Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

BloodMage

Original poster
Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Καλησπέρα σε όλους

Ήθελα μια γρήγορη λύση για να βλέπω θερμοκρασίες και πίεση τουρμπίνας για να ξέρω πότε ζεστάθηκε το αμάξι και είναι έτοιμο για πιο "γρήγορη οδήγηση" και πότε κρύωσε μετρά από μια γρήγορη οδήγηση. Είναι μια πολύ φθηνή και εύκολη λύση. Το μόνο που χρειάζεται είναι εάν obd2 scanner (4E στο Skroutz). Συν την αγορά της εφαρμογής Torque pro (3E-4E περίπου) και να έχει android auto το αυτοκίνητο σας. Και αν έχετε το AAWireless όλα γίνονται αυτόματα και ασύρματα.

Τι θα χρειαστούμε
1. OBD2 Scanner BT
2. AAAD - Performance Monitor
3. Torque pro

Εγκατάσταση
Βήμα 1ο. Συνδέουμε το OBD2 Scanner στην θύρα obd του αυτοκίνητου μας και κάνουμε pair με το bluetooth του κινητού μας
Βήμα 2ο. Κατεβάζουμε και κάνουμε εγκατάσταση το Torque pro στην συσκευή μας. Ανοίγουμε την εφαρμογή πάμε στις ρυθμίσεις και επιλέγουμε το OBD2 scanner μας για να διαβάζει από εκεί τα δεδομένα του αυτοκίνητου. Επίσης από το μενού του torque pro επιλέγουμε την ρύθμιση "Allow plugins full access" (για να μπορεί αργότερα το performance monitor να διαβάζει από το torque pro τα δεδομένα)
Βήμα 3ο. Κατεβάζουμε και κάνουμε εγκατάσταση το AAAD από το github. Έχει οδηγίες στην σελίδα τους. Ανοίγουμε την εφαρμογή και κάνουμε εγκατάσταση το Performance Monitor. Ανοίγουμε το Performance monitor και μπορούμε να παραμετροποιησουμε όπως μας αρέσει το interface

Λειτουργία
Προσωπικά έχω μόνιμα το obd2 scanner πάνω στο αμάξι για να μην το βάζω/βγάζω κάθε φορά
Βήμα 1ο. Βάζουμε μπρος το αμάξι
Βήμα 2ο. Συνδέουμε το Android Auto στο αυτοκίνητο (αν έχουμε το AAwireless γίνεται αυτόματα)
Βήμα 3ο. Ανοίγουμε την εφαρμογή Torque Pro στο κινητό μας και περιμένουμε να συνδεθεί με το obd2 scanner (5 δευτερόλεπτα θέλει)
Βήμα 4ο. Ανοίγουμε την εφαρμογή Performance Monitor από το μενού των εφαρμογών android auto του αυτοκίνητου και είμαστε έτοιμοι

2 παρατηρήσεις έχω μόνο. H πίεση της τουρμπίνας έχει μια μικρή καθυστέρηση και επίσης δεν βλέπω καθόλου πίεση λαδιού. Όλα τα άλλα είναι τέλεια και πλέον νιώθω ότι δεν βρίσκομαι στο σκοτάδι, ξέρω τι γίνεται με το αμάξι μου

Για οποίον δεν θέλει να μπλέξει με τα παραπάνω υπάρχει η λύση του Lufi Xf. Συνδέεται στην θύρα obd με καλώδιο και δείχνει τα πάντα, και είναι και αυτό πολύ παραμετροποιησιμο. Απλά το θέμα είναι να βρεις που θα το στερεώσεις στο ταμπλό του αυτοκίνητου χωρίς να φαίνεται άσχημα

Αυτά. Ελπίζω να φανούν χρήσιμα σε κάποιον
Ότι απορίες έχετε με ρωτάτε
 

Attachments

  • 20221028_132133.jpg
    20221028_132133.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 43

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Έτσι το είχα στήσει στο Kuga, αλλά δεν πρόλαβα να το χαρώ γιατί το έδωσα :D

Το οποίο Luxi -ή μάλλον κάτι αντίστοιχο αλλά δεν θυμάμαι τι μάρκα- έχω και κάθεται στο garage μου, αν κάποιος το θέλει μισοτιμής να μην κάθεται τσάμπα...
 

BloodMage

Original poster
Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
το θελω εγω, αν δεν το θελησει κανενας αλλος
μην το στερησω κιολας απο καποιον που δεν μπορει να κανει αυτο με το android auto και το obd
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
ΟΚ, ανεβάζω και καμιά photo να το δείτε κιόλας στις Αγγελίες, αλλά αν το θες σε βάζω στη πρώτη θέση της λίστας :D

Εγώ το είχα σχεδόν σφηνωμένο στην κάτω αριστερή γωνία του parebrise και το καλώδιο μέσα στον αρμό μέχρι κάτω στην OBD, φαίνεται super χωρίς να κρύβει τίποτα. Δουλεύει και σαν GPS, αν δεν υπάρχει navi στο αυτοκίνητο
 
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Διχως το AAAD και το wireless-ασυρματη φορτιση ειναι εφικτο να συνδεθει το torque με την οθονη;
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα bloodmage, στα fiesta st3 mk8.5 με πλήρως ψηφιακό πίνακα οργάνων 12.3 ιντσών τα performance gauges υπάρχουν στον βασικό εξοπλισμό.
Στα st mk8 και στα st2 mk8.5 με αναλογικό πίνακα οργάνων δεν υπάρχουν στον βασικό εξοπλισμό αλλά μπορείς να τα ενεργοποιήσεις με το forscan και σωστό καλώδιο obd2 εφόσον:
1) ο πίνακας οργάνων-μονάδα ipc έχει το τελευταίο software/filmware update.
2) το πρόγραμμα forscan είναι η τελευταία έκδοση, η ενεργοποίηση γίνεται στο engineering mode 2/central configuration/performance gauges/από disable σε enable.

image.jpeg
 
Last edited:

BloodMage

Original poster
Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Στο ST3 MK8.5 το ηξερα οτι υπάρχει
Εγω εχω το ST2 MK8.5 οποτε δεν εχω τον ψηφιακο πινακα, ωστοσο δεν ηξερα οτι μπορει να ενεργοποιηθει με forscan
Πολυ χρησιμη πληροφορια. Σε επομενη επισκεψη μου στην car center θα ζητησω να τα ενεργοποιησουν
Απο την αλλη ειναι και καλη φαση να τα βλεπεις στην μεγαλη οθονη. Βολευει πιο πολυ
 

gvala

Rookie
Jan 23, 2021
48
10
8
Μοντέλο
MK8 ST
Καλησπέρα bloodmage, στα fiesta st3 mk8.5 με πλήρως ψηφιακό πίνακα οργάνων 12.3 ιντσών τα performance gauges υπάρχουν στον βασικό εξοπλισμό.
Στα st mk8 και στα st2 mk8.5 με αναλογικό πίνακα οργάνων δεν υπάρχουν στον βασικό εξοπλισμό αλλά μπορείς να τα ενεργοποιήσεις με το forscan και σωστό καλώδιο obd2 εφόσον:
1) ο πίνακας οργάνων-μονάδα ipc έχει το τελευταίο software/filmware update.
2) το πρόγραμμα forscan είναι η τελευταία έκδοση, η ενεργοποίηση γίνεται στο engineering mode 2/central configuration/performance gauges/από disable σε enable.
Πολύ ενδιαφέρον οτι μπορεί να ενεργοποιηθεί και σε MK8 ST!
Θα το ψάξω.
Είναι γνωστή ποιά έκδοση firmware απαιτείται;
 

BloodMage

Original poster
Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Πολύ ενδιαφέρον οτι μπορεί να ενεργοποιηθεί και σε MK8 ST!
Θα το ψάξω.
Είναι γνωστή ποιά έκδοση firmware απαιτείται;

δεν χρειαζεται καποιο συγκεκριμενο, αρκει να υπαρχει android auto
φαντασου εμενα ειναι με sync 2.5 και παιζει κανονικα
 

ybdiel

Rookie
Nov 6, 2022
16
6
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK8 ST
Καλησπερα,
Το δοκιμασα με Torque lite και με obd connector αυτον εδώ. Δυστυχως δεν μπορω να πω οτι μου δουλευει, δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος. Δειχνει οτι ναναι απο τιμες και αναβοσβηνει συνεχως σαν ενα fade in / fade out effect.
Σε αλλα παντως apps οπως το car scanner δειχνει μια χαρα τα values (στο κινητο) οποτε δεν πιστευω να ειναι θεμα του connector.
Android version εχω 11 και AAAD version 1.4.4
Καμια ιδεα;
 
Last edited:

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Το δοκίμασα σε fiesta mk8 1.0 με torquepro κατεβασμένο και δούλεψαν όλα τέλεια. Σε ευχαριστώ πολύ, παρά πολύ χρήσιμο !!
 
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage

BloodMage

Original poster
Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Καλησπερα,
Το δοκιμασα με Torque lite και με obd connector αυτον εδώ. Δυστυχως δεν μπορω να πω οτι μου δουλευει, δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος. Δειχνει οτι ναναι απο τιμες και αναβοσβηνει συνεχως σαν ενα fade in / fade out effect.
Σε αλλα παντως apps οπως το car scanner δειχνει μια χαρα τα values (στο κινητο) οποτε δεν πιστευω να ειναι θεμα του connector.
Android version εχω 11 και AAAD version 1.4.4
Καμια ιδεα;
Καλησπερα φιλε μου

1. κατεβασες το performance monitor απο το AAAD?
2. επισης ενεργοποιησες την ρυθμιση στο Torque Lite "Allow plugins full access"??

σιγουρα δεν φταιει το connector γιατι εχω και εγω ενα ιδιο και δουλευει μια χαρα!
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Torque settings επειτα plugins.
Το aaad γραφει οτι ειναι για βολκσβαγκεν.
 

BloodMage

Original poster
Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Αυτη η ρυθμιση η δεν υπαρχει στο Lite η δεν την βρισκω με τιποτα
αρχικη οθονη/γραναζακι κατω αριστερα/settings/plugins/Allow plugins full access

βεβαια ειναι πολυ πιθανο να μην υπαρχει στο Lite
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Κάπου έχει κάτι ρυθμίσεις το Bluetooth, εμένα όταν δεν έμπαινα άλλαζα κάτι band κέρατα πως τα λένε και έμπαινε.

Και το torque έχει κάτι ρυθμίσεις για το Bluetooth, παίξε και με αυτά και θα συνδεθει

Στάλθηκε από το A90 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BloodMage

Original poster
Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
μην ξεχνατε οτι την πρωτη φορα πρεπει να κανετε pair το obd scanner σας με το BT του κηνιτου. Απο εκει και περα θα συνδεεται με το το torque καθε φορα που το ανοιγετε μονο του
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Εγιναν ολα αλλα δεν συνδεθηκε.
Το android auto δεν ευρισκει το performance monitor.
 
Last edited:

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread