Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Status
Για αυτό το θέμα έχει βρεθεί μια λύση ! Δες την λύση του θέματος!…

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
σήμερα μπήκα στο αμάξι και μου μυρισε υγρασία... σήκωσα τα λαστιχένια πατάκια που έχω και αμέσως κατάλαβα ότι υπάρχει πρόβλημα.. το πάτωμα του οδηγού ήταν μουσκεμα σε μεγάλο βαθμό... από την γλίτσα που είχε το πλαστικό μέρος στη μέση της μοκέτας κατάλαβα ότι πρέπει να είναι αρκετές μέρες έτσι... τουλάχιστον πριν 10 μερες που έκανε τις μεγάλες κακοκαιρίες .

Είχα και πιο παλιά αυτό το πρόβλημα αλλά στην μεριά του συνοδηγού, στο συνεργείο που το πήγα μου είπαν ότι μπάζει νερά από το πλαστικό που κανονικά πρέπει να εφάπτετε με την βάση του παμπρίζ, το οποίο το είχαν επισκευάσει βάζοντας παμπριζόκολλα . Τώρα στη μεριά του οδηγού παρατηρώ ότι η μεριά αυτή του πλαστικού έχει πεταχτεί προς τα έξω και πιθανόν να είναι η αιτία που μπηκε νερό.

απο εβδομάδα θα πάω να δω μήπως το κολλήσω πάλι με τον ίδιο τρόπο και απο τη μεριά του οδηγού.... τι να πω δεν ξέρω... το άφησα περίπου 1 ώρα ανοιχτό με τον ζεστό άερα και τα παράθυρα ανοιχτά και στέγνωσε κάπως... θα κάνω το ίδιο και αυριο. Κοιτούσα μήπως μπορέσω και σηκώσω την μοκέτα αλλά με μια πρώτη ματιά είδα ότι πρέπει να βγουν πλαστικά πλαινά και και και .... δεν ξέρω αν έχει επιχειρήσει κανείς να σηκώσει την μοκέτα να μου πει καμιά γνώμη

 
Για αυτό το θέμα έχει βρεθεί μια λύση ! Δες την λύση του θέματος!…

stakont

Staff member
Hero Member
MK7.5
Mar 21, 2015
35
9
8
41
Παλαιό Φάληρο
Μοντέλο
MK7.5
Μια λυση ειναι με μια σκουπα που ρουφαει τα υγρα η με ενα βετεξ να μαζεψεις οσα μπορεις κ μετα βαλε εναν αφυγραντηρα να δουλευει
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
Ναι είχε τύχει και στο αυτοκίνητο του αδερφού μου....
Έμπασε νερά από το πλαστικό από την πλευρά του οδηγού....
Ξηλωμα όλα και μπαμπριζοκολα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car and manos.m

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Οντως το πιο πιθανο ειναι απο το πλασυικο που σου ειχε δημιουργησει ξανα προβλημα,το εχω ξαναδει σε 6αρια.Ηκαλυτερη λυση οπως ειπε και ο Σταυρος ειναι να τραβηξεις οσο νερο μπορεις και μετα εναν αφυγραντηρα εαν εχεις την δυνατοτητα να μν μεινει καθολου υγρασια μεσα γιατι θα εχεις και θεματα μυρωδιας μετα.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Υπάρχει περίπτωση οι απορροές κάτω από το πλαστικό να έχουν φύλλα; Όσο μπορείς ρίξε κι εκεί μια ματιά...

Την έχω πάθει και εγώ από βουλωμένη απορροή σε άλλο αυτοκίνητο στη μεριά του συνοδηγού! Μάλιστα τα φύλλα είχαν μπει αρκετά μέσα και έπρεπε να λύσει ο μάστορας 1-2 πλαστικά για να του δώσει χέρι να μπορέσει να τα βγάλει.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #8
Την έχω πάθει και εγώ από βουλωμένη απορροή σε άλλο αυτοκίνητο στη μεριά του συνοδηγού! Μάλιστα τα φύλλα είχαν μπει αρκετά μέσα και έπρεπε να λύσει ο μάστορας 1-2 πλαστικά για να του δώσει χέρι να μπορέσει να τα βγάλει.

ακριβώς όπως τα λεει ο φίλος ποιο πανω !!! και εγω το είχα πάθει στο vanακι τις εταιρίας και μου έβγαλε τα νερά απο την πλευρά του συνοδηγού
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
καλημερα,εμενα 2 φορες εχει πλυμμηρισει το αμαξι απο κακοκαιρια αλλα ηταν το νερο μεχρι τους καθρεφτες απο εξω,η λυση ειναι να ξηλωσεις ολο το εσωτερικο γιατι απο κατω απο την μοκετα εχει το μονωτικο τυπου ρικοφορν(αν το λεω σωστα) και θα πιασει μουχλα,2 φορες το εχω ξηλωσει,θελει 4-5 ωρες δουλιτσα,καθε 2 μηνες ελεγχω και για φυλλα οπως λενε τα υπολοιπα παιδια
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Φίλοι μου βρήκα ένα ενδιαφέρον βίντεο που αφορά το Ford Focus MK1.

Μήπως το πρόβλημα είναι πιο σύνθετο από μια κόλα ανάμεσα σε παρπρίζ και πλαστικό ώστε στο τέλος να μην βρεθεί λύση και να συνεχίζετε να παιδεύεστε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car and manos.m

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Καλημέρα σας ευχαριστώ για την υποστήριξη, αυτή τη στιγμή ανασηκώνω την μοκέτα απο μπροστά για να στεγνώσει αρχικά και μετά θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα
Post automatically merged:

καλημερα,εμενα 2 φορες εχει πλυμμηρισει το αμαξι απο κακοκαιρια αλλα ηταν το νερο μεχρι τους καθρεφτες απο εξω,η λυση ειναι να ξηλωσεις ολο το εσωτερικο γιατι απο κατω απο την μοκετα εχει το μονωτικο τυπου ρικοφορν(αν το λεω σωστα) και θα πιασει μουχλα,2 φορες το εχω ξηλωσει,θελει 4-5 ωρες δουλιτσα,καθε 2 μηνες ελεγχω και για φυλλα οπως λενε τα υπολοιπα παιδια
Φίλε βλέπω ότι είναι πολύ δύσκολο να σηκωθεί η μοκέτα είναι περασμένη γύρω από τον άξονα του τιμονιού. Θα την κόψω με ενα κοπίδι δεν βλέπω άλλη λύση
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: geokats

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
λοιπόν νεότερα, ύστερα από κάποιες παρατηρήσεις σας ετοίμασα αυτά τα βίντεο που δείχνουν κάποια σημαντικά πράγματα όπως το νερό ήρθε από μπροστά και πιθανόν να βρήκα και το μέρος που μπορεί να μπαίνουν αν και ο πρώτος μου ισχυρισμός για το πλαστικό της βάσης του παρπριζ δεν έχει επαληθευτεί ακόμα.

όπως θα δείτε και στα παρακάτω βινεάκια το μονωτικό υλικό κάτω από την μοκέτα είναι μούσκεμα και έχει τραβήξει το περισσότερο νερό, επίσης το παρόμοιο υλικό στην κάθετη πλευρά που είναι στα πετάλια είναι και αυτό υγρό άρα το νερό πρώτα πέρασε από εκείνο το σημείο πριν καταλήξει στο πάτωμα του οδηγού.

επίσης στο τελευταίο βιντέακι θα δείτε και μια κακοτεχνία που πιθανόν να οφείλετε για την εισρωή του νερού.... παρόλα αυτά κοίταξα πιο προσεκτικά το πλαστικό της βάσης του παρπριζ και αν και έχει ένα δόντι δείχνει να είναι μονωμένο με παρπριζοκολα από την τελευταία φορά που είχε γίνει επισκευή , παρόλα αυτά θα επιδιώξω να το ξεκολήσω και γενικότερα να ανοίξω όλο το μπροστινό μέρος .

αυτά προς το παρών και βλέπουμε...



 
  • Like
Αντιδράσεις: SKYLINE

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Μήτσο άκου να δεις ..... ότι και να πούμε είναι μόνο θεωρία !!!

εγώ στην θέση σου θα το στέγνωνα καλά και θα πηγαινα σε ενα πλυντηριο και θα βαραγα με το πιεστικο να δω εαν θα μου βγαλει νερο απο το πλασικο που λες !! εαν οχι μετα κατω απο το σπιτι με το λαστιχο και μπολικο νερο και να δεις απο που βγαινει !!! δεν γινεται αλλιως φιλε μου... πρεπει να το πιασεις στα πρασσα ;)
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car, geokats and dtsef

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ναι πρέπει να στεγνώσει καλά πρώτα απά δεν βοηθάει και ο καιρός...
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Δημήτρη, το καπάκι που έδειξες πάντως δεν φαίνεται να έχει νερολεκέ. Όπως έχεις βγάλει εκτός τη μοκέτα δοκίμασε να ρίξεις νερό στο παρπριζ να δεις μήπως μπαίνει μέσα και από πού σε πρώτη φάση.
Επίσης, αν το αυτοκίνητο δεν είναι τρακαρισμένο, κακομεταχειρισμένο, γιατί να βάλει από κάτω νερά; Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια τάπα π.χ. και να έχει ξεκολλήσει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car and dtsef

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Δημήτρη, το καπάκι που έδειξες πάντως δεν φαίνεται να έχει νερολεκέ. Όπως έχεις βγάλει εκτός τη μοκέτα δοκίμασε να ρίξεις νερό στο παρπριζ να δεις μήπως μπαίνει μέσα και από πού σε πρώτη φάση.
Επίσης, αν το αυτοκίνητο δεν είναι τρακαρισμένο, κακομεταχειρισμένο, γιατί να βάλει από κάτω νερά; Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια τάπα π.χ. και να έχει ξεκολλήσει;
και όμως φίλε σήμερα που ρίξαμε νερά με το λάστιχο είδα ότι μπήκαν από εκεί.... ναι λογικά δεν μπαίνει από κάτω απλά ήταν μια υποψία , οχι δεν υπάρχει κάποιο τρακάρισμα που να δικαιολογεί..

εδώ το σημερινό βιντεάκι στο συνεργείο όπου ρίξαμε νερά.

θα δείτε και τα νερά που πέφτουν πάνω στο ψευτοκάπακο ( απο προηγούμενο θέμα που έχω αναρτήσει) αλλά και εσωτερικά.
ο μάστορας μου είπε ότι πρέπει να τα λύσει όλα μπροστά να καθαριστούν οι νεροχύτες και να μονώσει ότι δει ότι μπάζει νερό.

σίγουρα είδα ότι μπήκαν νερά από το κανάλι που έχει παρακάμψει ο προηγούμενος που μου πέρασε το wideband... τι να πω...

φαίνετε ξεκάθαρα στο 1:56 στο βιντεάκι αν παρατηρήσετε

 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Μακαρι να ειναι αυτο Δημητρη και να το λυσεις μια και καλη,μαλλον οπως ειπες ειναι απο λαθος τοποθετηση ή απροσεξια!
 

bullet_fiesta

New member
MK7.5
Feb 9, 2019
66
16
8
39
Άνω Πατήσια Αθήνα
Μοντέλο
MK7.5
Θα φανεί. Λογικά από εκεί είναι και θα λυθεί το πρόβλημα σου. Νομίζω είχαν θέματα από τα ίδια σημεία και τα focus mk1
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Μακάρι να είναι από εκεί να ξεμπερδευεις με αυτό. Για μένα προσωπικά, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από αυτό,να έχει νερά μέσα η καμπίνα. Λύστε όλα τα εξωτερικά πλαστικά εκεί που τελειώνει το μπαμπριζ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Μακάρι να είναι από εκεί να ξεμπερδευεις με αυτό. Για μένα προσωπικά, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από αυτό,να έχει νερά μέσα η καμπίνα. Λύστε όλα τα εξωτερικά πλαστικά εκεί που τελειώνει το μπαμπριζ.
ναι Στέφανε θα γίνει και αυτό μόλις φτιάξει ο καιρός για να μπορούν να στεγνώσουν οι κόλλες . μέχρι τότε θα κοιτάξω να σφραγίσω εσωτερικά εκείνο το σημείο και να δω μηπως βρω να αγοράσω μια κουκούλα για το αμάξι που θα είναι και η καλύτερη λύση.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Status
Για αυτό το θέμα έχει βρεθεί μια λύση ! Δες την λύση του θέματος!…

Users who are viewing this thread