Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Δεν ξερω Δημητρη τωρα με αφτο που ειπες θα παω απο το συνεργειο να ρωτησω τον μηχανικο μου να δουμε τι θα μου πει..
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Γιωργο τσεκαρε το καλυτερα...

Λοιπον η ιστορια με τα λαδια του δικου μου εχει ως εξης:


1) Οταν ηρθε το αμαξι φορουσε τα ημισυνθετικα Ford Formula Ε (5w-30)

2) Στην πρωτη αλλαγη μετα το στρωσιμο, ~2500 χιλ εβαλα Full συνθετικα Shell Helix Ultra (5w-30) τα οποια ομως τα τσιμπουσε το μοτερ του ST...Παρολα αυτα τα κρατησα για αρκετες χιλ χιλιομετρα...Το μοτερ ειχε στρωσει σε λειτουργια στο αυτι, ομως καπου με κουρασε το γεγονος οτι επρεπε να τα τσεκαρω συνεχως (εστω και προληπτικα και ας μην ειχαν χασει).....

3) Ετσι στην τελευταια αλλαγη στα 27000 χιλ αποφασισα να τα αλλαξω και να βαλω κατι αλλο προσωρινα, μεχρι να καταληξω ξανα σε κατι πιο μονιμο...Εβαλα λοιπον τα νεα Full συνθετικα Ford Formula F (5w-30), τα οποια απο οσο γνωριζω, φτιαχνει η BP για λογαριασμο της Ford...

Τωρα ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο....

α) http://www.mobil1.co.uk/synthetic-engine-oils/esp-formula-5w-30.aspx
β) http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014072&contentId=7027058

Κανενα απο τα δυο ομως δεν πληροι τις προδιαγραφες της Ford και ας ειναι και τα δυο A Class λιπαντικα και ας τα προτινουν οι μισοι και βαλε κατασκευαστες αυτοκινητων παγκοσμιως...
Τα μονα λιπαντικα που πληρουν 100% τις προδιαγραφες της Ford, προερχονται απο την Castrol, η οποια αλλωστε (ανεξαρτητως συνεργασιων), εδω και χρονια εβγαζε λαδια που πληρουσαν τις προδιαγραφες μεγαλων κατασκευαστων αυτοκινητων, οπως του Group VAG, της Opel, της Ford, της BMW και αλλων....

Το συγκεκριμενο λαδι ειναι αυτο: http://magnatec.castrol.com/en/product-range/product-detail/5W-30-A1/
Θα πηγαινα με κλειστα τα ματια σε αυτο λοιπον, αφου πληροι ΟΛΕΣ τις προδιαγραφες της Ford και ειναι και Castrol, αλλα το μονο που με χαλαει ειναι οτι οπως και να το κανουμε, η συγκεκριμενη γκαμα λιπαντικων της Castrol, η σειρα Magnatec δηλαδη, δεν ειναι εφαμιλλη (ουτε καν κοντα) με την σειρα Edge της Castrol... :(

Τελος παντων θα δω τι θα κανω με τα λαδια.
*Αμαν αυτη η Ford.... :mad:
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Χαχα αμαν αυτη η Ford καλα λες! Λοιπον αμα δεν εχει φυγει ο δικος μου απο Δευτερα θα σε παρω τηλ. να σου πω τιμη για το 4λιτρο..
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Οκ κοιτα τιμη, αν και δεν ξερω αν θα καταληξω σε αυτο τελικα...Θα δουμε...
 

pyrgiotis

New member
May 26, 2010
86
0
0
39
Πυργος Ηλειας
Πρίν περίπου 2 χρόνια δοκιμασα στο Focus μου (Zetec-SE 1,6) το ΒP 7000, το οποίο είναι ίδιο με το EDGE SPORT 0w-40 της CASTROL.
Μεγάλη διαφορά στην λειτουργία και τον ήχο του μοτέρ, αλλά δυστυχώς μεγάλη κατανάλωση λαδιού.

Υστερα δοκίμασα μια πρόταση φίλου , το αμερικάνικο CITGO 5w-30 SPORT.
Δυστυχώς και εκέι κατανάλωση λαδιού σχετικά μεγάλη.

Νομίζοντας οτι το μοτέρ ειναι στα τελευταια του, εβαλα ξανά για δοκιμή το MOTORCRAFT 5w-30 που εβαζα πάντα και ξαφνικα............ΜΗΔΕΝ κατανάλωση!!
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Ναι ειναι οντως συχνο φαινομενο τα μοτερ της Ford, να καινε μπολικο λαδι, οταν αυτο ειναι aftermarket ενω με τα μαμισια να μην καινε σταγονα...Πιθανοτατα να ειναι και θεμα των προδιαγραφων της Ford βεβαια και του κατα ποσο αυτες καλυπτονται απο τα εκαστοτε aftermarket λαδια...
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Eνταξει δεν καιει ολα τα aftermarket λαδια...Ο Περικλκς για παραδειγμα οταν εβαζε τα Shell του τα εκαιγε οπως και εμενα...Τωρα βαζει Castrol (δεν ξερω ποια ακριβως Castrol ομως) και δεν του τα καιει...
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Ίσως πρέπει να δώσετε βάρος στη συχνότητα αλλαγής λαδιών και όχι στη μάρκα. ΚΑτά τη γνώμη μου είναι προτιμότερα τα εργοστασιακά Motorcraft και να αλλάζονται 2-3 φορές στο χρόνο απ'το να μπαίνουν επώνυμα "καλύτερα" λάδια και να αλλάζονται μία φορά το χρόνο... Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω, έχω 103.000 χλμ και το μοτέρ ακόμα χαίρει άκρας υγείας...
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Ανα 5000-6000 χιλιομετρα τα αλλαζω Κωστα, και ποτε δεν τα αφηνω πανω απο χρονο....Συνηθως λιγοτερο απο χρονο μενουν μεσα...
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Καλό θα ήταν το "λιγότερο από χρόνο" να είναι λιγότερο από 6 μήνες. Χάνει τις ιδιότητες του το λιπαντικό μέσα στο μοτέρ με το πέρασμα του χρόνου. Ανεξάρτητα από τα χιλιόμετρα...
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Ισχυει αυτo που λες και το γνωριζω....Αν εβαζα τα μαμα λαδια της Ford που ειναι φτηνα, θα τα αλλαζα ακομα πιο νωρις...Ομως τωρα που βαζω πιο ακριβα λαδια, μου φαινεται ''καπως'' να δινω 300 ευρω τον χρονο για λαδια ειδικα απο την στιγμη που δεν κανω πολλα χιλιομετρα...
 

tony

Newbie
Aug 13, 2011
4
0
0
37
Μολις αγορασα  MOTUL 300V 5W40... Θα τα βαλω και θα σας πω..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
BLUE-WHITE said:
Ναι ειναι οντως συχνο φαινομενο τα μοτερ της Ford, να καινε μπολικο λαδι, οταν αυτο ειναι aftermarket ενω με τα μαμισια να μην καινε σταγονα...Πιθανοτατα να ειναι και θεμα των προδιαγραφων της Ford βεβαια και του κατα ποσο αυτες καλυπτονται απο τα εκαστοτε aftermarket λαδια...
πάντως εμένα που βάζω modil λάδι όπου έχει ακριβώς τις ίδιες ιδιότητες με το ford λάδι δεν μου τα κάει καθολού και αν θυμάμαι καλά έχω κάνει με αυτά τα λάδια 3000χιλ,τώρα τα δοκίμασα και εγώ
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
η mobil σαν εταιρία πουλάει σε συγκεκριμένα καταστήματα,
το λάδι που έβαλα είναι αυτό εδώ
το οποίο είναι της mobil αλλά το πουλάει και σε αυτή την συσκευασία λόγου marketing
και γράφει στο πίσω μέρος αυτά :


αυτό που έβαλα είναι full συνθετικό σε 5L συσκευασία
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Aυτο πληροι τις προδιαγραφες της Ford, ομως υπαρχει επισημα και σε συσκευασια της Mobil?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
BLUE-WHITE said:
Aυτο πληροι τις προδιαγραφες της Ford, ομως υπαρχει επισημα και σε συσκευασια της Mobil?
ναι πλήροι τις προδιαγραφές και το δίνει για τα fiesta από μοντέλο 06 και μετά (f/l δηλαδή)
δεν το γνωρίζω αυτό δημήτρη απλά άμα είδες στην 2 φωτογραφία λέει ότι έχουν αλλάξει οι κωδικοί,το Α1-Β1 έχει γίνει Α5-Β5
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread