Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
περίπου 10-11 λιτρα (2-3 λιτρα παραπάνω απο οτι ανακοινώνει ο κατασκευαστής) με νορμαλ οδήγηση μεσα στην πόλη.
μπηκα και στο site τησ bosch και συστήνει εκτοσ απο τα super plus και τα super 4
http://www.bosch-automotive-catalog.com/public/catalog/products?p_p_id=BoschWSRP&p_p_lifecycle=1&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&_BoschWSRP_wsrp-urlType=blockin
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Κανα λιτρο λιγοτερο εχω εγω.Τι διαολο παθαινουν αυτα τα 1.25?Εχεις ψαχτει καθολου που μπορει να οφειλετε αυτη η αυξημενη καταναλωση?Εδω εχω γραψει το προβλημα που αντιμετωπιζω και εγω και ψαχνομαι.Να σου πω οτι πριν ξαναεμφανιστει το προβλημα ειχα καταναλωση 7,5 με 8 εντος(αλλα με πολυ γρηγορη οδηγηση)και 6 με 6,5 εκτος.
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
ρε συ γενικα ψαχνομαι.οπως εγραψες τοτε σε αλλο θεμα ετσι συμβενει και σε εμενα(ειδικα οταν εβαλα και τισ ζαντεσ επιδεινώθηκε πολυ το πραμα).
επιδη εχω τα μπουζι πανω απο 20.000χιλιομετρα λεω να τα αλλαξω.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Αλλαξε τα,εδω εγω τα αλλαζω πριν ακομα κλεισουν 10.000χλμ.Παρ'ολα αυτα αγορασε καλυτερα μπουζι αν πραγματι το προβλημα οφειλετε σε αυτα αλλιως πεταμενα λεφτα.Εγω ακομα δεν εχω προλαβει να βγαλω συμπερασμα με την αλλαγη τους,παντως δεν νομιζω να δεις διαφορα με του ιριδιου αν το προβλημα δεν οφειλετε σε μπουζι.
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
θα το ψαξω λιγο ακομα,αλλα αν δεν βρω λυση θα σκεφτω πολυ σοβαρα να το αποσύρω.ενα φιλαρακι εχει 2λιτρο και καιει λιγοτερο ρε συ μεσα στην πολη.
εσυ τι σκέφτεσαι να κανεις;
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Θα το ψαξω και θα αλλαξω οτι χρειαστει μεχρι να δω τι φταιει.Αφου την πρωτη φορα εστρωσε μετα απο service(δεν νομιζω να ηταν τυχαιο,γιατι αυτη μας εχει εγκαταλειψει εδω και καιρο) παει να πει οτι καποια ψιλοβλακεια δημιουργει το προβλημα.Βεβαια πρεπει να βρω και μαστορα που να του κοβει το μυαλο και να ασχοληθει.
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
30
χανιά
ψαχνομαι να αλλαξω μπουζι και δεν ξερω τι να βαλω. μετα το τροχαιο εμεινε 1 μηνα στο συνεργειο χωρις να δουλευει και απο την ωρα που το πηρα μου κανει ορισμενες φορες κατι σαν διακοπες το μοτερ και στο ρελαντι αλλα και στις 2000-3000.... λεω να τα αλλαξω και να βαλω και κατι καλυτερο... σε 1200 τι προτεινετε? ισχυει οτι αν μπουν καλα θα ριξουν την καταναλωση οπως διαβασα παραπανω?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ναι ισχύει για την κατανάλωση
πάρε τα γνήσια,16e έχουν (δεν ξέρω πόσο τα έχουν κάτω) και καθάρισε και την πεταλούδα σου
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Τα γνήσια να βάλεις! Τώρα αν θες να δώσεις 50-60 ευρώ δοκίμασε κάτι διαφορετικό. Αλλά δεν θα δεις και καμία ουσιαστική διαφορά...
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
30
χανιά
ευχαριστω πολυ παιδια... θα παω να τα παρω αυριο ή μεθαυριο και θα σας πω....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Κι εγώ τα γνήσια προτιμώ... Κανένα πρόβλημα εδώ και 136.000 χιλιόμετρα  ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ με αφορμή τις γειώσεις και κάποια άλλα πράγματα που θέλω να αλλάξω πήγε η σαυρίτσα για το service της και αντί για απλά μπουζι έβαλα nkg ιριδίου
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Κι εγώ τα γνήσια προτιμώ... Κανένα πρόβλημα εδώ και 136.000 χιλιόμετρα  ;)

αλλαξε και κανα μπουζι, περιμένεις να λιώσει το ηλεκτρόδιο για να αλλάξεις?  tease
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Διαφορές από τα μπουζι είδα.
Από τις 1.800 με 3.000 η λειτουργία του αυτοκινήτου δεν ήταν ομαλή.Έβλεπα ότι σε αυτό το φάσμα αλλού έδινε αλλού έκοβε

Μετά την αλλαγή των μπουζι έχω ομαλή λειτουργία του αυτοκινήτου.Αυτή η ομαλή λειτουργία ήταν πιο έντονη με την χρήση του A/C
Έχω κάνει 120-140 χιλιόμετρα με τα ιριδίου και σκοπεύω να τα αλλάζω κάθε 40.000 χιλιόμετρα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μετά από πιο έντονη βόλτα και βραδινή αλλά και με ζέστες,μπορώ να πω ότι οι διαφορές είναι αισθητές σε όλο το φάσμα του αυτοκινήτου.
Θα τα συνιστούσα και σε εσάς αφού το κόστος δεν είναι και τρομερό
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μετά από 4000χιλ με τα ιριδίου άρχισαν τα ρεταρίσματα....
Σε λίγο θα πάω να τα αλλάξω μόνος μου με τα γνήσια και βλέπουμε....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread