Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fotisgn

Original poster
MK7.5
Newbie
Jan 14, 2021
1
1
3
Μοντέλο
MK7.5
Αναφέρω το συγκεκριμένο θέμα διότι λίγο πολύ μας ενδιαφέρει λόγο της ανομίας που συναντάμε αρκετά συχνά στους δρόμους της χώρας μας.
Τελικά μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε; Είναι νόμιμες;
Σε πιθανό έλεγχο της αστυνομίας θα έχουμε πρόβλημα;
Σε περίπτωση ατυχήματος μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως αποδεικτικό στοιχείο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Ψάχνοντας στο internet μπορούμε να βρούμε πολλά βίντεο από dashcameras.
Έχω παρατηρήσει σε σχόλια ή σε περιγραφές ότι το υλικό χρησιμοποιήθηκε ως αποδεικτικό στοιχείο για την υπαιτιότητα ή μη εμπλεκομένων αυτοκινήτων σε ατύχημα, κάτι που υποστηρίζουν και οι έμποροι που πουλούν τα συγκεκριμένα προϊόντα.
Πιθανόν όμως να εγείρεται θέμα με τις πινακίδες των αυτοκινήτων όπου φαίνονται ως προσωπικό δεδομένο. Θα κοιτάξω να βρω αν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο και κατά πόσο αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον αυτού που κάνει την καταγραφή.
Χρησιμοποιώ κι εγώ κάμερα όπου καταγράφω τα ταξίδια μου και το θέμα αυτό με ακουμπάει πιο άμεσα, οπότε συγχαρητήρια από εμένα!
Για την ιστορία με έχουν δει πολλοί τροχονόμοι με την κάμερα οι οποίοι δεν με έχουν σταματήσει για έλεγχο ως τώρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fotisgn

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Καθώς υπάρχουν πλέον πολλά οχήματα με εργοστασιακές κάμερες (πίσω, μπροστά και πλάι, για όσα έχουν 360) δεν τίθεται θέμα νομιμότητας της ύπαρξης των ίδιων των καμερών, αλλά τίθεται θέμα του πως μπορεί να χρησιμοποιήσεις αυτό το υλικό, πόσο μάλλον να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό στοιχεία σε δίκη (μήνυση ή αγωγή). Δεν το έχω ψάξει και εγώ περισσότερο, παρόλο που έχω κάμερες και στα δύο Ford....
 
  • Like
Αντιδράσεις: fotisgn

Mike_bak

MK7.5
Newbie
Aug 1, 2018
2
0
1
47
Μοντέλο
MK7.5
Είχα ρωτήσει τον ασφαλιστή μου παλιότερα για τις κάμερες. Αυτό που μου είπε είναι ότι, αυτά τα βίντεο, ούτε στην ασφαλιστική ούτε στο δικαστήριο γίνονται δεκτά σαν απόδειξη.

Παντός κάποιο νομικό "μπλόκο" πρέπει να υπάρχει, διαφορετικά οι ασφαλιστικές θα πρόσφεραν κίνητρα για να τις βάζαμε όλοι. Αφού θα είχαν ποιο πολλές δικαιολογίες για να μην πληρώνουν!!!
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
και εγώ το έχω σκεφτεί να βάλω μια κάμερα εμπρός και πίσω, τόσο για το θέμα ατυχήματος όσο και για καταγραφή βόλτας. Μου κάνει εντύπωση ομως που κανεις μας δεν ειναι σίγουρος αν και ακούστηκαν τόσες απόψεις !

Είχα ρωτήσει τον ασφαλιστή μου παλιότερα

ποσο παλιοτερα ?

ακόμα και να μην το δεχθεί η ασφαλιστική πας με το βιντεακι στον τυπο που σου εκανε το τρακαρισμα οταν ησουν πχ παρκαρισμενος και του το τριβεις στη μουρη και του δειχνεις να καταλαβει ότι ακόμα και αν δεν μπορείς να το παρουσιασεις σαν στοιχείο επίσημα ξέρεις ποιος είναι και ομορφα και ωραία του ζητάς να αναλάβει τις ευθύνες του ...........

το θέμα είναι ότι χρειάζεται και καταγραφικό ολόκληρο σύστημα δηλαδή με συνεχόμενη παροχή ρεύματος κάτι το οποίο δεν ξέρω κατά ποσο κοστοβόρο είναι, μιλάω για 24/7 καταγραφή
 

Mike_bak

MK7.5
Newbie
Aug 1, 2018
2
0
1
47
Μοντέλο
MK7.5
ποσο παλιοτερα ?
4-5 χρόνια πριν.

Όταν απέκτησα το καινούριο μου Fiesta :)

Επειδή το θέμα καταγραφής 24/7 με ενδιαφέρει, αν βρει κάποιος κάτι τέτοιο ας ποστάρει κάνα link.
Αν και φαντάζομαι θα είναι κάπως ποιο ακριβό, μια και θα πρέπει να έχει την μπαταρία λιθίου και υποστιριξη για αρκετά μεγάλη SD ή SSD.
 
Last edited:

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
είναι κάποια mini pc για αυτή τη χρήση car pc λέγονται, έχουν ένα πολύ απλό λειτουργικό και μικρές απαιτήσεις σε ρεύμα. θα το ψάξω και θα επανέλθω.
 

gmitsiakis

Member
Mar 16, 2016
108
9
18
Μοντέλο
MK6
Γινεται δεκτο ενα βιντεο σαν αποδεικτικο και μονο. Οχι αν το ανεβασει καποιος στο ιντερνετ ομως.
Σε μια δικη γινεται δεκτο. Στην ασφαλιστικη απευθειας μονο αν ψαρωσει ο φταιχτης και υπογραψει υπαιτιοτητα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Τα βίντεο γενικά σε δικαστήριο είναι αποδεκτό αλλά δεν είναι απαραίτητο να το λάβουν υπόψιν τους. Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και σε αυτή την περίπτωση.

Έναν νομικό ρε παιδιά... :p :p :p

Επίσης υπάρχουν κάμερες mini που κάνουν οτι τα καταγραφικά, με το γεμίσουν διαγραφούν τα παλιά αρχεία και πάνε στα επόμενα. Άρα βάζεις καταγραφή κάθε 5 λεπτά πχ σου σβήνει ένα παλιό 5 λεπτό και γράφει νεο. Έχουν ενσωματωμένη μπαταρία κακή ανάλυση κτλ. Εχω μια τέτοια εκτός χρήσης
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Επίσης υπάρχουν κάμερες mini που κάνουν οτι τα καταγραφικά, με το γεμίσουν διαγραφούν τα παλιά αρχεία και πάνε στα επόμενα. Άρα βάζεις καταγραφή κάθε 5 λεπτά πχ σου σβήνει ένα παλιό 5 λεπτό και γράφει νεο. Έχουν ενσωματωμένη μπαταρία κακή ανάλυση κτλ. Εχω μια τέτοια εκτός χρήσης
δεν εξυπηρετεί θέλουμε κάτι να κρατάει μια μέρα τουλάχιστον λοιπον βρήκα το εξής και δείχνει πολυ καλό !! και τιμή φοβερή !! Για δείτε σουπερ χαρακτηριστικά !!!!! Πάμε για ομαδική ;;;;;;;;

  • 【24/7 Recording Super Capacitor Dashcam for Cars】The dashcam is powered by Super capacitor instead of lithium battery that allows the camera to resists extreme temperatures from -20°to 70°C and provides a longer lifespans and more reliability, which means a safer driving environment without the risk of overheating and exploding to you. 24/7(All Time) continuously monitoring can be performed with the OBD power which has low voltage protection (only for 12V Vehicles) to avoid draining car battery.
  • 【Full HD 1080P Dash Cam Super Night Vision】T2 car cam with powerful Sony Exmor IMX323 sensor and NOVATEK NT96655 processor, this dash camera captures the road front (160°)to get good image quality and video footage without distortion at 1920x1080P@ 30fps or 1280X720P @30fps. With HDR technology and F/1.8 aperture lens ensure the car camera to balance the exposures to pick up greater detail in dark without overexposure, clearly captures license plates as well as street signs during day and night.
  • 【24 Hours Wave Guard Parking Monitoring】The T2 utilizes the latest micro-wave detection technology in parking mode, in which the wave guard indicator emits microwave signal outside, once an object in front of the car moves and interference the signal, it enables the dashcam to record. The detection distance has 2m, 4m and 6m options, the accuracy has been greatly improved compared with the traditional technology. Consumes low power with OBD installation to protect your vehicle continuously 24/7.
  • 【Loop Recording & G-sensor】The dash cams auto starts recording once the engine starts up. Loop recording automatically overwrites the oldest footage with the newest upon filling a card to capacity. The G-Sensor detects a sudden shake or collision, and lock any important footage in case of overwritten. It supports up to 256GB microSD card (not included), recommend Samsung Pro Endurance cards. Built in microphone/speaker for sound recording without distortion, you can also turn the audio off.
  • 【Time Lapse & Optional GPS Function】Time lapse function automatically takes photos at specified intervals - either 1, 5 or 10s, to create a video montage. When the camera is recording videos, capture instant pictures of what matters with a quick press snapshot button. Optional GPS mount allows you to track speed, location, date and time into video clips, to use the GPS function, please buy a GPS mount.(ASIN:B01J5KZLQS). Vantrue offer Full 18m Warranty and and 100% Satisfaction Guarantee.

Vantrue T2 24/7 Surveillance Super Capacitor Dash Cam FHD 1080P 2.0 inch LCD 160° Car Dash Camera with Wave Guard Parking Mode Recorder, OBD Hardwire, HDR Night Vision, Sony Sensor, Support 256GB Max​


61g5xxw3zFL._AC_SL1500_.jpg

719jIcTcXML._AC_SL1200_.jpg

71Eu-ZBOjQL._AC_SL1200_.jpg

71l0MS8oWHL._AC_SL1200_.jpg

71mqaLLeZVL._AC_SL1200_.jpg

71EsMhaBOXL._AC_SL1200_.jpg

71ZkRxZ6-xL._AC_SL1200_.jpg

71Ac9T3PhhL._AC_SL1200_.jpg

61N6vGDVYfL._AC_SL1200_.jpg

 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Έτσι γρήγορα που έψαξα την αρθρογραφία στο ίντερνετ βρήκα το εξής άρθρο από το traction.

Συμπερασματικά δεν υπάρχει κάτι σαφές που να αναφέρεται ως νόμιμο ή ως μη νόμιμο. Δεν απαγορεύεται να χρησιμοποιεί κανείς κάμερα, δεν είναι όμως σαφές αν είναι παράνομο να δημοσιεύει κάποιος την καταγραφή του ταξιδιού του.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Για εμένα το πιο σημαντικό είναι ότι θα έχεις αποδεικτικά στοιχεία, το πως θα τα αξιοποιήσεις είναι άλλη ιστορία.
 

gmitsiakis

Member
Mar 16, 2016
108
9
18
Μοντέλο
MK6
Θα σας πω πως γλυτωσα κλήση από φωτογραφικο εν έτη 2002.
Πρωιμο ακομα το νομικο καθεστως και περναω με τα πολλα με 140+ απο σημείο με 80 χαω. Βλεπω λαμψη... Κρύος ιδρώτας. Πηγαινα και φανταρος μετα απο λιγες μερες και λεω μπλεξαμε.
Περιμενα... Περιμενα... Περασαν χρονια... Κληση πουθενα.
Ενδιαμεσα και ενω ημουν στην Θηβα φανταρος...διαβαζω δημοσιευμα οτι εχουν ακυρωθει ολες αυτες οι κλησεις για να ρυθμιστούν οι καμερες να βλεπουν μονο πινακιδες και οχι και οδηγους. Ο λογος? Ειχε σταλεί μια φωτο ενος γιατρου και η γυναικα του ειδε οτι στο αμαξι υπηρχε μια γυναικεια φιγουρα. Ελα ομως που ο γιατρος την ημερομηνια αυτη ειχε πει οτι ειχε παει σε συνεδριο... 😂 😂.
Οποτε επεσε τηγανι στο κεφαλι και ο γιατρος μηνυσε το δημοσιο για παραβίαση προσωπικων δεδομενων.
Εγω την γλυτωσα οπως και πολλοι αλλοι τοτε.
Οποτε... Ναι επιτρέπεται η ληψη αποδεικτικων στοιχειων αλλα οταν πχ ανεβαζετε YouTube και τετοια καλο ειναι να μην ειναι ευδιακριτες πινακιδες και προσωπα αλλων. Τυχαια να το δει καποιος... Αν ειναι στραβο κεφαλι και ψαχνεται μπορει να καταθεσει αγωγη για παραβιαση. Γελοιο ναι αλλα ισχυει.
Προσοχη.
Αν ηταν να μην τα δεχεται το δικαστήριο τότε θα ειχανε καταργησει και τις καμερες απο τα κινητα.
 
Last edited:
  • Wow
  • Like
Αντιδράσεις: Mike_bak and dtsef

gmitsiakis

Member
Mar 16, 2016
108
9
18
Μοντέλο
MK6
Θα παραγγειλω αυτην εδω για να δω μια και κολλαει στο παρμπριζ και το καλωδιο της θα το βαλω μεσω του ουρανου και της κολονας του οδηγου στην θυρα usb του Android stereo που εχω οποτε θα ανοιγει και κλεινει με το ρευμα του ραδιοφωνου. Επισης εχει G-sensor και φαινεται δελεαστικη

 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
τι βρηκες ρε παίχτη !!! μη σου πω ότι θα πάρω 2 από δαύτες να βάλω και μία πίσω !!!!
Post automatically merged:

και μάλιστα τώρα που το κοιτάζω βλέπω και αυτήν εδώ ! με κάτι παραπάνω

έχει και περισσότερες κριτικές και αξιολογήσεις !
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Αρθρό 12/08/2020 ουσιαστικά λέει ότι μπορείς αρκει να χρησιμοποιηθεί για στοιχείο ατυχήματος χωρις να εχεις αποκρύψει στοιχεία αλλά και προσταεύοντας τα στοιχεία (προσωπα-πινακίδες) των γύρω. όλα αυτα αρκεί να μην αλλάξει κανένα αρθρο σχετικά με το GDPR πάλι.

Ελλάδα


Το τοπίο στη χώρα μας είναι λίγο θολό. Αυτό διότι δεν λογίζεται ως παράβαση η καταγραφή της διαδρομής σας μέσω μιας dashcam. Θα έχετε, όμως, νομικές συνέπειες εφόσον δημοσιοποιήσετε το αρχείο. Το υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά εφόσον διασφαλίζεται πως ο σκοπός επεξεργασίας είναι μόνον η απόδειξη ατυχήματος. Αν, δηλαδή, έχετε βρεθεί κατηγορούμενος και επιθυμείτε να υπερασπιστείτε τον εαυτό σας.

Τι αναφέρει η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα


Η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα είχε ασχοληθεί με το ζήτημα των καμερών καταγραφής ατυχημάτων σε αυτοκίνητα το 2014, όταν δηλαδή σε ισχύ βρισκόταν ο Νόμος 2472/1997 και πριν την εφαρμογή του Γενικού Κανονισμού για την Προστασία Δεδομένων (GDPR). Έκτοτε έχει εκφράσει την άποψη πως εγείρονται ζητήματα ως προς την προστασία των προσωπικών δεδομένων τρίτων προσώπων – ειδικότερα:

α) Σε περίπτωση μόνιμης και συνεχούς καταγραφής, ο σκοπός και η αναλογικότητα της επεξεργασίας δεν μπορούν να προσδιορισθούν και να περιορισθούν επαρκώς,


β) Οι τρίτοι, διερχόμενοι ή εμπλεκόμενοι σε ατύχημα, δεν μπορούν να ενημερωθούν για την πραγματοποιούμενη επεξεργασία των προσωπικών τους δεδομένων, έτσι ώστε να ασκήσουν και τα περαιτέρω δικαιώματά τους,

γ) Επιφυλάξεις ως προς τη νομιμότητα συντρέχουν και στην περίπτωση που θα μπορούσε η χρήση της συσκευής από κάθε ιδιώτη-χρήστη να θεωρηθεί ως επεξεργασία που πραγματοποιείται για αποκλειστικώς προσωπικές δραστηριότητες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mike_bak and mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
επανέρχομαι με αυτό εδώ το άρθρο !


H αστυνομία της Αγγλίας ειδοποιεί τους οδηγούς ότι το υλικό από dashcams μπορεί να χρησιμοποιηθεί​


Σύμφωνα με επίσημα στοιχεία, μέσα στο 2019 η αστυνομία του Ηνωμένου Βασιλείου έλαβε 32.370 video καταγεγραμμένα από κάμερες τοποθετημένες εντός των αυτοκινήτων των πολιτών της χώρας.


Με ρυθμό σχεδόν 90 videos ανά ημέρα, το νούμερο αυτό είναι διπλάσιο από το αντίστοιχο του 2018, με την αστυνομία να κάνει χρήση αυτού πλούσιο υλικού, καθώς περίπου το 25% των περιπτώσεων οδηγήθηκαν στην δίωξη.


dashcams_0000.jpg



Ένας από τους λόγους που έχει αυξηθεί του συγκεκριμένου υλικού από dashcams είναι η ολοένα αυξανόμενη χρήση καμερών από αυτοκινητιστές και ποδηλάτες. Επιπλέον, είναι πολύ εύκολο κάποιος να “ανεβάσει” το υλικό στην αστυνομία, καθώς υπάρχει μια διαδικτυακή πύλη όπου οι οδηγοί μπορούν να ανεβάσουν πλάνα από κάμερες σε 33 αστυνομικές υπηρεσίες.


Ο Simon Williams, εκπρόσωπος ασφαλείας του Royal Automobile Club (RAC), χαρακτηρίζει τη χρήση των dashcams επαναστατική, τονίζοντας:


Καθώς ολοένα και πιο πολλοί οδηγοί και ποδηλάτες χρησιμοποιούν τώρα κάμερες και κάμερες κράνους, κάθε χρήστης του δρόμου πρέπει να γνωρίζει ότι οποιαδήποτε από τις ενέργειές του που δεν είναι σύμφωνα με το νόμο θα μπορούσε να καταλήξει στην αστυνομία.
 

torini

Newbie
Jun 24, 2021
2
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, γνωρίζει κανείς αν το banggood περνά από τελωνείο και δασμούς όταν στέλνει EU Priority Line;
Διότι κάποιος μου ανέφερε ότι έχει depot σε Ευρώπη και στέλνει από εκεί οπότε δεν θα έπρεπε λογικά να έχει δασμούς, ΦΠΑ κλπ...

:cool:
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Καλημέρα, γνωρίζει κανείς αν το banggood περνά από τελωνείο και δασμούς όταν στέλνει EU Priority Line;
Διότι κάποιος μου ανέφερε ότι έχει depot σε Ευρώπη και στέλνει από εκεί οπότε δεν θα έπρεπε λογικά να έχει δασμούς, ΦΠΑ κλπ...

:cool:
Νομίζω είναι Ολλανδία, το ίδιο κάνει και το Ali, στέλνουν πρώτα εκεί και μετά πάνε όπου είναι να πάνε χωρίς δασμούς...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread