Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Επειδη δεν μπορω να καταλαβω απο το ενχειριδιο χρησης ,κανω αυτη τη απλη ερωτηση.
Φιεστακι ενος ετους δηλαδη το καινουριο με τον φτωχο εξοπλισμο  trend και ατμοσφαιρικο,αν εχει
λαμπακι ενδειξης φθορας εμπρος φρενων.
Διευκρινιζω οχι ενδειξη σταθμης υγρων φρενων ,και αν πεσει αυτη χαμηλα σημαινει οτι τα τακακια θελουν αλλαγη!!
Μιλαω για τακακια με καλωδιο.
Γιατι σημερα που το επλυνα ειδα με ζορι πισω απο τις σιδερενιες ζαντες οτι το τακακι εχει τελειωσει.
Κανονικα επρεπε να με προειδοποιησει,και οχι να περιμενουμε τα οποια ηχητικα ντοκουμεντα.
Αν ξερει καποιος ας πει ,για να μην βγαζω ζαντες για ελενχο.!!!
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Εμένα που έχω του 10 δεν έχει σίγουρα...και νομίζω ούτε τα πιο καινούργια έχουν σένσορα στα τακάκια. Δεν έχω ακούσει ποτέ σε Fiesta να βγαίνει τέτοιο σύστημα.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Έχω σε 2 χρόνια σχεδόν 18.000χλμ οπου τα 15.000 ειναι μέσα στην πόλη περίπου και φυσικά έχω κάνει κατι φρεναρίσματα :p κατι κοκκαλώματα, και στα τελευταια 4.000-5.000χλμ σφυρίζουν τα τακακία και καμία φορά πολύ δυνατά
 

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Απο οτι καταλαβαινω μαλλον η θεα τυχη ξερει τι γινεται με τα τακακια .
Θα βγαλω τροχους να δω και να ενημερωσω.
Μεγαλη βλακεια να μην εχουν καλωδιο.
Θα μου πεις το καινουριο cupra φιλου δεν εχει ,παρ ολο που εχει ενα σκασμο ηλεκτρονικα ,
ακομη και ποσα χιλιομετρα βγαζεις μεχρι την επομενη τουαλετα.
Ημαρτον.
Και μετα φταινε καποιοι που πανε στο ετησιο σερβις με δισκοπλακες σαν την παλια δεκαρα.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Βγάλε μας καμία φώτο να δούμε σε τι επίπεδο βρίσκονται τα τακάκια. Θα τα ελέγξω και εγώ και θα μάθω και απο την αντιπροσωπεία τι παίζεται καθώς κοντοζυγώνει το σερβις
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Καλησπερα, εχω το αμαξι 1 χρονο και 9 μηνες. πριν το  πρωτο ετησιο σερβις  ειχα κανει 18.000 χιλιομετρα και σε ανοιχτους δρομους το περισσοτερα. στη Βελμαρ που το χα παει μου αλλαξαν τα τακακια και μαλιστα με πληροφορησαν ότι ΔΕΝ ηταν φαγωμενα αλλά στο πρωτο σερβις τα αλλαζουν.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Τακάκια με δείκτες  φθοράς ελάχιστα αυτοκίνητα έχουν. Εδώ το φιέστα έχει ταμπούρα πίσω θα ήταν πολυτέλεια  να είχε κύκλωμα με αισθητήρια φθοράς μπροστινών τακακιών. Το θέμα φθοράς είναι απρόβλεπτο , εξαρτάται από τον οδηγό , από την πάστα του τακακιού κ.α. Το ασφαλέστερο είναι να γίνεται έλεγχος κατά διαστήματα.
 

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Τελικα σε κανενα φιεστα δεν υπαρχει λαμπακι ενδειξης φθορας φρενων.
Τα εμπρος τακακια δεν εχουν καλωδιο που γεφυρωνει οταν κατεβουν τα τακακια απο ενα σημειο και μετα.
Αποτελεσμα λοιπον να θελουν περιοδικο ελενχο ,γιατι αν τελειωσουν, τα αποτελεσματα για την ασφαλεια του αυτοκινητου  αλλα και την υπολοιπη ζωη των δισκοπλακων ειναι δραματικα.
Επισης ,τωρα θα αλλαχθουν και τα υγρα των φρενων γιατι πλεον ειμαστε στα δυο χρονια
απο την αγορα του αυτοκινητου.
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Αγορά 10ος/2014 με 29.000 χλμ και τα τακάκια μου είναι στη μέση περίπου. Βέβαια κάνω πολύ "στρωτή" οδήγηση τώρα στα γεράματα!!!  ;)
 

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
ναι αλλα για να σ εχουν κρατησει ακομα παιζει να μην το πατασ και τελευταια στιγμη ετσι αλλα ποιο ομαλα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread