Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Giorgos74

Original poster
Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
Καλημερα σε ολους
Κοιτουσα σε κατι βιντεακια youtube την  MILLTEK SPORT NON-RESONATED CAT BACK SYSTEM για το st mk7.5

την εχει βαλει κανεις? ειναι πολυ ενοχλητικη στην οδηγηση?

Ελλαδα υπαρχει αντιπροσωπος η μονο απο uk με παραγγελια?

ευχαριστω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η λογική λέει ότι θα κάνει αρκετό έως πολύ θόρυβο, αφού είναι non resonated. H resonated είναι αυτή που θα έχει ανεκτά επίπεδα θορύβου.

Αντιπρόσωπος υπάρχει στην Ελλάδα, αν βγάλεις άκρη μαζί του:

https://el-gr.facebook.com/milltek.hellas/
http://www.dtm.gr/index.php/INFO.html
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
εγω θα σου πρωτινα να πας στον σκριβανο φτιαχνει πολυ ποιοτηκες εξατμισεις και σε πολυ καλη τιμη.και εχει και κουρμπαδορο που κανει πολλα χιλιαρικα για μην ειναι οι εξατμησεις του γωνιες και γεματο κολλησεις.οσο για τον θορυβο τα τουρμπο συνηθως τον βγαζουν στης ψηλες στροφες και δεν ειναι ενοχλητικο οπως η ατμοσφαιρα που χαμηλα και μεσαια σου περνει τα αυτια.
 

Giorgos74

Original poster
Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
Σε ευχαριστω σκεφτομαι να παω απο εκει μια βολτα να δω τιμες και τι θα μου πει
 

ANDREW

Rookie
Apr 29, 2015
30
0
6
Εγω επειδη εβαλα εξατμιση θα σου προτεινα να βαλεις μεσαιο καζανακι γιατι βγαζει θορυβο μετα τα 130
 

Giorgos74

Original poster
Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
καλημερα σε ολους.  εχω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος.. λοιπον οταν πηγα να βαλω τον συναγερμο ο τυπος εκει ειχε ενα vw που του ειχε βαλει ηλεκτρονικο κλαπετο εξατμισης cutoff αν το θυμαμαι καλα το ειπε το οποιο λειτουργουσε με τηλεχειρηστηριο και ουσιαστικα παρεκαμπτε το καζανακι .. μου ειπε οτι στην οδηγηση εκτος απο τον ηχο ειχε και καλυτερη αισθηση στο γκαζι. ..εχετε ακουσει για αυτο το συστημα exhaust cutout valve?
( κατι τετοιο εννοω  https://www.youtube.com/watch?v=o6ybAtGdIw0 )
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
usergr said:
καλημερα σε ολους.  εχω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος.. λοιπον οταν πηγα να βαλω τον συναγερμο ο τυπος εκει ειχε ενα vw που του ειχε βαλει ηλεκτρονικο κλαπετο εξατμισης cutoff αν το θυμαμαι καλα το ειπε το οποιο λειτουργουσε με τηλεχειρηστηριο και ουσιαστικα παρεκαμπτε το καζανακι .. μου ειπε οτι στην οδηγηση εκτος απο τον ηχο ειχε και καλυτερη αισθηση στο γκαζι. ..εχετε ακουσει για αυτο το συστημα exhaust cutout valve?
( κατι τετοιο εννοω  https://www.youtube.com/watch?v=o6ybAtGdIw0 )

Είναι ένα σύστημα που έχουν αρκετά supercars, ώστε να μπορούν να περνάνε τους ελέγχους για θόρυβο (που γίνονται συνήθως στις 3000σαλ), αλλά και να μπορούν να αποδίδουν όπως πρέπει σε όλο το φάσμα στροφών λειτουργίας. Αυτό που έβαλε ο συγκεκριμένος είναι κάποια πιο απλοϊκή και φθηνή λύση, που υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια.
 

Giorgos74

Original poster
Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
The Ace said:
Είναι ένα σύστημα που έχουν αρκετά supercars, ώστε να μπορούν να περνάνε τους ελέγχους για θόρυβο (που γίνονται συνήθως στις 3000σαλ), αλλά και να μπορούν να αποδίδουν όπως πρέπει σε όλο το φάσμα στροφών λειτουργίας. Αυτό που έβαλε ο συγκεκριμένος είναι κάποια πιο απλοϊκή και φθηνή λύση, που υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια.
Ναι 200-250 μου ειπε. Απλα μου αρεσε και σαν ηχος οποτε εχω κεφια να το ακουω οπου δεν ενοχλω και μετα στο μαμα ηχο. Αποδοση δινει αραγε καθολου?? Εδω αθηνα το κανει καποιος εξατμισας γνωστος?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Aggelos Mpa said:
εγω θα σου πρωτινα να πας στον σκριβανο φτιαχνει πολυ ποιοτηκες εξατμισεις και σε πολυ καλη τιμη.και εχει και κουρμπαδορο που κανει πολλα χιλιαρικα για μην ειναι οι εξατμησεις του γωνιες και γεματο κολλησεις.οσο για τον θορυβο τα τουρμπο συνηθως τον βγαζουν στης ψηλες στροφες και δεν ειναι ενοχλητικο οπως η ατμοσφαιρα που χαμηλα και μεσαια σου περνει τα αυτια.
Εμένα ο σκριβάνος δεν με άφησε ικανοποιημένο πάντως...
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Aggelos Mpa said:
εγω θα σου πρωτινα να πας στον σκριβανο φτιαχνει πολυ ποιοτηκες εξατμισεις και σε πολυ καλη τιμη.και εχει και κουρμπαδορο που κανει πολλα χιλιαρικα για μην ειναι οι εξατμησεις του γωνιες και γεματο κολλησεις.οσο για τον θορυβο τα τουρμπο συνηθως τον βγαζουν στης ψηλες στροφες και δεν ειναι ενοχλητικο οπως η ατμοσφαιρα που χαμηλα και μεσαια σου περνει τα αυτια.
Κουρμπες=δν μιλάμε για inox.
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Εμενα παντως inox την εκανε. Δεν ξερω γιατι το λες αυτο παντως κορμπαδορο τετοιο στην Ελλάδα εχει μονο ο Ποπάι και ο σκριβανος που εχει μια 300 χιλιάρικα.ισως μπερδεύεσαι με το τιτάνιο.
Εδω ειναι η εξάτμιση μου πριν γυαλιστη με ίδιες κουρμπες ακριβώς οπως της milltek ουτε αντιγράφει να την εκανε..
http://imageshack.com/i/poehEgcaj
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Γενικότερη σημείωση, όλα τα μέταλλα μπορούν να λυγίσουν/διαμορφωθούν, αρκεί να εφαρμόσουμε ικανή πίεση/δύναμη/θερμοκρασία.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Aggelos Mpa said:
Εμενα παντως inox την εκανε. Δεν ξερω γιατι το λες αυτο παντως κορμπαδορο τετοιο στην Ελλάδα εχει μονο ο Ποπάι και ο σκριβανος που εχει μια 300 χιλιάρικα.ισως μπερδεύεσαι με το τιτάνιο.
Εδω ειναι η εξάτμιση μου πριν γυαλιστη με ίδιες κουρμπες ακριβώς οπως της milltek ουτε αντιγράφει να την εκανε..
http://imageshack.com/i/poehEgcaj
απαντήσες μόνο σου... Πριν γυαλιστει... το κάνουν γτ αυτός ο τυπος inox είναι πιο φθηνός...  Δν θυμάμαι το λόγο που μου είχαν πει... θα μάθω κ θα σου πω...
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Το θεμα ειναι οτι ειναι ινοξ και δεν σκουριάζει φτηνό η ακριβω δεν αλλάζει κατι στην αποδώσει.
Τα ινοξ όλων των ποιοτήτων κουρμπαρονται κανονικα γιατι αλλιως και εκείνοι οι εξατμισαδες που δεν εχουν κουρμαδορο και περνούν έτοιμες γωνιές και της φτιάχνουν κομμάτι κομμάτι γεμάτο κολλήσεις δεν θα βαζαν ουτε εκεινη ινοξ.και γενικά το ινοξ ειναι οικονομικό υλικό.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Aggelos Mpa said:
Το θεμα ειναι οτι ειναι ινοξ και δεν σκουριάζει φτηνό η ακριβω δεν αλλάζει κατι στην αποδώσει.
Τα ινοξ όλων των ποιοτήτων κουρμπαρονται κανονικα γιατι αλλιως και εκείνοι οι εξατμισαδες που δεν εχουν κουρμαδορο και περνούν έτοιμες γωνιές και της φτιάχνουν κομμάτι κομμάτι γεμάτο κολλήσεις δεν θα βαζαν ουτε εκεινη ινοξ.και γενικά το ινοξ ειναι οικονομικό υλικό.
Το inox δεν είναι φθηνό υλικό... Τεσπα.. απόψεις είναι αυτές... Αύριο θα ξέρω την διαφορά του γυαλισμενου  inox με τον μη γυάλισμενου..
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Η διαφορα πιστευω πως ειναι οτι το ακριβο θα ειναι ατσάλι ινοξ και το φτηνό χαληβας ινοξ.αλλα και το ατσάλι μια χαρα κουρμπαρεται γιατι και η scorpion εχει εξάτμισης απο ατσάλι.
 

Giorgos74

Original poster
Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
The Ace said:
Είναι ένα σύστημα που έχουν αρκετά supercars, ώστε να μπορούν να περνάνε τους ελέγχους για θόρυβο (που γίνονται συνήθως στις 3000σαλ), αλλά και να μπορούν να αποδίδουν όπως πρέπει σε όλο το φάσμα στροφών λειτουργίας. Αυτό που έβαλε ο συγκεκριμένος είναι κάποια πιο απλοϊκή και φθηνή λύση, που υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια.

Τελικα για αυτο εχει καποιος ασχοληθει? αξιζει ?γιατι για εξατμιση σε ποπαυ η σκριβανο που λετε το σκεφτομαι πολυ κυριως για τον θορυβο , σε ταξιδι θα σου παιρνει τα αφτια.. και δεν λεει αν κανεις συχνα ταξιδια. :(
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Το θέμα ήχουν το φτιάχουν οι σωστοί εξατμισάδες
Βάζουν περισσότερη μόνωση στα καζάνια.Ένας φίλος έφτιαξε στον Ποπαυ ολόσωμη και στο ρελαντι δεν ακούς τίποτα,μόνο στο φουλ γκάζι ακούγεται και το αμάξι είναι και 300hp
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Είναι υποκειμενικό το θέμα αλλά γιατί θες να του αλλάξεις εξάτμιση? Εννοώ ήδη από μόνο του κάνει ωραίο θόρυβο και μάλιστα σε ταξίδια που οι στροφές είναι κάτω από 3000 είναι τρομερά ήσυχη η καμπίνα,δεν σε κουράζει καθόλου. Ίσως είναι ακόμη η αρχή,αλλά ειλικρινά τα 197 μουλάρια τα θεωρώ ήδη too much για μέσα στην πόλη, πόσο μάλλον να τα πειράξεις που φεύγει στον θεό.

Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση
 

Giorgos74

Original poster
Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
Εχεις δικιο.. δεν εχει νοημα ακομη για κατι τετοιο. ισως στο μελλον για downpipe η catback.. αλλα χωρις πολυ θορυβο. δεν μου αρεσει να ακουγεται παραπανω απο οτι ηδη εχει σαν μαμα ηχο. Ευχαριστω για τις απαντησεις
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread