Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

aristos

Original poster
Newbie
Oct 12, 2013
7
0
0
Fordmaniac said:
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις βελτιώσεις που προτείνουν τα παιδιά. Εχω κάνει όλα όσα αναφέρουν πλην του I/C και της τουρμπίνας που εχω σκοπό να αλλάξω άμεσα, και το αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό. Το προτείνω ανεπιφύλακτα αρκεί να μπουν σωστά πράγματα και να γίνει ο σωστός επαναπρογραμματισμός.

Α ωραία. Ελπίζω να δω αρκετή διαφορά.
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Fordmaniac said:
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τις βελτιώσεις που προτείνουν τα παιδιά. Εχω κάνει όλα όσα αναφέρουν πλην του I/C και της τουρμπίνας που εχω σκοπό να αλλάξω άμεσα, και το αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό. Το προτείνω ανεπιφύλακτα αρκεί να μπουν σωστά πράγματα και να γίνει ο σωστός επαναπρογραμματισμός.

Αν έχεις κάποια δυναμομέτρηση, και θες, πόσταρε τη να τη δουμε. Για τι διαφορές μιλάμε?
 

Fordmaniac

Rookie
Dec 1, 2012
18
0
1
35
τρίπολη
η δυναμόμετρηση δε βοηθάει και πολύ γιατί έγινε μόνο όταν ρυθμίστηκε και δεν μπορώ να σας πω τι κέρδισα ακριβώς. Την πρώτη μέρα έδειξε 97.35. Τις επόμενες μέρες λόγω ανταπτ απ ότι μου είπαν υπήρξε μια μικρή διαφορά. Μετά καταργήσα και το egr το οποίο έκανε το fiesta λίγο πιο "γεμάτο". Λόγω επαρχίας δεν εχω πάει πάλι να το μετρήσω γιατί δεν πιστεύω πως θα είναι τέτοια η διαφορά που να αξίζει τον κόπο. Το σίγουρο είναι πως έχει αρκετή διαφορά και το υπολογίζω κάπου στα 100 τροχό εννοείται. Δεν είναι τρελό σαν νούμερο αλλά σαν απόδοση (για τα 100 άλογα πάντα) προσωπικα εχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος
 

Stelios....

Member
Feb 23, 2013
117
0
0
36
Παιανια
100 τροχο με την ροπη του πετρελαιου,απλα δεν πιανεται σε ρεπριζ...
Μια χαρα ειναι...

Βαλε ενα πατημα 2ες 40 μεχρι οσο μπορεις...
 

Fordmaniac

Rookie
Dec 1, 2012
18
0
1
35
τρίπολη
Με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω εννοείται ;)

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1381920179[/time]
Stelios.... said:
100 τροχο με την ροπη του πετρελαιου,απλα δεν πιανεται σε ρεπριζ...
Μια χαρα ειναι...

Βαλε ενα πατημα 2ες 40 μεχρι οσο μπορεις...
μέχρι όσο μπορώ τι εννοείς?
 

aristos

Original poster
Newbie
Oct 12, 2013
7
0
0
Fordmaniac said:
Έγινε. Όταν μπορέσω ανεβάζω.

Ωραία για να δω τι μπορώ να περιμένω!
 

Stelios....

Member
Feb 23, 2013
117
0
0
36
Παιανια
Απο το 1,6 ατμοσφαιρα,σε ρεπριζ πρεπει να ειναι αρκετα(εως πολυ) πιο γρηγορο με 100 τροχο...
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
πετρελαιο ειναι δεν ειναι βενζινη!εχει δυναμη 100 αλογων αλλα οχι τρελα πραγματα!
 

Stelios....

Member
Feb 23, 2013
117
0
0
36
Παιανια
Εγω παντως εχω οδηγησει ο,τι υπαρχει πετρελαιο απο 1,1 εωψς 1,4 και ρεπριζ ειναι ΠΟΛΥ δυνατοτερα απο ολα τα 1,6 που κυκλοφορουν...Και μιλαμε με νουμερα και αισθηση...

Εχει δυναμη 100 αλογων(120 στροφαλο σχεδον) αλλα ροπη ποσων???
Ας ειχα και γω 20 κιλα ροπη απο το πατα,και ας ειχα και 15 αλογα λιγοτερα....
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
καλησπερα φιεστακηδες! βλεπω πως δεν υπαρχει κανενα topic  για DIESELAKIA! εχουμε κανεναν που εχει ασχοληθει ????
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
εχει κανεις υποψην του καποια εταιρεια για I/C και σωληνωσεις για τοποθετηση σε 1.4 tdci του 2010?? δεν φοραει και ειναι πολυ κριμα. με το που πιασουν λιγο ζεστες και ρουφηξει ζεστο αερα τα πραγματα ειναι τραγικα  :mad:
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Δεν φοραει i/c?? είσαι σίγουρος?
Είτε φοράει είτε όχι βαλε after market i/c (για κάτι πιο καλό) αλλιώς μπορείς να βάλεις από κάποιο άλλο αυτοκίνητο. Σωληνώσεις κάντες αλουμινένιες (καλύτερη απόδοση και φυσικά πιο ακριβές) η κάντες ανοξείδωτες με αρκετά μικρότερο κόστος.
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
Δεν φοράει όχι. Το θέμα είναι να μπει και το κατάλληλο σε μέγεθος γτ αν μπει μεγαλύτερο θα laggάρει ο φιέστας :p
 

fiestalarissa

Member
Aug 27, 2014
117
0
0
33
λαρισα
Με αφορμή ένα σκύλο που παραβίασε ένα στοπ κ μας έκανε 1.5 χιλιαρικο ζημιά είπα μιας κ τα αλλάζουμε όλα να μπουν απο 1,6 tdci μούρη που φοράει κ I/c. Το μόνο που μένει είναι η σύνδεση του με Turbo -εισαγωγή! Έχουμε καμία φωτι απ το 16αρι να δω πως ακριβώς το έχει εργοστασιακο γιατί σκεφτομαι να βγάλω και το ενδιάμεσο μεταξύ τουρμπινας εισαγωγής που είναι για αναθυμιασεις κ θόρυβο
 

pinkfloyd

Member
May 13, 2010
270
1
0
http://www.ebay.com/itm/Ford-Fiesta-1-6-TDCi-Turbo-Diesel-2010-in-poi-Intercooler-manuale-Nuovo-/321547916901?pt=Ricambi_automobili&hash=item4addbfd665

κατω κατω
http://www.team-bhp.com/forum/official-new-car-reviews/103224-ford-fiesta-test-drive-review.html
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread