Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kgchatz

Original poster
Newbie
Σεπτ. 16, 2013
4
0
1
Καλησπέρα,
την βοήθειά σας όποιος γνωρίζει.
Τι Specs μπαταρία χρειάζεται το Fiesta ST του 2006 (facelift)? .Ρωτάω επειδ'η αυτή που βλέπω κάτω από το καπώ (που μου την έιχαν βάλει πριν 4-5 χρόνια) έχει διαστάσεις 208x175x175 - 45ah, ενώ στις αναζητήσεις στο internet (στα site εταιρειών κλπ) μου δίνει για το ST 245x175x175-56Ah.
και οκ η διάσταση μάλλον την δίνουν λάθος καθώς το κουτί που μπαίνει η μπαταρία το βλέπω fix.
Ξερει κανείς να βοηθήσει τι μπαταρία να πάρω?
ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

revel

Rookie
Jun 3, 2018
23
2
3
Αθήνα
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα,
την βοήθειά σας όποιος γνωρίζει.
Τι Specs μπαταρία χρειάζεται το Fiesta ST του 2006 (facelift)? .Ρωτάω επειδ'η αυτή που βλέπω κάτω από το καπώ (που μου την έιχαν βάλει πριν 4-5 χρόνια) έχει διαστάσεις 208x175x175 - 45ah, ενώ στις αναζητήσεις στο internet (στα site εταιρειών κλπ) μου δίνει για το ST 245x175x175-56Ah.
και οκ η διάσταση μάλλον την δίνουν λάθος καθώς το κουτί που μπαίνει η μπαταρία το βλέπω fix.
Ξερει κανείς να βοηθήσει τι μπαταρία να πάρω?
ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα. Πριν κάνεις την αγορά, κάτι πολύ βασικό, έχεις ηχοσύστημα, ή οτιδήποτε άλλη ηλεκτρική μετατροπή στο αυτοκίνητο σου; Αν όχι, σκοπεύεις να βάλεις γενικά;

Σε αυτές τις διαστάσεις που λες (245x175x175), μπορείς να βάλεις ως και 61 Ah! Η Exide Premium 61Ah EA612 (https://www.skroutz.gr/s/6155389/Exide-Premium-61Ah-EA612.html) είναι καλό παράδειγμα (μεταξύ πολλών) για αυτές τις διαστάσεις σε περίπτωση που έχεις ηχοσύστημα/ηλεκτρικές μετατροπές στο αυτοκίνητό σου

Συνήθως έχουν περιθώριο αυτά τα κουτιά σε περίπτωση που θελήσει ο κάτοχος να βάλει μεγαλύτερη μπαταρία απο αυτή που του παρέχει το εργοστάσιο. Επίσης, πρέπει να δεις τι μπαταρία (Ah και διαστάσεις) παίρνει το αμάξι απο το εργοστάσιο
 
Last edited:

kgchatz

Original poster
Newbie
Σεπτ. 16, 2013
4
0
1
Καλησπέρα. Πριν κάνεις την αγορά, κάτι πολύ βασικό, έχεις ηχοσύστημα, ή οτιδήποτε άλλη ηλεκτρική μετατροπή στο αυτοκίνητο σου; Αν όχι, σκοπεύεις να βάλεις γενικά;

Σε αυτές τις διαστάσεις που λες (245x175x175), μπορείς να βάλεις ως και 61 Ah! Η Exide Premium 61Ah EA612 (https://www.skroutz.gr/s/6155389/Exide-Premium-61Ah-EA612.html) είναι καλό παράδειγμα (μεταξύ πολλών) για αυτές τις διαστάσεις σε περίπτωση που έχεις ηχοσύστημα/ηλεκτρικές μετατροπές στο αυτοκίνητό σου

Συνήθως έχουν περιθώριο αυτά τα κουτιά σε περίπτωση που θελήσει ο κάτοχος να βάλει μεγαλύτερη μπαταρία απο αυτή που του παρέχει το εργοστάσιο. Επίσης, πρέπει να δεις τι μπαταρία (Ah και διαστάσεις) παίρνει το αμάξι απο το εργοστάσιο
Τελικά οι σωστές διαστάσεις είναι οι 208x175x175 52Ah. όπου δεν είναι εύκολη διάσταση καθώς οι περισσότερες σε αυτές τις διαστάσεις είναι 45Ah. Ευτυχώς βρήκα. Πάντως μου κάνει εντύπωση που οι μηχανεές αναζήτησης στα site των κατασκαυαστών μπαταριων βγάζουν λάθος αποτελέσματα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread