Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Μεταφορά - Μετακίνηση “Αγωνιστικών” Αυτοκινήτων

Γνωρίζει κάποιος κάτι επί του θέματος? Τα αγωνιστικά αυτοκίνητα έχουν δικαίωμα να κυκλοφορούν στους ελληνικούς δρόμους και εάν ναι με ποιον η με ποιους τρόπους?

Η μεταφορά με τρέιλερ επιτρέπετε και εάν ναι μόνο με Φ.Ι.Χ?


Πχ
: εάν έχω ένα αυτοκίνητο χωρίς πινακίδες και το έχω μόνο για αγωνιστική χρήση η σαν track day car, ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος μεταφοράς εκτός από τις μεταφορικές?
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εάν το αγωνιστικό έχει πινακίδες τότε ναι πρέπει να είναι ασφαλισμένο (εννοώ την κανονική ασφάλεια του αυτοκινήτου) με την καινούργια νομοθεσία που υπάρχει.
Μέσα στην πίστα απ ότι ξέρω δεν χρειάζεται να έχεις ασφάλεια (έτσι και αλλιώς δε σε καλύπτει εάν γίνει κάτι εντός πίστας). Σε αναβάσεις και άλλου είδους αγώνες δε ξέρω τι γίνετε.

Δεν ξέρω εάν έχεις μεικτή ασφάλεια τι γίνετε.. σε καλύπτει και εάν ναι μήπως πρέπει να δηλώσεις ότι προορίζετε και για τέτοιου είδους χρήση μ αποτέλεσμα να φας και την ανάλογη χρηματική καμπάνα!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
εαν εχει πινακιδες πολυ σωστα οπως πρεπει να εχει την κανονικη ασφαλεια που εχουμε ολη μας και δεν σε καλυπτει εντος πιστας!!!εαν ομως ειναι καθαρα αγωνιστικο(οχι χρηση στον δρομο) χωρις πινακιδες υπαρχει καποια ασφαλεια που να σε καλυπτει?οπως επισης τωρα που σου λενε οτι και χωρις πινακιδες να το εχεις το αμαξι-παροπλισμενο σε γκαραζ- πρεπει να εχεις ασφαλεια(ετσι λεει ο καινουργιο Νομος) τι γινεται με αυτα τα αμαξια αφου ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη και φενεται οτι το εχεις στα χαρτια??
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
nos7 said:
εαν εχει πινακιδες πολυ σωστα οπως πρεπει να εχει την κανονικη ασφαλεια που εχουμε ολη μας και δεν σε καλυπτει εντος πιστας!!!εαν ομως ειναι καθαρα αγωνιστικο(οχι χρηση στον δρομο) χωρις πινακιδες υπαρχει καποια ασφαλεια που να σε καλυπτει?οπως επισης τωρα που σου λενε οτι και χωρις πινακιδες να το εχεις το αμαξι-παροπλισμενο σε γκαραζ- πρεπει να εχεις ασφαλεια(ετσι λεει ο καινουργιο Νομος) τι γινεται με αυτα τα αμαξια αφου ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη και φενεται οτι το εχεις στα χαρτια??

Που λέει ο νόμος ότι εάν έχουμε καταθέσει τις πινακίδες πρέπει να έχουμε ασφαλισμένο το Ι.Χ μας η τη μηχανή μας? Ο κόσμος που αδυνατεί να πληρώσει την ασφάλεια του αυτοκινήτου για αυτό δε πάει και καταθέτει τις πινακίδες…. για να μη πληρώσει την ασφάλεια?

Νομίζω ότι αυτό που λες δεν ισχύει Μιχάλη μου..
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Απ'οσο ειχα διαβασει καποτε,μπορεις να μεταφερεις αγωνιστικο με το ι.χ σου,αρκει το βαρος που θα ρυμουλκει(τρειλερ+αμαξι) να ειναι το επιτρεπτο που δινει το εργοστασιο παραγωγης του αυτοκινητου σου οτι μπορει να ρυμουλκισει.
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Είσαι σίγουρος ότι η νομοθεσία επιτρέπει την ρυμούλκηση του τρέιλερ με αμάξι πάνω? Ξέρω ότι παλιότερα υπήρχαν τρομερά προβλήματα και δεν επιτρεπόταν. Σκέψου ότι ακόμα και το ίδιο το τρέιλερ που είναι για την μεταφορά των αυτοκίνητων δεν μπορούσαν να δηλώσουν ότι είναι για αυτή τη χρήση. Γενικά η νομοθεσία έλεγε ότι απαγορεύετε ένα ι.χ να μεταφέρει με τρέιλερ  ένα άλλο  ι.χ άσχετα από τα συνολικά κιλά που είχε να ρυμουλκήσει.

Το ι.χ μπορεί να μεταφέρει σε τρέιλερ σκάφος, jet ski, μηχανάκι–α και ότι άλλη μλκια φαντάζεσαι αλλά το ι.χ ,σου λέει ότι απαγορεύετε. Μόνο Φ.Ι.Χ επιτρέπετε να το κάνει αυτό, το οποίο φυσικά θα πρέπει να έχει δηλώσει και να έχει το σχετικό έγγραφο της μεταφοράς του ι.χ που μεταφέρει.


Βρήκα αυτή τη κουβέντα στο παρακάτω forum psclub.gr
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα καλυτερα μια επίσκεψη οχι τηλ σε ΕΘΕΑ και Σ.Ο.Α.Α. θα σε καλύψει

οι περισσότεροι πάντως που με ι.χ. μεταφερουν με τρειλερ αλλο ι.χ. ειναι παράνομοι... το τρειλερ ή πρεπει να ναι κλειστου τύπου (να μη φαίνεται το αμαξι) κ άδεια φ.ι.χ.

γενικα μεταφορα τυπου μπαγαζιερα κ κάποια τρειλερ ισχύει αυτό που γράφει ο pit

ουτε οι ίδοι δεν ξέρουν υπάρχει εγκλυκλιος του 2013 νομίζω αλλα δε τη βρίσκω....

μέχρι σχετικά πρόσφατα ουτε τα Pick-upδεν μπορούσαν να μεταφέρουν....

http://ethea.elpa.gr/index.php?cat_id=20&page_id=937&search_flag=true

http://media-org.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/apofash_id1113475.pdf
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #9
Nικολα καπου στις αρχες του χρονου το ειχα ακουσει αυτο και μου ειχε κανει πολυ μεγαλη εντυποση για αυτο και το θυμαμαι,εκτος και εαν ηταν ραδιο αρβυλα και δεν ισχυει....εαν καποιος ξερει σιγουρα εας κας απαντησει για να μην εχω και εγω λαθος εντυπωση!!!!!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Δεν ισχυει Μιχαλη
http://www.express.gr/afieroma/auto/687487oz_20130304687487.php3

Τα υπολοιπα Νικο θα τα ψαξουμε εκτενως,λειπει και ο υιος να μας διαφωτισει.
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
pitbull said:
Δεν ισχυει Μιχαλη
http://www.express.gr/afieroma/auto/687487oz_20130304687487.php3

Τα υπολοιπα Νικο θα τα ψαξουμε εκτενως,λειπει και ο υιος να μας διαφωτισει.
ναι αυτόν περιμένω και εγώ.. ;D
 
Ειχαν πει καποια στιγμη πως μπορεις να ριμουλκισεις αγωνιστικο αν εχει αγωνιστικη ταυτοτητα και το αυτοκινητο που το τραβαει να ειναι στο ονομα σου.
Δεν το εχω πολυψαξει γιατι λογο δουλειας δεν νομιζω να παρω τρειλερ για αυτη τη δουλεια. Θα το ψαξω οταν ερθω Αθηνα και θα σας πω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread