Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
11,1 εχει συμπιεση το φιεστα αν θυμαμαι καλα και η εκδοση magnet με τα 134 χρησιμοποιει εξατμιση απο καταλυτη και πισω φ54 απ'οτι μου εχουν πει.

Hello Babis,
Thank you for your email.
Our 'BP270 Fast Road' profile is different to what Mountune would run, you would need to speak to them with regard to timing the camshafts in correctly as it is there profile.

Kind Regards
Adam Saxton

Piper Cams and Exhausts
T: 01303 245300  F: 01303 240666
Pipercams.co.uk  Piperexhausts.co.uk

Αυτη ειναι απαντηση της piper για τα εκκεντρα μου.Οχι μονο δεν ειναι ιδια με αυτα που πουλανε αλλα δεν ξερουν κι'ολας πως χρονιζονται.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pitbull said:
11,1 εχει συμπιεση το φιεστα αν θυμαμαι καλα και η εκδοση magnet με τα 134 χρησιμοποιει εξατμιση απο καταλυτη και πισω φ54 απ'οτι μου εχουν πει.

Αυτη ειναι απαντηση της piper για τα εκκεντρα μου.Οχι μονο δεν ειναι ιδια με αυτα που πουλανε αλλα δεν ξερουν κι'ολας πως χρονιζονται.

ναι δεν στο πα γιατι τα montune μαλλον ειναι ακομα πιο ηπια απο τα 270. Κοιτα τους κωδικους. Τα δικα σου έχουν 260.. Αμα είναι πραγματι και πιο ηπιοι απο τους 270 (που είναι καραήπιοι του θανατά) τοτε πραγματι αποκλειεται να δεις πάνω απο 148 άλογα, ότι και να κανεις..

παρατα το μην σε νοιαζει, οτι είναι ας είναι.. Απλα στειλε ενα mail στην montune και πες τους οτι το κιτ τους δεν βγαζει με τιποτα 155 αλογα, και πες τους ευγενικά οτι θελεις το αντιτιμο για τους εκκεντροφορους του κιτ πισω (μαζι με εργασία 200 ευρω για το βαλε-βγαλε εκκεντροφόρους) και οτι θα ενημερώσεις τα γνωστα αγγλικά φόρουμ οτι το κιτ τους δεν έβγαλε (σε σενα τουλαχιστον) αυτα που υποσχεται. Που ξερεις, μπορει ν' ασχοληθούν λιγο παραπάνω αν ευγενικά τους "χωθεις", ή και να σε αποζημιωσουν κι όλας.

Η μπορει και να γλυτωσεις και κανεναν άλλο απο τους μουφα εκκεντροφορους.


boukou, 285  είναι ο κωδικός του εκκεντροφόρου και οχι οι μοιρες, ανοιξε το site της piper να δεις ποσες μοιρες είναι ο 285.. 
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
να πω μια μαλακια ? απο οτι ξερω δεν εχει φιλτροχοανη το κιτ αλλα φιλτρο .
γιατι δε δοκιμαζεις μια χοανη ετσι να το δεις αν αλλαζει τιποτα .
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
mexico said:
να πω μια μακακια ? απο οτι ξερω δεν εχει φιλτροχοανη το κιτ αλλα φιλτρο .
γιατι δε δοκιμαζεις μια χοανη ετσι να το δεις αν αλλαζει τιποτα .
κ το κιτ να βάλει ενδεχόμενος αντί να πήγαινουν κόπια.. να του κάνει 1 με μαξίμουμ 2 αμάξια μπροστά από του πάνου.. δεν είναι αυτή η δύναμη ενός εκκεντροφορατου.. για εμένα θα συμφωνήσω με γιάννη.. έναν καλό μάστορα θέλει για να ρυθμιστεί λόγω μεταβλητου...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δεν φταει η ρυθμιση των εκκεντροφόρων, οι ίδιοι οι εκκεντροφόροι φταίνε....


μπαμπη βγαλε τα εκκεντρα και στειλτα στον μπουμπη να σου δωσει 1 χιλιοστο βύθισμα και 25 μοιρες ακόμα και πηγαινε στον καρανικόλα να στα βαλει χωρις χρεωση.
 

GiannakissXs

Member
Jan 5, 2012
145
0
0
33
κριμα για τον μπαμπη...πολλα λεφτα κ αντιστροφως αναλογο αποτελεσμα!δεν γ****ται...υγεια μπαμπη!
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Και πες Aλέξη, ότι το κάνει αυτό. Τι συμπέρασμα βγαίνει; Το σκεπτικό σου αυτό θα ήταν σωστό αν το έφτιαχνε μόνος του βήμα βήμα. Να αποφάσιζε μόνος του να βάλει μιλτεκ, να έβαζε πρόγραμμα στον καρανικόλα και μετά να έβρισκε τα εκκεντρα αυτά (υποθέτοντας ότι έβγαιναν στην αγορά με το προφίλ αυτό) να τα έβαζε και να έβλεπε το αποτέλεσμα αυτό. Τότε μπορείς να πεις φίλε έβαλες λάθος έκκεντρα ξύσε τα έκκεντρα και θα πάει φυσέκι.

Τώρα εφόσον υπάρχει αυτό το κιτ ως έχει, καλώς ή κακώς, και λέει ότι έτσι θα βγουν 155 άλογα και δεν φαίνονται δυστυχώς, και πάει ίδια με ένα φ-π-ε, δεν μπορείς να πεις ότι υπάρχει χώρος για βελτίωση. Να έβγαζε την δύναμη που υπόσχεται η εταιρία αλλά να μην ήταν αρκετά για τον pitbull κομπλέ να το έκανε.

Αλλά την στιγμή που δεν υπάρχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα δεν είναι συνετό να γίνει τέτοια κίνηση. Θα ήταν λογικό να μπορούσε να στείλει στην μαμά Αγγλία τα έκκεντρα πίσω και να τα κάνουν αυτοί reprofile άνευ κόστους. Αν έκανε την κίνηση που προτείνεις και όντως το αμάξι πέταγε μετά, θα έβγαινε στην φόρα ότι έτσι πάει ενα mr155 ενώ δεν είναι αλήθεια ( στο τελευταίο δεν χρειάζεται να συμφωνήσετε όλοι  :D)
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
παιδια ειμαστε ανθρωποι και κανουμε ολοι λαθοι. αν υπαρχει καποιο σφαλμα ειναι οτι δεν μετρησε τους εκκεντροφορους βυθισμα και μοιρες να ξερει τι του γινετε και τι μπαινει πανω στο αυτοκινητο.  ολα διορθωνονται. εγω στην θεση του θα τους εβγαζα θα τους εστελνα για μετρημα και μετα θα ζητουσα στην εταιρεια να μου στειλει τα χαρακτηριστικα τους. και αν εχει γινει καποιο λαθος μετα ποιος με ειδε και δεν με  φοβηθηκε...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Riordian said:
Και πες Aλέξη, ότι το κάνει αυτό. Τι συμπέρασμα βγαίνει; Το σκεπτικό σου αυτό θα ήταν σωστό αν το έφτιαχνε μόνος του βήμα βήμα. Να αποφάσιζε μόνος του να βάλει μιλτεκ, να έβαζε πρόγραμμα στον καρανικόλα και μετά να έβρισκε τα εκκεντρα αυτά (υποθέτοντας ότι έβγαιναν στην αγορά με το προφίλ αυτό) να τα έβαζε και να έβλεπε το αποτέλεσμα αυτό. Τότε μπορείς να πεις φίλε έβαλες λάθος έκκεντρα ξύσε τα έκκεντρα και θα πάει φυσέκι.

Τώρα εφόσον υπάρχει αυτό το κιτ ως έχει, καλώς ή κακώς, και λέει ότι έτσι θα βγουν 155 άλογα και δεν φαίνονται δυστυχώς, και πάει ίδια με ένα φ-π-ε, δεν μπορείς να πεις ότι υπάρχει χώρος για βελτίωση. Να έβγαζε την δύναμη που υπόσχεται η εταιρία αλλά να μην ήταν αρκετά για τον pitbull κομπλέ να το έκανε.

Αλλά την στιγμή που δεν υπάρχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα δεν είναι συνετό να γίνει τέτοια κίνηση. Θα ήταν λογικό να μπορούσε να στείλει στην μαμά Αγγλία τα έκκεντρα πίσω και να τα κάνουν αυτοί reprofile άνευ κόστους. Αν έκανε την κίνηση που προτείνεις και όντως το αμάξι πέταγε μετά, θα έβγαινε στην φόρα ότι έτσι πάει ενα mr155 ενώ δεν είναι αλήθεια ( στο τελευταίο δεν χρειάζεται να συμφωνήσετε όλοι  :D)
συμφωνω οτι το καλυτερο θα ταν να του κανουν δωρεαν το reprofile οι αγγλοι. αλλα επειδη δεν νομιζω να το κανουν, ας κανει το reprofile στον μπουμπη με 300 ευρω και να τα βαλει δωρεαν ο καρανικολας...
 

mikepc

Rookie
May 22, 2010
46
0
0
38
Μπάμπη σου ανέβασανε καθόλου την συμπίεση η τοποθέτησαν τα εκκεντρα έτσι απλά;
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Συμπιεση δεν πειραχτηκε,υποτιθεται οτι αλλαζεις φιλτρο-εξατμιση,βαζεις τα εκκεντρα και περνας το προγραμμα και εισαι ετοιμος.

Τα εκκεντρα δεν μετρηθηκαν γιατι δεν βλεπαμε τον λογο να το κανουμε(ουτε περιμεναμε να μπλεξουμε).Και να τα μετρησουμε προδιαγραφες δεν ξερουμε και δεν τις δινουν με τιποτα.Αυτο που ξερω ειναι οτι ο εισαγωγης με τον εξαγωγης ειναι διαφορετικος.
Ο Καρανικολας ειναι απολυτος οσον αφορα το ρυθμισμα οτι εχει γινει σωστα,μιας και η τοποθετηση και η ρυθμιση οπως λεει ειναι πανευκολη(και για χαζο)και δεν αφηνει περιθωρια λαθους που θα ειχαν φανει.

Οι Αγγλοι ως συμβουλη εδωσαν να κανουμε το αμαξι 140 να δουμε ποσα βγαζει,αν τα βγαλει τα αλογα τοτε ειναι τα εκκεντρα που δεν εχουν μπει σωστα η ειναι λαθος η δεν ξερουν τι γινετε,αν δεν τα βγαλει φταιει το αμαξι μου που εχει καποιο προβλημα.Ποιο μπορει να ειναι δεν μου λενε,παντως τα κιτ τους βγαζουν τα αλογα που υποστηριζουν στα χαρτια(ετσι λενε αυτοι βεβαια).

Για τα μειγματα που το αμαξι μεχρι τις 5000 δουλευει 12,4 μετα απο αυτες το ριχνει στα 12 και στις 6.700 11,8 τα βλεπουν μια χαρα μιας και αυτοι τα φτιαχνουν πλουσια  ph34r
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Το θέμα είναι ότι η mountune όλα τις τα αμάξια δουλεύει κάργα πλούσια!!! Δεν είναι μόνο το αμάξι του Μπάμπη!
Για τον πεοντα τελείως!
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Με πολυ νορμαλ οδηγηση 8-8,5 και με  driv2 9 +
Η καταναλωση μου αλλαζει για πλακα προς τα πανω αν το κυνηγησω το αμαξι,αλλα τα νουμερα που βλεπω ειναι αυτα που εχω γραψει.
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ο Καρανικολας μου ειπε,μεχρι τωρα εγω δεν πειραξα τιποτα.Εκανα οτι μου ελεγαν αυτοι και περιμενα να δουλεψει.

Τωρα θα δοκιμασουμε καποια πραγματα και θα δουμε τι μπορουμε να κανουμε.Η αληθεια ειναι οτι μπορει να ειναι της υπομονης αλλα ειναι διατεθειμενος να το παλεψει και δεν κανει την παπια.Το αμαξι εχει ελευθερη εισοδο στην Car Center.
Εγω παντως την συγκεκριμενη στιγμη δεν ειμαι διατεθειμενος ουτε να ξαναπληρωσω για εκκεντρα,ουτε να παω σε καποιον αλλον να μου διορθωσει το προγραμμα που φοραω.Το αμαξι το ξεκινησε ο Καρανικολας και οταν εκεινος θα μου πει εγω μεχρι εδω μπορω να κανω και αναλογως που θα εχουμε φτασει,μετα θα δω τι δρομο θα τραβηξω και πως θα συνεχισω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread