Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλησπερα παιδια θα ειμαι συντονος , εν μεσω βροχοπτωσης αντιληγθηκα πως το στο αμαξι το πισω παρμπριζ αποκτουσε θολουρα με αποτελεσμα υγρη μοκετα στα δεξια του οχηματος οχι πολυ βεβαια ....και υγρασια μεσα στο φαναρι αρκετη σε σημειο που δακρυζε μεσα.Εχω αφησει το αμαξι στο συνεργειο για ελεγχο για να το βρουμε .Εψαξα καποιο σχετικο θεμα εδω μεσα και βρηκα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο , παρομοιες και βασικα αρκετες αναφορες παιρνω απο το εξωτερικο για παρομοια προβληματα. Βοηθηστε με καμια γνωμη να εχω υπο ψιν να ελενξω . !
 

Torfan

Newbie
Dec 12, 2019
8
3
3
Φίλε μου παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ και έπαιρνε αρκετά νερά κυρίως αν το αμάξι ήταν παρκαρισμένο και είχε κλίση είτε δεξιά είτε αριστερά.

Για αρχή έλεγξε αν τα νερά μπαίνουν από τις φλατζες των φαναριών.

Στην δικιά μου περίπτωση δεν ήταν αυτό αλλά κάποιες τρύπες κατω απο τα φανάρια που μπορείς να δεις αν βγάλεις τον προφυλακτήρα (δες φωτογραφία) . Αυτές από το εργοστάσιο ήταν καλυμμένες με κάποια ταινία ή όποια στο δικό μου είχε ξεκολλήσει ελαφρώς και έμπαιναν τα νερά. Αφού τις έκλεισα το πρόβλημα μειώθηκε σχεδόν εντελώς και δεν βρίσκεις νερό υπό φυσιολογικές συνθήκες αλλά αν έχεις ξεκουμπωτη την πλαϊνή μοκετα μπορείς να δεις μερικές σταγόνες μετά από δυνατή βροχή.

Αυτο δεν το έχω λύσει ακόμη αλλά κάποιος που είχε παρόμοιο πρόβλημα μου είπε πως ήταν οι ραφές που ξεκιναν από εκεί που τελειώνουν οι μαύρες ράγες στην οροφή. Αυτός έβαλε παρμπριζοκολα αλλά εγώ δεν το έχω κάνει ακόμη. Αυτό σαν μια τελευταία επιλογή.

Από περιέργεια το αμάξι σου είναι του 2009; Γιατί στο εξωτερικό από ότι παρατήρησα τα πιο πολλά που είχαν θέμα ήταν του 2009

Ελπίζω να το λύσεις γιατι πραγματικά εμένα με ταλαιπώρησε

IMG_20210116_232356.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: nicolaos and mk6car

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλησπερα φιλε μου , το αμαξι 6/09 το πηρα μτχ απλα οταν ελενξα το αμαξι φυσικα δεν εβρεχε. Το ειχα στα υποψιν και φυσικα δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να ειμαι ο "τυχερος" οπως και για κανεναν δεν το ευχομαι ! Μου κανει οντως μεγαλη εντυπωση που αυτοκινητα 10ετιας ακομα μπαζουν νερα απο αδιευκρυνιστους λογους ! Φυσικα θα ελεγχθουν ολα αυτα γιατι το αμαξι μεσα ηταν γεματο υγρασια υστερα απο 3 μερες εντονης βροχοπτωσης ! Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια θα βοηθησει !
 

Torfan

Newbie
Dec 12, 2019
8
3
3
Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το βίντεο ( ). Λίγο πολύ καλύπτει όλες τις περιπτώσεις. Απλά πρώτου προχωρήσεις σε τέτοιες λύσεις θα έλεγα να βεβαιωθείς ότι δεν είναι από τα φανάρια
 
  • Like
Αντιδράσεις: nicolaos

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Εχω το fiesta titanium 01/2010, νερά στο χώρο του πορτμπαγκαζ μπαίνουν, από τις ραφές της λαμαρίνας, από τις ούπα τρύπες και λάστιχο εφαρμογής των φαναριών, από τις τρύπες κάτω από τα φανάρια πάνω από τους αεραγωγούς και από τους αεραγωγούς μέσα από τον προφυλακτήρα και από το λάστιχο της πίσω πόρτας του πόρτμπαγκάζ. Έβγαλαν τον προφυλακτήρα και έκλεισαν τις τρύπες, έβαλαν κόλλα στο λάστιχο των αεραγωγών , βγήκαν τα φανάρια και έβαλαν κόλλα στις ουπα τρύπες και βαζελίνη στα λάστιχα των φαναριών, υπόψιν δεν σφίγγουμε πολύ δυνατά την εσωτερική με το χέρι διότι παραμορφώνει τα λάστιχα εφαρμογής των φαναριών, στους αρμούς έβαλαν αρμού-κόλα , έβγαλαν το λάστιχο του πόρτμπαγκάζ μπήκε αρμόκολλα από πάνω ταινία και μετά το λάστιχο, στο πάνω μέρος περνούν τα καλώδια της πόρτας θέλει και εκεί κόλλα και τελευταίο έλεγχος μέσα στον ουρανό στο σωληνάκι για το πίσω πιτσιλιστήρι. Για να φύγει η υγρασία στέγνωσα ολο τον χώρο και εχω βάλει αφυγραντήρα κρυστάλλων
 
  • Like
Αντιδράσεις: billyse46

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Μετα απο αυτες τις αλλαγες ειχες ποτε ξανα προβλημα ?
Μολις παραλαβω το αμαξι θα το δοκιμασω βεβαια και θα σας ενημερωσω!
Σας ευχαριστω !
 

don

Newbie
Nov 4, 2013
1
0
1
Καλησπερα παιδια θα ειμαι συντονος , εν μεσω βροχοπτωσης αντιληγθηκα πως το στο αμαξι το πισω παρμπριζ αποκτουσε θολουρα με αποτελεσμα υγρη μοκετα στα δεξια του οχηματος οχι πολυ βεβαια ....και υγρασια μεσα στο φαναρι αρκετη σε σημειο που δακρυζε μεσα.Εχω αφησει το αμαξι στο συνεργειο για ελεγχο για να το βρουμε .Εψαξα καποιο σχετικο θεμα εδω μεσα και βρηκα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο , παρομοιες και βασικα αρκετες αναφορες παιρνω απο το εξωτερικο για παρομοια προβληματα. Βοηθηστε με καμια γνωμη να εχω υπο ψιν να ελενξω . !
Καλησπερα το ιδιο προβλημα ειχα και εγω μετα απο ταλαιπωρια βρηκαν οτι παιρνει νερο στο πανω μεροσ του πορτ μπακαζ στισ συγκολησεισ κοντα στουσ μεντεσεδεσ εριξαν νερο λιγο για να μεινει και μετα εριχναν αερα απο μεσα για να δουν που κανει φυσαλιδεσ ετσι το βρηκαν και με λιγο στοκο λυθηκε ελπιζω να βοηθησα γιατι και εγω ταλαιπωρηθηκα
 

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλησπερα , επανερχομαι μετα απο μερες , το αμαξι λοιπον μπροστα λυθηκε καταρχας απο τους υαλοκαθαριστηρες εως και τα φαναρια βγηκανε και καθαριστηκαν ολες οι υδροροες , σωληνακια πλαστικα οτι δηλαδη εχει να κανει με περασμα νερου. Στο οπισθιο μερος τωρα βρεθηκε η διαρροη ψιλη μεν αλλα εβαζε νερο. Αφηνουμε να στεγνωσει 1 μερα και ξανα μπολικο νερο για να δουμε τι γινεται. Θα ενημερωσω εκ νεου
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μόνο έτσι και εγώ έχω ξηλώσει το μπροστά μέρος όπως έχεις δει και πιστεύω ότι έγινε δουλίτσα ο χρόνος θα δείξει ! το καλό είναι ότι εμαθα να τα αποσυναρμολογώ και μόνος μου πια και ήδη τα ανοιξα πάλι όλα για να τα καθαρίσω. άντε θα περιμένουμε νεότερα σου.
 

x.tsellos

Newbie
Oct 1, 2019
2
0
1
24
Ορεινή Ηλεία
καλημέρα ομάδα
κι εγώ με το δικό μου fiesta (2009) εδώ και ένα χρόνο που το έχω, ταλαιπωρούμαι με νερά στο πορτ μπαγκαζ μετά από δυνατές βροχοπτώσεις....πριν ένα μήνα έλυσα μόνος μου τον προφυλακτήρα και βρήκα αυτές τις διπλές τρύπες πάνω απ΄ τον αεραγωγό απ΄ τη μεριά του οδηγού τελείως εκτεθειμένες και απ΄ την άλλη, με αυτή την εργοστασιακή ταινία μισό-ξεκόλλητη. Τάπωσα λοιπόν αυτές τι τρύπες πολύ καλά και είχα μείνει ήσυχος.... Πριν κάτι μέρες όμως, μετά από πολύ δυνατές βροχές, (το αμάξι παρκαρισμένο), βρήκα πάλι νερά, που είχαν στραγγίσει στο χώρο της ρεζέρβας. Επικοινώνησα με την αντιπροσωπεία που συνεργάζομαι και μου είπε ο άνθρωπος ότι είναι συχνό φαινόμενο σε αυτά τα μοντέλα να υποχωρεί από τα χρόνια η αρμόκολλα σε αυτές τις δύο ραφές στο πάνω μέρος όπως ανοίγεις το πορτ μπαγκαζ, που αναφέρατε και παραπάνω, και ότι θα μπάζει από κει.
Όταν μπορέσω και κοιτάξω και αυτό, θα σας ενημερώσω.
Πάντως είναι πολύ σπαστικό πρόβλημα και με στενοχωρεί, γιατί γενικά έχω κατα ευχαριστηθεί και τα 16000χλμ που έχω κάνει με το αμάξι και δεν είχα ποτέ κανένα άλλο πρόβλημα....
 

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Επανερχομαι να σας ενημερωσω οτι θεμα της διαρροης επιδιορθωθηκε , ομως προβληματιζομαι με κατι αλλο και θελω την βοηθεια σας , επειτα απο βιολογικο που εκανα το αμαξι το οποιο φυσικα ειναι η 3η μερα μεν και ξερω πως δεν εχει τραβηξει σιγουρα στο 100% βρηκα το απογευμα θολωμενο το πισω τζαμι εντονα αρκετα και μετα απο ωρα αρχιζε επαιρνε και το μπροστα κατω στην γωνια δεξια (πλευρα συνοδηγου) .Εικαζω πως ειναι απο την υγρασια που εχει το αμαξι σε συνδυασμο με την εντονη ζεστη που εκανε σημερα και την ξαφνικη εμφανιση υγρασιας στην ατμοσφαιρα το βραδυ , αλλα αυτο θα το παρακολουθησω.
Το αλλο θεμα ειναι γιατι στα πισω φαναρια ενω δεν παιρνουν νερο να θαμπωνουν τοσο τοσο πολυ . Χθες το βραδυ δεν ειχαν τιποτα σημερα ειχαν . Παραθετω σχετικες φωτο
 

Attachments

  • IMG_20210206_175045.jpg
    IMG_20210206_175045.jpg
    81.9 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20210206_175110.jpg
    IMG_20210206_175110.jpg
    232.7 KB · Προβολές: 18
  • IMG_20210206_175123.jpg
    IMG_20210206_175123.jpg
    188.8 KB · Προβολές: 14
  • IMG_20210206_181208.jpg
    IMG_20210206_181208.jpg
    274.9 KB · Προβολές: 17

Vaggos_geo

Rookie
MK7
Feb 2, 2021
32
2
8
Λιβαδειά
Μοντέλο
MK7
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, από πέρσι τον Μάρτη μου ξεκίνησε το θέμα με το νερό στην ρεζέρβα. Το έχω αφήσει σε μάστορα, περιμένω να το πάρω αυτήν την εβδομάδα.
 

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Χθες εκατσα και ασχοληθηκα με τα πισω φαναρια , τα εβγαλα ωπου το σημειο που ακουμπανε στην λαμαρινα ειχε χωμα και λασπη γυρω γυρω , τα καθαρισα και τα εβαλα σιλικονη. Το αποτελεσμα μετα απο 2 μερες υγρασιας βροχης να μην εχουν θαμπωσει καθολου μεσα . Βεβαια αυτο θα φανει μετα απο ζεστη και εναλλαγη σε κρυο οποτε περιμενω
 

Attachments

  • IMG_20210207_123146.jpg
    IMG_20210207_123146.jpg
    104.1 KB · Προβολές: 8
  • IMG_20210207_123152.jpg
    IMG_20210207_123152.jpg
    45.4 KB · Προβολές: 8
  • IMG_20210207_130913.jpg
    IMG_20210207_130913.jpg
    94.8 KB · Προβολές: 8
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλησπερα ,

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα , στα ξαφνικα φυσικα παρουσιαστηκε νερο στο πορτ μπαγκαζ περιπου μισο σφηνακι οπως ανοιγεις στα αριστερα πισω απο την τσοχα εκει που ειναι το λαστιχο το μαυρο ωπου περναει καλωδιο απο μεσα προς τα εξω .Φυσικα ειχαν σκασει οι ραφες ψηλα εκει που τελειωνει το λαστιχο της οροφης περαστικα σιλικονη εκει , το φαναρι τα παντα. Το αμαξι συνεχιζει και τραβαει νερο . Ριξτε καμια ιδεα ρε παιδια.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
πήγαινε σε φαναρτζη της προκοπής να ελέγξει τη στεγανοτητα και διορθώσει όπου χρειαζεται

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
πήγαινε σε φαναρτζη της προκοπής να ελέγξει τη στεγανοτητα και διορθώσει όπου χρειαζεται

Sent from my A80Pro using Tapatalk


Εμ αυτο το ξερω , αν και βασικα θα το σηκωσω μονος στην ραμπα να βγαλω προφυλακτηρα και τα σχετικα γιατι εδω Θεσσαλονικη ρωτησα 2-3 φαναρτζιδες και δεν ασχολουνται. Αν εχεις καποιον εσυ ή καποιος γνωριζει καποιον ας μου πει .
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread