Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

DarthFiesta

Original poster
Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Ας ξεκινησουμε απο εδω οσες βελτιωτικες εταιριες υπαρχουν για την βελτιωση του ST..περα κ απο remap μονο...

Απ´οσο βλεπω συντομα θα βγαλει η pumaspeed κ αλλο σταδιο που θα το ανεβαζει στα 240 αλογα...
 

DarthFiesta

Original poster
Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Δεν εχω βρει κατι μεχρι στιγμης στο site τους αλλα πλασαρει την superchips κ απο τα φτωχα αγγλικα μ μπορω να καταλαβω οτι μονο με προγραμμα δινει 38bhp k 7,3κιλα ροπη...

http://pumaspeed.co.uk/product-SUPERCHIPS-BLUEFIN---Ford-Fiesta-ST180_16104.jsp
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
προς το παρων αυτο που βλεπω στην δυναμομετρηση (γιατι και εμενα τα αγγλικα μ ειναι φτωχα) ειναι και περισσοτερα αλογα αλλα και δεν σε κρεμαει τοσο νωρις αλλα σε κραταει στις ψηλες στροφες ζωντανο....τωρα κατα ποσο ειναι αληθεια αυτο στην πραξη??προσοπικα εχω ακουσει ΜΗ αποτελεσματικο το παπατακι... giggle giggle
 

DarthFiesta

Original poster
Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Λογικα τα 38 αλογα που λεει τα μετραει απο τα 180...ομως σε overboost δινει για 15 δευτερα 197 το ST..οποτε λογικα θα πηγαινει 220 περιπου...απο κει κ περα παιζουν κ λιγο με τις λεξεις μπας κ τσιμπησει καποιος κ υπολογιζει 240 αλογα μονο με προγραμμα ;)

Ειναι πιο ευκολο με τουρμποαμαξο το προγραμμα..απο κει κ περα το καλο ειναι οτι φαινεται αξιοπιστος ο 1.6 ecoboost οποτε βγαινουν αρκετες βελτιωτικες εταιριες που ασχολουνται χωρις να πειραξεις σωθικα..
 

DarthFiesta

Original poster
Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Παμε τωρα σε μια αλλη προταση απο μια γερμανικη βελτιωτικη εταιρια την Loder 1899..οπου ανεβαζει την αποδοση του fiesta st στα 235 αλογα κ την ροπη στα 33,5 κιλα.

Η βελτιωση περιλαμβανει ενα φιλτρο της kn,ανοξειδωτη εξατμιση, το intrcooler της mountune κ φυσικα προγραμμα..

Μεχρις στιγμης οσο ψαχνω ειναι απ´τις λιγες που εχει προχωρησει σε ενα 2ερο σταδιο..φαινεται οτι το peak του st με μαμα τουρμπινα να τερματιζει κλασσικα στα 250 αλογα...ακομα ομως ξερουμε λιγα για τα σωθικα αν κ φαινεται αρκετα υποσχομενο για ευκολη μηχανικη βελτιωση..
 

DarthFiesta

Original poster
Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Revo

Εκτος απο το 1ο σταδιο οπου ανεβαζει την αποδοση σε 218bhp και 34Nm υπαρχει και το stage 2 οπου το φτανει στα 226bhp και 36,8Nm οπου κ προτεινει φιλτρο-εξατμιση κ intercooler..

οι αποψεις για την revo απ'οτι εχω καταλαβει διίστανται..εχω ακουσει οτι εχει βγαλει πολυ δυνατα κ αξιοπιστα αυτοκινητα εχω ακουσει ομως κ εντελως το αντιθετο με πολλα παραπονα...

http://www.revotechnik.com/news/2013/ford-fiesta-st-1-6t-release/
 

DarthFiesta

Original poster
Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
nos7 said:
πρως το παρων ποιο ειναι το πρωο σταδιο?τι υποσχεται?

επισης σε αυτο που ρωτησες πλεον υπαρχει κ απαντηση...

το PS 215 με ενα ελευθερο φιλτρο κ προμαγραμμα της pumaspeed....

αντε riordian ποιος στην χαρη σ....συνεχιζω κ ποσταρω την αγαπημενη σ εταιρια.. qq

απ'οτι βλεπω μεχρις στιγμης ειναι κ απο τις λιγες εταιριες οπου ξεπερναει το ψυχολογικο οριο των 250 αλογων..

τα σταδια της Pumaspeed λεπον..

PS 215
PS 225
PS 230
PS 240
PS 250
PS 260
και
PS 270

ουφφφφ...παραθετω κ το link στο τι περιλαμβανει το καθε σταδιο της

http://www.pumaspeed.co.uk/saved/files/2014_1.6_Fiesta_ST180_Ecoboost_Pumaspeed_Upgrade_Price_List_2014.pdf

τελικα το μελλον ειναι το turbo ;D  ..συνεχεια βγαινουν πραγματα για τα ρημαδια tease

αυτη η mountune θα βγαλει τπτ..? :'(  θα γινει σφαγη...

υγ:rio σε αφηνω να μεταφρασεις εσυ τι περιλαμβανει το καθε σταδιο μπας κ ψηθεις οταν το μεταφραζεις να παρεις κανα ST κ σταματησεις να ασχολεισαι με ατμοσφαιρες.. tease
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Πολυ δουλειά βλέπω θέλει για τα 250 και πάνω... που νομίζω με άλλους διαχειρισμούς μπορεί να είναι και καλύτερα από το setup της πούμα. Τέελος πάντων... η mountune σιγά σιγά κάτι θα βγάλει και δαύτη...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εγω αμα ειχα το ST θα εβγαζα την τουρμπίνα του για να την βαλω στο 300αρι μηχανακι μου και θα του πεταγα πανω μια GTX2860R, μπεκ, ιντερκουλερ, σωληνωσεις, εξατμιση 70, αναρτηση, το quafe καi θα βγαζε 320 με μαμα πιεση 0.8. Με την GTX2860 ήδη απο τις 3000 θα είχε πολύ καλή ροπή...(διπλο ρουλεμαν, ακόμα καλύτερο σπουλαρισμα χαμηλα)


και αμα εσπαγε (που δεν θα σπαγε γιατι ροπή θα είχε την ίδια με το MR215) θα έβαζα με ενα χιλιαρικο πιστονια μπιέλες, και θα σηκωνα 1.5 μπαρ και 400 άλογα...

εκει να δειτε γλεντια μετα... Ποιό fiesta RS και πρασσινα άλογα...  
 

DarthFiesta

Original poster
Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
ATP STage 1 turbo upgrade

Χμμμμ...δεν ειναι καθολου κακο...στο τελος του videoa περιγραφει κ τι φοραει

https://m.youtube.com/watch?v=GxSWgxzy-EQ
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Riordian said:
Πολυ δουλειά βλέπω θέλει για τα 250 και πάνω... που νομίζω με άλλους διαχειρισμούς μπορεί να είναι και καλύτερα από το setup της πούμα. Τέελος πάντων... η mountune σιγά σιγά κάτι θα βγάλει και δαύτη...

αυτα τα σταδια που βγαζουν με μαμα τουρμπινα ειναι δηθεν. Το αμαξι με ολοσωμη, ιντερκουλερ και προγραμμα θα βγαζει 250 το πολυ, είναι θεμα οριου τουρμπίνας ακόμα και 2 μπαρ να δουλεψει μονο ροπή θα βγαζει και ελαχιστη ιπποδύναμη παραπάνω.

σν παμε σε αλλαγη τουρμπίνας δεν έχει νοημα να μπει κατι κάτω απο GT2860 και πανω απο GTX2867. δηλαδη, αν δαπανησει καποιος σημαντικο ποσο για αλλαγη τουρμπίνας (1000 ευρω τουλαχιστον), δεν έχει νοημα να βαλει κατι που να δινει 20-30 άλογα παραπάνω. Αν αντεχει 38 κιλα ροπή το αμαξι στις 3000 στροφες, με 38 κιλα ροπή στις 6000 στροφες θα βγαζει 310 άλογα


γενικα θα προτεινα, πριν προβειτε σε καποια κινηση να τιο συζητησετε λιγο.

γενικα αν εχετε κατα νου κατι περα απο τα 250, θελει αλλαγη τουρμπίνας και εξατμιση 70 χλστ.

κατω απο GT2860 (η αναλογης παροχης τουρμπίνα) δεν εχει νοημα να μπει..
 

dkmusic

New member
Jul 22, 2015
60
0
0
τελικα τι οριο εχει με  προγραμμα - φιλτρο - εξατμιση  απο καταλυτη και πισω ? αντε και το ιντερκουλερακι τις μαουντουν παει στα 250 η με τιποτα ?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έχω δει κάποιο fiesta εντός Ελλάδας να έχει προχωρήσει σε τόσο εκτεταμένες αλλαγές..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread