Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Ούτε το δικό σου έχει αυτοκόλλητο (το συζητήσαμε στην προηγούμενη σελίδα);
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Σημερα καναμε και τον ελεγχο του air condition (Καταλαβαινα οτι ειχε μειωμενη αποδοση καθοτι στην 2 σκαλα ειχε απλα ενα  δροσερο αερα)!Απο τα 400 που περνει ειχε πεσει στα 300. Ειναι η πρωτη φορα που πεφτει η σταθμη του φρεον.Τοποθετηθηκε και αμπουλα μεσα και σε μια βδομαδα θα το ξαναπαω να δουμε αν εχει διαρροη σε πιο σημειο.Με ενημερωσαν οτι πρεπει να ειναι σε 5-6 μερες και οχι αργοτερα και να λειτουργησει το aircondition αλλωστε ο καιρος το επιτρεπει.Κοστος 40€.Διαρκεια σχεδον 2 ωρες.
 

nikosst

Newbie
Nov 17, 2016
2
0
0
36
Καλησπέρα στη παρέα και από εμένα!

Έχω παρατηρήσει εδώ και 1-2 μήνες οτι το air condition κάνει κάποιους περίεργους θορύβους, σαν γουργούρισμα θα το έλεγα, που ακούγεται περίπου στο κάτω μέρος του ταμπλό του συνοδηγού. Να σημειώσω ότι δεν το κάνει συνέχεια. Επίσης τις προηγούμενες μέρες (δεν γνωρίζω αν έχει σχέση με τον θόρυβο) με τα 44αρια η κατανάλωση βενζίνης σκαρφάλωσε στο ~9,4λτ/100χμ που συνήθως είμαι μαξ 8 (εντός πόλης - χωρίς air condition).

Θα το πάω να το κοιτάξουν σύντομα αλλά αν έχει κανείς καμιά ιδέα ή να μου προτείνει κάτι όλα ευπρόσδεκτα! :)

(Το αμάξι έχει 76000 χιλιόμετρα τελευταίο σέρβις έγινε το Νοέμβριο στα 66800.)

Ευχαριστώ!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Δες το φρέον για αρχή, μια συντήρηση στο a/c δηλαδή και πιθανόν να λυθούν όλα σου τα προβλήματα.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Γιά τους θορύβους κάνε έναν έλεγχο σε κάποιο εξουσιοδοτημένο. Γιά την κατανάλωση θεωρώ λογική την αύξηση γιατί ο κομπρέσορας ζορίζει αρκετά τον κινητήρα .
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
390 γραμμαρια mk7 1.6 ,+ - 10 γραμμαρια αυτη ειναι η σωστη ποσοτητα
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
390 γραμμαρια φρεον παιρνει παιδια +- 10% και μεσα στα 390 τα 40 ειναι το λαδι
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Kανονικά σου λένε ότι πρέπει να αλλάζεις το φίλτρο καμπίνας κάθε χρόνο με καινούριο και το a/c κάθε 2 χρόνια, εκτός κι αν παρατηρήσεις μειωμένη απόδοση, οπότε το ελέγχεις νωρίτερα. Οι περισσότεροι βέβαια το a/c το ελέγχουν όταν δε λειτουργεί σωστά, γιατί το service του έχει ένα κόστος 30 με 50 ευρώ, αναλόγως το συνεργείο.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Εγώ πάντως το φίλτρο καμπίνας το αλλάζω κάθε 6μήνο λόγω του οτι θεωρώ οτι για λόγους υγιεινής μικροσωματίδια σκόνη κ.α το αλλάζω πιο σύντομα. ετσι κι αλλιώς 17 -20 ευρώ κοστίζει.
Όσο για την συντήρηση του κλιματιστικού όπως τα λέει ο Kostg. Αλλά κάθε χρόνο έιναι ότι πρέπει ;)
 

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Παιδια να ρωτησω για την συντηρηση του κλιματιστικου,στο Mk7,5 του 2015 που εχω,δεν εχω κανει καποιον ελεγχο η συντηρηση για φρεον,το a/c λειτουργει απροβληματιστα χωρις να εχει χασει αποδοση,η αλλαγη στα φιλτρα γινεται κανονικα,να το αφησω ετσι και μονο οταν παρατηρησω μειωμενη αποδοση να το παω για ελεγχο?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Εφόσον λειτουργεί σωστά, δεν χρειάζεται τίποτα, παρά μόνο ένα περιοδικό καθαρισμό, όπως και τα κλιματιστικά του σπιτιού ή του γραφείου. Μόνο όταν δεις μειωμένη απόδοση (ή και καθόλου λειτουργία) να το ελέγξεις, γιατί τότε θα έχει όντως θέμα. Το πιο σύνηθες πρόβλημα είναι η μειωμένη απόδοση που οφείλεται σε μειωμένη ποσότητα ψυκτικού υγρού, άρα θέλει πλήρωση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sansiro325

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread