Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Status
Για αυτό το θέμα έχει βρεθεί μια λύση ! Δες την λύση του θέματος!…

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπέρα στην παρέα, θα αναφερθώ σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω καιρό αλλά μάλλον ήμουν σε άρνηση ... κατα τις βροχερές μέρες ή και ακόμα σε πλύσιμο του αυτοκινήτου τα νερά που πέφτουν στον νεροχύτη στη βάση του παρπριζ καταλήγουν μέσα στο μηχανοστάσιο και αρκετά από αυτά πάνω στο ψευτοκάπακο με αποτέλεσμα να πλημμυρίζει ο χώρος μέσα που είναι τα μπουζί. Το αποτέλεσμα είναι να έχει γίνει διάβρωση εσωτερικά και είμαι σε μια διαδικασία

1) να σταματήσω την εισαγωγή του νερού στο μηχανοστάσιο που πιστεύω ότι προκαλείτε από την βάση του νεροχύτη
2) να ανοίξω το ψευτοκάπακο ώστε να καθαριστεί μέσα από την διάβρωση και να ελέγξω τις εσωτερικές τάπες
3) να καλύψω το ψευτοκάπακο με ένα καπάκι από ένα μοντέλο της volvo που έχω βρει καθώς ο εργοστασιακός παπάς που είχα το προστάτευε.

Επισυνάπτω μερικά βιντεάκια όπως τα τραβούσα ανα διαστήματα και μερικές φωτος ώστε να δειτε ακριβώς το πρόβλημα και περιμένω και τις απόψεις σας.

εδώ να πω ότι μου είπαν ότι επίσης νερό μπαίνει και από τις βάσεις από τα ψεκαστήρια που ειναι πανω στο καπο και δεν στεγανοποιούν αλλά και από το εσωτερικό σωληνάκι πράγμα λίγο υπερβολικό για την ποσότητα του νερού που θα δείτε και στα παρακάτω βιντεο.

θα προσπαθήσω επίσης να κάνω μια εξομοίωση της κατάστασης όταν βρέχει ρίχνοντας νερό με το λάστιχο για να δω ακριβώς την πορεία του νερού. δεν έχω προλάβει ακόμα αλλά θα το κάνω σύντομα.


επίσης το νερό μπαίνει μέσα είτε από την μεσαία πλαστικιά τάπα που δεν στεγανοποιεί σωστά πια ή είναι τόσο πολύ που ξεπερνάει το ύψος του αυλού που μπαίνουν τα μπουζοκαλώδια και μπαίνει από εκεί. (σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για πολύ νερό)








εδώ θα με βοηθούσατε αν στο δικό σας ΜΚ6 υπάρχουν αυτά τα κενά που δείχνω στο παρακάτω βιντεάκι.




IMG_20201219_213219.jpg
 
Για αυτό το θέμα έχει βρεθεί μια λύση ! Δες την λύση του θέματος!…
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός
Oct 17, 2020
264
150
43
45
Μοντέλο
MK6
Και στο δικό μου έτσι είναι. Έχεις ελέγξει αν από τον νεροχυτη φεύγουν τα νερά, έχω δει αρκετά στο συνεργείο που είναι γεμάτα φύλλα κτλ με αποτέλεσμα να βουλωνουν. Είναι όπως κοιτάμε την μηχανή αριστερά και έχει 1 ή 2 λαστιχενια πορτακια. Όταν ρίχνεις νερό τρέχει εύκολα από τον νεροχυτη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car and dtsef
Oct 17, 2020
264
150
43
45
Μοντέλο
MK6
IMG_20210104_094956.jpg
Post automatically merged:

Σου δείχνω και το δικό μου.
Post automatically merged:

IMG_20210104_095002.jpg
Post automatically merged:

IMG_20210104_095017.jpg
Post automatically merged:

Εκεί πίσω είναι τα πορτακια που βγαίνει το νερό. Επίσης δες αν ρίξεις νερό στο καπό αν θα περάσει από μέσα(πιτσιλιστηρια;). Δες και τα σωληνακια που πάνε σε αυτά, αν ψεκαζεις, αν έχουν ξεραθει κάπου και βγάζουν νερό. Αλλά αυτό θα το έβλεπες και στο παγουρι που φαντάζομαι θα άδειασε πιο γρήγορα.
 
Last edited:

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Σε ευχαριστώ Στεφανε, τα σωληνάκια που ψεκαζουν τα εχω ενισχύσει με μονωτική, επισης εχω βάλει λιγο σιλικόνη στις βάσεις απο τα πιτσιλιστηρια στο καπό πριν λίγες μέρες. Επίσης με προβληματίζει οταν το πάω για πλύσιμο σε αυτόματο μηχάνημα που το νερό είναι πιθανό να πέφτει σε μεγάλες ποσότητες και σε διαφορετικές γωνίες.

Όπως και να έχει περιμένω να φτιάξει ο καιρός να κανω την δοκιμή με το λάστιχο του νερού που θα βγάλω και βιντεακι.

Πάντως απο οτι βλέπω και στις φωτός σου η βάση έχει λίγα μπόσικα και σε εσένα.

Τεσπα θα δούμε περιμένω και το καπάκι από το βολβο. Νεότερα σε λίγες μέρες.

Ερώτηση, σε τι κατάσταση είναι μέσα εσενα ο θάλαμος που είναι τα μπουζί?

Μπορείς να βγάλεις τα μπουζοκαλωδια και να βγάλεις καμία φώτο αν δεν βαριέσαι?

Εδω είναι μια φώτο από ενα αλλο με πολύ προχωρημένη διάβρωση

Screenshot_20210104_180258_com.viber.voip.png
 
Oct 17, 2020
264
150
43
45
Μοντέλο
MK6
Εμένα τα μπουζί τα έχει από πίσω, λίγο πιο πάνω από την εξαγωγή, δεν έχω χώρο εκεί, και τα μπουζοκαλωδια είναι διαφορετικά, έχουν σπιραλ. Είναι το duratec 1.3 8v με καδενα. Πάντως δες, πάρε ένα μπουκαλάκι νερό και ρίξε εκεί που τελειώνει το μπαμπριζ, να δεις αν βγαίνει το νερό εύκολα από εκεί που σου έδειξα.Πιστευω ότι κάτι έχει βουλωσει και στα περνάει από αλλού, επειδή ανέφερες για πλυντήριο. Και εδώ είμαστε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Καπως ετσι την ειχα παθει κι εγω απο ραγισμα στο δοχειο διαστολης με αποτελεσμα να φευγει το νερουλο κακης ποιοτητας αντιψυκτικο που ειχα πανω στα μπουζι και το ενα απο αυτα να μην παταει η φουσκα του και να μην κανει παντα καυση στον κυλινδρο. Απο βροχη και πιτσιληστηρια δεν εχω παθει κατι ευτυχως αλλα το φοβαμαι λιγο ειναι η αληθεια.
 

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Καπως ετσι την ειχα παθει κι εγω απο ραγισμα στο δοχειο διαστολης με αποτελεσμα να φευγει το νερουλο κακης ποιοτητας αντιψυκτικο που ειχα πανω στα μπουζι και το ενα απο αυτα να μην παταει η φουσκα του και να μην κανει παντα καυση στον κυλινδρο. Απο βροχη και πιτσιληστηρια δεν εχω παθει κατι ευτυχως αλλα το φοβαμαι λιγο ειναι η αληθεια.
αχα μάλιστα, όχι το νερό που εντόπισα μέσα ήταν πεντακάθαρο αν ήταν από το δοχείο νερού θα είχε χρώμα, επισης πιο παλιά είχα πρόβλημα με την φλάτζα από το ψευτοκάπακο και έμπαζε λάδια εκεί μέσα αλλά το έλυσα αυτό με αλλαγή της πλαστικιάς φλάτζας. έχεις μήπως εικόνα για το πως είναι μέσα ο θάλαμος ; μπορεις να βγάλεις ενα μπουζοκαλώδιο να βγαλεις μια φωτο ?
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Εχει πολυ καιρο που εγινε αυτο και ειχα αλλαξει μπουζι και καλωδια. Ειχε ελαχιστη ανοιχτη σκουρια σαν κοκκινο χωμα αλλα το μπουζι ηταν πεντακαθαρο και σφιχτο, οποτε δεν πρεπει να περασε τιποτα στο θαλαμο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car
Oct 17, 2020
264
150
43
45
Μοντέλο
MK6
IMG_20210105_101418.jpg
Post automatically merged:

Εκεί τα έχει ο duratec τα μπουζί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Εδω βλέπουμε οτι τα νερά φεύγουν απο την πλαστική βάση, θα περάσω βιδες για να ενώσουν τα 2 μέρη και λιγο φλατζοκολλα για να στεγανοποιησει

 
  • Like
Αντιδράσεις: Geotse and Στέφανος

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπέρα ! Λοιπόν !

Πιστεύω ότι έλυσα το πρόβλημα αυτό αν όχι στο 100% στο 95 % σίγουρα !

1) έβαλα το καπακι από το μοντέλο της Volvo C40 αν δεν κάνω λάθος το οποίο κάλυψε τον χώρο που μπαίνουν τα μπουζί στο ψευτοκάπακο σκεπάζοντάς το και με πολύ καλύ στεγανοποίηση αφού γυρω γυρω έχει ένα μαλακό πλαστικό.
εκτός από το πρακτικό της υπόθεσης είναι και πολύ ψαρωτικό !!!

2) πέρασα 3 φρεζαριστές βίδες για να πιάσω τα 2 πλαστικά που ενώνουν του νεροχύτη και πριν τις βιδώσω για να ενωθουν έβαλα σιλικόνη για επιπλέον στεγανοποίηση.

θέλω να πιστέω ότι έτσι έλυσα το πρόβλημα ! φυσικά θα το παρακολουθώ ανα τακτά διαστήματα.

σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

old.png


IMG_20210114_134653.jpg


IMG_20210114_134727.jpg


IMG_20210114_134746.jpg


IMG_20210114_134826.jpg


IMG_20210115_1302412.jpg


IMG_20210115_1302442.jpg


IMG_20210114_135029.jpg


IMG_20210114_135208.jpg


IMG_20210115_1201142.jpg


IMG_20210115_1201202.jpg

IMG_20210115_143752.jpg


IMG_20210115_143759.jpg


IMG_20210115_143808.jpg


IMG_20210115_143817.jpg


IMG_20210115_143743.jpg


IMG_20210115_143729.jpg




 
Αυτό το μήνυμα είναι μια λύση !
  • Like
Αντιδράσεις: pliopy

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Δημητρη για 1 ακομη φορα εκανες πολυ ωραια δουλεια.Θεωρω το ελυσες το προβλημα!Μπραβο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car and dtsef

k_ford

Rookie
Jan 30, 2022
10
1
3
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα!

Είμαι κάτοχος ford fiesta 2008 και αντιμετοπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
Μόλις γύρισα απο το μηχανικό μου του εξήγησα το πρόβλημα, ειναι ακριβώς αυτό που περιγράφεται παραπάνω....τα βροχινα νερά εισχωρούν στο σημείο που κουμπώνουν οι μπουζόπιπες και το αμάξι σκορτσάρει άλλες φορές λιγότερο και άλλες περισσότερο...με αποκορύφωμα σήμερα το πρωί που μου άναψε το τσεκ και άκουγα περίεργους θορύβους απο τη μηχανή.

Φύσηξε τα μπουζωκαλώδια με ένα στεγνωτήιο που διέθετε , μειώθηκε κατα 80 % το πρόβλημα και για να επιλυθεί 100 % θα αλλάξω μπουζοκαλώδια.

Τον ρώτησα αν μπορεί να κάνει κάποια πατέντα και είπε οτι δεν γίνεται.

Μπορώ να πάω σε κάποιο άλλο συνεργείο στην Αθήνα για να με κατευθήνει κάποιος και να το στεγανοποιήσω με παρόμοιο τρόπο όπως αυτό που έδειξε ο φίλος παραπάνω ?
 

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
γεια σου φιλε, αρχικά βρες να σου παραγγείλουν αυτό το καπάκι που δειχνω στην παρουσιαση του volvo , με αυτό το καπάκι θα λύσεις το 90% του προβλήματος , μετά στεγανοποίησε με λιγο σιλικόνη το νεροχύτη με τα νερά όπως το έχω κάνει και εγώ.

Από τότε που τα έκανα όλα αυτά χωρίς να είμαι μηχανικός δεν ξανα αντιμετώπισα ποτε αυτό το πρόβλημα. Δεν χρειάζεσαι κάποιον τρομερό μάστορα αλλά κάποιον να θελει να ασχοληθεί μαζί σου. Στην τελική δείξτους τις φωτογραφίες που εχω ανεβασει με τη λύση που παρουσιάζω .
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

k_ford

Rookie
Jan 30, 2022
10
1
3
Μοντέλο
MK6
Ο.κ. φιλε.
Μου έκανε εντυπωση που ο μηχανικός μου δεν με κατευθηνε καν .Απλα έμεινε στο οτι αυτο το παρουσιαζουν ολα τα φιεστα και ολα τα φόκους. Δεν εδωσε εξτρα λυση ή κατευθυνση έστω. Για αυτό μπήκα στη διαδικασία να ψάξω εδώ, για να δω τι ισχύει με το συγκεκριμένο φαινόμενο.
Θα το τρέξω και αν χρειαστώ κατι ξαναποστάρω. Ευχαριστώ.
Post automatically merged:

γεια σου φιλε, αρχικά βρες να σου παραγγείλουν αυτό το καπάκι που δειχνω στην παρουσιαση του volvo , με αυτό το καπάκι θα λύσεις το 90% του προβλήματος , μετά στεγανοποίησε με λιγο σιλικόνη το νεροχύτη με τα νερά όπως το έχω κάνει και εγώ.

Από τότε που τα έκανα όλα αυτά χωρίς να είμαι μηχανικός δεν ξανα αντιμετώπισα ποτε αυτό το πρόβλημα. Δεν χρειάζεσαι κάποιον τρομερό μάστορα αλλά κάποιον να θελει να ασχοληθεί μαζί σου. Στην τελική δείξτους τις φωτογραφίες που εχω ανεβασει με τη λύση που παρουσιάζω .
Τελικα φίλε το πρόβλημα λύθηκε 100% ? Τι εχεις παρατηρήσει?
 
Last edited:

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Από τότε που τα έκανα όλα αυτά χωρίς να είμαι μηχανικός δεν ξανα αντιμετώπισα ποτε αυτό το πρόβλημα. Δεν χρειάζεσαι κάποιον τρομερό μάστορα αλλά κάποιον να θελει να ασχοληθεί μαζί σου. Στην τελική δείξτους τις φωτογραφίες που εχω ανεβασει με τη λύση που παρουσιάζω .
Καλησπερα! Αλλαξα μπουζι και εσταζαν λαδι! Αυτος που τα αλλαξε(οχι μηχανικος) ειπε οτι υπαρχουν τσιμουχακια στεγανοποιησης στο ψευτοκαπακο και αυτα θελουν αλλαγη.. Λεει το λαδι ειναι εξω απο τα μπουζι και βγαζοντας τα μπουζι μπηκε καποια ποσοτητα στον χωρο καυσης! Επισης τι μπορω να κανω με τις 2 βιδες του φιλτροκουτι ωστε να βιδωνουν σωστα? Φαινεται να θελει πιο χοντρες..
 

yiannis

Rookie
May 9, 2014
14
0
1
38
καλησπέρα στην παρέα, θα αναφερθώ σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω καιρό αλλά μάλλον ήμουν σε άρνηση ... κατα τις βροχερές μέρες ή και ακόμα σε πλύσιμο του αυτοκινήτου τα νερά που πέφτουν στον νεροχύτη στη βάση του παρπριζ καταλήγουν μέσα στο μηχανοστάσιο και αρκετά από αυτά πάνω στο ψευτοκάπακο με αποτέλεσμα να πλημμυρίζει ο χώρος μέσα που είναι τα μπουζί. Το αποτέλεσμα είναι να έχει γίνει διάβρωση εσωτερικά και είμαι σε μια διαδικασία

1) να σταματήσω την εισαγωγή του νερού στο μηχανοστάσιο που πιστεύω ότι προκαλείτε από την βάση του νεροχύτη
2) να ανοίξω το ψευτοκάπακο ώστε να καθαριστεί μέσα από την διάβρωση και να ελέγξω τις εσωτερικές τάπες
3) να καλύψω το ψευτοκάπακο με ένα καπάκι από ένα μοντέλο της volvo που έχω βρει καθώς ο εργοστασιακός παπάς που είχα το προστάτευε.

Επισυνάπτω μερικά βιντεάκια όπως τα τραβούσα ανα διαστήματα και μερικές φωτος ώστε να δειτε ακριβώς το πρόβλημα και περιμένω και τις απόψεις σας.

εδώ να πω ότι μου είπαν ότι επίσης νερό μπαίνει και από τις βάσεις από τα ψεκαστήρια που ειναι πανω στο καπο και δεν στεγανοποιούν αλλά και από το εσωτερικό σωληνάκι πράγμα λίγο υπερβολικό για την ποσότητα του νερού που θα δείτε και στα παρακάτω βιντεο.

θα προσπαθήσω επίσης να κάνω μια εξομοίωση της κατάστασης όταν βρέχει ρίχνοντας νερό με το λάστιχο για να δω ακριβώς την πορεία του νερού. δεν έχω προλάβει ακόμα αλλά θα το κάνω σύντομα.


επίσης το νερό μπαίνει μέσα είτε από την μεσαία πλαστικιά τάπα που δεν στεγανοποιεί σωστά πια ή είναι τόσο πολύ που ξεπερνάει το ύψος του αυλού που μπαίνουν τα μπουζοκαλώδια και μπαίνει από εκεί. (σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για πολύ νερό)








εδώ θα με βοηθούσατε αν στο δικό σας ΜΚ6 υπάρχουν αυτά τα κενά που δείχνω στο παρακάτω βιντεάκι.




View attachment 305
Επάνω στο καπό της μηχανής είναι τα μπεκ που ρίχνουν νερό στο παρπριζ.οταν βρέχει περνά νερό από την βάση τους.το είχα πάθει καποτε
Post automatically merged:

 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Status
Για αυτό το θέμα έχει βρεθεί μια λύση ! Δες την λύση του θέματος!…

Users who are viewing this thread