Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

shumakos

Original poster
New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Ήρθε η ώρα για την αναφορά προβλήματος...
Η κλειδαριά του πορτ μπαγκάζ αρνείται να ξεκλειδώσει είτε από το κουμπί στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, είτε από το κουμπί του τηλεχειριστηρίου... Ανοίγει μόνο από το κουμπί του τηλεχειριστηρίου που είναι αποκλειστικό για το πορτ μπαγκάζ! Έχει τύχει σε κάποιον; Το αμάξι ασφαλώς είναι στην εγγύηση και δεν ανησυχώ για κόστη. Θα πάω την άλλη βδομάδα στο συνεργείο να το δουν και να μου πουν πώς θα το αντιμετωπίσουν. Το μόνο που με προβληματίζει είναι, αν χρειάζεται κάποιο ανταλλακτικό που δεν θα προλάβει να έρθει πριν τις διακοπές μου, μη σταματήσει να ανοίγει και με τον μοναδικό τρόπο που απέμεινε...Ό,τι γίνει εδώ θα είμαι να το γράψω!
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Αφου ανοιγει εστω και με ενα τροπο δεν εχει θεμα η κλειδαρια σαν μηχανισμος, αλλα το ηλεκτρονικο κομματι που δινει την εντολη να ανοιξει. Μπορεις να ξεβιδωσεις προσεκτικα το πλαστικο να δεις μηπως ξεκουμπωσε κατι απο τη θεση του
 

shumakos

Original poster
New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Αφου ανοιγει εστω και με ενα τροπο δεν εχει θεμα η κλειδαρια σαν μηχανισμος, αλλα το ηλεκτρονικο κομματι που δινει την εντολη να ανοιξει. Μπορεις να ξεβιδωσεις προσεκτικα το πλαστικο να δεις μηπως ξεκουμπωσε κατι απο τη θεση του
Αν είχε ξεκουμπώσει κάτι πιστεύω δε θα ερχόταν ούτε η εντολή από το αποκλειστικό κουμπάκι του πορτ μπαγκάζ. Προσωπικά πιστεύω σε δυσλειτουργία του module που ελέγχει τις κλειδαριές ή ίσως σε κάποια ρύθμιση που χάθηκε και δεν μπορεί να επανέλθει χωρίς το διαγνωστικό.Όπως και να έχει το θεωρώ καθαρά ηλεκτρονικό θέμα που δεν έχει να κάνει με καλωδίωση. Θα δούμε!
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Αν είχε ξεκουμπώσει κάτι πιστεύω δε θα ερχόταν ούτε η εντολή από το αποκλειστικό κουμπάκι του πορτ μπαγκάζ. Προσωπικά πιστεύω σε δυσλειτουργία του module που ελέγχει τις κλειδαριές ή ίσως σε κάποια ρύθμιση που χάθηκε και δεν μπορεί να επανέλθει χωρίς το διαγνωστικό.Όπως και να έχει το θεωρώ καθαρά ηλεκτρονικό θέμα που δεν έχει να κάνει με καλωδίωση. Θα δούμε!
Σιγουρα ειναι ηλεκτρονικο το θεμα, παρ ολα αυτα μπορει να μην υπαρχει μονο ενας μηχανισμος που ανοιγει την κλειδαρια, για να μην πω σιγουρα δεν υπαρχει γιατι μιλαμε για mk8.
Εγω που αλλαξα την κλειδαρια στο mk6 γιατι ειχε κολλησει το ελατηριακι της και δεν εκανε επαναφορα, οποτε και δεν εκλεινε, διαπιστωσα οτι υπηρχε μια ντιζα που ανοιγε την κλειδαρια οταν εβαζες το κλειδι απο πισω, και αλλη ντιζα που την τραβουσε ο μηχανισμος οταν πατουσα το κουμπι απο μεσα, τηλεχειρηστηριο δεν εχω γιατι ειναι βασικη εκδοση, με αυτα τα 2 ανοιγει.
Επομενως μπορει και το δικο σου να λειτουργει με παρομοιο τροπο μιας και μιλαμε για πολυ νεοτερη εκδοση.
 

shumakos

Original poster
New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Μπορεί να είναι κι έτσι, γιατί το κουμπάκι που λειτουργεί δεν ξεκλειδώνει μόνο αλλά το ανοίγει κιόλας. Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένω μια βδομάδα μέχρι να μάθω τι παίζει.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Μπορεί να είναι κι έτσι, γιατί το κουμπάκι που λειτουργεί δεν ξεκλειδώνει μόνο αλλά το ανοίγει κιόλας. Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένω μια βδομάδα μέχρι να μάθω τι παίζει.
Καλησπέρα τελικά έμαθες κάτι σχετικά με την βλάβη ? Γιατί μου παρουσίασε και εμένα το ίδιο. Ανοίγει ακόμα αλλά με πολύ δυσκολία ..
 
  • Wow
Αντιδράσεις: mk6car

shumakos

Original poster
New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα τελικά έμαθες κάτι σχετικά με την βλάβη ? Γιατί μου παρουσίασε και εμένα το ίδιο. Ανοίγει ακόμα αλλά με πολύ δυσκολία ..
Ναι, το διόρθωσαν! Άλλαξαν τον μηχανισμό του εξωτερικού κουμπιού του πορτ μπαγκάζ. Αυτό ήταν το πρόβλημα. Είχε κολλήσει και δεν μπορούσε να πατηθεί για να ανοίξει το πορτ μπαγκάζ. Η κλειδαριά δεν είχε πρόβλημα.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: Στρατηςς, ge0 mk8 and mk6car

gyiama

Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Καλημέρα. Και το δικό μου χθες παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα. Ανοίγει απ το κουμπί του τηλεχειριστηρίου αλλά όχι απ το μπουτόν του πορτμπαγκάζ. Όποτε απ τα λεγόμενα σου φταίει το κουμπί το ίδιο και όχι κάποιος άλλος μηχανισμός. Άρα πάμε για αντικατάσταση
 
  • Like
Αντιδράσεις: shumakos
Oct 10, 2021
3
2
3
22
Νέα Ιωνία
Μοντέλο
MK6
LOCATION
Athens
Συνάντησα και στο δικό μου (MK6) παρόμοιο πρόβλημα και επειδή έχει καταργηθεί η πισω κλειδαριά (καμερούλα οπισθοπορίας από προηγούμενο ιδιοκτήτη) ενώ ξεκλειδώνει το πορτ παγκαζ απ'το κουμπί μέσα, μέχρι να παω πισω να τραβήξω την πορτα είχε ξανακλειδώσει! Μετά από πολύ ψάξιμο και πολύ άσκοπη χρήση WD40 διαπίστωσα ότι είχαν χαλαρώσει τα βιδάκια που κρατούσαν το κούμπωμα της κλειδαριά στην θέση της και είχε μετακινηθεί ελαφρώς πιο μέσα!! Την επανέφερα στην σωστή θέση και λύθηκε το πρόβλημα!! 😅😅
Συμπέρασμα: σκληρή ανάρτηση στην Αθήνα = πηγή των περισσότερων προβλημάτων στο αμάξι😂😂
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread