Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

grg019

Original poster
Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Ενας πολυ καλος οδηγος για το κρυφο μενου για τα ΜΚ6

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aD7iYIPobvg&feature=related[/youtube]
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
αυτό δεν είναι για τα ευρωπαϊκά μοντέλα Γρηγόρη....
για τα δικα μας ειναι.......Βάζεις το κλειδί στη μίζα. Κρατάς πατημένο το κουμπί που κάνει reset στο χιλιομετρητή και βάζεις μπρος. Δεν αφήνεις το κουμπί μέχρις ώτου εμφανιστεί στην οθόνη η ένδειξη "Test". Κάθε φορά που θα πατάς το κουμπί θα γυρίζει το μενού στις διάφορες ενδείξεις και το αφήνεις στην ένδειξη που θέλεις!  ;)
 

grg019

Original poster
Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Αυτο που λες ειναι για τα ΜΚ7. Ισχυει και για τα ΜΚ6;
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
ναι γιατί και στο δικό μου το S έτσι έμπαινα μέσα στο μενού. άσε που δεν είναι ίδιος ο διακόπτης αυτός και το display με τα ευρωπαϊκά μοντέλα
 

grg019

Original poster
Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Δηλαδη αν καποιος δοκιμασει τον παραπανω τροπο δεν θα μπει στο μενου;
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
απ ότι ξέρω όχι....αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
Παιδιά το έκανα το κόπ
m@kro said:
αυτό δεν είναι για τα ευρωπαϊκά μοντέλα Γρηγόρη....
για τα δικα μας ειναι.......Βάζεις το κλειδί στη μίζα. Κρατάς πατημένο το κουμπί που κάνει reset στο χιλιομετρητή και βάζεις μπρος. Δεν αφήνεις το κουμπί μέχρις ώτου εμφανιστεί στην οθόνη η ένδειξη "Test". Κάθε φορά που θα πατάς το κουμπί θα γυρίζει το μενού στις διάφορες ενδείξεις και το αφήνεις στην ένδειξη που θέλεις!  ;)

Τι εννοείς σε όποια ένδειξη θέλεις?Έκανα ότι είπες και το μόνο που έβλεπα ήταν κάτι ακαταλαβίστικα νούμερα,6ψήφια 10ψήφια καθώς και τις ενδείξεις που είχαν ανάψει.Έχω fiesta MK6 Trend.Δεν βρήκα κάποια ένδειξη π.χ θερμοκρασίας ή κάτι χρήσιμο τέλος πάντων :/
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
παλαιοτερα ειχα προσπαθησει κι εγω να το κανω
εκανα ολη την διαδικασια που αναφερετε πιο πανω και μου αναγραφει μια ενδειξη check στην οθονη και απο κει και περα τιποτα
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
εννοεις το κουμπι που μηδενιζει τα χιλιομετρα;
δεν θυμαμαι εχει παρα πολυ καιρο που το εκανα αλλα νομιζω οτι δεν κανει τιποτα
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Kαι στα pro f/l βγαζει τις ιδιες ενδειξεις,εμας βγαζει την ενδειξη test και μετα οταν πατας το κουμπι που μηδενιζει τον χιλιομετρητη σου δειχνει και κατι διαφορετικο.Εχω την εντυπωση οτι στα f/l επειδη εχουν διαφορετικη οθονη τα γραφει λιγο καλυτερα στο το τι βλεπεις καθε φορα.
Καπου καποια στιγμη ειχα βρει τι ειναι η καθε ενδειξη,θα προσπαθησω να το ξανα βρω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δοκίμασα να μπω στο service menu (κρυφό μενού) του fiesta μου πριν λίγο. Δε λειτουργεί ο τρόπος που δείχνει στο video, αλλά ο τρόπος που γράφει ακριβώς από κάτω ο m@kro. Πατάς και κρατάς πατημένο το κουμπί που μηδενίζει το χιλιομετρητή ταξιδίου και ταυτόχρονα γυρνάς το κλειδί της μίζας στο ΙΙ. Μετά από 1-2 δευτερόλεπτα σου βγάζει στην οθόνη lcd την ένδειξη test. Κάθε φορά που πατάς το κουμπί μηδενισμού του χιλιομετρητή σου αλλάζει και την πληροφορία. Οι ενδείξεις αλλάζουν σύμφωνα με τον πίνακα παρακάτω:

Pro Facelift fiesta


Facelift fiesta


Πηγή.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Δεν βρήκα κατάλληλο θέμα και είπα να ρωτήσω εδώ.
1ον το ταμπλό αφού σβήσω το αυτοκίνητο κάνει αρκετή ώρα να σβήσει (εννοώ το πράσινο κουτάκι)
γίνετε να μειωθεί ο χρόνος? Στην αρχή νόμιζα οτι κάτι έχει πάθει μέχρι που το είδα και σε άλλο fiesta (απλά μου την σπάει...)
2ον σε πολλά fiesta στο youtube εχω δει να γράφει κατανάλωση σε λίτρα ανά χιλιόμετρο ? πως μπορώ να το κάνω και εγώ? (τώρα γράφει διαθέσιμα χιλιόμετρα, ηλίθιο γιατί δεν μπορώ να υπολογίσω τι καίει)
3ον εχω δει να γράφει εξωτερική θερμοκρασία που έμενα δεν την λέει γίνετε να το βάλω?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
1ον. Δυστυχως δε γινεται. Απλα το συνηθιζεις ετσι.
2ον & 3ον. Πρεπει να αλλαξεις καντραν μαζι με καποια παρελκομενα εξαρτηματα και προγραμματισμο στην αντιπροσωπεια.

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=0
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Ξεθάβω το topic μιας και έχω την απορία αν μπορώ να βλέπω την ώρα στο καντράν εκεί που δείχνει χιλιόμετρα που απομένουν και πόσα έχω διανύσει.Έκανα την διαδικασία του κρυφού μενού αλλά εμένα δεν δείχνει όπως στο video που έχει στο πρώτο post αλλά έτσι.Επόσης γνωρίζει κάποιος γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά στα κοντέρ στον τρόπο προβολής των menu;
https://www.youtube.com/watch?v=fHTWHylwb0A&ab_channel=LespetitstutosdePierrot.
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
George.B. said:
Ξεθάβω το topic μιας και έχω την απορία αν μπορώ να βλέπω την ώρα στο καντράν εκεί που δείχνει χιλιόμετρα που απομένουν και πόσα έχω διανύσει.Έκανα την διαδικασία του κρυφού μενού αλλά εμένα δεν δείχνει όπως στο video που έχει στο πρώτο post αλλά έτσι.Επόσης γνωρίζει κάποιος γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά στα κοντέρ στον τρόπο προβολής των menu;
https://www.youtube.com/watch?v=fHTWHylwb0A&ab_channel=LespetitstutosdePierrot.

Μπορει να διαφερει απο εκδοση σε εκδοση, τωρα δηλαδητο καταφερες αυτο που ηθελες;
 

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Όχι γιατί δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ακριβώς λεεί κάθε φορά αλλά και πως να δείχνει την ώρα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread