεται κάτι. Πιστέυω οτι θα πάνε και άλλα οχήματα για ανάκληση και θα φανεί το τι φταίει. Λες να πούν σε όλους οτι τα πείραξαν; 😂😂
Ούτε εμένα ακουγόταν τίποτα και το θέμα είναι ότι δεν το κάνει συνέχεια , κατάφερα να το ηχογραφήσω σε βίντεο έτσι ώστε όταν το πάω να το αφήσω ( μπορεί και για πάντα 😂) να δουν και αυτό.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread