Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Νιώθετε ότι πήρατε την σωστή απόφαση με το να επιλέξετε ένα Fiesta;


  • Μέχρι στιγμής έχουν ψηφίσει
    29

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #1
Για να δούμε τις απόψεις σας !!!
θα έχει ενδιαφέρον μια τέτοια ψηφοφορία...
 
Last edited:

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
εγώ εκείνο το διάστημα κοιτούσα και το Polo. ο Θεός με φώτισε και διάλεξα το Fiesta... :p
 
  • Like
Αντιδράσεις: nt.vagelis

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Μκ6 1.6s panther black
Θα μπορούσα να είχα πάρει κάτι ποιο νέο αλλά ο έρωτας με το συγκεκριμένο κράταγε χρόνια. Ήταν κάτι σαν απωθημένο και το χαμόγελο κάθε φορά που το βλέπω δεν συγκρίνεται με κάτι απλά καλύτερο. Η μόνη εναλλακτική θα ήταν το st mk6 αλλά πολλά έξοδα για την τσέπη μου αυτή την στιγμή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jdfiesta

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Νομίζω το έχω ξαναγράψει αλλά δεν το βρίσκω τώρα, συνοπτικά να πω ότι το προηγούμενο αυτοκίνητο της γυναίκας μου (206 1.4 16V) ήταν πλέον 10ετίας οπότε είχε αρχίζει να βγάζει κάποιες πιο σοβαρές βλάβες (π.χ. κιβώτιο) οπότε την έπεισα να το αλλάξουμε (αν την άφηνα μόνη της, δεν θα το άλλαζε ποτέ!). Ψάχναμε (δηλαδή έψαχνα) κάτι αντίστοιχο, seg-B, με την καλύτερη οδηγική συμπεριφορά, εξοπλισμό, επιδόσεις, χώρους και, τελευταίο, τιμή. Κοίταξα και οδήγησα σχεδόν όλα της κατηγορίας, και τα μοναδικά που έφτασαν στην τελική επιλογή ήταν το Polo, το Ibiza και το Fiesta. Το Ibiza ήταν πιο γρήγορο και με πιο μεγάλους χώρους, αλλά κοπάναγε αρκετά, συν ότι είχε πολύ πιο "πλαστική" αίσθηση στη καμπίνα. Αυτό που τελικά έγειρε την πλάστιγγα ήταν η τελική προσφορά από τη Ford, με μια γενναία έκπτωση σε ήδη εκτελωνισμένα οχήματα, αφού πούλησα το 206 εντός 2 ωρών !!!!!! και χρειαζόμασταν άμεσα αυτοκίνητο. Έτσι και αλλιώς το Fiesta ήταν μία από τις επιλογές οπότε δεν το σκέφτηκα περισσότερο. Η γυναίκα προφανώς διάλεξε το χρώμα!

Η πλάκα είναι ότι δεν ενημέρωσα τον πωλητή της SEAT ότι είχα καταλήξει στο Fiesta, με πήρε το παιδί μετά από κανά μήνα να με ρωτήσει τι θα κάνω, και όταν του είπα ότι τελικά πήγα στο Fiesta -και- λόγω της έκπτωσης, μου είπε "και δεν ερχόσασταν από εδώ να το συζητήσουμε, θα τα βρίσκαμε στη τιμή", στο οποίο προφανώς του απάντησα ότι, (α) θα μπορούσε να μου κάνει την προσφορά εξαρχής, αντί να περιμένει να δει τι θα κάνω, και (β) δεν μπορούσα να αφιερώσω τόσο χρόνο να τριγυρνάω στις εκθέσεις για να κάνω παζάρια, ίσως να το έκανα πριν 20 χρόνια, τώρα όμως μου έδωσαν την καλύτερη προσφορά για αυτό που ήθελα και το πήρα επιτόπου.

Όχι δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, πήρα το καλύτερο της κατηγορίας τη στιγμή που το χρειαζόμουνα, και στην καλύτερη τιμή :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Όχι δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, πήρα το καλύτερο της κατηγορίας τη στιγμή που το χρειαζόμουνα, και στην καλύτερη τιμή :)
Χρονολογία?
 
Ναι, ήταν η καλύτερη επιλογή για το budget μου, το αγόρασα από τον Σφακιανάκη (Ford Fiesta Sport 1.6 120hp) τον Μάϊο του 2009 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Μέχρι το 2017 το πήγαινα για ετήσιο service στην αντιπροσωπία, από το 2018 που του άλλαξα ιμάντα το πηγαίνω πλέον λόγω τιμολογιακής πολιτικής και εξαιρετικής εργασίας στους Αφούς Αγγελή στο Περιστέρι. Αν είχα τη δυνατότητα για καινούριο, θα αγόραζα και πάλι Fiesta (ST) ;)
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Ναι, ήταν η καλύτερη επιλογή για το budget μου, το αγόρασα από τον Σφακιανάκη (Ford Fiesta Sport 1.6 120hp) τον Μάϊο του 2009 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Μέχρι το 2017 το πήγαινα για ετήσιο service στην αντιπροσωπία, από το 2018 που του άλλαξα ιμάντα το πηγαίνω πλέον λόγω τιμολογιακής πολιτικής και εξαιρετικής εργασίας στους Αφούς Αγγελή στο Περιστέρι. Αν είχα τη δυνατότητα για καινούριο, θα αγόραζα και πάλι Fiesta (ST) ;)
Αφοί Αγγελή στο Χαϊδάρι να σε διορθώσω. Λέω να πάω και εγώ εκεί για το πρώτο του service μιας και το έχω στην κατοχή μου από τον Σεπτέμβρη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: groldwolf
Αφοί Αγγελή στο Χαϊδάρι να σε διορθώσω. Λέω να πάω και εγώ εκεί για το πρώτο του service μιας και το έχω στην κατοχή μου από τον Σεπτέμβρη.
Έχεις δίκιο, Χαϊδάρι :) Καλορίζικο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tesseros and George.B.

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Μέχρι στιγμής, δεν είμαι μετανιωμένος για την επιλογή του Fiesta μου. Ήδη έχουμε δέσιμο! Το προηγούμενο αυτοκίνητο ήταν Ιαπωνικό, η μεταβαση σε Ευρωπαϊκής - Γερμανοκρατούμενης φύσης αυτοκίνητο με προβλημάτισε πολύ. Πιστεύω θα με βγάλει ασπροπρόσωπο ο Μπούλης.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Όταν κοίταζα να αλλάξω αυτοκίνητο έψαχνα το αυτοκίνητο που να ικανοποιεί όσο περίσσότερο γίνεται το τρίπτυχο
fun to drive - λειτουργικότητα (χώροι) - οικονομία

Το ST είναι σίγουρα fun to drive,
έχει ικανοποιητικότατους χώρους για αυτό που θέλω
και
είναι αρκετά οικονομικό γι αυτό που είναι όταν πας ήρεμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: m@kro

CrookedHoe13

Rookie
Dec 2, 2020
11
8
3
Athens
Μοντέλο
MK8
Εγώ ξεκίνησα για μεταχειρισμένο και μετά από πάρα πολυ σκοτούρα και πονοκεφαλιασμα αποφασίσα να πάρω καινουργίο .Απο πέρυσι ζαχάρωνα πολυ το 208 ,,αλλά δεν ψηνόμουν να δώσω τόσο πολλα χρήματα . Το φιεστα δεν το είχα σαν επιλόγη στην αρχή .Μέτα απο αρκετό ψάξιμο ήταν νομίζω το ποιο value for money για τα δικα μου δεδομενα και με κάλυπτε σε όλους τους τομείς .Οταν ξεκινήσα και πήρα σβαρνα τις αντιπροσωπειές και το ειδα στο χρώμα που μου άρεσε τότε ημουν σιγουρος οτι θα το αποκτήσω.Δεν το έχω πολυ καιρό στην κατοχή μου αλλά έχω ενθουσιαστεί πολύ με την φιεστάρα μου .🤠
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Για πρωτο αμαξι και μεταχειρισμενο και με 15 χλμ τη μερα για δουλεια και αναγκες, παλι καλα που δεν πεσαμε και στα σαξοραλλα!!!
 
  • Haha
Αντιδράσεις: mk6car

ΤASOS85

Newbie
Σεπτ. 17, 2020
1
2
3
Μετά το πρώτο μου fiesta του 2004 και έχοντας γράψει μέχρι σήμερα 255.000χιλιόμετρα χωρίς κανένα πρόβλημα τον Σεπτέμβριο απέκτησα το δεύτερο fiesta μου mk8 st line χωρίς να το σκεφτώ και χωρίς να κοιτάξω κάτι άλλο
 
  • Love
  • Like
Αντιδράσεις: CrookedHoe13 and dtsef

dimosf1

Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Δεν το έχω παραλάβει ακόμα για να έχω άποψη για το αυτοκίνητο( θα έρθει σε κάνα μήνα) αλλά ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το micra στην Techna έκδοση( είναι η φουλ έκδοση του micra).
Εμφανισιακά μου άρεσαν και τα 2. Το fiesta με κέρδιζε στο στήσιμο και στα μηχανικά ενώ το micra μου άρεσε περισσότερο στο εσωτερικό ( σχεδίαση - ποιότητα). Επειδή η nissan σταμάτησε να φέρνει την πιο sport έκδοση του micra με τους 117ps και την πιο sport ανάρτηση και επειδή είχε και ταμπουρα πίσω κατέληξα στο fiesta. Αν κι όταν πήγα για παραγγελία ανακάλυψα ότι και το fiesta έρχεται πλέον με ταμπούρα. Δεν έχω μετανιώσει για την απόφαση μου γιατί πιστεύω ότι απο την συγκεκριμένη κατηγορία της αγοράς είναι αυτό που καλύπτει το δικό μου σύνολο. Περιμένω να έρθει και στα χέρια μου για να γραψω περισσότερες εντυπώσεις.

Επίσης πολύ θετικό ότι πλέον δεν πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας
 
  • Love
  • Like
Αντιδράσεις: CrookedHoe13 and dtsef

Alex Spacho

Rookie
Dec 1, 2020
13
26
3
Μοντέλο
MK8
4 μήνες λατρεία ! πρόλαβα και με πίσω δισκόφρενα !!!
 

Andreasthomo14

Rookie
MK7.5
Jan 1, 2021
11
11
3
Nafpaktos
Μοντέλο
MK7.5
Mk 7,5 το καλοκαίρι κλείνουμε δύο χρόνια εννοείται δεν το έχω μετανιώσει και εννοείται still in love 💙
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread