Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Geo man

Original poster
Newbie
Jan 31, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα σε όλους,πρόσφατα αγορασμένο το αυτοκίνητο βγάζει τους εξής κωδικούς στο διαγνωστικό: p0030,,p0031,,p0037..
Ο προκάτοχος μου είπε οτι έχει αλλάξει και τους 2 αισθητήρες πριν και μετά το καταλύτη όχι όμως τον καταλύτη! Κωδικό βλάβης καταλύτη (p0420) στο διαγνωστικό ΔΕΝ βγάζει αν και μου είπε οτι πιθανόν να έχει τρύπιο καταλύτη!! Αν μπορεί κάποιος εμπειρικά να με κατευθύνει γιατί έχω μπερδευτεί λίγο..Ευχαριστώ
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Εμένα μου ξεκίνησε πρώτα με το p0420, και άλλαξα καταλυτη, και πιο μετά p0031, αισθητηρας λ, τον άλλαξα. Το μοτέρ μου είναι 1.3 duratec. Οι p0030 και p0037 τι βλάβες δείχνουν;
 

Geo man

Original poster
Newbie
Jan 31, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK6
Εμένα μου ξεκίνησε πρώτα με το p0420, και άλλαξα καταλυτη, και πιο μετά p0031, αισθητηρας λ, τον άλλαξα. Το μοτέρ μου είναι 1.3 duratec. Οι p0030 και p0037 τι βλάβες δείχνουν
Post automatically merged:

Εμένα μου ξεκίνησε πρώτα με το p0420, και άλλαξα καταλυτη, και πιο μετά p0031, αισθητηρας λ, τον άλλαξα. Το μοτέρ μου είναι 1.3 duratec. Οι p0030 και p0037 τι βλάβες δείχνουν;
Post automatically merged:

Post automatically merged:
Και οι τρεις κωδικοί αναφέρονται στους αισθητήρες οξυγόνου,συγκεκριμένα πρόβλημα στο θερμαντηρα του αισθητήρα κτλ. Το θέμα είναι αν ο χαλασμενος καταλύτης έχει επηρεάσει ετσι ώστε να διαβάζουν λάθος οι αισθητήρες και να νου δείχνει βλάβη στους αισθητήρες ενώ έχει βλάβη ο καταλύτης καθώς οι αισθητήρες ειναι καινούργιοι. Σ ευχαριστώ πολύ ούτος η αλλος.
 
Last edited:
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Στην θέση σου, αν γινόταν βέβαια, θα δοκίμαζα και άλλον λ αν είχε ο μηχανικός μου, για να δω αν βγάζει πάλι τα ίδια σφάλματα. Να αλλάξεις καταλυτη χωρίς να ξέρεις αν είναι από εκεί το πρόβλημα; Είναι και ένα κόστος αυτό.
 

Geo man

Original poster
Newbie
Jan 31, 2021
3
0
1
Μοντέλο
MK6
Στην θέση σου, αν γινόταν βέβαια, θα δοκίμαζα και άλλον λ αν είχε ο μηχανικός μου, για να δω αν βγάζει πάλι τα ίδια σφάλματα. Να αλλάξεις καταλυτη χωρίς να ξέρεις αν είναι από εκεί το πρόβλημα; Είναι και ένα κόστος αυτό.
Συμφωνώ,αυτό σκέφτομαι,να κάνω,ν αλλάξω πάλι τους αισθητήρες να δω τι θα βγάλει αν και είμαι της άποψης εντοπίζω το πρόβλημα και το διορθώνω και όχι τ αλλάζω όλα μέχρι να εντοπίσω το πρόβλημα που δυστυχώς στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτό γίνεται! Σ ευχαριστώ πολύ φιλαράκι να σαι καλά
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread