Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

stevareth

Original poster
Rookie
Feb 26, 2012
14
0
0
42
Xανιά
Mιας και δεν έχω κάνει καμία ιδιαίτερη βελτιωτική μετατροπή στο st μου(μονάχα αλλαγη φίλτρου αέρα με bmc και τελικού εξάτμισης) εγώ θα σας καταθέσω την εμπειρία μου σε μια μετατροπή με σκοπό την οικονομία.Εβαλα κιτ υγραερίου ιταλικής προέλευσης.Η αλήθεια είναι ότι το θέμα του περιορισμένου χώρου ισχύει και σε αυτήν τη περίπτωση,αλλά τελικά τα γατόνια που το βάλανε κάνανε αρκετά συμμαζεμένη και καλή δουλειά.Οι παρατηρήσεις μου είναι ότι κάνω 40% εξοικονόμηση σε ευρώπουλα,ο κινητήρας αρπάζει ένα 5-10% καλύτερα και νιώθω λιγότερες τύψεις για τα καυσαέρια που παράγω καθώς είναι ελάχιστα.Σε όσους το σκέφτονται θα έλεγα να προχωρήσουν,το παν είναι να πάνε σε ένα αξιόπιστο κιτ και συνεργείο,να μην ακούτε αυτά που λένε περί βαλβίδων,ολα εχουν να κανουν με την σωστη ρύθμιση μίγματος αέρα-υγραερίου(αυτό προκύπτει από την αρνητική-θετική εμπειρία πολλών φίλων μου),άρα και με το συνεργείο.Αυτά! ok234
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Μπορείς να μας βάλεις καποιο Link απο το kit το οποίο γράφεις;

Μάρκα; κόστος αν δε σε πειράζει..;
 

stevareth

Original poster
Rookie
Feb 26, 2012
14
0
0
42
Xανιά
Παιδιά μην θεωρηθεί ότι κάνω καμιά διαφήμιση,απλά είπα σαν καινούριος να αναρτήσω τπτ!κ%*#καιρος  και κ@#%βάρεμα!1200 ευρώ κιτ zavoli 4ης γενιάς.εχω στο προφιλ μια φωτο όπου ψιλοφαίνεται.
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
Εγω εβαλα ενα κιτ της brc με κοστος 1250 ευρω το οποιο δουλευει απροβληματιστα εδω κι ενα περιπου χρονο αυτα που λενε περι βαλβιδων και εγω δεν τα πιστευω μιας και το εβαλα κοντα στα 100000 χιλιομετρα και τωρα εχω 130000+  το μονο μειονεκτημα αν μπορει καποιος να το πει ετσι ειναι η μικρη δεξαμενη λογω χωρου, θα συνηστουσα κι εγω αυτην την μετατροπη η διαφορα στην οικονομια ειναι μεγαλη.
 

stevareth

Original poster
Rookie
Feb 26, 2012
14
0
0
42
Xανιά
Πόσα χιλιόμετρα σου βγάζει? Εμένα περίπου 400 χλμ με οικονομική οδήγηση,παίρνει γύρω στα 38 λτ
 

stevareth

Original poster
Rookie
Feb 26, 2012
14
0
0
42
Xανιά
Oσο και να πάει πιστεύω θα είναι φθηνότερο από βενζίνη
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
αυτο νομιζω και γω!μελλοντικα,οσο και να αυξηθει η τιμη της βενζινης και του υγραεριου,παντα το υγραεριο θα ναι πιο φθηνο...
 

christina-st

New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
οι φιλοι που εχουν τοποθετησει υγραεριο ειναι ευκολο να βαλετε καμια φωτογραφια απο την εγκατασταση;το σκεφτομαστε και εμεις;ειστε ευχαριστημενοι;προβληματα;που τα τοποθετησατε;
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com

ειναι η μονη που εχω διακρινεται η μπεκιερα και το φιλτρο ολα τα υπολοιπα ειναι κρυμενα γιατι δεν εχει και πολλα μερη για να τα βαλεις τωρα αν δεν εχετε βγαλει το εργοστασιακο φιλτροκουτι η μπεκιερα μπαινει μπροστα στην πολλαπλη εισαγωγης αν το σκεφτεστε προχωρειστε αλλα προσοχη στον εγκαταστατη και στο συστημα που θα βαλετε το μοτερ ειναι mazda και ειναι αρκετα αξιοπιστο αλλα ενας ελεγχος στις βαλβιδες του καθε τοσο επιβαλεται
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
το τοποθετησα  στην πτολεμαιδα αλλα δεν θα σου συνηστουσα να πας εκει (ΑΠΑΤΕΩΝ)
αν θελεις ομως μπορω να σε στειλω σε καποιον που εμπιστευομαι να ρωτησεις
 

christina-st

New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
καλημερα παιδια...μετα απο ψαξιμο εμαθα οτι για να ρυθμιστει σωστα το υγραεριο πρεπει να μπει στο δυναμομετρο..τι θα κανουν δηλαδη σε αυτο?
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
ολα τα κιτ υγραεριου εχουν ενα προγραμμα μαζι το οποιο ειναι φτιαγμενο για το συγκεκριμενο μοντελο  και καποιες μικρορυθμισεις που γινονται στο δρομο απο τον εγκαταστατη  κατα την ταπεινη μου αποψη το δυναμομετρο σε τετοιου ειδους μετατροπες ειναι περιτο εκτος και αν το αμαξι δεν ειναι μαμα, τα πιο ακριβα κιτ οπως αυτο που φοραω εγω εχουν ενα καλωδιο που ειναι συνδεδεμενο με την obd θυρα του αυτοκινητου και κανουν διορθωσεις και ρυθμισεις "live"


υγ το δυναμομετρο ειναι ενα οργανο το οποιο βαζεις πανω το αυτοκινητο και σου μετραει την ιπποδυναμη και τη ροπη του κινητηρα
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Τοποθετήθηκε kit brc με 48άλιτρη δεξαμενή (δεδομένου ότι θα μπει και μπαγκαζιέρα, η μείωση του χώρου αποσκευών δεν είναι ΤΟΣΟ φλέγον θέμα). Εξ άλλου το καρότσι μπαίνει εξίσου εύκολα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς έπρεπε να γίνει, καθότι τα 55-60.000 χλμ το χρόνο έχουν το οικονομικό τους αντίκτυπο. Θετικές οι πρώτες πρώτες εντυπώσεις. Αλλάχτηκαν και πολλαπλασιαστής / μπουζοκαλώδια (ο πολ/στης ήταν 2ο χέρι αλλαγμένος το '08, τα μπουζοκαλώδια ήταν τα μαμά). Στη λειτουργία, πραγματικά δε νιώθω καμμία διαφορά σε ήχο / αίσθηση / επιταχύνσεις, απλά ίσως νιώθω ένα κάτι έξτρα βάρος που προστέθηκε (της τάξης των 30 - 40 κιλών).

Χρυσές συμβουλές το όχι σκίσιμο του κινητήρα σε λειτουργία με υγραέριο, το να κρατώ πάνω από τη μέση τη στάθμη βενζίνης, και να μην αφήνω έναν αιώνα την ίδια βενζίνη στο ντεπόζιτο.

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε. Θα βγάλω και καμιά φώτο σύντομα. Κόστος 1050 ευρώ περασμένο, με το 1ο σέρβις (ανα 15.000χλμ) δωρεάν και επιβεβλημένη μέτρηση διάκενου βαλβίδων ετησίως.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
να εχεις το νου σου φιλε αν το μοτερ ειναι το ιδιο που μπαινει και στο  2.0lt mondeo
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread