Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

alexisnta

Original poster
Newbie
Nov 16, 2016
2
0
0
Γεια σας, έχω ένα Fiesta 2.5 χρονών με 25,000 km, πριν περίπου 3-4 μήνες όταν πατούσα φρένο άκουγα ένα σφύριγμα στα φρένα νόμιζα πως είναι τα τακάκια πήγα σε έναν φρενά, πέρασε το αυτοκίνητο από τον έλεγχο έκανε μετρήσεις, και μου είπε πως και οι δυο δίσκοι μου έχουν στραβώσει και το φρενάρισμα είναι ανομοιόμορφο, ως αποτέλεσμα πάνω οι δίσκοι να έχουν μαύρα στίγματα από τα  φρεναρίσματα, επίσης μου είπε ότι τα τακάκια είναι πολύ σκληρά και θέλουν κανονικά άλλαγμα (πιο μαλακού τύπου). Τους δίσκους, τους ίσιωσε, και τα τακάκια τα έτριψε με ώστε να μαλακώσουν. Το πρόβλημα λύθηκε. Προχτές κατεβαίνοντας μια κατηφόρα φορτωμένος (4 άτομα) κατά το φρενάρισμα είχα τρέμουλο στο τιμόνι και στο πεντάλ. Λέτε να έχουν ξανά στραβώσει οι δίσκοι; Το πρόβλημα να είναι στα ρουλεμάν; Τακάκια; Θέλω τα φώτα σας. Ευχαριστώ πολύ.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αν το τρέμουλο είναι μόνο κατά το φρενάρισμα, αυτό σημαίνει 99% ανομοιόμορφη επιφάνεια δίσκων. Προφανώς είτε δεν έκανε καλό τορνίρισμα, είτε ξαναεμφανίστηκε το ίδιο ακριβώς φαινόμενο. Μπορείς να ξανακάνεις την ίδια "θεραπεία", αλλά το πρόβλημα θα λυθεί εντελώς μόνο με καινούριο set δίσκων + τακάκια.
 

alexisnta

Original poster
Newbie
Nov 16, 2016
2
0
0
Το πρόβλημα όμως είχε εξαφανιστεί δεν είχα ούτε τρέμουλο ούτε σφυρίγματα.



Υπάρχει περίπτωση να καλύψει η εγγύηση τις δισκοπλακες;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Το ότι εξαφανίστηκε δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναεμφανιζόταν. Η εγγύηση *πιθανόν* να σου καλύψει τους δίσκους, σίγουρα όχι όμως τα τακάκια (αν χρειαστούν). Θα έπρεπε όμως να έχεις πάει κατευθείαν από την πρώτη φορά σε εξουσιοδοτημένο, να ρώταγες αν και τι και πως καλύπτουν...

π.χ. σε αντίστοιχη περίπτωση η Mazda κάλυπτε το κόστος της πρώτης αντικατάστασης, ενώ έβαζε στο TSB και αλλαγή στις "κιθάρες" (τα καλύμματα των δίσκων) για καλύτερο αερισμό....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κάτι όμως δε δουλεύει ή δε γίνεται σωστά στην περίπτωση αυτή. Μπορώ να φανταστώ τα εξής:

1. Προβληματική παρτίδα δίσκων (θα πρέπει να απευθυνθείς σε εξουσιοδοτημένο και εγγύηση αν υπάρχει)
2. Προβληματικές δαγκάνες φρένων, που ίσως κάθονται στραβά ή πιέζουν διαρκώς και ανομοιόμορφα τους δίσκους ή κάτι σχετικό (εγγύηση)
3. Υπερβολική χρήση φρένων σε σημείο που να "ανάβουν" (κακή χρήση)
4. Πλύσιμο με πιεστικό και κρύο νερό όταν οι δίσκοι είναι ζεστοί (κακή χρήση)

Κατά τη γνώμη μου, θέλει διερεύνηση μέχρι να βρεθεί τι φταίει.
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
Έχω το ίδιο πρόβλημα ζήτησα να αλλαχθούν οι δίσκοι μέσα στην εγγυησηΚαι δεν το δέχτηκαν.μου είπαν ότι έπεσα η έριξα νερά κάτι που το αποκλείω.ξερω καλά τι χρήση κάνω.μου ζήτησαν 250 δίσκους τακάκια.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
GRF said:
μου ζήτησαν 250 δίσκους τακάκια.

δεν ξερω πως θα αντιδρουσα αν ακουγα αυτο το ποσο για αυτην την δουλεια......τωρα που το σκεφτομαι ισως το νευρικο γελιο να ηταν μια πολυ σωστη αντιμετωπιση
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
Βεβαίως και δεν τα έδωσα.τους είπα να κοιτάξουν το άδειο συνεργείο μπάς και καταλάβουν το λόγο.βρηκα δίσκους Zimmerman και τακάκια testar με τοποθέτηση 165.αντε γεια
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread