Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

and.short

Original poster
Rookie
Feb 9, 2016
15
0
1
Καλημέρα σε όλους,

χρειάζομαι την άποψή σας στο παρακάτω πρόβλημα.

Έχω Fiesta 1.6TDCI econetic με start stop και μπαταρία 1834683 (varta EFB 60Ah 590A SAE/EN T6).
Χθες με άφησε εντελώς (στα 4,5 χρόνια). Η velmar θέλει 176ευρω+τοποθέτηση αλλά έχω βρει μαγαζί που μου δίνει την ίδια (κωδικός αντικατάστασης ford 1917575) στα 135.
Αξίζει να πάρω την ίδια της ford? Έχετε να προτείνετε άλλη (καλύτερη/φθηνότερη);

Επίσης να πω πως περίμενα να κρατήσει περισσότερο η μπαταρία. Έχω την εντύπωση πως από καινούργιο το αυτοκίνητο είχε πρόβλημα η μπαταρία (η τάση με μηχανή σβηστή ήταν οριακά <=12v) αλλά δεν είχα τρόπο να το αποδείξω.

Ευχαριστω,
Ανδρέας

Υ.Γ. δεν νομίζω να κάνει μεγάλη διαφορά αλλά θα παρακαλούσα κάποιον διαχειριστή να μεταφέρει το μήνυμα στην ενότητα MK7 Facelift->Βλάβες. Ευχαριστώ
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Κατά τη γνώμη μου, πάρε τη φθηνότερη μπαταρία που βρίσκεις, γιατί να τα σκάσεις στη Βελμάρ;
Η μπαταρία όταν δε φορτίζει, 12V πρέπει να έχει, άντε 12,1, όχι παραπάνω.
4,5 χρόνια νομίζω ότι είναι μια χαρά. Εμένα κάθε 4 με αφήνει  qq
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλησπερα παιδια! τωρα που ειδα το θεμα με την μπαταρια αυτοκινητου, στο σερβις δεν μου ειπαν τπτ για αλλαγη μπαταριας. το αυτοκινητο αγοραστηκε Ιαν2014 και το τελευταιο σερβις εγινε Ιαν 2019. Σας ρωταω αν πρεπει να τους παρω τηλεφωνο να την τσεκαρουν? πιο πολυ με νοιαζει επειδη κουβαλαω σχεδον παντα μικρο παιδι μαζι μου, μην μας αφησει πουθενα και ειναι μεσημερι καλοκαιριατικα!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Συνήθως οι μπαταρίες που είναι από το εργοστάσιο κρατάνε περισσότερο.μπορεί να κρατήσει και 2-3 χρόνια ακόμα ή μπορεί στα καλάκαθούμενα να σε αφήσει αμέσως χωρίς να έχεις κάποια ένδειξη
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Αν εχεις αμφιβολιες για την μπαταρια σου ... καλο θα ηταν να πας να την μετρησουν και θα σου πουν σε τι κατασταση ειναι.
Αν και κατα την γνωμη μου οταν το πηγες για service θα επρεπε να την τσεκαρουν. και οχι..οσα βλεπει η πεθερα....
 

and.short

Original poster
Rookie
Feb 9, 2016
15
0
1
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά επειδή έπρεπε να πάρω μια γρήγορη απόφαση, αγόρασα την αυθεντική από ένα σκρουντζομάγαζο στα 135€.

Οι φθηνότερες επώνυμες (π.χ. βαρτα) που όμως να είναι EFB (επειδή είναι για start-stop) ξεκινούσαν από 115€ περίπου οπότε για 20€ είπα να πάρω της ford.

Πρέπει να γνωρίζετε όλοι σας πως χρειάζεται reset το BMS στα αυτοκίνητά μας μετά από αλλαγή μπαταρίας (είτε έχει σταρτ-στοπ είτε οχι). Πληροφορίες έχει στο internet.
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Πριν απο 3 μερες προχωρησα και εγω σε αλλαγη μπαταριας καθως μετα απο σκαρτα 4 χρονια με αφησε ξαφνικα,λογω start stop οι τιμες ειναι πανω κατω ιδιες στις γνωστες εταιρειες οποτε πηγα σε bosch δινοντας 125ευρω.Το προβλημα ειναι οτι απο την στιγμη εκεινη στην κεντρικη οθονη δεν με αφηνει να επιλεξω την ενοτητα vehicle settings.Γνωριζει κανενας γιατι?Μηπως χρειαζοταν καποιο reset?Ευχαριστω!
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
pk91 said:
Πριν απο 3 μερες προχωρησα και εγω σε αλλαγη μπαταριας καθως μετα απο σκαρτα 4 χρονια με αφησε ξαφνικα,λογω start stop οι τιμες ειναι πανω κατω ιδιες στις γνωστες εταιρειες οποτε πηγα σε bosch δινοντας 125ευρω.Το προβλημα ειναι οτι απο την στιγμη εκεινη στην κεντρικη οθονη δεν με αφηνει να επιλεξω την ενοτητα vehicle settings.Γνωριζει κανενας γιατι?Μηπως χρειαζοταν καποιο reset?Ευχαριστω!

ειναι αυτο που ειπε το παλικαρι πιο πανω...θελει BMS reset απο το forscan.
Στο ξενο φορουμ ειχε γραψει καποιος οτι γινεται και με τα κουμπια αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει γιατι δεν του εχει απαντησει καποιος οτι τα καταφερε
παραθέτω  στα αγγλικά οπως το ειχε γραψει
recently had the same problem with resetting the battery after replacing it.

You can do it manually with a sequence of buttons without the brink of any accessory.

- Turn on the key without running the engine
- Turn on beam lights
- Press 5x the rear fog light button [is not switched on and off 5x, just press the button 5x]
- Press 3x press 3x hazard light button [the same, just press the button 3x]
- After that the battery light on the dashboard will flash
- Done!
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Georgia89 ευχαριστω για την απαντηση.Η αληθεια ειναι οτι το διαβασα και εγω αλλα δεν το δοκιμασα.Εαν το εχει κανει καποιος ας μας πει.
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Τελικα δοκιμασα τον τροπο αυτο και πετυχε,επανηλθαν ολες οι ενδειξεις στην οθονη!Ευχαριστω την Georgia89 που μου θυμησε τον τροπο αυτο!Οποιος λοιπον αλλαξει μπαταρια και δει οτι κατι δεν βγαζει σωστα η οθονη η δν δουλευει πχ το start stop αυτη ειναι η λυση.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Για να καταγράφεται και να έχουν στοιχεία οι άλλοι κάτοχοι, άφησα το Fiesta για περίπου 10 μέρες ακίνητο, καθώς ήμασταν εκτός Αθηνών ή/και κινούμασταν αποκλειστικά με το Χ3, και προχθές Σάββατο (ευτυχώς!) η γυναίκα μου το βρίσκει εντελώς νεκρό. Ούτε οι πόρτες δεν άνοιγαν καλά-καλά. Αφού γύρισα (είχα τα πέρα-δώθε με τις δραστηριότητες των παιδιών) μέτρησα τη μπαταρία και είδα 5,5v !!! Σημειωτέον ήταν η αρχική μπαταρία που άντεξε 6+ χρόνια. Ευτυχώς που ήταν Σάββατο και τα δύο μαγαζιά με μπαταρίες ακριβώς πάνω στο Σταυρό ήταν ανοιχτά, βρήκα την σωστή μπαταρία (Varta 65A 650Ah EFB) στα 120€, την έβαλα και όλα καλά! Δεν ήθελε κάτι επιπλέον, το S/S δούλεψε με τη μία, μόνο ρυθμίσεις και σταθμούς σετάρισμα.
 

koulis153

Newbie
Jan 5, 2022
6
0
1
Μοντέλο
MK8
ειναι αυτο που ειπε το παλικαρι πιο πανω...θελει BMS reset απο το forscan.
Στο ξενο φορουμ ειχε γραψει καποιος οτι γινεται και με τα κουμπια αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει γιατι δεν του εχει απαντησει καποιος οτι τα καταφερε
παραθέτω στα αγγλικά οπως το ειχε γραψει
recently had the same problem with resetting the battery after replacing it.

You can do it manually with a sequence of buttons without the brink of any accessory.

- Turn on the key without running the engine
- Turn on beam lights
- Press 5x the rear fog light button [is not switched on and off 5x, just press the button 5x]
- Press 3x press 3x hazard light button [the same, just press the button 3x]
- After that the battery light on the dashboard will flash
- Done!
Στο δικό μου fiesta του 21 δούλεψε η άλλη μέθοδος όπου ακριβώς με την ίδια διαδικασία αντί για το rear fog light button τραβάς 5 φορές το σινιάλο και αντί για το hazard light button πατάς 3 φορές το φρένο
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread