Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Haraminho

Original poster
Newbie
Jun 22, 2020
8
0
0
Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο γκρουπ παρήγγειλα το fiesta το titanium αλλα δεν ειχε κάμερα οπισθοποριας, ξέρετε αν μπορώ να βάλω σε δεύτερο χρόνο στην ford? Ευχαριστώ
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Και την εργοστασιακή μπορείς να βάλεις, και aftermarket, εξαρτάται αν θες να το παιδέψεις μόνος σου ή αν θες απλά να το πάρεις έτοιμο.
 

Haraminho

Original poster
Newbie
Jun 22, 2020
8
0
0
Α ωραία σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία
 

Haraminho

Original poster
Newbie
Jun 22, 2020
8
0
0
The Ace said:
Και την εργοστασιακή μπορείς να βάλεις, και aftermarket, εξαρτάται αν θες να το παιδέψεις μόνος σου ή αν θες απλά να το πάρεις έτοιμο.

Σόρρυ που ρωτάω βασικά πράγματα απλά τωρα το παρήγγειλα και στην έκθεση μου έλεγαν οτι δεν έχει ουτε μπορώ να βάλω
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Σε 7 και 7.5 μπορείς σίγουρα να βάλεις ακόμα και την εργοστασιακή, θέλει λίγη δουλίτσα (όχι τίποτα τρομερό) αλλά μπαίνει και δουλεύει κανονικά. Στο 8αρι δεν ξέρω, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα...
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Και εγώ πιστεύω ότι θα μπορεί να τοποθετηθεί τόσο η εργοστασιακή όσο και aftermarket. Εννοείται ότι από αντιπροσωπεία δεν πρόκειται να στο κάνουν γατί οι περισσότεροι είναι α) άσχετοι, β) δεν θα ασχοληθούν γατί προτιμούν να βγάλουν λεφτά με τον εύκολο τρόπο (λάδια-φίλτρα κλπ), γ) Δεν θα σε συμφέρει να την τοποθετήσεις εκ των υστέρων σε αντιπροσωπεία λόγω κόστους εργατικών/ανταλλακτικών, δ) Όλα αυτά μαζί..
Σε aftermarket παίζει κάτι τέτοιο πχ https://www.ebay.co.uk/itm/Ford-Fiesta-2018-onwards-Reversing-Reverse-Camera-Kit-/173518938087
Για την μαμά κάμερα, θέλει ψάξιμο τόσο για τους κωδικούς των ανταλλακτικών που θα χρειαστείς όσο και για την κωδικοποίηση. Το πιο εύκολο είναι να βάλεις aftermarket camera.
 

Haraminho

Original poster
Newbie
Jun 22, 2020
8
0
0
nexus said:
Και εγώ πιστεύω ότι θα μπορεί να τοποθετηθεί τόσο η εργοστασιακή όσο και aftermarket. Εννοείται ότι από αντιπροσωπεία δεν πρόκειται να στο κάνουν γατί οι περισσότεροι είναι α) άσχετοι, β) δεν θα ασχοληθούν γατί προτιμούν να βγάλουν λεφτά με τον εύκολο τρόπο (λάδια-φίλτρα κλπ), γ) Δεν θα σε συμφέρει να την τοποθετήσεις εκ των υστέρων σε αντιπροσωπεία λόγω κόστους εργατικών/ανταλλακτικών, δ) Όλα αυτά μαζί..
Σε aftermarket παίζει κάτι τέτοιο πχ https://www.ebay.co.uk/itm/Ford-Fiesta-2018-onwards-Reversing-Reverse-Camera-Kit-/173518938087
Για την μαμά κάμερα, θέλει ψάξιμο τόσο για τους κωδικούς των ανταλλακτικών που θα χρειαστείς όσο και για την κωδικοποίηση. Το πιο εύκολο είναι να βάλεις aftermarket camera.

Εχω θέμα με εγγύηση με την aftermarket που λέτε??

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 3 δευτερόλεπτα:
Και αν θέλετε να μου προτείνετε καποιο συνεργείο να μου το τοποθετήσει
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Όσον αφορά την εγγύηση καλύτερα να το ξεκαθαρίσεις με κάποια αντιπροσωπεία. Φαντάζομαι δεν θα επηρεαστεί συνολικά η εγγύηση του αμαξιού, αλλά προφανώς και δεν πρόκειται να σου καλύψουν οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει στην λειτουργία της κάμερας ή κάτι άλλο που μπορεί να επηρεάζεται έμμεσα από την τοποθέτηση της.

Για μαγαζί, προσωπικά δεν έχω κάποιο να σου προτείνω. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να σου κάνει την εγκατάσταση αν δεν εμπορεύεται ο ίδιος την κάμερα, οπότε καλύτερα θα είναι να κάνεις μια ερώτηση σε 2-3 γνωστά μαγαζιά να δεις αν έχουν κάποιο προϊόν που θα σε μπορούσε να σε καλύψει, η αν οι ίδιοι θα αναλάμβαναν την τοποθέτηση κάποιου κιτ που θα τους πας εσύ.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Ο ηλεκτρολόγος που συνεργάζεται με τον Αγγελή (και ίσως και αυτός του Αξιώτη) μπορεί να αναλάβει την εγκατάσταση, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί (ίσως ναι, ίσως όχι) να κάνει την ενεργοποίηση.
 

mariostrapo

Rookie
Dec 30, 2021
17
1
3
Athina
Μοντέλο
MK8 ST
Καλησπέρα,,,
ξεθαβω το θεμα αφου ειμαι στο ψαξιμο για τοποθέτηση καμερας στο st line 2018. Υπάρχουν κιτ έτοιμα σε λογικές τιμες απο κινα που παίζουν κανονικα και απροβλημάτιστα σε εργοστασιακή οθονη, αλλα δεν γνωρίζω κάποιον που θα μπορουσε να την τοποθετήσει και να την ενεργοποιήσει. Εχουμε κάποια πρόταση ?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
after market κάμερα οπισθοπορειας μπορείς να πάρεις μια φτηνή κινεζική από το ebay. Πρέπει όμως πριν την αγοράσεις να υπάρχει είσοδος κάμερας στην εργοστασιακή μονάδα (cam in κίτρινο RCA καλώδιο), να μπορείς στην μονάδα της μάνας του να εισάγεις Android λογισμικό για να "παίξει" η καμερα και φυσικά η μονάδα να έχει οθόνη στο ταμπλώ, ενώ πρέπει η κάμερα να πάρει από κάπου ρεύμα . Επειδή είναι ανόητοι οι κατασκευαστές αυτοκινήτων συνήθως δεν παρέχουν αυτές τις δυνατότητες στις εργοστασιακές μονάδες τους για να πληρώσεις 500 ευρω μια υπηρεσία που κοστίζει 5 ευρώ, οπότε συνήθως δεν γίνεται να βάλεις after market κάμερα σε εργοστασιακή μονάδα. Οπότε πλέον ρωτάς στην Ford αν μπορείς να πάρεις την υπηρεσία αυτή και πόσο θα κοστίσει ή αγοράζεις με 100 ευρω μια after market πηγή με ενσωματωμένη υπηρεσία κάμερας, Android 8 full extra και κομπλέ και είσαι οκ. Αλλά πρέπει να προσέξεις να ταιριάζει στο ταμπλώ ακριβώς,και να είναι για Ford fiesta, ώστε να μην παιδευτεις με τις φίσες...

Επομένως ρωτάς πρώτα στον korbos για after market στην εργοστασιακή μονάδα και μετά αν δεν μπορεί ο korbos ρωτάς στην αντιπροσωπεία. Αν δεν μπορεί η αντιπροσωπεία ξαναπάς στον korbos και ζητάς after market μονάδα με κάμερα οπισθοπορειας σε κόστος όχι πάνω από 200 ευρώ (μονάδα - κάμερα και εγκατάσταση)



Sent from my A80Pro using Tapatalk
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: mariostrapo

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread