Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
panosd said:
Φίλε είναι τέλειο! Γιατί μου φαίνεται ότι αυτό θα πηγαίνει πολύ και σε μένα?! giggle
δεν στο δίνω tease tease
κάνω καλύτερες αλλαγές με αυτόν giggle giggle
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
ομορφο δεν ειναι...???  tease

http://www.ebay.com/itm/SOUFFLET-LEVIER-DE-VITESSE-FORD-FIESTA-2001-2008-100-CUIR-BRODE-S-ROUGE-SURPIQ-/291115621428?pt=FR_JG_Auto_Tuning&hash=item43c7d7dc34
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα
θεωρω πολυ πιο ομορφο, πιο διακριτικο, πιο "αγωνιστικο" και με περισσοτερη αιγλη την αλκανταρα κατα την αποψη μου!Πηγαινε σε ενα ταπετσερη να σου αντιγραψει την ηδη υπαρχουσα σε αλκανταρα(και οχι απαραιτητα την αυθεντικη καθως κοστιζει 60 ευρω το τμ-μπορεις να ζητησεις τη τεχνιτη αλκανταρα με 10 ευρω το τμ) και αν το θες τοσο πολυ πες τους να σου ραψουν και το "S" επανω σιγουρα το κοστος θα ειναι λιγο αυξημενο σε σχεση με αυτο που ποσταρες.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Συμφωνώ μαζι σου απλος μου άρεσε εμφανισιακά και σκεφτόμουνα πως θα ηταν πανω στον λεβιε..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Εχω αντιστοιχη φουσκα χωρις ομως το S που το θεωρω υπερβολη. Θα υπαρχει εκει αλλα δε θα φαινεται λογω των ταχυτητων. Μπορειτε να την δειτε στο θεμα αυτο στη σελιδα 9.
 

vkastanas

Hero Member
Rookie
Aug 23, 2014
20
0
1
Έχω ένα πρόβλημα με τον λεβιέ αλλά δεν ήξερα αν πρέπει να το γράψω εδώ ή στα προβλήματα. Αποφάσισα να το γράψω εδώ αφού δεν ήθελα να ανοίξω νέο thread.

Λοιπόν, το πλαστικό του λεβιέ (που έχει τις ενδείξεις) έχει ξεκολλήσει (καταραμένη ελληνική ζέστη) και καμιά φορά αν δεν προσέξω μου μένει στο χέρι (από τον ιδρώτα κλπ.).

Πως να το κολλήσω;
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
43
Αθηνα
Εποξικη 2 συστατικων κοστος 5,50ευρω απλα οταν θα κανεις την εφαρμογη προσεξε το αμαξι κ η καμπινα να ειναι σε φυσιολογικες θερμοκρασιες!
 

vkastanas

Hero Member
Rookie
Aug 23, 2014
20
0
1
Α, οκ ευχαριστώ. Θα περιμένω να φθινοπωριάσει πρώτα!
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Ευχαριστώ πολυ τον Κώστα (kostg) και τον Στέφανο (Riordian) για τον λεβιέ και το δερματάκι.
Φυσικά φωτογραφίες αν και το αποτέλεσμα είναι πρόχειρο...



 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
θελει σιδερωμα η φουσκα πολυ τσαλακωμενη ειναι :D
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
kostg said:
Eπειδή τελευταία κάτι με "τρώει" διαρκώς, αποφάσισα να ξαναλλάξω τον λεβιέ με νέο... Πρόκειται για τον παρακάτω:

1538158.jpg

finis code 1538158 : Λεβιές αλουμινίου φωτιζόμενος

Ένα ωραίο απογευματάκι λοιπόν πάρκαρα τον πάνθηρα σε σημείο μακριά από αδιάκριτα βλέματα και ξεκίνησα το "ξήλωμα" της κονσόλας γύρω από τον επιλογέα ταχυτήτων. Αυτό, γιατί για να φωτίσουν οι ενδείξεις, πρέπει να περαστεί νέα καλωδίωση. Το πως θα συνδεθεί, περιγράφεται λεπτομερώς στο manual που δίνει η Ford μαζί με την αγορά του λεβιέ.

           

Πιο συγκεκριμένα, πίσω από το radio-cd υπάρχει μία φύσα, η οποία, μεταξύ άλλων, δίνει σε ένα καλώδιό της ρεύμα +12V όταν ανάβεις τα φώτα, προκειμένου να ντιμάρει τις ενδείξεις του radio-cd. "Κλέβετε" επομένως ρεύμα και γείωση από εκεί και είστε έτοιμοι.

Το τελικό αποτέλεσμα φαίνεται παρακάτω:

     



Κόστος: γύρω στα 80 ευρώ η αγορά του λεβιέ και 5 ευρώ τα καλώδια και η ταινία για την προστασία τους.

Κώστα είναι συμβατό με το δικό μου?Μπορώ να κρατήσω τις λαστιχένιες φούσκες(Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σας αρέσουν και βάζετε δέρμα) και κουμπώσω μόνο το λεβιέ?

Περιττό να πω πόσο όμορφο είναι και πόσο ταιριάζει με το υπόλοιπο εσωτερικό του αυτοκινήτου  ok234 Ιάκωβε θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν μου αρέσει το γαλάζιο του δικού σου,έπρεπε να ήταν πράσινο  giggle
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Ταιριάζει Νίκο. Η λαστιχένια φούσκα ποτέ δε μου άρεσε. Από την πρώτη μέρα που είδα το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπεία πριν το αγοράσω... Και ήταν φυσικά το πρώτο πράγμα που άλλαξα όταν το απέκτησα, μαζί με τα κίτρινα φλασάκια και τα χειριστήρια του ηχοσυστήματος στο τιμόνι.
Όσο παιρνούσαν τα χρόνια βέβαια άλλαξαν και πολλά πράγματα ακόμα.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Έχουμε link για να πραγματοποιηθεί η αγορά? :)

Το δαχτυλίδι του αναπτήρα πως φωτίζει?Έχουμε link και γι'αυτό?  redface
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Όπως φωτίζει και ο λεβιές... Links δύσκολο μετά από τόσα χρόνια. Ρώτα στα ανταλλακτικά στην αντιπροσωπεία. Finis code έχω γράψει.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Δεν έχω πάει στην αντιπροσωπεία ακόμη, βρήκα αυτό από ebay

https://www.ebay.com/itm/Genuine-Ford-Fiesta-Illuminated-Gear-knob-Shift-Stick-knob/322742220808?epid=1523877025&hash=item4b24ef7808:m:mzFEl6QbaZrQOKZLVODMV9A

Ακριβούτσικο μου φαίνεται  :(
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Η Βάση του λεβιέ στα Fiesta είναι μαύρη πλαστική εκτός από το Ghia και τα S,ST που έχουν ασημένια!Έβγαλα λοιπόν την μαύρη,τοποθετώντας την ασημένια.Πολύ εύκολη η τοποθέτηση!

Mwl8UDr.jpg
 

thodoris96

Rookie
MK7.5
Jul 27, 2015
16
2
3
Θεσσαλονίκη
Μοντέλο
MK7.5
Εχει βρει κανεις μηπως καποιο τροπο για να μην ξεκουμπωνει η βαση του λεβιε που φαινεται στην φωτο του πανω ποστ;
Ειδικα τωρα με τα κρυα σχεδον καθε φορα που βαζω πρωτη ή οπισθεν, βγαινει.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Αδερφέ μήπως σου έχουν σπάσει τα δοντάκια?Δεν εξηγείται να βγαίνει,καθώς έχει πολύ καλή εφαρμογή!Εγώ σκέψου αφού έβαλα την λαστιχένια σφήνα,έψαξα λίγο να δω που είναι τα δοντάκια για να τα πιέσω σωστά και να βγουν χωρίς να τα σπάσω!Τσεκαρέτο κι αν έχουν σπάσει,μιλάμε μήπως θες το δικό μου το παλιό καθώς είναι σε άψογη κατάσταση(Όλο μαύρο).
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Προσωπικά βρίσκω πολύ ωραίες τις φούσκες οπότε τις κράτησα και με το νέο λεβιέ!Απλά δεν υπάρχει,έχω ενθουσιαστεί :)

19EHIsS.jpg


Να πω επίσης για όσους επιθυμούν να το αποκτήσουν ότι ανάλογα με το καλώδιο που θα συνδέσετε με το ρεύμα θα λάβετε και το αντίστοιχο χρώμα στο φως. Πράσινο=Πράσινο και Κόκκινο=Κόκκινο(Επίσης πολύ ωραίο αλλά δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο εσωτερικό του αυτοκινήτου μας)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread