Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Έχουμε πυροσβεστήρα; ...και που είναι;

  • στη θέση οδήγησης

    Ψήφοι: 6 14.0%
  • στην καμπίνα

    Ψήφοι: 5 11.6%
  • στο πορτπαγκάζ

    Ψήφοι: 29 67.4%
  • δεν έχω

    Ψήφοι: 3 7.0%
  • αλλού..

    Ψήφοι: 0 0.0%

  • Μέχρι στιγμής έχουν ψηφίσει
    43

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
Εφημερίς της Κυβερνήσεως (τευχος δεύτερο) Αθήνα  26-Ιανουαρίου 2009

Αριθμ. 50292/3549/08 Εφοδιασμός οχημάτων με φορητούς πυροσβεστήρες

Οι φορητοί πυροσβεστήρες για επιβατικά αυτοκίνητα μέχρι 8 θέσεων πρέπει να είναι τύπου 1:
Φορητοί πυροσβεστήρες τύπου ξηράς κόνεως κατάλληλοι για κατηγορίες πυρκαγιάς    Α,Β,C και για ηλεκτρικό ρεύμα τάσης 1000V , με ελάχιστη κατασβεστική ικανότητα 8Α ,34Β , C  

Σχεδόν όλοι οι πυροσβεστήρες του 1kg καλύπτουν αυτές τις προδιαγραφές!
Καλό θα ήταν λοιπόν να υπάρχει μέσα στο αυτοκίνητο ένας τουλάχιστον πυροσβεστήρας που να καλύπτει αυτές τις προδιαγραφές!

Καλό είναι να υπάρχει και πυροσβεστήρας (δίπλα μας) Αφρού AFFF που μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε όταν υπάρχουν επιβάτες στην καμπίνα σε περίπτωση που υπάρχει εγκλοβισμός επιβάτη μέσα σε φλεγόμενο όχημα (το δικό μας ή κάποιου συνάνθρωπού μας σε τροχαίο)

Οι πυροσβεστήρες ξηράς κόνεως ΔΕΝ μπορούν να χρησημοποιηθούν μέσα στην καμπίνα με επιβάτες γιατί υπάρχει κίνδυνος ασφυξίας ή δυσλειτουργίας της αναπνοής!!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Οι πυροσβσστηρες ενος κιλού με αφρο που είναι σε πλαστικό μπουκάλι δεν είναι και τοσο καταλληλοι.

Ξηρας σκόνεως ειναι κατάλληλοι και όσο μεγαλύτεροι γίνεται.

Πχ εγώ έχω δικιλο, πίσω στο πορτ μπαγκαζ.

Προσεξτε πάρα πολύ όταν βάζετε καινούργια ηλεκτρονικά (συναγερμούς, άγραφους εγκεφάλους, κλπ) και επίσις να ελέγχετε τακτικά την ποιότητα απο τα σωληνάκια της βενζίνης, ιδίως σε "βαριές" μετατροπες που έχουν αλλάξει τρόμπα, μπεκ, έχουν βαλει 8μπεκα, έξτρα μπεκ, κλπ. Υπαρχουν συγκεκριμένα σωληνάκια για βενζίνη δεν κάνουν όλα. Επίσις υπάρχουν συγκεκριμένοι κολιέδες ασφαλείας για τα σωληνάκια της βενζίνης. Μη βαζετε ότι κολιέδες να ναι.
 

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
turbomaniac said:
Οι πυροσβσστηρες ενος κιλού με αφρο που είναι σε πλαστικό μπουκάλι δεν είναι και τοσο καταλληλοι....

Βασικά αυτοί οι μικροί αφρού που πουλάνε στο εμπόριο είναι ίσα ίσα για να σβήσουν (και αν την σβήσουν ) την γόπα στο κάθισμα!  ::)  Όλοι οι πυροσβεστήρες AFFF,σκόνεως κτλ πρέπει να αναγράφουνε έτος κατασκευής, ημερομηνία επόμενης αναγόμωσης ,και μανόμετρο για την πίεση ττου δοχείου!!!

Για τους ξηρας σκόνεως όταν πατηθούν έστω και μία φορά θέλουν κατευθείαν αναγόμωση γιατί με την πίεση της βαλβίδας σπάει η αμπούλα που προωθεί την σκόνη προς τα έξω.

Τέτοιο πρόβλημα δεν έχουν οι AFFF (αφρου) απλά δεν πρέπει να πέσει η πίεση στο μανόμετρο κάτω απο το επιτρεπτό όριο!

turbomaniac said:
Πχ εγώ έχω δικιλο, πίσω στο πορτ μπαγκαζ.

Πρέπει να έχουμε και μέσα στην καμπίνα πυροσβεστήρα γιατί υπαρχει περίπτωση σε τροχαίο να χτυπηθεί το πορτπαγκαζ και να μην ανοίγει...ή να έχουμε εγκλοβιστεί στην καμπίνα ,να μην μπορούμε να βγούμε και να καούμε  ζωντανοί!!!
 

xristina

Hero Member
May 9, 2010
1,515
0
36
39
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μπράβο Στέλλιο είναι πολύ καλό που μας ενημερώνεις σε τέτοια θέματα.. όντως αμα το καλοσκεφτείς δεν προλαβαίνεις να κάνεις πολλά αν συμβεί κάτι..
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εγω τον εχω στην καμπινα κατω απο τη θεση του συνοδηγου,γιατι οταν τον ειχα πισω εκοβε βολτες απο τα πολλα γκαζια ;D.
 

GReenDim

Hero Member
May 31, 2010
960
0
0
63
Athens - GReece
  Εγω  νομιζα  οτι  εχω, (δωρο  απο  την  αντιπροσωπεια),  αλλα  τελικα  οταν  τον  εψαξα,  δεν  τον  βρηκα  πουθενα.
  Μαλλον  ξεχασαν  να  μου  τον  δωσουν,  και  πρεπει  να  αγορασω  το  συντομοτερο. (Ολο  το  σετ).
 

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
GReenDim said:
  Εγω  νομιζα  οτι  εχω, (δωρο  απο  την  αντιπροσωπεια),  αλλα  τελικα  οταν  τον  εψαξα,  δεν  τον  βρηκα  πουθενα.
  Μαλλον  ξεχασαν  να  μου  τον  δωσουν,  και  πρεπει  να  αγορασω  το  συντομοτερο. (Ολο  το  σετ).

μην παρεις σετ!
Ο πυροσβεστήρας είναι για κλάματα ,το φαρμακείο άδειο και το τρίγωνο (τα όσα παιρνει ο άνεμος!!)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pitbull said:
Εγω τον εχω στην καμπινα κατω απο τη θεση του συνοδηγου,γιατι οταν τον ειχα πισω εκοβε βολτες απο τα πολλα γκαζια ;D.

:D :D :D

Για τα υπόλοιπα με καλύπτει πλήρως ο Στέλιος..
 

vonz

Rookie
Mar 10, 2012
18
0
0
μπραβο πολυ καλο ποστ! ειναι σημαντικο να εχουμε πυροσβεστηρα στο αμαξι για καθε ενδεχομενο..
 

javaj

New member
Jun 28, 2011
67
0
0
40
www.flickr.com
3 κιλά στο πορτμπαγκάζ για να βοηθήσουμε κανέναν με γιαπωνέζικο στο δρόμο.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
pitbull said:
Εγω τον εχω στην καμπινα κατω απο τη θεση του συνοδηγου,γιατι οταν τον ειχα πισω εκοβε βολτες απο τα πολλα γκαζια ;D.
Για όλα υπάρχει μέθοδος!
 

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
Εφημερίς της Κυβερνήσεως (τευχος δεύτερο) Αθήνα  26-Ιανουαρίου 2009

Αριθμ. 50292/3549/08 Εφοδιασμός οχημάτων με φορητούς πυροσβεστήρες

Οι φορητοί πυροσβεστήρες για επιβατικά αυτοκίνητα μέχρι 8 θέσεων πρέπει να είναι τύπου 1:
Φορητοί πυροσβεστήρες τύπου ξηράς κόνεως κατάλληλοι για κατηγορίες πυρκαγιάς    Α,Β,C και για ηλεκτρικό ρεύμα τάσης 1000V , με ελάχιστη κατασβεστική ικανότητα 8Α ,34Β , C  

Σχεδόν όλοι οι πυροσβεστήρες του 1kg καλύπτουν αυτές τις προδιαγραφές!
Καλό θα ήταν λοιπόν να υπάρχει μέσα στο αυτοκίνητο ένας τουλάχιστον πυροσβεστήρας που να καλύπτει αυτές τις προδιαγραφές!

Καλό είναι να υπάρχει και πυροσβεστήρας (δίπλα μας) Αφρού AFFF που μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε όταν υπάρχουν επιβάτες στην καμπίνα σε περίπτωση που υπάρχει εγκλοβισμός επιβάτη μέσα σε φλεγόμενο όχημα (το δικό μας ή κάποιου συνάνθρωπού μας σε τροχαίο)

Οι πυροσβεστήρες ξηράς κόνεως ΔΕΝ μπορούν να χρησημοποιηθούν μέσα στην καμπίνα με επιβάτες γιατί υπάρχει κίνδυνος ασφυξίας ή δυσλειτουργίας της αναπνοής!!


Υ.Γ. Λόγο αρχής του καλοκαιριού καλό είναι να ρίξουμε μια ματιά σε ένα τόσο σημαντικό θέμα. Εκτός από το αυτοκίνητό μας μπορούμε να σώσουμε κ ζωές!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σήμερα το πρωί που λέτε, πηγαίνοντας στη δουλειά, βλέπω στα δεξιά του δρόμου (στην παραλιακή) σταματημένο ένα Renault Clio (το γρήγορο με τις διπλές μπούκες δεξιά-αριστερά), με το καπώ ανοιχτό και φλόγες να βγαίνουν μέσα από το χώρο του μοτέρ. Μπλέδιζαν μάλιστα, προφανώς και λόγω του χρώματος του αμαξώματος. Ο οδηγός καθόταν λίγο παραπέρα και μιλούσε στο τηλέφωνο απαθέστατος.
Αν είχε πυροσβεστήρα σωστό ή πυροσβεστήρα γενικότερα, μάλλον θα είχε γλυτώσει την καταστροφή του clio του...
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
μάλλον γι αυτο πρόκειται Κώστα.....
http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/377823/kaigetai-autokinito-stin-paraliaki-/
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Nαι, αυτό είναι, βέβαια όταν το είδα εγώ δεν είχε περιπολικό, ούτε πυροσβεστική και η φωτιά ήταν περιορισμένη στο μοτέρ μόνο, όχι σε όλο το όχημα...
 

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
kostg said:
....
Αν είχε πυροσβεστήρα σωστό ή πυροσβεστήρα γενικότερα, μάλλον θα είχε γλυτώσει την καταστροφή του clio του...
Μπορεί να μην του έφτασε αυτός που είχε!
Αλλά!!...πολλοί εθελοντές που βοηθούν τους συνανθρώπους τους με πυροσβεστήρες στα αμάξια τους βλέπω που σταματήσαν!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
mk1 Stelios said:
Αλλά!!...πολλοί εθελοντές που βοηθούν τους συνανθρώπους τους με πυροσβεστήρες στα αμάξια τους βλέπω που σταματήσαν!!

Αν αυτό πάει σε μένα, δεν υπήρχε καμία περίπτωση να σταματήσω, όπως και δεν έχω απαίτηση να σταματήσει κάποιος αν, χτύπα ξύλο, συμβεί το ίδιο σε μένα. Σε αυτό το σημείο της παραλιακής που οι περισσότεροι πηγαίνουν με 80-100 χιλιόμετρα, το θεωρώ άκρως επικίνδυνο να κάνω τον καλό σαμαρίτη και να διακινδυνέψω την ασφάλειά μου όπως και του οχήματός μου, προκειμένου να βοηθήσω.

(Άσε που είχα αργήσει και για τη δουλειά)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread