Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

puma-r

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
εως τωρα ειχα τρια διαφορετικα z-tec και για να ακριβολογω ztec-s!αρχικα με το 1.25 στο μκ4 στη συνεχεια το 1.7 στην ιδια καροτσα και τελος ενα puma 1.4 της γυναικας.το οικονομικοτερο απο τα τρια ηταν το 1.7 οσο και αν σας φαινεται περιεργο!!!
 

kostas-patra

Member
May 10, 2010
123
1
0
Πάτρα
Συγκρίνοντας το RS με τα 1.4+1.6 CVH θα μπορούσα να πώ πως δεν έχουν καμμία σχέση. Το 1400 ήταν οικονομικό σχετικά αλλά ήταν και μονού ψεκασμού. Το 1600 έκαιγε σχεδόν τα διπλά απο το rs (μπορεί να μη δούλευε και σωστά).
 

puma-r

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
ο κινητηρας των 1700 κ.εκ. ηταν αρκετα μελετημενος και σχεδιαστηκε σε συνεργασια με τη Yamaha,ο κινητηρας ηταν πολυ ζωντανος και σε συνεργασια με το κοντο σαζμαν εβγαινε ενα πολυ καλο αποτελεσμα!το νικασιλ ειναι επιστρωση νικελιου-πυριτιου και οι τριβες ελαχιστοποιουνται κι ετσι ειναι οικονομικος σαν κινητηρας!οριστε και ενα σχετικο αρθρο!
 

Diamapa

Rookie
Nov 15, 2017
23
0
0
Εμένα το mk4 1,25 μου έκαψε 15,6/100 αλλά λογικά ευθύνεται η τρυπια πολλαπλή,  περιμένω να μετρήσω αφού φτιαχτεί.
 

Diamapa

Rookie
Nov 15, 2017
23
0
0
9.7l/100 τελικα και δεν ηταν τρυπια η πολλαπλη, αλλα το μεσαιο και τελικο καζανακι χρηζουν αντικαταστασης
 

Diamapa

Rookie
Nov 15, 2017
23
0
0
Το χαμηλότερο που έχω καταφέρει μέχρι στιγμής είναι 8μιση λίτρα στα 100. Είναι φυσιολογική κατανάλωση για 1200 κυβικά;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Τι να πω. Είναι ελαφρύ το αυτοκίνητό σου και σβέλτο για τα κυβικά του. Δε θα έπρεπε να καίει τόσο. Σκέψου το δικό μου με 17άρια και πιο βαρίδι καίει γύρω στα 7.5
 

Diamapa

Rookie
Nov 15, 2017
23
0
0
Ε θα πρέπει εν όψη του σέρβις να δω αν χάνω πουθενά από το φιλτροκουτι και σε τι κατάσταση είναι η αντλία βενζίνης και τα μπεκ, πράγματα δηλαδή που επηρεάζουν το μείγμα και την κατανάλωση.
 

Diamapa

Rookie
Nov 15, 2017
23
0
0
Τελικά από το φιλτροκουτι λείπει η μία πλαϊνή μεριά, το έκανε προφανώς ο προηγούμενος για να ρουφάει περισσότερο αέρα, λέτε από κει να μου ανεβάζει τόσο πολύ την κατανάλωση; Επίσης προληπτικά άλλαξα και τον λάμδα, αν και δεν έβγαζε σφάλμα, ήταν ο εργοστασιακός ακόμα κι είχε καρβουνιασει αρκετά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread