Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Ναι το ειδα το θεμα των προδιαγραφων...δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο...
Προφανως ομως, απο αυτα που λες, η εταιρια που πουλαει αυτο το λαδι συνεργαζεται με την Mobil1 ή κατι τετοιο...Απλα θα προτιμουσα αν το πουλουσε και η ιδια η Mobil (σε δικες της συσκευασιες δηλαδη)...Anyway thanks.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Όχι, δεν είμαι με τα μαμά λάδια εδώ κ 300.000 χλμ.  :D

Απλά τώρα που τρώω με το κουτάλι τα χλμ, ισως περισσότερο απο ποτέ, αν κ δεν είναι πολύ "ταλαιπωρητικά", σκέφτομαι να πάρω 2 3 5 10 απόψεις με το τι να κάνω με τα λάδια. Μετά από κάθε αλλαγή (όπως κ σήμερα) ακούω αισθητά το μοτέρ λιγότερο τραχύ κ ραφιναρισμένο.

Είχα προτείνει στον μάστορή μου (που δεν έχω κανένα παράπονο - πρόβλημα, τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια φρύδια) πριν μισό έτος να πάμε σε καστρόλ, ξερω γω, κάποιο πιο ποιοτικό λάδι, κ μου το αρνήθηκε εμφατικά. Φορντόλαδα, 5w/30, κάθε 20 χιλ, ίσως μου είπε τα κάνουμε αλλαγή κάθε 15 στο μέλλον.

Τι λέτε εσείς;
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Χαίρε, ω Στέλιε!

Συμπληρώνω κάπου μισό λίτρο ανά σέρβις και σχεδόν πάντα η στάθμη πέφτει προς το τέλος των χλμ, η αλήθεια είναι.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Θα συμφωνήσω με τον Στέλιο. Φορντολαδο και ανα 10χιλ. Προσωπικά και πιο λίγο απο 10χιλ. κανω εγω αλλαγή που εχω παρα πολλά λίγα χλμ ειδικά με τα δικά σου.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ θα σου προτείνω το εξής
Άλλαξε μάρκα αν θέλεις απλά να είναι αυστηρά με τις προδιαγραφές.Έχω αλλάξει το ford λάδι από τις 20.000χιλ. Έχω τώρα φτάσει τα 121.000 και ακούω το μοτερ μου να δουλεύει πιο ομαλά από πριν
Τώρα αν δεν θέλεις να το αλλάξεις εσύ κάνε για μένα 3 αλλάγες κάθε 20.000χιλ δηλαδή αλλαγή κάθε 6.800 περίπου
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Με τρώει. Έχω βρει της lukoil σε τρομερή τιμή. Πλήρως συνθετικο 5w/30 με πιστοποίηση WSSM2C913-В άρα και Α (σελ. 9 εδώ http://www.alesso.gr/uploads/2/5/9/7/25978644/lukoil___-_2014.pdf ) αλλά γράφει Α5 Β5.

Έχω βρει κ αυτό κ νομιζω ότι πρώτιστης σημασίας είναι η Fordoπιστοποίηση, παρά η γενικευμένη Αx/Βx.

τι λέτε;
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
lukoil σε 10-40 (4λτ με 20ε) ειχα βαλει σε αλλο αμαξι μου και μου εριξε την καταναλωση λαδιου, εμενα μου αρεσαν παντως
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
JimClark said:
30 ευρώ (κάργα φιλική - οικογενειακή τιμή) μαλλον το 4λιτρο.
Με 30e μπορείς να βρεις και ένα πιο επώνυμο λάδι σε 5l συσκευασία
 

SchumiGr

Newbie
Nov 26, 2020
2
0
1
Καλησπέρα στην ομάδα, σχετικά νέος κάτοχος ΜΚ6 ST (το πήρα πριν κανα χρόνο), προηγούμενος κάτοχος όμως ΜΚ6 1.4. Χρησιμοποιώ το Amsoil 5w-30 σαν λάδι, έχω δει όμως τελευταία οτι το καίει και σκέφτομαι να το αλλάξω. Έχει κανείς εμπειρία απο 5w-40 ή 0w-40 λάδι στα μοτέρ μας ; Επειδή μένω εξωτερικό (Ελβετία και Ολλανδία), σκέφτηκα οτι ίσως το 0 να είναι καλό για χειμώνα και απο την άλλη το 40 θα είναι καλύτερο για προστασία. Έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς τέτοιο λάδι και αν ναι ποιο ;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread