Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panosmp85

Original poster
Newbie
Feb 25, 2015
4
0
0
γειά σας!! είμαι γραμμένος στο φορουμ καιρό και συγχαρητήρια για τη δουλειά που έχετε κάνει. Μου έχετε λύσει απορίες κατα καιρούς με ένα απλό ψάξιμο. Στο θέμα μου τώρα... έχω ένα mk6 (2006) facelift  3θυρο , του έχω βάλει 2 ενισχυτές αρκετά δυνατούς, το πρόβλημά μου είναι η μπαταρία σε πρώτη φάση  δεν μπορώ να βάλω μεγαλύτερη απο 52-55Α λόγω της μπαταριοθήκης (210*175 μαχ διάσταση) Οι AGM ή GEL βγαίνουν σε μεγαλύτερη διάσταση (225*175) έχει καταφέρει κανείς καμία πατέντα να χωρέσει μεγαλύτερη μπαταρία κάπως? μερικές φωτό θα βοηθούσαν...
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Καλησπέρα έγω εκανα μια σχετικά απλή πατέντα βάζοντας του μια 62αρα μπαταρία. Η πατέντα ειναι απλή σπαζουμε την δεξια πλευρά του τελάρου αυτή που βλέπει προς το φτερό όμως να έχεις υπόψη σου το μήκος της μπαταρίας που αν δε κανω λαθος με σπασμένο το τελάρο μπορεί να είναι maximum μέχρι 23cm (εναντι 19cm) ωστε να μην βρεί στο φτερό του μκ6.
Επίσης το άλλο που πρέπει να γίνει είναι αν η μπαταρία έχεί ύψος μεγαλύτερο των 17,5cm στο λαμάκι που την συγκρατεί απο επάνω με δύο επεκτάσεις μουφα. Τωρα πρόσφατα αλλαξα μπαταρία ομως και επειδή δεν είδα καποιο οφελος με τη παλότερη μεγαλύτερη και δεν έχω κανα τρελλο ηχοσύστημα, αποφασισα και εβαλα κανονική σε μέγεθος μπαταρία, κανένα πρόβλημα και παλι. Να ξέρεις εγω την έβαλα για καλύτερες μιζιές αλλα ουσιαστικά στα ίδια είναι μια 45αρα με μια 62αρα για τη μικρή σε απαιτήσεις ρεύματος μιζα του fiesta.
 

panosmp85

Original poster
Newbie
Feb 25, 2015
4
0
0
Ναι αλλα στα 23 χωραει η gel η εστω agm Που εχει φοβερη διαφορα στο ηχοσυστημα γιατι εχουν γτηγορα ρευματα. οι απλες δεν εχουν διαφορα. Εγω εχω 1,5kw αλλα δεν μπορω ουτε να το ανοιξω ουτε το φτανει. Αναβοσβηνουν ολα.. Φοβαμαι μη παθω και καμια ζημια. Στα 23 μαχ δε βρισκει καπου ετσι?
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
κοιτα όλα γίνονται αυτη που λέμε 23αρα έχει κατω στην βάση της ενα πλαστικό για στήριξη σαν κώνο πυραμίδας, που εξέχει απο το καλούπι της. Αύτο λοιπον το πλαστικό μπορείς να το φάς προσεκτικά (για να μη τη καταστρεψεις) με ενα black & deck. βαζοντας το ανταλλακτικό κύλινδρική λιμα, η απλά με ενα dremel θα προσπαθησεις να δώσεις κοιλότητα (  ωστε να φορεθεί μέσα στο σκελετό του φτερού. ναι κάνει και η 23cm αφου ελεγχθει η βάση της οτι μπορεί να φαγωθεί.
Εχω να ασχοληθώ απο το 2003 με τετοια αλλα οι πυκνωτές έχουν βελτιωθει σε μεγάλο βαθμό απο τότε. Μηπως θα έπρεπε να το κοιτάξεις. Οι πυκνωτές βοηθούν στα σκασίματα των Beats των κομματιών. Τοτε είχε παρει την τρίτη θέση στην ελλάδα ενας φίλος που τον βοήθησα γράφοντας του το CD της επίδειξης που θα μετριόταν ποσα DB βγάζει με ήχους δοκιμών. πήγαμε μια βολτα με το seat toledo που είχε και το άκουσαν καλά οι βιτρίνες της πόλης :) αλλα και οι μπουνιές στο στομάχι απο τα beat ασταμάτητες :-ο
 

panosmp85

Original poster
Newbie
Feb 25, 2015
4
0
0
και εγώ το σκεφτόμουν για πυκνωτή για low cost κατάσταση αλλά όλοι μ λένε ότι κ να κάνει μπαταρία δεν γίνεται ο πυκνωτής... εννοείς ότι η 23ρα θα μπεί στο καλούπι της μπαταριοθήκης αφου το έχω κόψει και αυτό έτσι?
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
panosmp85 said:
και εγώ το σκεφτόμουν για πυκνωτή για low cost κατάσταση αλλά όλοι μ λένε ότι κ να κάνει μπαταρία δεν γίνεται ο πυκνωτής... εννοείς ότι η 23ρα θα μπεί στο καλούπι της μπαταριοθήκης αφου το έχω κόψει και αυτό έτσι?
Ναι θα μπεί στο κουτί αφου ομως φας λιγο την βάση της ωστε να χωρέσει στο όβαλ σχήμα που κανει το φτερό θελουμε περίπου μήκος σε εκείνο το σημείο 21,5cm.  κατσε το ζωγράφησα για αποφύγή παρεξηγήσεων ας είναι ανάποδη η μπαταρία που έκανα το σχήμα θα καταλάβεις με την εικόνα πολλά.

ertert.jpg


*υγ περνα αν θέλεις και απο εδώ σαν νεο μέλος να μας πεις δυο πράγματα για εσένα και το φιεστα σου:
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?topic=6886.7210
 

panosmp85

Original poster
Newbie
Feb 25, 2015
4
0
0
Με κατατόπισες πλήρως με το σχέδιο... Αντε θα κάνω σύντομα την απόπειρα και θα γράψω αποτελέσματα.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Με το ύψος τι σκεφτεσαι να κάνεις ωστε να δέσει το λαμάκι στο παραπάνω ύψος της; καμια μουφα θα βάλεις;
νομίζω αν θυμαμαι καλά δηλαδή η εργοστασιακή εχει ύψος 17,5cm και δεν εχουν "αέρα" τα δύο σπειρώματα του τελάρου για να μπαίνει εύκολα μεγαλύτερη σε ύψος
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
panosmp85 said:
γειά σας!! είμαι γραμμένος στο φορουμ καιρό και συγχαρητήρια για τη δουλειά που έχετε κάνει. Μου έχετε λύσει απορίες κατα καιρούς με ένα απλό ψάξιμο. Στο θέμα μου τώρα... έχω ένα mk6 (2006) facelift  3θυρο , του έχω βάλει 2 ενισχυτές αρκετά δυνατούς, το πρόβλημά μου είναι η μπαταρία σε πρώτη φάση  δεν μπορώ να βάλω μεγαλύτερη απο 52-55Α λόγω της μπαταριοθήκης (210*175 μαχ διάσταση) Οι AGM ή GEL βγαίνουν σε μεγαλύτερη διάσταση (225*175) έχει καταφέρει κανείς καμία πατέντα να χωρέσει μεγαλύτερη μπαταρία κάπως? μερικές φωτό θα βοηθούσαν...
ένα ασημί έχεις?
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Δυστυχώς έχει περάσει καιρός απο την τελευταία συζήτηση και μόλις τωρα την είδα.

Παιδιά ούτε κόβεται, ουτε σπάτε, ούτε χαλάτε κάτι.
Βρίσκεται σε τόσες μάντρες που υπάρχουν, ολόκληρη βάση απο το ίδιο μοντέλο MK6 αλλα απο Diesel  που κάθεται εργοστάσιο και χωράει 65Α μπαταρία (αν θυμάμαι καλά στο δικό μου).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread