Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπέρα, έχει τοποθετήσει κανείς το συγκεκριμένο κιτ της εταιρίας Lovato ?


επίσης υπάρχει και η obd έκδοση αλλά μου είπαν να πάω σε ενα εξουσιοδοτημένο συνεργείο που συνεργάζονται για να βάλει το διαγνωστικό του να δει αν ειναι συμβατό. σίγουρα η obd εκδοση ειναι καλύτερη αφου κάνει μετάδοση τιμών ανάλυσης καυσαερίων σε πραγματικό χρόνο λειτουργίας.

 

asus.asus

Newbie
Σεπτ. 4, 2020
8
6
3
Καλησπέρα..

Εβαλα πριν 15 μερες το C-OBD II.
Αρχικά μου προτεινε και μενα το ExR αλλά επεμενα για το το C-OBD II (κανει αυτορυθμιση μόνο του).
Ο Τεχνιτης - επισημος συνεγατης της LOVATO των ρωτησα και μου ειπε οτι ειναι απολυτα συμβατό
Βεβαια δεν προλαβα να δω πως συνεργαζετε το ΚΙΤ C-OBD II λόγω των προβληματων του πολλαπλασιαστη

Οτι αλλο θελετε μπορειτε να ρωτήσετε
 
  • Wow
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Βεβαια δεν προλαβα να δω πως συνεργαζετε το ΚΙΤ C-OBD II λόγω των προβληματων του πολλαπλασιαστη
Αυτό θέλω να βάλω και εγώ και ο μάστορας εδώ Κεφαλονιά που ειναι επισημος συνεργατης μου είπε ότι δεν ειναι απαραίτητο και με το exr θα ειναι μια χαρά το αμάξι, συνήθως λέει φτιάχνει το πρόγραμμα λίγο πιο πλούσιο για να μην έχει φόβο να στεγνώσει καθώς το εργοστασιακο το θεωρεί κάπως στεγνό (φαντάζομαι για να επιτυγχάνετε καλύτερη οικονομία)

Το cobd από ότι εχω καταλάβει μπορείς να το ρυθμίσεις πχ μέχρι τόσες στροφές να δουλεύει μονο αέριο και μετά να δουλεύει με βενζίνα, το exr το κάνει αυτό ; η έχεις μόνο τη δυνατότηα χειροκίνητης εναλλαγής ; Βεβαια μου είπε ότι αν θέλω να δω πραγματική οικονομία το πιο καλό ειναι να το δουλεύω μονο με υγραέριο και αν θέλω να πάω μια βόλτα να τρέξω κτλπ να το γυρίσω σε βενζίνα.

Ο μόνος λόγος που θα προτιμούσα το exr είναι γιατί με το obd θα μου δεσμεύσει την θύρα obd και την θέλω γιατί δουλεύω το torque pro . Βεβαια μου είπε ότι μπορεί να δουλέψει αλλά μόνο όταν θα είναι απενεργοποιημένο το αέριο.

Απο εκεί και πέρα δεν έχω καταλάβει αν είναι τόσο ευεργετικό το αυτορύθμισμα που κάνει το obd ή είναι κάπως δεσμευτικό ως προς τον αν σε αφήνει να κάνεις ακριβώς το χάρτη καυσίμου όπως ακριβώς τον θες εσύ.

Εγώ έχω wideband πάνω στο αμάξι και βλέπω ζωντανά από τον λαμδα την αναλογία αέρας/καυσιμο και θα μπορούσαμε να το ρυθμίσουμε όπως θέλουμε.

η διαφορά στα λεφτα είναι 50 ευρώ και είναι αστεία , αλλά φαντάζομαι η εκδοση exr ίσως ειναι για αμάξια πριν το 2000 που δεν ειχαν obd.

επισης εντύπωση μου εκανε το ότι σου εμφανίστηκε το πρόβλημα με τον πολλαπλασιαστή όταν έκανες την μετατροπή, αν και αυτό θα μπορούσε να ερμηνευτεί ότι είχε από πριν πρόβλημα απλά με την βενζίνα δεν ήταν τόσο εμφανές.

Επίσης φοράω 2 χρονια πολλαπλασιαστή της beru στα πρότυπα του μαμα ειναι και μπουζοκαλώδια MSD . Μπουζί έχω ιριδίου Denso ITV16TT

Λόγο ότι το αμάξι είναι 130 άλογα αυτή τη στιγμή πέρα από το αίσθημα υπερηφάνειας κυριαρχεί και το αίσθημα της αυξημένης κατανάλωσης βέβαια και λόγο του βαριού ποδιού μου.. Αν καταφέρω να ρίξω το κοστος σε καύσιμο στο μισό θα είναι τεράστια επιτυχία για ένα καθημερινό αμάξι, υπόψιν θέλω περίπου 20 ευρώ κάθε 3 μέρες αυτή τη στιγμή 180-230 ευρώ το μήνα βενζίνη ανάλογα τις ορέξεις μου...

εσένα ποια είναι η άποψη σου για όλα αυτα ;
 

asus.asus

Newbie
Σεπτ. 4, 2020
8
6
3
Επελεξα το C-OBD II δίοτι κανει μικροδιοθώσεις στον χαρτη διαβαζοντας πληροφορίες απο το OBD
Ετσι οπως ειπες προστατυεις τον κινητήτα απο φτωχο μιγμα
Ρυθμισεις να ψεκάζει βενζίνη σε καποιο ευρος στροφων ή και φορτίων εχουν και τα δυο
Το Κιτ C-OBD II δεν δευμευει την θυρα OBD του αυτοκινήτου καθώς η συνδεση γινετε παράλληλα με κολημα καλωδίων πισω απο τον κονεκτορα και μπορει να δουλευει κανονικα. (Το δοκιμασα να δω την ρυθμιση του αυτοκινήτου στο υγραεριο , ειχα long fuel trim +1,5 νομιζω )
Ενας λογος ακομη που επελεξα το συγκεριμενο κιτ ειναι οτι εχει επιλογή διακοπής αντλιας βενζίνης (υποφερουν τα fiesta) .
Ετσι οταν το αυτοκινητο λειτουργει με υγραεριο αυτοματα ο εγκεφαλος του υγραερίου δινει εντολή σε ενα ρελε και δαικοπτει την αντλια βενζίνης.
Για αυτο το θεμα υπάρχουν διαφορες αποψεις. Εγω που το δοκιμασα, αφησα να αδειασει απο υγραεριο και η μεταβαση στην βενζίνη εγινε χωρίς καμία καθυστερηση.
Επειδη το ειχα αδειο εκανα 5-1ο δοκιμες και παντα γυρεζε σε βενζινη χωρίς κάποιο "κοψιμο"

Σχετικά με τον πολαπλασιαστή πιστευω οτι προυπηρχε η βλαβη αλλά δεν φαινόταν
Το μονο συμπτωμα που ειχα καταλάβει στο αυτοκινητο πριν την το υγραεριο ηταν δεν επαιρνε μπρος αμεσως ηθελε να γυρισει η μιζα για 3-5 δευερολρπτα
Ελπιζω να σου απαντησα σε αυτα που ηθελες και να σου φανουν χρήσιμα

Για οτι άλλο μημ διστάσεις
 

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μάλιστα κατάλαβα !!! οκ άρα πάμε για την obd εκδοση !! σε ευχαριστώ πολύ ! όταν έχω νεότερα θα γράψω !

Πρόσεξε με την μίζα και εγώ δεν έδινα σημασία όταν δεν έπαιρνε εύκολα μπροστά και τελικά ήταν στα τελευταία της και με άφησε σε ανύποπτο χρόνο και χώρο ! αν δεν σου είναι πρόβλημα άλλαξε την τώρα που ακόμα δουλεύει γιατί μπορεί να σε αφήσει οπουδήποτε ! εμένα είχαν διαλυθεί τελείως τα καρβουνάκια 145χιλ χλμ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: asus.asus

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Πολυ ικανοποιητικη επιλογη ειναι κι η brc. Η brc εχει εξαιρετικη φημη. Σε μκ6 1.3 με πολλα ταξιδια εντος και εκτος Ελλαδος σε υψηλες ταχυτητες πολλη ωρα δεν εχει παθει τιποτε, οπως και σε καθημερινη απαιτητικη χρηση εντος και εκτος πολεως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: asus.asus and mk6car

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Εδω επαρχία που είμαι θέλω να έχω επίσημο συνεργάτη και ο συγκεκριμένος είναι χρονια και καλός ηλεκτρολόγος
 
  • Like
Αντιδράσεις: asus.asus

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
όχι μόνο Lovoto και ο μάστορας έχει πολύ καλό όνομα εδώ στο νησί.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Ενταξει τοτε. Το αμαξι σου ειναι επαναπρογραμματισμενο; Αν ειναι πρεπει να γινει πολυ προσεγμενο εργο.
 

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ναι έχει γινει ρύθμιση καθώς έχω κάνει πολλές αλλαγές στα περιφερειακά, ναι μου ειπε ότι θα το ρυθμίσει σε πραγματικές συνθήκες στο δρομο στο βουνο αναβάσεις με αιρκοντισιον με με με ... για να δούμε πιστεύω σε κάνα 2μηνο να έχω τα λεφτά θα πάω να την κάνω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: asus.asus

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Αυτο εχει νομιζω μηχανικες/απλες βαλβιδες, οχι αυτορυθμιζομενες, το 1.3 εχει αυτορυθμιζομενες υδραυλικες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

asus.asus

Newbie
Σεπτ. 4, 2020
8
6
3
Καλημέρα..

Και εγω αρχικά για Brc σκεφτόμουν αλλά δυστυχώς η BRC δεν εχει κάποιο δίκτυο αποκλειστικών αντιπροσώπων στην επαρχία που και και εγω μενω . Οι τιμές που ρωτησα σε διάφορους μεμεονωμένους εγκταστατες του αντιστοιχου Brc (Plug &Drive) είναι περιπου 300 € πάνω απο το Lovato C-OBD II
Επειδή και εγω δεν ειχα χρηματα , ενας ακόμη λογος είναι οτι η LOVATO επίσημα υποστηρίζει μεχρι 6 ατοκες δόσεις με πιστωτικής καρτας και μεχρι 24 εντοκες
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Βεβαιωθειτε οτι εχει ψεκαστηρες (μπεκ) τυπου βενζινης οπωσδηποτε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
τι εννοείς ; αυτά δίνει η εταιρία
mpek.jpg
 

asus.asus

Newbie
Σεπτ. 4, 2020
8
6
3
τι εννοείς ; αυτά δίνει η εταιρία
View attachment 930
Γενικα για τα μπεκ υγραεριίου:
Υπάρχουν 2 ειδων μπεκ : τυπου ηλεκτροβαλβίδας και τυπου βενζίνης
Τα τυπου βενζίνης ειναι καλυτερα διοτι ψεκαζουν πιο γρηγορα , με μεγαλυτερη ακριβεια στην ποσοτητα καυσιμου και εχουν και μεγαλυτερη δειάρκεια ζωής.
Βεβαια ειναι και πιο ακριβα
Τωρα ... Τα συστηματα της LOVATO δεχονται μονο μπεκ της LOVATO και δεν υποστηρίζουν άλλης εταιρίας μπεκ (πχ ΗΑΝΑ , BARACOUDA).
Τα μπεκ της LOVATΟ είναι μεν τυπου ηλεκροβαλβίδας αλλα εχουν εξελχθει και εχουν επιδοσεις τυπου βενζινης
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Καποτε δεν ητανε καλης ποιοτητος, τωρα πια δεν ξερω πώς ειναι. Kehin μπεκ δεν δεχονται;
 

asus.asus

Newbie
Σεπτ. 4, 2020
8
6
3
Καποτε δεν ητανε καλης ποιοτητος, τωρα πια δεν ξερω πώς ειναι. Kehin μπεκ δεν δεχονται;
Δυστυχως τα Kit Lovato δεν δεχονται άλλα μπεκ. Οι επιλογές που εχουν στο λογισμικό ειναι μονο μπεκ Lovato

Τα ΚΙΤ της βασίζονται στους εγκεφαλους τηε ΑΕΒ,
H Landirenzo εχει εξαγορασει την Lovato και την ΑΕΒ
Ο ιδιος εγκεφαλος Ladi rentzo omegas δεχετε λογισμικο και μπορεί να δεχετε μπεκ kehin , lovato και άλλα
Τα αντιστοιχα ΚΙΤ της ΑΕβ είναι τελειως ανοιχτα και δεχονται τα παντα
Τα κιτ της Lovato δεν δεχονται τιποτα
Νομιζω ειναι θεμα μαρκετινγκ
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Τουλαχιστον ας ειναι ανθεκτικα. ιδιως σε ενα αμαξι επαναπρογραμματισμενο με 127 ιπποδυναμη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread