Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dimosf1

Original poster
Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Παιδια ξερουμε καμια καλη κουκουλα και μαγαζι για 3θυρο fiesta st line?
 

theoanag

Member
May 23, 2018
115
49
28
Εαν ειναι για εξωτερικο χωρο θα σου συνηστουσα να μην βαλεις οσο καλη και αν ειναι, ρωτησε και κανενα φανοποιο να σου πει μεγαλυτερη ζημια θα κανεις οσο και αν προσεχεις να ειναι δηλαδη καθαρο το αυτοκινητο και η κουκουλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dimosf1 and m@kro

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
Εαν ειναι για εξωτερικο χωρο θα σου συνηστουσα να μην βαλεις οσο καλη και αν ειναι, ρωτησε και κανενα φανοποιο να σου πει μεγαλυτερη ζημια θα κανεις οσο και αν προσεχεις να ειναι δηλαδη καθαρο το αυτοκινητο και η κουκουλα.
Θα συμφωνήσω
 
  • Like
Αντιδράσεις: aft3rgl0w and dimosf1

dimosf1

Original poster
Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
Εχετε δικιο σε αυτο γιατι ενας φιλος φανοποιος μου ειχε πει οτι γενικα και με βροχες και υγρασια μπορει να χαλασει πιο γρηγορα το χρωμα απλα επειδη ακομα δεν εχω παρκινγκ το σκεφτομουνα περισσοτερο για προστασια οταν θα ειναι παρκαρισμενο
 

theoanag

Member
May 23, 2018
115
49
28
Απο μικροχτυπηματα απο αλλα αυτοκινητα δεν θα σου προσφερει κατι η κουκουλα, πλεων οτι για καποιους δινει και στοχο.Μετα απο ενα καλο πλυσιμο περασετο με ενα καλο κερι για προστασια.Το 2009 πηρα ενα Mazda 6αρι απο υγρασια που περασε μεσα καταστραφηκε το βερνικι απο καλη κουκουλα, την ειχα παρει κανα 200αρι εβαψα καπο ουρανο σε 6 μηνων αυτοκινητο.Μου πηραν τις πινακιδες και το πηρα ειδηση μετα απο 3-4 ημερες στην Αστυνομια που πηγα να το δηλωσω, εδωσα ενορκη καταθεση γιατι τις ειχαν βαλει σε αλλο αυτοκινητο που χρησιμοποιησαν για κλοπη, με εψαχναν, μετα απο κανα μηνα ξεμλεξα που τους επιασαν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dimosf1

aft3rgl0w

New member
Apr 22, 2018
82
4
8
43
Cholargos
Μοντέλο
MK8
ναι πρεπει να μας πεις που προκειται να το αφησεις. εγω ας πουμε ειχα καλη κουκούλα (αγορασμένη απο TNF (καλλιθέα) για mazda mx-5 που το ειχα στη πιλοτή μου οποτε ητανε ηδη προστατευμενο απο ηλιο/βροχη αλλα οι γάτες με είχαν ξεσκίσει αλλα και γλύτωνα και απο την ανοιξιατική ειδικά γύρη σκόνη μολις το ειχα πλύνει :)
και φυσικα ακόμα κ εκει τηνβ εβαζα οταν ηταν φρεσκοπλυμμένο μόνο, με το που πιασει λιγη σκονη το τριψιμο με τη κουκουλα μπορει να σου κανει γρατζουνιες στο βερνικι και σιγουρα δε το θες.

εξω δεν το συζητάμε....κ εγω θεωρω πως δεν σωζει κ πολλά.
συχνο πλυσιμο και κεριά ειναι η λύση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geokats

dimosf1

Original poster
Rookie
Σεπτ. 11, 2020
31
7
8
Μοντέλο
MK8
ναι πρεπει να μας πεις που προκειται να το αφησεις. εγω ας πουμε ειχα καλη κουκούλα (αγορασμένη απο TNF (καλλιθέα) για mazda mx-5 που το ειχα στη πιλοτή μου οποτε ητανε ηδη προστατευμενο απο ηλιο/βροχη αλλα οι γάτες με είχαν ξεσκίσει αλλα και γλύτωνα και απο την ανοιξιατική ειδικά γύρη σκόνη μολις το ειχα πλύνει :)
και φυσικα ακόμα κ εκει τηνβ εβαζα οταν ηταν φρεσκοπλυμμένο μόνο, με το που πιασει λιγη σκονη το τριψιμο με τη κουκουλα μπορει να σου κανει γρατζουνιες στο βερνικι και σιγουρα δε το θες.

εξω δεν το συζητάμε....κ εγω θεωρω πως δεν σωζει κ πολλά.
συχνο πλυσιμο και κεριά ειναι η λύση.
Σε πιλοτη προστατευμένο από ήλιο/βροχη.
Και εγώ για τις γάτες την θέλω γιατί με το που το πλύνω την επόμενη μέρα είναι γεμάτο πατημασιές το καπό,το τζαμί και η οροφή.
Σκέφτομαι να πάρω μια τουλάχιστον για τις μέρες που θα το πλένω. Είχες ποτέ θέμα με το να σου την σκίσουν οι γάτες με τα νύχια τους?
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Και εγώ σε πιλοτη το βάζω, σχεδόν κάθε μέρα πατημασιές παντού και κατρουλια στο μπαμπριζ. Ο διπλανος που έχει κουκουλα την έχουν σκίσει σε πολλά σημεία με τα νύχια τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dimosf1

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread