Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, έχεις καποιό νέο;
Το λοιπόν. Άλλαξαν το θερμοστάτη εγγύηση είδαν και αυτοί ότι υπήρχε θέμα σε βόλτα που κάναμε το αυτοκίνητο μαζί αλλά τώρα βγήκε άλλο πρόβλημα .
Καθώς πήρα το αυτοκίνητο να φύγω στο δρόμο είδα ότι το κουμπί του Σταρτ στοπ ήταν μόνιμα off και δεν άλλαζε όταν το πατούσα, σαν να είχε κολλήσει.
Επέστρεψε στο συνεργείο το έβαλαν στο διαγνωστικό δεν έδειξε τίποτα, το έκαναν reset πάλι τα ίδια, μου είπαν δεν το έχουν ξαναδεί αυτό να γίνεται.
Τελικά το αυτοκίνητο έμεινε συνεργείο για ψάξιμο... Γενικά πολύ ταλαιπωρία έχει πέσει...
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Το λοιπόν. Άλλαξαν το θερμοστάτη εγγύηση είδαν και αυτοί ότι υπήρχε θέμα σε βόλτα που κάναμε το αυτοκίνητο μαζί αλλά τώρα βγήκε άλλο πρόβλημα .
Καθώς πήρα το αυτοκίνητο να φύγω στο δρόμο είδα ότι το κουμπί του Σταρτ στοπ ήταν μόνιμα off και δεν άλλαζε όταν το πατούσα, σαν να είχε κολλήσει.
Επέστρεψε στο συνεργείο το έβαλαν στο διαγνωστικό δεν έδειξε τίποτα, το έκαναν reset πάλι τα ίδια, μου είπαν δεν το έχουν ξαναδεί αυτό να γίνεται.
Τελικά το αυτοκίνητο έμεινε συνεργείο για ψάξιμο... Γενικά πολύ ταλαιπωρία έχει πέσει...
Όταν με το καλό πάρεις το αυτοκίνητο, πές μας αν έχει αλλάξει η λειτουργία του αυτοκινήτου π.χ συχνότητα αναπλάσεων, αυξημένο ρελαντί, δείκτη θερμοκρασίας στο κατράν κ.α.
Σου άλλαξαν θερμοστάτη κομπλέ με φούσκα θερμοκρασίας και διακλαδωτήρα ή σκέτο θερμοστάτη;

Στο θέμα του start/stop κάτι μου λέει οτι οφείλεται στο οτι έβγαλαν την μπαταρία. Πρέπει να βγεί για να αποκτήσεις πρόσβαση στο θερμοστάτη.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Όταν με το καλό πάρεις το αυτοκίνητο, πές μας αν έχει αλλάξει η λειτουργία του αυτοκινήτου π.χ συχνότητα αναπλάσεων, αυξημένο ρελαντί, δείκτη θερμοκρασίας στο κατράν κ.α.
Σου άλλαξαν θερμοστάτη κομπλέ με φούσκα θερμοκρασίας και διακλαδωτήρα ή σκέτο θερμοστάτη;

Στο θέμα του start/stop κάτι μου λέει οτι οφείλεται στο οτι έβγαλαν την μπαταρία. Πρέπει να βγεί για να αποκτήσεις πρόσβαση στο θερμοστάτη.
Ισχύει και εγώ αυτό σκέφτηκα στην αρχή επειδή έβγαλαν την μπαταρία. Μόνο τον θερμοστάτη άλλαξαν όχι τον αισθητήρα του ψυκτικού αν και τους το τόνισα να τον αλλάξουν μου είπαν ήταν εντάξει.
Στο θέμα θερμοκρασίας από τα λίγα που είδα όσο κάναμε βόλτα η βελόνα ήταν κοντά στο κέντρο και είχε μείνει εκεί πράγμα που δεν έκανε πριν. Όταν θα το πάρω και τσεκαρω καλύτερα θα ενημερώσω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Ισχύει και εγώ αυτό σκέφτηκα στην αρχή επειδή έβγαλαν την μπαταρία. Μόνο τον θερμοστάτη άλλαξαν όχι τον αισθητήρα του ψυκτικού αν και τους το τόνισα να τον αλλάξουν μου είπαν ήταν εντάξει.
Στο θέμα θερμοκρασίας από τα λίγα που είδα όσο κάναμε βόλτα η βελόνα ήταν κοντά στο κέντρο και είχε μείνει εκεί πράγμα που δεν έκανε πριν. Όταν θα το πάρω και τσεκαρω καλύτερα θα ενημερώσω.
Ξανα ρώτα σε παρακαλώ γιατί δεν υπάρχει ανταλλακτικό σκέτος θερμοστάτης, πάει κομπλέ με φούσκα.
Όταν άλλαξαν τον δικό μου ήμουν μπροστά και το είδα. Είναι η φωλιά του θερμοστάτη με υποδοχές για τα κολλάρα νερού 4 στον αριθμό και μιά πράσινη φούσκα θερμοκρασίας.
Περιμένω εντυπώσεις όταν το πάρεις.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Ξανα ρώτα σε παρακαλώ γιατί δεν υπάρχει ανταλλακτικό σκέτος θερμοστάτης, πάει κομπλέ με φούσκα.
Όταν άλλαξαν τον δικό μου ήμουν μπροστά και το είδα. Είναι η φωλιά του θερμοστάτη με υποδοχές για τα κολλάρα νερού 4 στον αριθμό και μιά πράσινη φούσκα θερμοκρασίας.
Περιμένω εντυπώσεις όταν το πάρεις.
Μου έστειλαν βίντεο όταν το άλλαξαν.
Post automatically merged:

Μου έστειλαν βίντεο όταν το άλλαξαν.
Λογικά αυτό εννοείς
 

Attachments

  • Screenshot_2021-12-01-20-36-13-871_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-12-01-20-36-13-871_com.android.chrome.jpg
    478.2 KB · Προβολές: 12
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Μου έστειλαν βίντεο όταν το άλλαξαν.
Post automatically merged:


Λογικά αυτό εννοείς
Σωστά αυτό είναι το ανταλλακτικό, σέτ με φούσκα και διακλαδωτήρα.
Στη φωτό δεν φαίνεται η φούσκα.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Σωστά αυτό είναι το ανταλλακτικό, σέτ με φούσκα και διακλαδωτήρα.
Στη φωτό δεν φαίνεται η φούσκα.
Το πράσινο στο παλιό ανταλλακτικό είναι ο αισθητήρας ψυκτικού σωστά?
 

Attachments

  • Screenshot_2021-12-01-20-48-52-564_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-12-01-20-48-52-564_com.android.chrome.jpg
    652.1 KB · Προβολές: 8
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Το πράσινο στο παλιό ανταλλακτικό είναι ο αισθητήρας ψυκτικού σωστά?
Σωστά, άρα τα άλλαξαν σέτ.
Επέμενα για να είμαστε σίγουροι ότι κάνουμε τις ίδιες αλλαγές ανταλλακτικών ώστε να έχουμε σωστά συμπεράσματα.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Σωστά, άρα τα άλλαξαν σέτ.
Επέμενα για να είμαστε σίγουροι ότι κάνουμε τις ίδιες αλλαγές ανταλλακτικών ώστε να έχουμε σωστά συμπεράσματα.
Ικανούς τους έχω να έβαλαν τον ίδιο αισθητήρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,το άφησα χθες στο συνεργείο και θα έχω νέα τις επόμενες μέρες,θα σας ενημερώσω για τα νεότερα και της δικής μου περίπτωσης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,το άφησα χθες στο συνεργείο και θα έχω νέα τις επόμενες μέρες,θα σας ενημερώσω για τα νεότερα και της δικής μου περίπτωσης.
Στην ford Στάθης;
Πως σου φάνηκε η αντιμετώπιση απο το συνεργείο;
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Εμένα το αμάξι παραμένει μέσα στο συνεργείο και κανείς δεν βρίσκει τι έχει, το βλέπω να πηγαίνουμε για αλλαγή εγκεφάλου, τραγικές καταστάσεις.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Στην ford Στάθης;
Πως σου φάνηκε η αντιμετώπιση απο το συνεργείο;
Ναι,στη ford Στάθης.Πολύ καλή η πρώτη εντύπωση άκουσαν όλα τα προβλήματα που έχει το αυτοκίνητο και τώρα περιμενω το πόρισμά τους.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Εμένα το αμάξι παραμένει μέσα στο συνεργείο και κανείς δεν βρίσκει τι έχει, το βλέπω να πηγαίνουμε για αλλαγή εγκεφάλου, τραγικές καταστάσεις.
Καλησπέρα, δοκίμασαν να κάνουν επαναφορά/ προγραμματισμό as built σε όλους τους εγκεφάλους;
Ο server της ford είναι online με τις αντιπροσωπείες και μερικές φορές λόγο κακής σύνδεσης κατεβάζουν αρχεία σπασμένα/ χαλασμένα.
Με προγραμματισμό as built λύνονται πολλά τέτοια μικροπροβλήματα.
Σου είπαν οτι θα αλλάξουν εγκέφαλο κινητήρα;
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, δοκίμασαν να κάνουν επαναφορά/ προγραμματισμό as built σε όλους τους εγκεφάλους;
Ο server της ford είναι online με τις αντιπροσωπείες και μερικές φορές λόγο κακής σύνδεσης κατεβάζουν αρχεία σπασμένα/ χαλασμένα.
Με προγραμματισμό as built λύνονται πολλά τέτοια μικροπροβλήματα.
Σου είπαν οτι θα αλλάξουν εγκέφαλο κινητήρα;
Μου είπαν ότι δεν βγάζει κάτι σε σφάλμα Ο εγκέφαλος και ότι άλλαξαν έναν αισθητήρα στην μπαταρία για το start stop , έκαναν reset στο λογισμικό του start stop αλλά έκανε τα ίδια.
Εγώ τους είπα για τον εγκέφαλο και μου είπαν δεν έχουμε καταλήξει εκεί ακόμα
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Μου είπαν ότι δεν βγάζει κάτι σε σφάλμα Ο εγκέφαλος και ότι άλλαξαν έναν αισθητήρα στην μπαταρία για το start stop , έκαναν reset στο λογισμικό του start stop αλλά έκανε τα ίδια.
Εγώ τους είπα για τον εγκέφαλο και μου είπαν δεν έχουμε καταλήξει εκεί ακόμα
Καλημέρα, στο κατράν menu/settings/auto engine off το κουτάκι είναι τσεκαρισμένο;
Στο κατράν menu/information/ auto start stop τι μήνυμα βγάζει;
Κατά τη γνώμη μου δύο είναι τα τινά, ή θέλει φόρτιση η μπαταρία
ή αλλαγή, την χτύπησαν στο πάτωμα όταν την έβγαλαν και βραχυκύκλωσε; ...έχει ξανά συμβεί.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, στο κατράν menu/settings/auto engine off το κουτάκι είναι τσεκαρισμένο;
Στο κατράν menu/information/ auto start stop τι μήνυμα βγάζει;
Κατά τη γνώμη μου δύο είναι τα τινά, ή θέλει φόρτιση η μπαταρία
ή αλλαγή, την χτύπησαν στο πάτωμα όταν την έβγαλαν και βραχυκύκλωσε; ...έχει ξανά συμβεί.
Δεν ξέρω για το καντράν δεν έχω πρόσβαση στο αμάξι 3 μέρες τώρα , μου είπαν ότι δεν είναι θέμα μπαταρίας σίγουρα και ότι ακόμα ψάχνουν. Έχουν λέει ένα άτομο που ασχολείται μόνιμα με το αυτοκίνητο.
Εγώ πήρα και την ford motor Hellas για να ενημερώσω ότι το αμάξι έχει συνεχόμενα προβλήματα έχει καταντήσει αστείο το θέμα.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Δεν ξέρω για το καντράν δεν έχω πρόσβαση στο αμάξι 3 μέρες τώρα , μου είπαν ότι δεν είναι θέμα μπαταρίας σίγουρα και ότι ακόμα ψάχνουν. Έχουν λέει ένα άτομο που ασχολείται μόνιμα με το αυτοκίνητο.
Εγώ πήρα και την ford motor Hellas για να ενημερώσω ότι το αμάξι έχει συνεχόμενα προβλήματα έχει καταντήσει αστείο το θέμα.
Καλημέρα, σε καταλαβαίνω και εγώ τα ίδια τραβάω 2 χρόνια.
Το aftersales της ford είναι απαράδεκτο, οι μηχανικοί στις αντιπροσωπείες ford δεν έχουν ούτε τις βασικές γνώσεις και εμείς έχουμε αυτοκίνητα με πετρέλαια στο κάρτερ με κίνδυνο της ζωής μας.

Το μόνο θετικό στη δική μου περίπτωση είναι οτι η ford Στάθης στο Λαγκαδά Θεσσαλονίκης λόγο οτι είναι αγροτική περιοχή έχουν μεγάλη εμπειρία στα diesel και οι ιδιοκτήτες είναι μηχανικοί οι ίδιοι, σέβονται τον πελάτη και την περιουσία του και δεν σε κοροϊδεύουν, αντίθετα έχουν πεισμώσει να βρούν λύση.
Ενώ έχω αντιπροσωπεία κοντά στο σπίτι μου στη καλαμαριά, δεν πάω γιατί οι άνθρωποι εκεί είναι το λιγότερο επικίνδυνοι...με πολλά περιστατικά απαράδεκτης συμπεριφοράς και ζημιών που προκλήθηκαν λόγο άγνοιας. Άραγε η ford motor hellas πώς επιτρέπει να λειτουργούν κάτω απο την ταμπέλα ford authorised dealer; Έχουν κάποιο iso;
 
Last edited:

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, σε καταλαβαίνω και εγώ τα ίδια τραβάω 2 χρόνια.
Το aftersales της ford είναι απαράδεκτο, οι μηχανικοί στις αντιπροσωπείες ford δεν έχουν ούτε τις βασικές γνώσεις και εμείς έχουμε αυτοκίνητα με πετρέλαια στο κάρτερ με κίνδυνο της ζωής μας.

Το μόνο θετικό στη δική μου περίπτωση είναι οτι η ford Στάθης στο Λαγκαδά Θεσσαλονίκης λόγο οτι είναι αγροτική περιοχή έχουν μεγάλη εμπειρία στα diesel και οι ιδιοκτήτες είναι μηχανικοί οι ίδιοι, σέβονται τον πελάτη και την περιουσία του και δεν σε κοροϊδεύουν, αντίθετα έχουν πεισμώσει να βρούν λύση.
Ενώ έχω αντιπροσωποία κοντά στο σπίτι μου στη καλαμαριά, δεν πάω γιατί οι άνθρωποι εκεί είναι το λιγότερο επικίνδυνοι...με πολλά περιστατικά απαράδεκτης συμπεριφοράς και ζημιών που προκλήθηκαν λόγο άγνοιας. Άραγε η ford motor hellas πώς επιτρέπει να λειτουργούν κάτω απο την ταμπέλα ford authorised dealer; Έχουν κάποιο iso;
Άστα να πάνε, εμένα χθές μου είπαν να βγάλουμε τον ενισχυτή που έχω βάλει στο ηχοσύστημα μπας και φταίει αυτό, ότι να ναι
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Χτύπησε και το δικό μου Fiestάκι η επιδημία του θερμοστάτη. Ήμουν λίγο υποψιασμένος διαβάζοντας εδώ μέσα και την Τετάρτη το βράδυ κατεβαίνοντας την Αλεξάνδρας παρατήρησα εν στάση το δείκτη θερμοκρασίας να πέφτει με το μοτέρ στο ρελαντί. Την επόμενη είχα κλεισμένο σέρβις, το ανέφερα σε αυτόν που παρέλαβε το αμάξι και άλλαξαν το σετ εξαρτημάτων (θερμοστάτη, αισθητήρα κλπ), που αναφέρθηκε πιο πάνω επί τόπου, μέσα στην εγγύηση εννοείται. Τώρα όλα καλά, και η βελτιωμένη ποιότητα λειτουργίας του μοτέρ δείχνει ότι μάλλον υπήρχε κάποιους μήνες το πρόβλημα, αλλά έπρεπε να πιάσει λίγο κρύο για να βγει έντονα στην επιφάνεια. Για λάδια στο κάρτερ κλπ δεν ξέρω παιδιά. Πάντα αφήνω το αμάξι να ολοκληρώσει την αναγέννηση, στην παραμικρή ευκαιρία το πλακώνω λιγάκι να ξεμπουκώνει και αλλάζω λάδια κάθε 7 με 8 χιλιάδες km.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread