Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
+1 στον chris ούτως ή άλλως τα αμάξια που είναι για βελτίωση τέτοιες ώρες τα πιάνει :p.
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
μηπως αν εριχνες λιγο τα μιγματα καθαριζε το αμαξι καλητερα?μηπως πνιγετε απο βενζινες?
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Λογικα επειδη δουλευει πολυ πλουσιο κατι θα παρει.
Ηδη ασχολειται ο Καρανικολας με το αμαξι και κατι εχει φτιαξει.Θα δουμε πως θα παει και τι περιθωρια εχουμε.
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Τα μείγματα έχουν να κάνουν καθόλου με τις περιβαλλοντικές συνθήκες;Μιλάμε ουσιαστικά για ένα πρόγραμμα κονσέρβα,που φτιάχτηκε με τα εκεί στάνταρ,σωστά;
Θέλω να πώ,πχ στην Αγγλία εχει ΜΟ (ελάχιστες~μέγιστες τιμές) 3~7 °C τον χειμώνα και 13~23 °C το καλοκαίρι.
Στην Ελλάδα,το μεγαλύτερο μέρος του έτους έχουμε τιμές που αντιστοιχούν σε "Αγγλικό καύσωνα",χωρίς φυσικά να υπολογίσουμε τον δικό μας καύσωνα που οι θερμοκρασίες κάνουν σχεδόν double score...
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ακούγεται λογικό αυτό που λες λευτέρη. Εγώ ένα θα πω...εύχομαι όταν ξαναπεράσω απο τον καρανικολα να μην δω το αμάξι μέσα και να είναι έξω να σκίζει τους λακουβένιους δρόμους μας  AR15firing AR15firing  ;)
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Οπως ειπα σε αλλο post τα βιντεακια τα ειδαν οι Αγγλοι και τους αρεσαν....Αυτοι τα δουλευουν πλουσια,μιλαμε για πολυ safe καταστασεις.

Hi,

Thanks for the videos.

I passed these two our lead calibrator who worked on the MR155 calibration and he's informed me that the fuelling looks correct - we generally run things richer to start with, rather than waiting until the engine gets hot and then reacting with fuel to cool as per the OE calibration.

So, we know the fuelling looks fine, from the rev counter we can see that the standard calibration is not installed (it's revving too high), so can only assume that the MR155 calibration is also installed correctly. The only other real possibility is cam timing.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ο λάμδα τώρα που τον έβαλες και εφόσον κάναντε καλό καλιμπράρισμα, σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή του wideband, τι σου δείχνει?

Κάνε ένα πάτημα με 4η στην εθνική απο 3000 μέχρι κόφτη και κατέγραψε τις τιμές να μας πείς.

θυμίζω οτι τέλεια αναλογία είναι γύρω στο 13:1 και έτσι πρέπει να δουλευει εφόσον είναι σωστά ρυθμισμένο το κάυσιμο απο τους Αγγλους ασθενεις.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
δεν το δα sorry.

καλό φαίνεται, θα μπορούσε να τανε λίγο πιο φτωχο. Βεβαια και 13:1 να δούλευες μην νομίζεις οτι θα βλεπες παραπάνω απο 3-4 άλογα ακόμα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pitbull said:
Δωστε στο λαο βενζινες  doh

https://www.youtube.com/watch?v=coNo2kc6d0I

https://www.youtube.com/watch?v=9s5VpTmtuSA
Μπάμπη το 1 video είναι με 3 ταχύτητα και το 2 με 4?
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Εγω βλέπω τα  βίντεο και μου φαίνεται ότι είναι ανάβαση! Μήπως παίζουν λίγο ρόλο και τα φορτία και σου το κάνει λίγο παραπάνω πιο πλούσιο? Το δοκιμάσατε καθόλου κατάβαση?
 

kent

Rookie
Dec 27, 2011
17
0
0
Συγγνωμη που ξεθαβω το thread μετα απο τοσο καιρο, αλλα τελικα τι εγινε με το αμαξι σου pitbull?
Βρεθηκε λυση?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Το αμάξι έχει τελειώσει από θέμα mountune. Η βελτίωση του συνεχίζεται βέβαια σε άλλους τομείς προς το παρών. ok234
 

kent

Rookie
Dec 27, 2011
17
0
0
Το προβλημα τελικα ποιο ηταν? Βρεθηκε?
Αξιζει τελικα το πακετο της mountune?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Πρόβλημα κατά την mountune δεν υπάρχει! Για κάποιον όμως που ψάχνετε και δεν μένει  μόνο στις υποσχέσεις θα έλεγα ότι αφήνει μια δόση δυσαρέσκειας (μιλάω προσωπικά… δεν ξέρω ο ιδιοκτήτης πως νιώθει). Με λίγα λόγια το αμάξι με το πακέτο της mountune δεν βγάζει αυτά που υπόσχεται. Φοβάμαι ότι αυτό συμβαίνει και στο πρώτο στάδιο.

Το εάν αξίζει αυτό είναι στην κρίση του καθενός. Όποιος δεν έχει τρομερές απαιτήσεις θέλει την εγγύηση  και δεν θέλει μπερδέματα με τον Μήτσο και τον Κίτσο λογικά θα το επιλέξει.

Στην ουσία είναι μια βελτίωση πρώτου σταδίου απλά με πολύ ήπιους εκκεντροφόρους που το αδικούν μιας και κατατάσσετε στο δεύτερο στάδιο βελτίωσης. Σκέψου ότι ούτε ροικες έχει ούτε συμπίεση ανεβάζουν ούτε πεταλούδα πειράζουν τίποτα.


Το συγκεκριμένο αυτή τη στιγμή έχει βελτιωθεί αρκετά και σε άλλους τομής και μπορώ να πω ότι είναι αυτή τη στιγμή από τα πιο όμορφα και ολοκληρωμένα Μκ7 που κυκλοφορούν.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
να βλέπαμε και τον ιδιοκτήτη, καλά θα τα ναι.... Να μπαίνει να μας στέλνει κανα pm τουλάχιστον....
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Φιλε kent το εχω ξαναπει.
Οπως ειπε ο αγαπουλας μου,αναλογα τα γουστα του καθενα και τι ζηταει κρινει αν αξιζει η οχι.Οσον αφορα τα Mk7 και την Mountune κατα την αποψη μου τα πακετα ειναι αρκετα lite.Δηλαδη αν ενα πακετο του μπαρμπαΜητσου μπορει να σου δωσει 20 αλογα με την mountune θα παρεις 15.Ειναι στην μεση η ford και δεν τους αφηνει τα τα τσιτωσουν ολα να στραγγιξουν το κωλομοτερι  AR15firing

Για να μην παρεξηγηθω οχι οτι ειναι πατατες και δεν αξιζουν τα λεφτα τους αλλα για τους πολυ μερακληδες δεν κανουν.Και παντα μιλαω οσον αφορα τα Mk7(για τα αλλα δεν ξερω τι φτιαχνει)και εχοντας παντα στο μυαλο το δικο μου,κανα 2-3 140αρια που εχουν φτιαχνει δεν ξερω τι κανουν.Αλλα εχω υπονοιες οτι και αυτα ειναι lite lite
Για εμενα και αυτο το φιεστα οπως τα προηγουμενα,δεν αξιζει να πεταξεις τα λεφτα στην ατμοσφαιρα περιμενοντας πολλα πραγματα.Καλυτερα τουρμπισμα και οτι γινει.

Οσον αφορα το αμαξι μου φορεσα δυο προγραμματα του Καρανικολα,πατησε στο δικο μου και δοκιμασε να τα πειραξει.Το πρωτο που εφτιαξε δεν βγηκε καλο και υπηρχε θεμα με την πεταλουδα που διαπιστωθηκε αργοτερα.Τελικα μειναμε στο δευτερο και λεγαμε να το πειραξουμε και αλλο αλλα μειναμε στα λογια.Βαρεθηκα να ασχολουμαι με τα ιδια και τα ιδια και ηδη ειχα μεινει πολυ πισω στο να ολοκληρωσω την βελτιωση του αυτοκινητου σε ολους τους τομεις.
Πλεον εχω βαλει τις βασεις και επιφυλασομαι στο μελλον(εχει ο Θεος εγω δεν εχω) για περαιτερω βελτιωση η χοντρη μετατροπη.

Το μετρησα 2-3 τελευταιες φορες στον Καφετζη και επαιξε στα 150 περιπου  rules
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread