Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
ρεπορτάζ 20ήμερου.

Έχοντας κάνει 4 γεμίσματα, έχω να παρατηρήσω την πολύ καλή, ως φαίνεται, συνεργασία υγραερίου / μηχανής. Ούτε κατά τη μόνιμη λειτουργία, ούτε κατά την εναλλαγή πραγματικά δεν καταλαβαίνω διαφορές σε ήχο, χροιά, σκαμπάσματα, κομπιάσματα, πόσο μάλλον να έχω αναμένα λαμπάκια, check engines κτλ

Στο δια ταύτα αυτό το διάστημα και σε χαλαρούς ρυθμούς είμαι κάπου σίγουρα 5 - το πολύ πολύ 10% κατανάλωση πάνω (βάλετε και το έξτρα βάρος).

Το μόνο αρνητικό είναι η ένδειξη στάθμης του καυσίμου, λόγω πίεσης δεν είναι συμμετρική.
 

gre165

Rookie
Jan 27, 2016
43
0
0
Και εγω το ιδιο συστημα εχω σε 1.4 του 09 και εδω και 30.000χλμ κανενα θεμα.

Οι βαλβιδες στο μοτερ σου είναι υδραυλικές?
 

christina-st

New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
Καλημερα.η τοποθετηση που εγινε; αν θελεις στειλε μου ενα μήνυμα με οτι πρεπει να ξερουμε για το υγραεριο.και εμεις στον ιδιο δρομο βρισκομαστε.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Κλείνοντας 1 μηνα κάνω ακόμα ένα ρεζουμέ.

Η τοποθέτηση έγινε στον Γεραντίδη, απέναντι απο τα κοιμητήρια Πυλαίας. Περιττό να αναφέρω το οτι ειναι υποδειγματικός επαγγελματίας, εγκαταστάσεις κτλ.

Εκτός των ετησίων ελέγχων διακένων και των σέρβις των κάθε 15.000 χλμ, το υπόλοιπο σέρβις του αμαξιού γίνεται κανονικά.

Χρυσά τιπς:
-όχι σκίσιμο του κινητήρα με καύσιμο του αέριου
-(αν κ περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους) σε μεγάλα ταξίδια διαλείμματα με κάψιμο βενζίνης για αλλαγή (αν κ μόνιμα ψεκάζει μια μικρή ποσότητα βενζίνης κατά την καύση υγραερίου: στο δικό μου αμάξι αδειάζει μισό ντεπόζιτο κάθε 3500 με 4000 χλμ με νορμάλ - ήπια οδήγηση.)
-Δεν αφήνεις τη στάθμη βενζίνης να πέφτει κατω από τη μέση για να μην κουράζεις την αντλία βενζίνης
-Δεν αφήνεις τη βενζίνη πάρα πολύ καιρό, γιατί ζεσταίνεται, χάνει τις ιδιότητές της (ξεθυμαίνει) με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Στο δια ταύτα, με τις παρούσες συνθήκες αναλογίας κόστους καυσίμου και έχοντας ένα μέσο όρο εξόδων (από το 2014)΅:
360 ευρώ / μήνα, αυτό περιορίστηκε στα 240 / μήνα. Δλδ 120€ το μήνα στην τσέπη, δλδ απόσβεση στο 8μηνο.

Στο περίπου αυτο, γιατί επέλεξα να βάλω (ίσως πάλι για ψυχολογικούς λογους, ισως δε χρειάζεται) να βάλω 100άρα βενζίνη στο ρεζερβουάρ, όσο καίω υγραέριο, κάτι που αυξάνει το μηνιάτικο κατά 20 ευρώ περίπου.
΄
Άλλα στατιστικά:
-Μέση κατανάλωση αερίου στον 1ο μήνα 7,6 λτ/100 χλμ (αντί του 6,7 λτ/100 που είχα με τη βενζίνη)
-Αυτονομία σε χαλαρούς ρυθμούς κοντά στα 440 χλμ με το αέριο
-15,3 χλμ / 1€ με το νέο σετάπ (υγραέριο και βενζίνη μαζί),  αντί του 10,6 που είχα στη βενζίνη.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Τις βαλβίδες θα πρέπει να τις κοιτάς κάθε 20.000 χιλιόμετρα για να έχεις ακόμα πιο καθαρό το κεφάλι σου
Επίσης εγώ θα σε συμβούλευα αφού κάνεις χιλιόμετρα κιόλας 2 μέρες από τις 7 που έχει η βδομάδα να το δουλεύεις καθαρά με βενζίνη
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Ευχαριστώ για τα tips! το 2 φορές τη βδομάδα δυστυχώς οικονομικά δε μου βγαίνει στην παρούσα φάση. Βέβαια, η αλήθεια είναι οτι ξοδεύω αρκετά πιο γρήγορα τη βενζίνη από όσο θα μπορούσα να την κρατήσω, και πού κ πού για σπάσιμο κάνω κάποια βενζινάτα ξεκαπνίσματα  :D

scorpion said:
για να έχεις ακόμα πιο καθαρό το κεφάλι σου

θα λούζομαι και λίγο πιο συχνά  :D :D AR15firing
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread