Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

geokats

Original poster
Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Συνεχίζοντας λοιπόν το φωτογραφικό μας ταξίδι, με το άκουσμα της άρσης των απαγορεύσεων μεταξύ νομών, η επόμενή μας βόλτα ήταν στην Αλμωπία, στον Παλαιό Άγιο Αθανάσιο και τα Λουτρά Πόζαρ με περπάτημα δίπλα στο ποτάμι. 07/06/2020 πραγματοποιήθηκε η βόλτα με την εξόρμηση τόσο του Μπούλη όσο και της Λουλούς (σκυλίτσας) στη φύση και στα νερά.

Στάση για φωτογραφία, λίγο πριν τον Παλαιό Άγιο Αθανάσιο
IMG_8287.JPG

Στάση για φωτογραφία, κάπου ανάμεσα σε Αριδαία και Λουτράκι
IMG_8302.JPG

Λουτρά Πόζαρ, από εκεί και πέρα με πόδια!!!
IMG_8305.JPG


Και τα ταξίδια συνεχίζονται...
 

geokats

Original poster
Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Επιστρέφοντας στο σήμερα, 17/02/2021, μετά την επέλαση της κακοκαιρίας Μήδεια, είπαμε να βγούμε βόλτα με το Μπούλη, να νιώσει κι αυτός παιδί, όχι ότι δεν είναι...

Με φόντο τη Θεσσαλονίκη από το Χορτιάτη
IMG_5569.JPG

Σε άλλο σημείο, χιονοσκεπές επίσης
IMG_5576.JPG

Πότε άραγε θα φύγουμε σε κάποιο βουνό; Άντε γιατί μας έλειψε!!!
 

geokats

Original poster
Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Μετά τη παρένθεση του σήμερα και της κακοκαιρίας Μήδεια, επιστροφή στα ταξίδια του Μπούλη. Μετά την αγαπημένη Αλμωπία και τα Λουτρά Πόζαρ, η επόμενη βόλτα έγινε στο Παϊκό και στα πέριξ του Αρχάγγελου. Το μέρος είναι απίστευτο και μου χάρισε πάρα πολλά κλικ. Ήθελα φέτος να το δω χιονισμένο, αλλά, ξέρετε τη συνέχεια. Η διαδρομή που ακολουθήσαμε ήταν Καστανερή - Λιβάδια - Αρχάγγελος - Σκρα και Γαλάζια Λίμνη

Στάση λίγο πριν το χωριό Καστανερή κατευθυνόμενοι προς το χωριό Λιβάδια
IMG_8454.JPG

Συνεχίζοντας τη βόλτα στο Πάικο, ένιωθα την ενέργειά του, την αγκαλιά του.
Η επόμενη φωτογραφία, λίγο πριν τα Λιβάδια
IMG_8489 (2).JPG

Όντως, Λιβάδια, όνομα και πράγμα. Θα μου συγχωρέσετε τη φωτογραφία "μη-Fiesta".
IMG_8505.JPG

Λίγο παρακάτω συναντήσαμε μια λίμνη και είπαμε να βγάλουμε ακόμα μια φωτογραφία. Εκεί είναι που ο Μπούλης δείχνει τη δύναμη του χρώματός του.IMG_8492.JPG

Στη συνέχεια επισκεπτήκαμε το χωριό του Αρχάγγελου και συνεχίσαμε για τη Γαλάζια Λίμνη στο Σκρα. Φτάνοντας στο τέλος της ημέρας μας κάναμε ένα μικρό και ασφαλές για τον Μπούλη off road.
IMG_8574.JPG

Ξέρω ανυπομονείτε για την επόμενη βόλτα!

Αν ενδιαφέρεστε υπάρχουν 2 βίντεο της βόλτας στο κανάλι μου στο Youtube.

Καστανερή - Λιβάδια

Αρχάγγελος - Σκρα
 
Last edited:

geokats

Original poster
Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Επόμενος προορισμός, τα 3-5 Πηγάδια στη Νάουσσα, 28 Ιουνίου 2020. Περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό από άποψη φύσης. Ναι μεν ήταν βουνό και πράσινο, όχι όμως κάτι το τόσο άγριο που να με συνεπάρει. Παρ΄όλα αυτά ήταν άλλη μια όμορφη βόλτα με το Μπούλη και τη Λουλού η οποία με συνοδεύει σχεδόν σε όλες μου τις βόλτες.

Στάση για φωτογραφία κατά την ανάβαση με φόντο το υπέροχο βουνίσιο πράσινο
IMG_8604.JPG

Τα δυο μου μοντελάκια. Μπούλης + Λουλού
IMG_8617.JPG

Άφιξη στο χιονοδρομικό κέντρο
IMG_8622.JPG

Εκεί δυστυχώς δεν είχα κάπου αλλού να πάω, να περπατήσω, να φωτογραφίσω. Περίμενα κάτι άλλο.

Μπούλης σε διαφορετική γωνία. Για μισό... μπλε ηλεκτρίκ του έγινε το χρώμα;
IMG_8631.JPG

Σαλιγκαράκι πού πας;
IMG_8643.JPG

Αυτά τα ολίγα.
Μιας και χρονικά έχουμε φτάσει στο καλοκαίρι, το επόμενο σετ θα είναι κάτι διαφορετικό. Αναμείνατε.
 
Last edited:
  • Love
  • Like
Αντιδράσεις: JimClark and Panos693

geokats

Original poster
Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Μιας και σας υποσχεθήκαμε με το Μπούλη κάτι διαφορετικό ας μπούμε στο ψητό λοιπόν.
Καλοκαίρι 2020, διακοπές στο νησί της Σκύρου.
Ένα νησί με 2 όψεις. Αυτής της όψης με το πράσινο να οργιάζει στη βόρεια πλευρά της κι αυτής της νότιας πλευράς, της βραχώδους της ιδιαίτερης αυτής ομορφιάς.

Οι ημέρες που ταξιδέψαμε συνέπεσαν με την τεράστια καταστροφή που είχε υποστεί η Εύβοια μετά από τις πλημμύρες της 9ης Αυγούστου του 2020. Ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη, φτάσαμε Λαμία. Μιας και η Εύβοια είχε κυριολεκτικά κοπεί στα δυο, κατευθυνθήκαμε στον Ορωπό, περάσαμε απέναντι με το καραβάκι στην Ερέτρια κι από εκεί συνεχίσαμε μέχρι το λιμάνι της Κύμης.
Περιμένοντας το μοναδικό πλοίο της γραμμής, τον Αχιλλέα, που θα μας μεταφέρει στη Σκύρο, στο λιμάνι στη Λιναριά.
IMG_9142.JPG

Καιρός να επιβιβαστούμε.

Βίντεο επιβίβασης - αποβίβασης

Η κούραση ήταν πολλή μιας και ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά στον Ορωπό. Επίσης είχαν μαζευτεί ήδη τα χιλιόμετρα από τη Θεσσαλονίκη που ουσιαστικά ξεκίνησε το ταξίδι. Το μόνο που μας ένοιαζε ήταν να κοιμηθούμε.
Μπούλης και ξεκούραση... Fiestamaniacs στη Σκύρο.
IMG_4525.JPG

Οι διακοπές κράτησαν ένα μήνα σχεδόν. Πολλές οι αναμνήσεις από το νησί περάσαμε πολύ όμορφες στιγμές όπως επίσης είχαμε πολλή περιποίηση και φαγητό. Οι διακοπές είχαν ξεκινήσει και η φωτογραφική μηχανή "πήρε φωτιά".

Κυκλώσαμε το βόρειο τμήμα της Σκύρου κάνοντας τη διαδρομή Καλαμίτσα (βάση) - Ατσίτσα - Πεύκος - Καλαμίτσα.
IMG_9758.JPG

Το πράσινο μας προσέφερε δροσιά και χαλάρωση, φωτογραφικά δε, λίγο υλικό με το αυτοκίνητο. Το ενδιαφέρον μας εστιάστηκε στη βόλτα κυρίως.

Το νότιο τμήμα της Σκύρου είναι απόκριμνο, βραχώδες με την κτηνοτροφία να κάνει αισθητή την παρουσία της.

Η αρχή για το νότιο τμήμα έγινε με,το λιμάνι στο Αχίλλι, στο ξωκκλήσι του Αγίου Νικολάου. Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι κατασκευάστηκε μια μαρίνα με αρκετά μεγάλο δυναμικό φιλοξενίας σκαφών, αλλά η πρόσβαση είναι εξαιρετικά δύσκολη μιας και η είσοδός της είναι στενή και εκτεθειμένη στον καιρό. Κακός σχεδιασμός και καταστροφή μιας από τις όμορφες παραλίες της Σκύρου σύμφωνα με τους κατοίκους.

Βόλτα με μια Mercedes C Class του 2003.
IMG_4552.JPG

Είναι δυνατόν να μην έχω φωτογραφίσει οποιοδήποτε αυτοκινητο έχει τύχει να βρεθεί στα χέρια μου;

Ίδιο σημείο - στο περίπου - με Μπούλη. Οι βράχοι από πάνω ήταν σταθεροί (από μέσα μου ευχόμουν).
IMG_9875.JPG

Άποψη από το εκκλησάκι
IMG_9881.JPG

Οι διακοπές συνεχίζονται όπως και οι βόλτες. Πηγαίνοντας για το νότιο τμήμα του νησιού.
IMG_9482.JPG

Οι διακοπές ήθελαν και λίγο εκτός δρόμου, κάτι το διαφορετικό
IMG_9531.JPG

Κρανίου τόπος, με τη δική του άγρια και ταυτόχρονα μίνιμαλ ομορφιά
IMG_9547.JPG

Φτάσαμε λοιπόν στο νοτιότερο άκρο του νησιού όσο μας επέτρεπε δηλαδή ο δρόμος. Ελπίζαμε να πατήσουμε θάλασσα, αλλά το σημείο δεν είναι προσβάσιμο λόγω βάσης του στρατού. Αφού κατεβήκαμε κάμποσες στροφές, έπρεπε να τις ανέβουμε κι όλας. Το μέρος σου προκαλούσε δέος.
Το ομαλό τμήμα της κατάβασης με θέα το Αιγαίο
IMG_9551.JPG

Επιστροφή
IMG_9555.JPG

3.5 περίπου χιλιόμετρα ανάβασης με έντονες κλίσες και στροφές
Καταγραφή.JPG
Η δευτέρα μπήκε σε λίγα σημεία μιας και δεν είχαμε το περιθώριο να αναπτύξουμε ταχύτητα πάνω από 20km/h. Άξιζε όμως τον κόπο.

Υπάρχει και βίντεο εκείνης της βόλτας φυσικά, κατεβαίνοντας.

Εκείνη η βόλτα και οι κοφτερές πέτρες μας άφησαν ένα σκίσιμο στο μπρος δεξί λάστιχο. Ευτυχώς όχι σοβαρό μιας και το έλεγξα αλλά ικανό να με πείσει στο να αλλάξω τα λάστιχα σε 4season που ήθελα σχεδόν από την αρχή που αγόρασα το αυτοκίνητο. Μικρό το κακό!
IMG_4654.JPG

Ολοκληρώνοντας λοιπόν τις διακοπές μας, το Fiesta (ή Μπούλης) μου άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων από άποψη απόκρισης, οδικής συμπεριφοράς. Το παραπονάκι που έχω και το ξέρετε είναι τα τριξίματα στα πλαστικά. Εκεί γλώσσα δεν έβαλαν μέσα. Όπως είπα παραπονάκι γιατί ναι μεν ήταν παρόντα, αλλά δεν ήταν σε καμιά περίπτωση τόσα ώστε να ενοχλούν.

Οι διακοπές λοιπόν τελείωσαν, οπότε επιστροφή Θεσσαλονίκη από την πανέμορφη Σκύρο.

Εις το επανιδείν Σκύρο
IMG_4591.JPG

Επιστροφή λοιπόν γεμάτοι με φωτογραφίες, αναμνήσεις και συναισθήματα όμορφα, με γεμάτες μπαταρίες.

Αναμείνατε για την επόμενη βόλτα...
 
Last edited:
  • Love
  • Like
Αντιδράσεις: dimitrinho and Panos693

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
Ποσο ζηλευτο ημερολογιο εχει ο μπουλης. Ευχομαι να βρισκεις παντα αφορμες για περιπλανησεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geokats

geokats

Original poster
Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Είναι ένα Car Project αγαπητό Vatomouro Vatomouro με κέντρο προσοχής τα ταξίδια μας, όχι τόσο τις μετατροπές που αυτές είναι σε δεύτερη μοίρα αν πραγματοποιηθούν. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα θερμά σου λόγια!

Αποφάσισα λοιπόν να παρακάμψω το τελευταίο και μακρινό ταξίδι που κάναμε προ καραντίνας, το οποίο ήταν στας Σέρρας και από εδώ και πέρα να συνεχίσω με το "σήμερα".

Θέλω να δώσω με τον τρόπο μου θετική ενέργεια για την απελευθέρωσή μας από τα δεσμά του lockdown και εύχομαι για μια συνάντηση με όλα ή όσο το δυνατόν με τα περισσότερα ενεργά μέλη των Μανιακών.

Μετά το άνοιγμα των μετακινήσεών μας από δήμο σε δήμο, συναποφασίσαμε με Λουλού και Μπούλη μια πιο μακρινή βόλτα στα όρια του Νομού Θεσσαλονίκης. Η διαδρομή που ακολουθήσαμε ήταν Θεσσαλονίκη, Περιστερά, Πετροκέρασα, Ζαγκλιβέρι και μετά πίσω Θεσσαλονίκη. Ουσιαστικά κυκλώσαμε το βουνό του Χορτιάτη για όσους ξέρουν από εδώ.

Το Σάββατο είχε γίνει μια παρανόηση εδώ στη Θεσσαλονίκη για το ότι παρθήκαν πίσω οι μετακινήσεις κι εκείνη τη μέρα έγιναν για την ακρίβεια 2 βόλτες. Η πρώτη πρωινή του άγχους: Θεσσαλονίκη - Πανόραμα - Άγιος Βασίλειος - Θεσσαλονίκη και η δεύτερη η μεγαλύτερη αφού ενημερώθηκα από τον τύπο ότι τελικώς είναι κανονικά οι διαδημοτικές μετακινήσεις.

Πρώτη φωτογραφία πρωινής βόλτας, στο ύψωμα μετά το Πανόραμα που βλέπει τις 2 Βόλβες
IMG_1004.JPG

Πορτρέτο Λουλούς με φόντο το αυτοκίνητο που ποτέ δεν κατάφερα. Τόση αγάπη πια για το Μπούλη;;;
IMG_1003 (2).JPG

Κάνοντας τη μεγάλη βόλτα περάσαμε μέσα από το χωριό Περιστερά και στη διαδρομή βρήκαμε ένα άπλωμα με ασφαλές ανέβασμα για τον Μπούλη. Το τέλειο σημείο για πορτρετοφωτογραφίες του!

Λούζοντας ο ήλιος το Chrome Blue του Μπούλη
IMG_6012.JPG

Chrome Blue κόντρα στον ήλιο
IMG_6016.JPG

Και μια πιο μακρινή
IMG_6010.JPG

Δεν επιλέχτηκαν τυχαία τα Crossclimate. Έκαναν δουλίτσα και δε γλίστρισε ούτε χιλιοστό. Άντε τώρα να ανέβεις εκεί με τα PilotSport. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως, τα PilotSport ήταν πιο στριφτερά. Απλά συμβιβάζεσαι και ρωτάς τον εαυτό σου τι θες να κάνεις. Να στρίβεις ή να μπορείς να ανέβεις και σε λίγο χώμα όπως επίσης να πας σε χιόνι.

Συνεχίζοντας, λίγο παρακάτω, κάναμε ακόμα μια στάση κυρίως για ξεμούδιασμα της Λουλούς. Άντε ένα κλικ ακόμα.
IMG_6022.JPG

Μια τελευταία στάση για λίγη απόλαυση των ήχων της φύσης.
IMG_6035 (2).JPG

Τέλος, επιστροφή χωρίς στάση για Θεσσαλονίκη μήπως φορτίσει λίγο παραπάνω η μπαταρία του Μπούλη από το πολύ καθισιό.

Εύχομαι να έχουμε την ευκαιρία για μια επόμενη βόλτα ακόμα πιο μακρινή με φορτωμένα χιλιόμετρα.

Όσοι θέλετε, μπορείτε να δείτε και τμήμα της βόλτας στο παρακάτω βίντεο.


Εις το επανειδίν λοιπόν!
 
  • Like
  • Love
Αντιδράσεις: JimClark and dimitrinho

geokats

Original poster
Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Αγαπητοί μου φίλοι, μόλις προχθές τελειώσαμε με το Lockdown και με το τέλος του σήμανε η αρχή για τη συνέχεια των ταξιδιών του Μπούλη.
Σήμερα το μενού είχε ορεινή Χαλκιδική και Χολομώντα. Παρ' όλο που το μέρος το έχω 1000οεπισκευτεί, προέκυψαν λίγα κλικ.

Πρώτη στάση για φωτογραφία.
IMG_1302.JPG

Διαπιστώνοντας το perfect fit σε καπακι φακού και ποτηροθήκης.
IMG_6643.JPG

Λίγο πριν φτάσουμε στην ΑρναίαIMG_1311.JPG

15/05/2021, θερμοκρασία 10oC
IMG_6644.JPG

Αγαπάμε Fiestamaniacs.
IMG_1309.JPG

Κι επιστροφή
IMG_6645.JPG

Ελπίζω σύντομα να γίνει το επόμενο μεγάλο ταξίδι. ;)
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: JimClark, pk91 and Στέφανος

geokats

Original poster
Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Μετά το Χολομώντα, η επόμενη μεγάλη βόλτα δεν άργησε να έρθει. Μόλις την Κυριακή, 23/05/2021 αποφάσισα και βρεθήκαμε στα ορεινά της Δράμας και συγεκριμένα στο Δάσος της Ελατιάς, στα σύνορά μας με τη Βουλγαρία.
Ξεκινήσαμε περίπου στις 10.00 το πρωί, καρφί για Ελατιά συνοδεία φυσικά της Λουλούς κι επιστρέψαμε περίπου στις 6μιση το απόγευμα.

Η διαδρομή είχε: Ανοιχτό δρόμο ως την Αμφίπολη, καθαρά επαρχιακό οδικό δίκτυο ως τη Δράμα, επαρχιακό - ορεινό δίκτυο και αρκετά άνετο μέχρι τις γέφυρες της τεχνιτής λίμνης Θυσαυρού και σχεδόν από εκεί και επάνω πιο στενός δρόμος, όπου μέχρι να φτάσεις στο Δασικό Χωριό της Ελατιάς να είναι αρκετά στενός, εως και κλειστοφοβικός, ανάμεσα στην πυκνή χλωρίδα του δάσους. Για όσους θα θέλανε να δούνε απλωσιά, αυτό πολύ απλά δε θα το βρουν.

Στο φωτογραφικό μέρος.

Στάση και ξεμούδιασμα στην πρώτη γέφυρα από τις δυο της τεχνιτής λίμνης του Θησαυρού.
IMG_1318.JPG

Στήσιμο για drag race :D
IMG_1323.JPG

Στάση λίγο πιο πάνω με φόντο τη δεύτερη γέφυρα
IMG_1344.JPG

Η διαδρομή δεν είχε άλλα σημεία ασφαλούς στάσης για φωτογραφίες ως τον τελικό προορισμό.

Άφιξη λοιπόν στο Δασικό Χωριό της Ελατιάς.
IMG_1374.JPG


Λίγο ασφαλές χώμα
IMG_1369.JPG

Πέρα από έναν εργαζόμενο της περιοχής, τα πάντα ήταν κλειστά. Ίσως το χωριό μέσα στο χειμώνα να λειτουργεί. Θα βοηθούσε αν κάποιος της περιοχής μας πει τι συμβαίνει.

Τελευταία στάση για ξεμούδιασμα πριν της επιστροφή για φαγητό και νερό αμφοτέρων, εμού και της Λουλούς.
IMG_1402.JPG

Χρειάζεται και λίγη σκόνη
IMG_1382.JPG

Τελευταία φωτογραφία της διαδρομής.
IMG_1345.JPG

Ίσως το καλύτερο χρώμα, αφαιρεί και τη σκόνη.

Προσεχώς θα αναρτηθούν και βίντεο από τη διαδρομή.

Ελπίζοντας να σας έχω μεταφέρει στο ακέραιο άλλη μια περιπέτειά μας, σας χαιρετούμε προς το παρόν.
 
Last edited:

geokats

Original poster
Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Μετά από μερικές και ασήμαντες βόλτες στα πέριξ των νομών Θεσσαλονίκης και Χαλκιδικής ήρθε και η μεγάλη βόλτα στο Ροποτό Τρικάλων. Σημειώσατε: Θεσσαλονίκη - Ροποτό: 250 "απλά και ταπεινά" χιλιόμετρα.

Το Ροποτό αγαπητοί μου Μανιακοί είναι ένα χωριό, κοντά στην Πύλη Τρικάλων που καταστράφηκε τον Απρίλη του 2012 έπειτα από μεγάλη κατολίσθηση. Χαρακτηριστικά αυτού του χωριού πλέον είναι η εκκλησία που έχει κλίση περίπου 35-40 μοίρες καθώς κι ένας διπλανός ξενώνας με κλίση κάπου στις 15-20 μοίρες. Όποιος είναι κοντά (ή και πιο μακριά) αξίζει το δρόμο να το επισκευτεί. Χρειάζεται αρκετή προσοχή όμως στο δρόμο καθώς θα συναντήσει πολλά σκαλοπάτια στην άσφαλτο λόγω της καθίζης που συμβαίνει στην ευρύτερη περιοχή.

Αρκετά με τη φλυαρία μου...
Ιδού:

Στο δρόμο για το Ροποτό, λίγο μετά την Πύλη Τρικάλων
IMG_1446.JPG

Λίγο πριν την άφιξη στον τελικό προορισμό. Ήδη φαίνονται τα δυο κτίσματα με την κλίση που έχουν πάρειIMG_1468.JPG

Με φόντο την γερμένη εκκλησία
IMG_7084.JPG

Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου, στην οποία έχει αφιερωθεί ο Ναός
IMG_1476.JPG

Χαρακτηριστική κλίση που αποτυπώνεται και στη συνοδό μου!
IMG_7076.JPG

Μιας και συνήθησε το μάτι στις κλίσεις, το Fiesta να γέρνει λίγο
IMG_1471.JPG

Στην επιστροφή, στιγμιότυπο από μια στάση, στο γεφύρι της Παλαιοκαρυάς
IMG_1581.JPG

Ο απολογισμός του ταξιδιού, 572,7 km. με 6.1 lt/100km κατανάλωσης. Μη σας ξεγελάει το eco. Συνηθίζω να το βάζω στο τελευταίο χιλιόμετρο επιστρέφοντας από μακρινή διαδρομή.
IMG_7094.JPG

Επίσης το βίντεο της διαδρομής:



Νιώθω ότι ακόμα και μετά από 30000km η καταναλωση του Fiesta εξακολουθεί να βελτιώνεται. Σκεφτείτε, ανηφόρες, κατηφόρες και κίνηση σε εθνικό δίκτυο με ταχύτητες 130-140km/h.

Ξέρω, είχα υλικό και πέρα από το Fiesta. Έτσι κι αλλιώς αυτού του είδους project έχω στο νου μου, μιας και θέλω να κρατήσω το Fiesta στην εργοστασιακή του κατάσταση. Άντε να μπει η αεροτομή του ST μελλοντικά. Το project είναι ταξιδιωτικό μιας και μου αρέσουν τα ταξίδια.

Σαν αυτοκίνητο εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι ξεκούραστο, δεν νιώθεις να σε προδίδει στο ανάγλυφο των βουνών. Θα σου δώσει την επιτάχυνση όταν τη ζητήσεις, θα σου δώσει το φρένο όταν πρέπει να σταματήσεις, αλλά αυτό που θα σου δώσει και με το παραπάνω είναι το μπάσιμο στις στροφές.

Αναμείνατε λοιπόν για τον επόμενο προορισμό, ελπίζω να απολαύσατε άλλη μια βόλτα του Fiesta μου.
Εις το επανειδίν φίλοι μου.
 

geokats

Original poster
Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Γεια σας φίλοι μου μετά από πολύ καιρό.
Οι μέρες περνούν, οι μήνες επίσης, ο Μπούλης πλέον το περισσότερο διάστημα μένει κλεισμένος σε υπόγειο πάρκινγκ για το λόγο του ότι είμαι εκτός Θεσσαλονίκης για δουλειά. Παρ' όλα αυτά, έχει την πρέπουσα φροντίδα ώστε να μην "χάσει" την μπαταρία του και να εξακολουθεί να είναι ετοιμοπόλεμος. Με την ευκαιρία του Πάσχα κάναμε ταξιδάρα: Θεσσαλονίκη - Αθήνα, Αθήνα - Λαμία και πίσω, Λαμία - Θεσσαλονίκη. Στην Αθήνα είχε την ευκαιρία και πραγματοποιήθηκε η απαραίτητη συντήρηση πάνω στον χρόνο μιας και δεν έκανε χιλιόμετρα.

IMG_9772.JPG
Γίνεται της σκόνης...

Όπως είπαμε, στην Αθήνα πραγματοποιήθηκε το σέρβις του στο chief engineer Αντώνη Αγγέλη τον οποίο και ευχαριστώ.

IMG_9776.JPG
Έγινε αλλαγή λαδιών, φίλτρων, μπουζί και ωπ... τι είναι αυτό το πραγματάκι που είναι τυλιγμένο; Μήπως ειναι ανταλλακτικό σέρβις;;;;

IMG_9777.JPG
Lip Ford Performance, μια μικρή αλλαγή στην εξωτερική εμφάνιση του Μπούλη, μετά από 3 χρόνια σχεδόν.
Η αεροτομή εγκαταλείφθηκε σαν ιδέα. Είχα την εντύπωση ότι έρχεται έτοιμη βαμένη από τη Ford, αλλά γελάστηκα. Έρχεται, την πας σε φανοποιό, τη βάφει και την τοποθετείς. Κι αν έχει διαφορά με το υπόλοιπο χρώμα; Κι αν το βερνίκι είναι κατώτερης ποιότητας από το εργοστασιακό;;; Άστο καλύτερα είπα από μέσα μου και συνεχίζουμε.

IMG_9785.JPG
Μεσημεριανή σιέστα με θέα...

IMG_9797.JPG
Δίπλα στο Mitsubishi Lancer MK8 (κι αυτό) του πατέρα μου. Ελπίζω να ξαναδούμε την παραγωγή των Lancer και την άφιξή τους στην Ελλάδα μας.

Και τα ταξίδια θα συνεχίζονται...
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: Στέφανος and George.B.

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread