Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

makis_s

Original poster
Newbie
Oct 29, 2020
4
0
0
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα fiesta 2009 1.4 βενζινη 97 ίππους. με 145.000 Km συνολικα Το τελευταίο τρίμηνο έχω παρατηρήσει να καεί λάδια. Χρησιμοποιώ λάδια 5w30 της castrol και η καταναλωση τους έχει πάει στο 0,6 lit. ανα 1000km. Το πήγα σε τρεις μάστορες κανένας δεν βρήκε κάτι στο αυτοκίνητο και όλοι μου λενε να βάλω απλά πιο χοντρά λάδια. Είχε κανείς παρόμιο πρόβλημα?

(Σημείωση το αυτοκίνητο πρώτο χέρι και όλα τα service του κανονικά στην ώρα τους και πάντα νωρίτερα.)
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
Φιλε καλησπερα.2 ειναι οι βασικοι λογοι που ενα αυτοκινητο καιει λαδια εαν δεν υπαρχει καποια εμφανη διαρροη.ο ενας λογος ειναι φθαρμενα τσιμουχακια βαλβιδων και ο αλλος λογος ειναι φθαρμενα ελατηρια πιστονιων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jdfiesta

makis_s

Original poster
Newbie
Oct 29, 2020
4
0
0
Γνωρίζεις μήπως περίπου κόστος και για τις δύο περιπτώσεις ?
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
Εαν ειναι απο εκει πρεπει να ανοιχτει μοτερ φιλε.το κοστος δεν τον γνωριζω αλλα σιγουρα δεν θα ειναι αμελητεο.
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Εισαι σιγουρος οτι καιει λαδι και δεν το χανει απο καπου αλλου πχ αν δεν εσφιξε καλαη ταπα του καρτερ και χανει το τσιμουχακι της η απο το φιλτρο αν δεν εσφιξε καλα (γιατι αυτο παει με το χερι). Κοιτα πρωτα τα ευκολα γιατι το να ανοιχτει το μοτερ δεν ειναι ουτε ευκολο ουτε φθηνο, εγω σου βαζω απο 1.000€ και πανω για να φτασεις στις βαλβιδες και τα πιστονια και να αλλαξεις αναγκαστικα και φλαντζα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Στέφανος

Vaggos_geo

Rookie
MK7
Feb 2, 2021
32
2
8
Λιβαδειά
Μοντέλο
MK7
Παίδες έχω κι εγώ το ίδιο στο mk7 μου. Με 130000 χλμ τα αλλάζω κάθε 7000 (λαδι 5w30 eneos) προχθές που το κοίταξα ήταν κάτω από την τελευταία γραμμή. 6800 χλμ έχουν τα λάδια από την τελευταία αλλαγή.
 
Oct 17, 2020
264
150
43
45
Μοντέλο
MK6
Είναι στεγνό γενικά το μοτέρ, και κυρίως από κάτω;Δοκίμασε να βάλεις, όταν κάνεις αλλαγή λαδιων, ένα ενισχυτικο, κάνει δουλειά.
 

kerver0s

Rookie
Feb 16, 2014
25
2
3
εγω ειχα το 1,6 του 2009 και στις 10000 χλμ ειχα παντα μια καταναλωση γυρω στο ενα λιτρο αν θυμαμαι καλα το δικαιολογουσε και η ford στο βιβλιο που μας δινει....αυτο το ειχα παρατηρησει στο αυτοκινητο απο καινουργιο μετα τις 200000 χλμ μου ειχε ανεβασει την καταναλωση λαδιου , γενικα αυτα τα μοτερακια εχουν καταναλωση στο λαδι οποτε μην αγχωνεσαι
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Εισαι σιγουρος οτι καιει λαδι και δεν το χανει απο καπου αλλου πχ αν δεν εσφιξε καλαη ταπα του καρτερ και χανει το τσιμουχακι της η απο το φιλτρο αν δεν εσφιξε καλα (γιατι αυτο παει με το χερι). Κοιτα πρωτα τα ευκολα γιατι το να ανοιχτει το μοτερ δεν ειναι ουτε ευκολο ουτε φθηνο, εγω σου βαζω απο 1.000€ και πανω για να φτασεις στις βαλβιδες και τα πιστονια και να αλλαξεις αναγκαστικα και φλαντζα
Δοκίμασε άλλο λιπαντικό αν είναι.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread