Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

JimBala

Original poster
Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα σας! Είμαι νέος στη παρέα. Ας γράψω και εγώ τα κουλά μου να μου πείτε μια γνώμη...
Fiesta MK8 125ps αγορασμένο Ιούλιο 2020 και κατασκευασμένο Μάρτιο 2020.

- Στο καντράν όταν φωτίσεις απο κάτω (ειναι διαγώνιο το πλαστικό, παει προς τα μέσα) εμφανιζονται κάποια λερώματα εσωτερικά. Εχει κανεις σας δει το δικό του φωτίζοντας το απο κάτω με φακο; Ριξτε μιά ματιά αν θέλετε να μου πειτε. Βεβαια μιλησα με αντιπροσωπια, μπορουν να μου το αλλάξουν εαν θέλω. Πείτε μου γνώμες... Αξίζει να αλλάξω; Καποιος εμπειρία απο αλλαγή καντράν ίσως;

- Όταν πήγα για το 1ο οπτικό έλεγχο το σηκώσαμε για τσεκ στη μπάρα και παρατηρησα ο πίσω αξονας τροχων να έχει σκουριά! Ρωτησα τι γίνεται, με ειπαν ειναι φυσιολογικό και ακίνδυνο. Εάν θες το βάφεις για να μην σκουριάζει.

- Οκ τριγμους απο συντονισμό ακουσα σε ανύποπτους χρόνους.

- Κάποιες ατέλειες στη βαφή. (Εγώ είμαι και άρρωστος, παίρνω φακό και ψάχνω)

Οκ Γενικά καταλαβαίνω πως τα Fiestaκια τα έχουν τα θεματάκια τους. Σε θέμα στήσιμο - οδική συμπεριφορά - επιδόσεις είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Καλησπέρα φίλε μου καλώς ήθρες στην ομάδα μας.

Κάποιες ατέλειες παρατήρησα κι εγώ με εκείνη που με "ανησύχισε" να ήταν σκουριά στη γέφυρα της μηχανής. Στο σέρβις που έκανα μου τη βάψανε. Με καθησύχασαν καθώς αυτό δεν είναι κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Όσον αφορά στα λερώματα στον πίνακα οργάνων δεν παρατήρησα κάτι.

Για τους τριγμούς μάλλον θα πρέπει να τους συνηθίσει το αυτί σου. Εγώ μετά από 2 χρόνια κτίσης πλέον δεν τους ακούω!

Γενικά είναι καταπληκτικό αυτοκίνητο και ό,τι του ζητήσεις το κάνει. Είχα εμπειρία από 2-3 Fiesta ακόμα πριν φατάσω να αγοράσω για μένα. Ακόμα και οι πιο απλές εκδόσεις είναι υπάκουες.

Καλορίζικο, καλά ταξίδια εύχομαι.
 
Last edited:

JimBala

Original poster
Rookie
Feb 22, 2021
39
10
8
Μοντέλο
MK8
geokats geokats καλησπέρα φίλε και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Έχει αν ψάξεις καλά θα βρείς μικρο-ατέλειες και στη συναρμογή και βαφή, αλλά νομίζω πως είναι θέμα επιλογών και κατανομής πόρων. Επίσης ο σχεδιασμός του συγχωρεί πολύ. Αφου σε καθησύχασαν οκ, 8 χρονια εχεις οτι συμβει θα το επισκευάζουν 😁

Πίνακας οργάνων αν πέσει φώς μονο φαινεται κάτι, (σου είπα παίρνω φακό και ψάχνω 😅) δεν είναι τραγικό, μου πρότειναν βεβαια να τον αλλάξω στην εγγύηση. Ακομη το σκέφτομαι!

Τρίγμοι, αρχιζω και δε δίνω σημασία γιατί θα πάω στο νευρολόγο αν το πάρω σοβαρά. Οκ εκπληκτικό αμάξι στη κατηγορία του οδηγικά, αλλά εχει και κάποια ελλατώματα.

Στο δρόμο, μηχανικά και οδηγικά κανένα παράπονο το ευχαριστιέμαι κάθε φορά που το οδηγώ!!
Σε ευχαριστώ!
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,πολύ καλό οδηγικά το mk8,ευχαριστιέσαι να το οδηγείς,ικανοποιημένος απο επιδόσεις και οικονομία,ατέλειες έχω παρατηρήσει κι εγώ στο δικό μου,οι τριγμοί υπάρχουν και στο δικό μου αλλά μετά απο 2μιση χρόνια και 52.000 χλμ δεν δίνω πλεον σημασία.
Post automatically merged:

 
  • Like
Αντιδράσεις: geokats

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
JimBala JimBala Από περιέργεια, ανέβασέ μας καμιά φωτογραφία με φως από το κινητό για να καταλάβουμε τι εννοείς. Αν νομίζεις ότι τα λερώματα είναι ενοχλητικά, γιατί όχι να το αλλάξεις;
Θα επαναλάβω ότι πλέον και σε αυτοκίνητα των €50000 θα βρεις ατέλειες και δυστυχώς όλα στο βωμό της μείωσης κόστους στη αυτοκινητοβιομηχανίες.
Παρ' όλα αυτά κατά την ταπεινή μου άποψη συγχωρούνται κάποιες ατέλειες μπροστά στις δυνατότητες του αυτοκινήτου αυτού.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread