Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Aug 9, 2020
2
0
0
οταν το fiestaki μου ζοριζεται (ανηφορες-πολλα παιδια-πρωτη/δευτερα) μυριζει η καμπινα καμμενο λαδι αλλα και αν ανοιξω το καπο μυριζει κι εκει αλλα λιγοτερο...τι ειναι? αμεσα συνεργειο?
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Εισαι σιγουρος οτι ειναι λαδι;
Το εχεις δει απο το καπο;
Μηπως βγαζει και μπλε καπνο η εξατμιση;
Πανε το γρηγοροτερο μην ειναι καμια φλαντζα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αν η μυρωδιά είναι σίγουρα λάδι, τότε το πιθανότερο (και να ελπίζεις να είναι αυτό) είναι το ψευτοκάπακο, καθώς αν το πιέσεις αυξάνεται η πίεση των αναθυμιάσεων εντός κινητήρα και διαρρέουν από την φλάντζα.
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Ναι αλλα λεει οτι μυριζει καμμενο, αν το καταλαβε σωστα δε μπορει απλα να χανει, μηπως το καιει και μυριζει μεσα απο τους αεραγωγους ή καμια τρυπα στην εξατμιση ή στη καμπινα
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Οι αναθυμιάσεις από το ψευτοκάπακο (ή την PCV) είναι ακριβώς αυτό, καμένο λάδι, οπότε αν είναι τυχερός ο φίλος, τότε είναι το πιο απλό, εύκολο και φθηνό θέμα με τη φλάντζα. Αυτό συνήθως μυρίζει από τους αεραγωγούς. Αν είναι καμένο λάδι λόγω διαρροής εντός θαλάμων του κινητήρα, τότε είναι πολύ πιο ακριβό και δύσκολο θέμα, γιατί αυτό συνήθως είναι από τα ελατήρια στα πιστόνια.
 
Aug 9, 2020
2
0
0
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις μιας και οι γνωσεις μου ειναι πενιχρες!
ειμαι σε διακοπες και το τοπικο συνεργειο μου μιλησε για μικρη απωλεια λαδιου που πεφτει πανω στην εξατμιση

η εξατμιση δεν βγαζει καπνο και δεν το κανει παντα...συνηθως σε ανηφορες
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Ίσως όταν το ζοριζεις τρέχει λίγο λάδι από το ψευτικαπακο και πέφτει στην εξάτμιση ή στο θερμοπροστατευτικο αυτής - δεν έχω δει ακριβώς πως είναι η μηχανή του μκ8.
Πάντως είναι αρκετα φθηνή η φλατζα αυτή να την αλλάξεις.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread