Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
λοιπόν.. πριν λίγο έβαλα BP 98αρα 40 ευρώ 22 λίτρα με το που έσβησε και η τελευταία παύλα βενζίνης ( στο ΜΚ6 στην τελευταία παύλα ανάβει και το φωτάκι της βενζίνης) για να δούμε τι θα βγάλει, έχω σαν σκοπό να αλαφρύνω το πόδι μου για να δω μήπως φταίει το παπούτσι :p

Δεν εχω trip computer άρα η μέτρηση θα πρέπει να γίνει με τα διανυθέντα χιλιόμετρα. χρήση εντός πόλης και περίχωρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and Στρατηςς

George.B.

New member
Dec 9, 2019
82
22
8
Εγώ χρησιμοποιώ ένα excel όπου εισάγεις τα διανυθέντα χιλιόμετρα και λίτρα βενζίνης και σου βγάζει τον μέσο όρο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and mk6car

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Λοιπόν ! 20/9 έβαλα 22 λίτρα προσπάθησα να κάνω μια νορμαλ οδήγηση με μαξιμουμ 80 χλμ , από χθες είχε σβήση και η τελευταία παύλα όπως δηλαδή είχε γίνει πριν βάλω βενζίνη. Η περίοδος αυτή περιελάμβανε οδηγηση εντός πόλης με πρωινή κίνηση για να παω τα παιδιά σχολείο και μετά μια επαρχιακή οδό μέχρι τη δουλειά μου. 7 χιλιόμετρα διαδρομή. Επιστροφή το μέσημέρι σπίτι και 3 απογεύματα ξανά μέχρι τη δουλειά. Επισης έκανα μια διαδρομή 70 χιλιομέτρων με 5 ατομα ανηφορικά σε βουνό κατα το μισό με επιστροφή στην έδρα μου.

Σε 9 ημέρες έκανα 305 χιλιόμετρα άρα 22 λίτρα δια 305χιλμ = 0,072 Χ 100 = 7,2

7,2 μέσο όρο πιστεύω για 1600 κυβικά δεύτερο στάδιο αμάξι βελτιωμένο είναι μια μέτρια κατανάλωση θα έλεγα !

σήμερα έβαλα 12 λιτρα 20 ευρώ και θα επαναλάβω τη δοκιμή καθώς το ταξίδι στο βουνό με 5 ατομα σίγουρα έκανε μεγάλη κατανάλωση αν και προσπάθησα να οδηγάω νορμαλ.

σίγουρα ο τρόπος οδήγησης μου τόσο καιρό ήταν ασύμφορος οικονομικά και απο εδώ και πέρα θα συνεχίσω την νορμάλ οδήγηση τώρα που ξέρω ότι μπορώ να καίω σχεδόν την μισή βενζίνη από ότι έκαιγα........
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Λοιπόν ! 20/9 έβαλα 22 λίτρα προσπάθησα να κάνω μια νορμαλ οδήγηση με μαξιμουμ 80 χλμ , από χθες είχε σβήση και η τελευταία παύλα όπως δηλαδή είχε γίνει πριν βάλω βενζίνη. Η περίοδος αυτή περιελάμβανε οδηγηση εντός πόλης με πρωινή κίνηση για να παω τα παιδιά σχολείο και μετά μια επαρχιακή οδό μέχρι τη δουλειά μου. 7 χιλιόμετρα διαδρομή. Επιστροφή το μέσημέρι σπίτι και 3 απογεύματα ξανά μέχρι τη δουλειά. Επισης έκανα μια διαδρομή 70 χιλιομέτρων με 5 ατομα ανηφορικά σε βουνό κατα το μισό με επιστροφή στην έδρα μου.

Σε 9 ημέρες έκανα 305 χιλιόμετρα άρα 22 λίτρα δια 305χιλμ = 0,072 Χ 100 = 7,2

7,2 μέσο όρο πιστεύω για 1600 κυβικά δεύτερο στάδιο αμάξι βελτιωμένο είναι μια μέτρια κατανάλωση θα έλεγα !

σήμερα έβαλα 12 λιτρα 20 ευρώ και θα επαναλάβω τη δοκιμή καθώς το ταξίδι στο βουνό με 5 ατομα σίγουρα έκανε μεγάλη κατανάλωση αν και προσπάθησα να οδηγάω νορμαλ.

σίγουρα ο τρόπος οδήγησης μου τόσο καιρό ήταν ασύμφορος οικονομικά και απο εδώ και πέρα θα συνεχίσω την νορμάλ οδήγηση τώρα που ξέρω ότι μπορώ να καίω σχεδόν την μισή βενζίνη από ότι έκαιγα........
Την καταναλωση να την μετρας απο στομιο σε στομιο και απο το ιδιο βενζιναδικο! Αν κανεις κοντινες διαδρομες εντος με χαμηλες θερμοκρασιες(εξωτερικες) θα δεις πολυ μεγαλη καταναλωση!!!
 

mk6car

Original poster
Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μέσο ορο 6λ ανα 100 χλμ μια χαρα για ταξιδι
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread