Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Georgia89

Original poster
Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Καλημέρα παιδιά θα ήθελα να εκφράσω δύο πράγματα που έχω παρατηρήσει στο αμάξι.
1.θελω να μου πείτε πως μπορώ να τσεκαρω τα καρούλια της ζώνης διότι του οδηγού+συνοδηγού δεν μαζεύουν σωστά με αποτέλεσμα αν ξεχαστώ και δεν το μαζέψω πιάνεται στο κλείσιμο της πόρτας.
2. Λόγο ημερών και ψύχους παρατήρησα κάτι. Ενώ περιμένω αρκετή ωριτσα μέσα στο αμάξι (πάντα περίμενα απλά παραπάνω λόγο θερμοκρασιών) να ζεσταθεί η μηχανή ώστε να ξεκινήσω πορεία βλέπω το δείκτη των στροφών να μην πέφτει κάτω από 1000οπως κάποτε. Η μηχανή ακούγεται βέβαια ότι ρίχνει στροφές όπως επίσης και η στιγμιαία κατανάλωση. Ακριβώς πριν τα κρύα δεν το θυμάμαι αλλά σίγουρα έπεφτε η βελονιτσα κάτω από 1000. Είναι σωστό?
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Το θέμα με τις στροφές μου φαίνεται νορμάλ. Φαντάζομαι μετά όταν ζεσταθεί το αυτοκίνητο, όταν περιμένεις σε φανάρι π.χ., οι στροφές είναι στα φυσιολογικά τους. Αν ναι, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Παρατήρησέ το και σε μέρα με 15 βαθμούς θερμοκρασία να δεις τη συμπεριφορά του παρ΄ όλα αυτά.
Το θέμα με τις ζώνες θέλει ψάξιμο. Ίσως να έχουν επικαθίσει σκόνες, υγρασία κλπ. εκεί που μαζεύονται και πιθανόν να χρειάζεται καθαριότητα. Δυστυχώς αυτό το σημείο δεν είναι προσβάσιμο και χρειάζεται να βγουν τα πλασικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Georgia89

Ilektrosocker

Rookie
Mar 1, 2017
12
3
3
1) Δοκίμασε να τραβήξεις μέχρι τέρμα την ζώνη, καθάρισε την σε όλο το μήκος της, ρίξε λιγο WD40 στην ζώνη και αστην να μαζευτεί μονη της. Ίσως φτιαξει λιγο. Και χωρις το WD40 αν την τερματίσεις και την αφήσεις να γυρίσει, θα στρώσει λίγο.
2)Εμενα (ecoboost 1.0 125) ξεκιναει στις 1200 στροφες και πεφτει μετά από 1' στις 1000 στροφες (κατανάλωση 1,2l/h σε 0,7l/h).
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: Georgia89

Georgia89

Original poster
Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
1) Δοκίμασε να τραβήξεις μέχρι τέρμα την ζώνη, καθάρισε την σε όλο το μήκος της, ρίξε λιγο WD40 στην ζώνη και αστην να μαζευτεί μονη της. Ίσως φτιαξει λιγο. Και χωρις το WD40 αν την τερματίσεις και την αφήσεις να γυρίσει, θα στρώσει λίγο.
2)Εμενα (ecoboost 1.0 125) ξεκιναει στις 1200 στροφες και πεφτει μετά από 1' στις 1000 στροφες (κατανάλωση 1,2l/h σε 0,7l/h).
Καλημέρα, οκ θα το δοκιμασω με WD40 γιατι στο τελος βλέπω να χαλάω πόρτα με τη ζώνη!Με τη μέση κατανάλωση κι σε εμενα εκει πέφτει δεν αντιλέω αλλά μου έκανε εντύπωση η βελόνα στο κοντέρ οτι πλέον δεν κατεβαίνει κάτω από το 1. Δεν θεωρω οτι ειναι κατι σοβαρο απλά ως παρατήρηση για το αμάξι. Σε ευχαρστω πολυ για τη βοήθεια!
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Εγώ δεν θα έβαζα WD40 στο ύφασμα της ζώνης.
Μια καλή μέρα όπου θα έχει ήλιο και ζέστη θα τις τράβαγα τελείως και θα τις καθάριζα όσο πιο καλά μπορώ με σαπουνόνερο.
Σε παλιότερο αυτοκίνητο με παρόμοιο πρόβλημα έτσι λυνόταν.
Με τον καιρό λερώνεται το ύφασμα και δυσκολεύει στην επαναφορά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: aristeidis, Georgia89 and geokats

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
1) Δοκίμασε να τραβήξεις μέχρι τέρμα την ζώνη, καθάρισε την σε όλο το μήκος της, ρίξε λιγο WD40 στην ζώνη και αστην να μαζευτεί μονη της. Ίσως φτιαξει λιγο. Και χωρις το WD40 αν την τερματίσεις και την αφήσεις να γυρίσει, θα στρώσει λίγο.
2)Εμενα (ecoboost 1.0 125) ξεκιναει στις 1200 στροφες και πεφτει μετά από 1' στις 1000 στροφες (κατανάλωση 1,2l/h σε 0,7l/h).
Όχι ρε συ WD-40 πάνω στη ζώνη. Το μόνο που θα καταφέρει να κάνει είναι να τη λερώσει. Θεωρώ ότι το θέμα το έχει ο μηχανισμός που τη μαζεύει, παρ' όλα αυτά είναι μια καλή τακτική προς δοκιμή το σαπουνόνερο. Συμφωνούμε spoumi spoumi . Αν όχι, φοβάμαι θα χρειαστεί κάτι πιο δραστικό όπως σου είπα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Georgia89

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Υπάρχει ειδικό Tunap (το 104) για ζώνες, απλά δεν ξέρω αν θα το βρείτε Ελλάδα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Georgia89

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Για εμένα τραβάς όλη τη ζώνη έξω όσο πάει, την κρατάς με ένα δύο μανταλάκια παραλίας να μη μαζεύει, τη βάζεις σε ένα κουβά με απλά ζεστό νερό και λίγο ήπιο σαπούνι και έπειτα την ξεπλένεις. Το αφήνεις να στεγνώσει και είσαι έτοιμος.
Εγώ το είχα κάνει αυτό σε Fiesta ΜΚ7 και είχε βελτιωθεί αρκετά. Αλλά πέραν αυτού θα πάθεις πλάκα με τη βρώμα που θα δεις στον κουβά, οπότε και πάλι μόνο καλό θα κάνεις και κόστος 0. Προσωπικά δε θα έβαζα WD-40.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Georgia89

Ilektrosocker

Rookie
Mar 1, 2017
12
3
3
Οκ my foul. Οχι WD40.

Το είχα δει στο youtube και το είχα δοκιμάσει σε clio που είχα πριν πάρω το fiesta και δουλεψε. Αλλα στην πραγματικότητα μπορει να ήταν λόγο του καθαρρισματος που έκανα στην ζωνη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Georgia89

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Σχετικά με το ρελαντί ισχύει ότι σου είπαν παραπάνω. Σχετικά με τις ζώνες καθάρισε τες με υγρό πανί αλλά μην περιμένεις και βελτίωση. Πιστεύω ότι μάλλον το ελατήριο επαναφοράς έχει εξασθενήσει όπως και στο δικό μου. Σε προηγούμενο αμάξι δεν συνέβαινε αυτό αλλά και η ζώνη ήταν πιό σφικτή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Georgia89

gvala

Rookie
Jan 23, 2021
48
10
8
Μοντέλο
MK8 ST
Για τις ζώνες, μετά από καθάρισμα και στέγνωμα, σπρέι σιλικόνης, αυτό που είναι για τα λάστιχα είναι πάρα πολύ καλή λύση

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread