Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagma

Original poster
Hero Member
συνθετικα λαδια amsoil asl 5w-30 με τις προδιαγραφες της φορντ.......οπως τα παρακατω !!!!! http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=34&category_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el

εχουν μεγαλυτερη χιλιομετρικη αποδοση...εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει τα αλλαζω καθε 5000....πολυ καλυτερες κρυες εκκινησεις....ακουγεται για δεκατα του δευτ. οι εκκεντροφοροι το χειμωνα.....οχι οπως με τα φορντολαδα που ακουγονται τα εκκεντροφορια 3-4 δευτερα :eek:  και τελος η θερμοκρασια λειτουργιας τους παιζει απο 80-100 βαθμους σε νορμαλ ρυθμους και σε ρυθμους πιστας.........τα φορντολαδα ανεβαζαν 140 σε ρυθμο πιστας  :mad:....ααααα και το σημαντικοτερο στην σημερινη εποχη λογω ΔΝΤ.......φθηνοτερα σε σχεση με αλλα λαδια της κατηγοριας του πχ. castrol magnatec...mobil1....shell helix.....κλπ
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
μπορειτε να κοιταξετε και αυτο το site  http://www.commaoil.com/
ειναι θυγατρικη της mobil,εχει μεγαλη γκαμα
 

vagma

Original poster
Hero Member
για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις για τα λεγομενα μου...........δεν διαφημιζω το μαγαζι στα παραπανω..........απλα ενδεικτικα δειχνω τα λαδια.......υπαρχουν και τα επισημα site http://www.amsoil.com/storefront/asl.aspx και http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=2&pcid=21
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Τrade-wind εγγυηση.. Τα τελευταια 4 χρονια απο κει βαζω λαδια και στα 2 μου αυτοκινητα.. Καποιοι εχουν πει οτι ειναι ανακυκλωμενα κτλ κτλ.. Στις 8400 δεν εδειχναν να μασανε παντως αρα μια χαρα ειναι.. Στο μιατα χρυσα μπαινουν χρυσα βγαινουν.. Αρα και παλι καλα ειναι..
 

vagma

Original poster
Hero Member
καλα μην λες και οτι ειναι καλο να μπαινοβγαινουν χρυσα!!!!!!! σχετικο ειναι........εξαρταται απο το μοτερακι που φορας τα χιλιομετρακια του και την χρηση του!!!!!!!!! αααααααα και την τεχνολογια του.......στο μκ2 μου παντα μαυρα βγαινανε τα motorcraft τα 20w-50 αλλα τα αλλαζα καθε 3000χλμ και μετα απο 440000χλμ στην πλατη που χει το αμαξι δεν καιει λαδακι και εχει HC 80 μονο!!!!!!!!!!!! ;) 8)
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Φυσικα και ειναι καλο.. Αφου ειναι χλιδα το μοτερ, δε νιωθει μια.. Στο 20v βγαινανε μαυρα στα 3000χλμ  :p  Αλλα τρωγανε και πολλες 8αρες+ σε καθε βολτα..
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Εκανα και εγω αλλαγη λαδιων πριν λιγες μερες...Εβαλα τα 5-30 Formula F της Ford, τα οποια κατασκευαζει για λογαριασμο της Ford η BP....

1) Τα ημισυνθετικα Formula Ε της Ford, καταργηθηκαν...Πλεον βγαινουν μονο τα Formula F που ειναι Full συνθετικα...

2) Τα Shell Helix Ultra 5-30 (Full συνθετικα και αυτα), τα τσιμπαει το μοτερ του ST....Και ο Περικλης ειχε το ιδιο προβλημα με εμενα και μολις αλλαξε (με Castrol) σταματησε το προβλημα...

3) Μιας και ειπα Castrol, να πω οτι η Ford πλεον συνεργαζεται επισημα με την εν λογο εταιρια, η οποια και προμηθευει την Ford με Full συνθετικο λαδι (προδιαγραφων της Ford φυσικα) και ιξωδες 0-40....Η Ford Motor Hellas μαλιστα, εστειλε πριν λιγο καιρο εντολη στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια Ford, να χρησιμοποιουν μονο αυτο το λαδι για τα Focus RS MK2.....
 

king207

Member
Nov 29, 2010
101
0
16
38
BLUE-WHITE said:
2) Τα Shell Helix Ultra 5-30 (Full συνθετικα και αυτα), τα τσιμπαει το μοτερ του ST....Και ο Περικλης ειχε το ιδιο προβλημα με εμενα και μολις αλλαξε (με Castrol) σταματησε το προβλημα...

3) Μιας και ειπα Castrol, να πω οτι η Ford πλεον συνεργαζεται επισημα με την εν λογο εταιρια, η οποια και προμηθευει την Ford με Full συνθετικο λαδι (προδιαγραφων της Ford φυσικα) και ιξωδες 0-40....Η Ford Motor Hellas μαλιστα, εστειλε πριν λιγο καιρο εντολη στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια Ford, να χρησιμοποιουν μονο αυτο το λαδι για τα Focus RS MK2.....

τα shell ειναι αισχος, μεχρι πριν λίγο καιρό τα χρησειμοποιουσε κ η peugeot λόγο συνεργασίας, κανεις δεν ειχε μείνει ευχαριστημένος.
τα castrol edge νομίζω είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί σε 5-30, εχω μείνει πολυ ευχαριστημένος.
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Τα Castrol γενικοτερα ειναι κορυφαια λαδια ( μαζι ισως με τα Mobil1 )...Bεβαια δεν αρκει μονο το καλο λαδι ή το σωστο ιξωδες, χρειαζονται και οι καταλληλες προδιαγραφες...(της Ford στην προκειμενη περιπτωση)....
 

st88

Rookie
May 13, 2010
37
0
6
BLUE-WHITE said:
Εκανα και εγω αλλαγη λαδιων πριν λιγες μερες...Εβαλα τα 5-30 Formula F της Ford, τα οποια κατασκευαζει για λογαριασμο της Ford η BP....

1) Τα ημισυνθετικα Formula Ε της Ford, καταργηθηκαν...Πλεον βγαινουν μονο τα Formula F που ειναι Full συνθετικα...

Τα ημισυνθετικα Formula Ε ειναι αυτα που εχει απο τη μανα του?
 

vagma

Original poster
Hero Member
st88 said:
Τα ημισυνθετικα Formula Ε ειναι αυτα που εχει απο τη μανα του?

ναι αλλα ειναι ορυκτελαιο...............και αμφιβαλλω πολυ εαν τα καινουργια λαδια ειναι της bp-castrol και ειναι και συνθετικα.... :D :D :D....
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Nαι τα Formula Ε ειχε απο την μανα του....Τωρα πια, καταργηθηκαν...


Vagma....Eιναι σε κουτι Castrol ρε συ....Μην αμφιβαλεις καθολου λοιπον...
 

st88

Rookie
May 13, 2010
37
0
6
οποτε οταν θα παω να παρω τα λαδια θα παρω formula F οκ.καθε ποσα χλμ να τα αλλαζω?γιατι τα καθε 20000 που λεει η ford μου φαινονται πολλα
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Εγω τα αλλαζω καθε 6000-8000 χιλιομετρα.....Γενικοτερα αν τα αλλαζεις καθε 10000 ή μια φορα τον χρονο (οτι ερθει πρωτο), δεν θα εχεις προβλημα...
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
BLUE-WHITE said:
Καλο λαδι εχω διαβασει οτι ειναι...Εχει προδιαγραφες της Ford?
Ναι αμε εννοιτε ειναι αφτο το λαδι...
http://www.motul.fr/gr/en/products/200?f[application]=139&f[range]=25&f[viscosity]=33
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Οκ μια χαρα ειναι νομιζω...Κρατα και το κουτι αν ειναι, για να τσεκαρουμε καποια στιγμη τις προδιαγραφες σε σχεση με τα Full συνθετικα λαδια της Ford (Formula F), αλλα και αυτα που βγαζει πλεον η Castrol για τα Ford....
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Γιωργο κοιτωντας ξανα το λαδι της Motul που ποσταρες και θελεις να βαλεις, παρατηρησα οτι ναι μεν εχει το σωστο ιξωδες (5W-30), ναι μεν καλυπτει την WSS-M2C913-C προδιαγραφη της Ford ομως δεν καλυπτει το ACEA A1/B1 που ζηταει η Ford.....Αυτα της Μotul που ποσταρες γραφουν ACEA A5/B5......Οποτε δεν ξερω αν κανουν 100%....
Βασικα αυτο με το ACEA A1/B1 που γραφει η Ford, δεν το βρισκεις σε σχεδον καμια μαρκα λιπαντικων του εμποριου...Εκτος και αν ACEA A5/B5 σημαινει οτι υπερκαλυπτει το ACEA A1/B1 που γραφουν τα λαδια της Ford....Πιστευω οτι κατι τετοιο πρεπει να συμβαινει, καθως ακομα και τα Focus RS MKII, μεχρι πριν λιγο καιρο, φορουσαν τα Full συνθετικα Ford Formula F (ACEA A1/B1), ενω μετα την συνεργασια της Ford με την Castrol φορανε (με εντολη της Ford), τα Castrol Edge Sport, που εχουν ACEA A3/B3/B4,C3 ..... 
Ειχα ρωτησει σε συνεργειο παλαιοτερα για αυτο το θεμα με τα ACEA, ομως τωρα δεν θυμαμαι τι ακριβως μου ειχαν πει...
Μην σε παρω και στο λαιμο μου...... ::)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread