Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ilias710

Original poster
Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Καλησπέρα, σκέφτομαι να μαυρίσω τα πίσω φανάρια με μεμβράνη (light black) το φιεστα μου ειναι το ασπρο με μαυρα χαρακτηριστικα. Το εχει κανει κανεις? Αν μπορειτε ανεβάστε μια φωτο να δω αποτελέσματα.
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Δικός μου είσαι εσύ! Ναι ρε παιδιά αν το έχει κάνει κανένας ας ανβάσει μια φωτό να πάρουμε μια ιδέα! γίναμε 2 αυτοί που το σκέφτονται! :)
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Παιδιά προσωπικά εμένα δεν μου αρέσει, γνώμη μου πάντα. Καταφέρνεις να έχεις ένα κερασή φανάρι του οποίου ο φωτισμός είναι δυσδιάκριτος μερικές φορές. Μου 'χει τύχει με πολλά χλμ σε εθνική να πατάει ο άλλος φρένο με πολύ σκούρο φανάρι το οποίο το βλέπεις όταν είσαι αρκετά κοντά γιατί ένα μεγάλο μέρος του φωτός παγιδεύεται στο φιμέ. Καλύτερα να γίνει σωστή δουλειά με κάτι τέτοιο:

https://www.sw-tuning.de/en/LED-taillights-Ford-Fiesta-MK7-JA8-08-13-3-5Doors-smoke::25826.html?MODsid=cf4e1ead500e24c8efc510bfb7aa7819

Ακριβό μεν σε σχέση με το φιμέ στο  φανάρι αλλά πολύ πιο ωραίο.  
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Εγώ έχω βάψει τα πάντα (μέχρι τα πλαινά φλασάκια) αλλά έχω το mk6  άρα η φωτογραφία δεν θα σας βοηθήσει σε κάτι.
Το έψαξα αρκετά πριν τα βάψω και μια απο της επιλογές μου ήταν και η μεμβράνες. Τίς απέρριψα όταν είδα το αποτέλεσμα. Οι μεμβράνες αυτές είναι για λείες επιφάνειες και για θερμοκρασία απο την μια πλευρά. Τα φανάρια ανεβάζουν θερμοκρασία απο τις λάμπες με αποτέλεσμα σε συνδυασμό με το νερό της βροχής ή στο πλύσιμο να ξεκολλάνε ή να στραβώνουν. Το πρόβλημα με το φως στις μεμβράνες υπάρχει αλλά σε πάρα πολύ σκούρες.
Με το βάψιμο δεν έχεις πρόβλημα με το φως δεν ξανά θολώνουν ή λερώνονται απο τον ήλιο και δεν επηρεάζουν το φως. Έχω φωτογραφία κάπου με το ένα βαμμένο και το ένα χωρίς . Αν την βρω θα την ανεβάσω.
Το κόστος είναι κάτω απο 20€ ανά φανάρι ..
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Τελικά έβαλες μεμβράνη? Με τα φώτα αναμμένα πως φαίνεται? Αν και δεν είμαι φαν των φιμέ φαναριών, φαίνεται καλό το αποτέλεσμα.
 

ilias710

Original poster
Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Σκέφτηκα να βάλω μεμβράνη, αλλά άκουσα κακά σχόλια και απο άτομα απο το φόρουμ  και γενικότερα, σχετικά με το ότι ξεκολάνε λόγο θερμοκρασίας.
Για αυτό τον λόγο διάλεξα να τα βάψω. Βέβαια δεν χρησιμοποίησα μπογιά αλλά μαύρο βερνίκι
προκειμένου να μην έχουν θέμα με την φωτεινότητα, μιας και η μπογιά την περιορίζει.
Το βερνίκι με παίδεψε αρκετά γιατί ήθελε πολλές στρώσεις και χρόνο για να στεγνώσουν για να υπάρχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Για την ορατότητα έχω να πω το εξής.
Αρχικά προτίμησα να μην βάψω το τρίτο στοπ για να φαίνεται ξεκάθαρα όταν φρενάρω.
Γενικά έχω καταλάβει (βλέποντας, αλλά και απο τους πίσω μου όταν οδηγώ) ότι φαίνονται καλα (όχι σαν πριν βέβαια αλλά ούτε και σε σημείο να υπάρχει πρόβλημα). Ειδικότερα την νύχτα φαίνονται πολύ ξεκάθαρα και δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα.
Θα ανεβάσω και φώτο μόλις καταφέρω.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ψάξω για λίγο ποιό φωτεινές λάμπες προκειμένου να έχω ακριβώς την ίδια ορατότητα με πριν.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ωραίος... Πρόσεξε μόνο να φαίνονται τα φώτα, γιατί είναι επικίνδυνο για τους πίσω.

Βάλε και φώτο με τα φώτα αναμμένα μέρα/βράδυ για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα  :)
 

Spring.n

New member
Oct 2, 2017
69
0
0
Παιδιά πο
Ποια η γνωμη σας. Θελω να βάλω μεμβρανη στα φαναρια αλλα δεν θελω καφετιζει καθολου το αποτελεσμα.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Από την στιγμή που κόβεται λίγο το φως πίσω με μεμβράνη, αυτομάτως πας σε led λάμπες για πορειας όπισθεν και αλαρμ και είσαι οκ. Επαναφέρεις έτσι την μείωση φωτός που δημιουργήθηκε από τα φιμέ.

Υ.Γ: Για των αλάρμ τις led θες και αντιστάσεις για να μην έχεις θέματα με έρορς
 

Spring.n

New member
Oct 2, 2017
69
0
0
Εχω ακουσει ομως οτι για led λαμπες οτι καίγονται ευκολα στα πισω φαναρια.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Δεν καίγονται εύκολα. Εξαρτάται βέβαια και από το τι ποιότητας λάμπες θα προμηθευτείς. Στο mk6 μου έχω led παντού εδώ και πολλά χρόνια, χωρίς να έχουν καεί ή να μου έχουν δημιουργήσει προβλήματα.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Καλησπερα, ειπα να μην ανοιξω νεο ΤΟΠΙΚ γιατι δεν υπαρχει καποιος λογος.
Αυτοκόλλητο fiesta στο Πανω stop απο τη wish.
Η εγκατασταση πανευκολη
Βεβαια καλο ειναι να βγει το stop για να ειστε πιο άνετοι ( κατσαβιδακι τορξ, αποσυνδεση φυσας ρευματος, αποσυνδεση λαστιχο νερου)
Προσωπικα χρειαστικα αλλα 2 πραγματακια εγω, ενα τσιμπιδακι φρυδιου! και ενα ψαλιδακι ραπτικης
(καποια μικρα στοιχεια του αυτοκόλλητου ειχαν μεινει πανω στη βαση, καιντο ψαλιδακι για να ελευθερωσω τις τρυπουλες για βιδες και νερου που καλύπτονταν λιγο)
Επισης καλο ειναι να εχουμε κατι ωστε να βγαλουμε τον αερα(βλεπε λιμα για πετσακια, τι να κανω οτι βρηκα στο σπιτι χρησιμοποίησα!!)
c34e63083511e88972491f152d7b0c7a.jpg
cb24f066d31c175301274081c86f393b.jpg


Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα Γεωργία !!! μπράβο ... το έχω και εγώ περίπου στα 5 χρονιά και δεν έχει πάθει τίποτα !!!

Άσε με να κάνω την μετάφραση για τα αγόρια του φόρουμ!! οπού ψαλιδάκι ραπτικής αντικαταστήστε με φαλτσέτα και λίμα για πετσάκια αντικαταστήστε με φαλτσέτα και σπάτουλα ή κάποια πλαστική κάρτα που να μην χρειάζεστε
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread