Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλησπερα παιδια! Ηρθε η ωρα το fiesta να κανει το πολυποθητο και πολυ εξοδο Μεγαλο σερβις 100.000χλμ η 10 χρονων. Το μοντελο που εχω ειναι το titanium mk7.5 1000cc 100hp. Θελω να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει κανει αυτο το σερβις? το ποσο μου ειπαν οτι ειναι απο 1300-1500 ευρω, γιατι αλλαζουν και αυτο τον περιβοητο ιμαντα χρονισμου! Η ερωτηση μου και αν μπορει καποιος απο την παρεα σας να με διαφωτισει σε αυτο.... Σε πολλα βιντεο μεσω youtube που βλεπω τα περισσοτερα Fiesta εχουν προβλημα σε ενα μηχανισμο που λεγεται oil pump δεν ξερω στα ελληνικα πως να το πω! Αυτο το πραγματακι μαζευει κατακαθια απο τον ιμαντα... Στο μεγαλο σερβις αυτο το καθαριζουν? το Αλλαζουν? Γiατι το θεωρω σημαντικο σε ενα τετοιο σερβις και με τετοιο κοστος καπως να το ελεγξουν αυτο το oil pump! Συγνωμη που εγραψα τοσα πολλα αλλα προσπαθησα να γινω κατατοπιστικος οσο μπορουσα γιατι δεν ξερω μηχανολογικα! Σας Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Χαίρετε. 1300-1500Ε ειναι υπερβολικο ποσο. Πραγματι ομως απαιτειται πολυ εργασια.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #3
Θεωρώ υπερβολικό το πόσο των 1300-1500€,ως κάτοχος ΜΚ7.5 ST που είναι η πιο βελτιωμένη έκδοση έδωσα το 1/3 της τιμής για ΣΕΤ Ιμάντα χρονισμού και αντλίας νερού(Αλλάχθηκαν προληπτικά λόγω 8ετίας και όχι λόγω βλάβης).Θα σου πρότεινα να κάνεις μια έρευνα αγοράς και σίγουρα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ώστε να έχεις και την αντίστοιχη εγγύηση συν ότι τέτοιες εργασίες χρειάζονται ειδικά εργαλεία όπου ενδεχομένως το μαγαζάκι του Κυρ Λάμπη να μην έχει με αποτέλεσμα να ελλοχεύει ο κίνδυνος ζημιάς. Εγώ το πήγα εκεί που αγοράστηκε το αυτοκίνητο στην Car Center(Καρανικόλας) στο Π.Φάληρο!Απόλυτα Ικανοποιημένος
 
  • Like
Αντιδράσεις: BloodMage

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Εμενα αυτην την τιμη μου την ειπαν στην βελμαρ Γερακας! υποτιθεται αντιπροσωπεια!
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
42
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Δυστυχώς τα 1000άρια έχουν τον ιμάντα εμβαπτισμένο στο λάδι, που είναι αρκετά πιο μπελαλίδικη και χρονοβόρα δουλειά από τους συνήθεις ιμάντες. Αυτό κάνει το service αλλαγής πολύ ακριβότερο από τα 1600άρια ST. Στην 8η γενιά εγινε εμβαπτισμένος και στο ST...
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Δυστυχως ολα αυτα μοντελα (φιεστα και φοκους, πιθανως και πουμα και κουγκα) δεν ητανε τοσο οικονομικα και προσιτα στην τιμη συντηρησεως και επισκευης. Χιλιαρη υποτιθεται, μικρη κατηγορια ή μεσαια, αλλα αν χρειαζοταν κατι δεν ητανε χαμηλου κοστους.
Προφανως εχουν και πλεονεκτηματα, αλλα για τους περισσοτερους απλους χρηστες δεν ειναι ευκολοσυντηρητα. Δεν ειναι σαν το φιεστα του 2002-2008, στο οποιο καποιοι κανουν αλλαγη βασικων και οσο αντεξει. Ειναι πολυ πιο απαιτητικα και σε καποιες περιπτωσεις ευαισθητα. Ο ιμαντας χρειαζεται αλλαγη, αν δεν αλλαχθει πιθανως εν κινησει οπουδηποτε να διαλυθει η μηχανη αν κοπει ( ισχυει για ολα τα μοντελα και τα παλαια),ομως δυστυχως δεν κοστιζει οπως των προ εκομπουστ μοντελων, κοστιζει πολυ περισσοτερο.
 

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Ενταξει το κοστος... αν και υψηλο! ομως το ερωτημα μου ειναι στην αλλαγη του ιμαντα καθαριζουν και αυτο το εξαρτημα που μαζευει κατακαθια απο το ιμαντα? αυτο το εξαρτημα ονομαζεται oil pump!
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
132
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
το oil pump είναι η αντλία λαδιού. και είναι ένα από τα πιο σημαντικά εξαρτήματα του κινητήρα, γιατί είναι υπεύθυνο για την κυκλοφορία του λαδιού σε όλο τον κινητήρα, το οποίο μάλιστα σηκώνει πολλά bar πίεσης! αν χαλάσει αυτή η αντλία απλά καληνυχτίζεις το μουτράκι σου. Για παράδειγμα φαντάσου το σαν την καρδιά του ανθρωπίνου σώματος

τώρα για το αν την καθαρίζουν αν την αλλάζουν η αν την ελέγχουν στο μεγάλο service, αυτό μόνο εκείνοι το ξέρουν. Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να γινει ενα ελεγχο το λιγοτερο

Φιλική συμβουλή πάντως είναι να ρωτήσεις και να πάρεις και μια 2η προσφορά στον Καρανικολα (carcenter) και μια 3η προσφορά στον Λιατηρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

Loykas21

Rookie
Aug 5, 2022
15
4
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπερα παιδια! Ηρθε η ωρα το fiesta να κανει το πολυποθητο και πολυ εξοδο Μεγαλο σερβις 100.000χλμ η 10 χρονων. Το μοντελο που εχω ειναι το titanium mk7.5 1000cc 100hp. Θελω να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει κανει αυτο το σερβις? το ποσο μου ειπαν οτι ειναι απο 1300-1500 ευρω, γιατι αλλαζουν και αυτο τον περιβοητο ιμαντα χρονισμου! Η ερωτηση μου και αν μπορει καποιος απο την παρεα σας να με διαφωτισει σε αυτο.... Σε πολλα βιντεο μεσω youtube που βλεπω τα περισσοτερα Fiesta εχουν προβλημα σε ενα μηχανισμο που λεγεται oil pump δεν ξερω στα ελληνικα πως να το πω! Αυτο το πραγματακι μαζευει κατακαθια απο τον ιμαντα... Στο μεγαλο σερβις αυτο το καθαριζουν? το Αλλαζουν? Γiατι το θεωρω σημαντικο σε ενα τετοιο σερβις και με τετοιο κοστος καπως να το ελεγξουν αυτο το oil pump! Συγνωμη που εγραψα τοσα πολλα αλλα προσπαθησα να γινω κατατοπιστικος οσο μπορουσα γιατι δεν ξερω μηχανολογικα! Σας Ευχαριστω εκ των προτερων!
Φιλε κανε μια βολτα απο carcenter.
Απο οτι εχω ακουσει η βελμαρ ειναι η ακριβοτερη αντιπροσωπεια σε σερβις.
 

popay

Newbie
Jan 14, 2023
3
0
1
50
Καματερό
Μοντέλο
MK6.5
Καλησπερα παιδια! Ηρθε η ωρα το fiesta να κανει το πολυποθητο και πολυ εξοδο Μεγαλο σερβις 100.000χλμ η 10 χρονων. Το μοντελο που εχω ειναι το titanium mk7.5 1000cc 100hp. Θελω να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει κανει αυτο το σερβις? το ποσο μου ειπαν οτι ειναι απο 1300-1500 ευρω, γιατι αλλαζουν και αυτο τον περιβοητο ιμαντα χρονισμου! Η ερωτηση μου και αν μπορει καποιος απο την παρεα σας να με διαφωτισει σε αυτο.... Σε πολλα βιντεο μεσω youtube που βλεπω τα περισσοτερα Fiesta εχουν προβλημα σε ενα μηχανισμο που λεγεται oil pump δεν ξερω στα ελληνικα πως να το πω! Αυτο το πραγματακι μαζευει κατακαθια απο τον ιμαντα... Στο μεγαλο σερβις αυτο το καθαριζουν? το Αλλαζουν? Γiατι το θεωρω σημαντικο σε ενα τετοιο σερβις και με τετοιο κοστος καπως να το ελεγξουν αυτο το oil pump! Συγνωμη που εγραψα τοσα πολλα αλλα προσπαθησα να γινω κατατοπιστικος οσο μπορουσα γιατι δεν ξερω μηχανολογικα! Σας Ευχαριστω εκ των προτερων!
Το αυτοκίνητο σου μάλλον έχει τον καδενοϊμαντα, όντος έχει πολύ εργασία για να τον αλλάξεις + τα ανταλλακτικά....το άλλο που γράφεις oil pump είναι η τρόμπα (αντλία)λαδιου
Καλησπερα παιδια! Ηρθε η ωρα το fiesta να κανει το πολυποθητο και πολυ εξοδο Μεγαλο σερβις 100.000χλμ η 10 χρονων. Το μοντελο που εχω ειναι το titanium mk7.5 1000cc 100hp. Θελω να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει κανει αυτο το σερβις? το ποσο μου ειπαν οτι ειναι απο 1300-1500 ευρω, γιατι αλλαζουν και αυτο τον περιβοητο ιμαντα χρονισμου! Η ερωτηση μου και αν μπορει καποιος απο την παρεα σας να με διαφωτισει σε αυτο.... Σε πολλα βιντεο μεσω youtube που βλεπω τα περισσοτερα Fiesta εχουν προβλημα σε ενα μηχανισμο που λεγεται oil pump δεν ξερω στα ελληνικα πως να το πω! Αυτο το πραγματακι μαζευει κατακαθια απο τον ιμαντα... Στο μεγαλο σερβις αυτο το καθαριζουν? το Αλλαζουν? Γiατι το θεωρω σημαντικο σε ενα τετοιο σερβις και με τετοιο κοστος καπως να το ελεγξουν αυτο το oil pump! Συγνωμη που εγραψα τοσα πολλα αλλα προσπαθησα να γινω κατατοπιστικος οσο μπορουσα γιατι δεν ξερω μηχανολογικα! Σας Ευχαριστω εκ των προτερων!
Φίλε μου το αμαξάκι αυτό έχει τον ιμάντα που είναι μέσα στο λάδι... έχει αρκετό εργατο κόστος για να σου τον αλλάξουν,εάν βαλεις και τα ανταλλακτικά. Το άλλο που γράφεις είναι η αντλία (τρόμπα) λαδιού ναι πιάνει μάκα στο φίλτρο της από τον ιμάντα..όλα αυτά έχουν κόστος. Εάν δεν είσαι εγγύηση βρες ένα συνεργείο που να ασχολείται με καινούργια αυτοκίνητα,μπορεί να γλιτώσεις κάποια χρήματα .
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread