Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
thodoris_fiesta said:
λοιπον , πλησιαζει σιγα σιγα το πρωτο σερβις , θα ηθελα να ξερω τι αλλαζουμε και με τι κοστος . και το σημαντικοτερο να αλλαξουμε αντιπορσωπια γιατι απο τον σφακιανακη δεν εχω μεινει καθολου μα καθολου ικανοποιημενος.

Το πρώτο είναι το φθηνότερο, μόνο λάδια και κανά φίλτρο (αν θες), 110-120€ νομίζω ?

Γιωργος79 said:
Να ρωτησω ποσο θα μου κοστισει το 4 σερβις? ειναι το μεγαλο σερβις? Ecoboost 100 hp 28000χλμ

Αν εννοείς του 3ου έτους, τότε ναι είναι το μεγάλο. Αλλάζονται και μπουζί, και η εκτίμηση που μου έδωσαν για το δικό μου 100αρι είναι περίπου στα 230-250€, αναλόγως τι άλλο θα χρειαστεί.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
εχω 16,000 χιλιομετρα τον δεκεμβριο κλεινω κανονικα χρονο και μου λεει η καθε 20,000 η καθε ενα χρονο , το αφηνω ακομα η παω τωρα?
εχω αλλαξει στα 5,000 χιλιαδες μονο τα πρωτα λαδια
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πόσα χιλιόμετρα υπολογίζεις να κάνεις μέχρι το Δεκέμβριο; Γιατί τότε θα σου αλλάξουν λάδια-φίλτρο υποχρεωτικά.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
κανενα 2,000 υπολογιζω , λογο και χειμωνιατικων εξορμισεων . αλλα και παλι πολλα μου φαινονται τα 20,000 οπως λεει το βιβλιαρακι, και λεω μηπως το παω τωρα .
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπορείς να το πας και τώρα φαντάζομαι. Πες π.χ. ότι σε δύο μήνες θα είσαι στο εξωτερικό και δε θέλεις να χάσεις την εγγύηση. Δε νομίζω να αρνηθούν. Απλά του χρόνου θα πρέπει να το ξαναπάς στο χρόνο από τώρα ή σε άλλα 20.000χλμ για το θέμα εγγύησης και μόνο.
Πολλά είναι τα 20.000. Συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ πολύ νωρίτερα τα αλλάζω τα λαδάκια του.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Να διαφωνήσουν αποκλείεται και το ξέρω και από μένα που το έκανα νωρίτερα. Βέβαια και γω θα πρέπει να πάω σε 1 χρόνο από το τελευταίο σέρβις.
 

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
thodoris_fiesta said:
εχω 16,000 χιλιομετρα τον δεκεμβριο κλεινω κανονικα χρονο και μου λεει η καθε 20,000 η καθε ενα χρονο , το αφηνω ακομα η παω τωρα?
εχω αλλαξει στα 5,000 χιλιαδες μονο τα πρωτα λαδια
εμενα μου ειπαν να παω κατεθ8ειαν στα 20000 να τα αλαξω εχω κανει ηδη 9200 μεσα σε 8 μηνεσ επρπεε να το παω και εγω στα 5000 οπωσ εσυ θοδωρη?
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
η ford δεν σου επιβαλει να αλλαξεις στα 5,000 χιλιαδες λαδια , αυτο το εκανα εγω και η περισσοτεροι μαλλον επειδη ενας καινουργιος κινητηρας εχει πολλες τριβες με τα μεταλλα του , και ειναι καλο εκει γυρο στα 5,000 να του βαλεις καινουργια λαδακια για να φυγουν ολα τα μικροπραγματα γρεζια κλπ. δεν θα εχεις καποιο θεμα λογικα απλα το κανεις για να εχεις το κεφαλη σου ησυχο.
μαλλον θα παω μεσα του αλλου μηνα αφου δεν θα εχει καποιο θεμα σαν ford να τα αλλαξει νωριτερα.
να κανω μια ερωτησει αν γνωριζεται, σαν ford μεσα στην εγγυηση , μπορεις να σου αντικαταστησουν πχ με καλυτερα τακακια καλυτερους δισκους καλυτερα λαδια . εννοω μια βελτιωσει απο του st π.χ η κανουν μονο οτι λεει το βιβλιαρακι μας?
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Το καλύτερα λάδια δεν παίζει από την άποψη ότι τα καλύτερα κατά την Ford (κατασκευαστής) είναι αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής. Το να αλλάξει κάποιος εξαρτήματα θεωρώ ότι γίνεται (σε κάποια που έχω ρωτήσει έχω πάρει το οκ) καθώς το βιβλιαράκι δεν σου λέει τύπο αλλά είδος εξαρτήματος. Πχ αν κάποιος θέλει να αλλάξει ανάρτηση, δεν έχει περιορισμό. Εξάλλου ποια αντιπροσωπεία θέλει να χάσει χρήματα απο αγορά από πελάτη ανταλλακτικών λεγοντάς του θα χάσεις την εγγύηση.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
αυτο το γνωριζω και εγω οπως λες πχ  με τα xenon που εβαλα , τους ειπα θεμα με εγγγυηση θα εχω μου λενε επειδη σε θελω σαν πελατη θεμα με εγγυηση δεν  θα εχεις αλλα μην μου ερθεις λεει με λιωμενο το φαναρι λογο θερμοκρασιας. που παει να πει στα λογια η εγγυηση ισχυει αλλα αν γινει κατι μαλακια σου. χαχαχα , σκεφτομουν και για δισκους- τακακια αλλα δεν θελω γενικος με τιποτα να χασω τα 8 χρονια εγγυηση , που στην τελικη ποτε δεν ξερεις πια με ολα αυτα τα ηλεκτρονικα στο αμαξι .
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Κάτσε, μιλάμε για ανταλλακτικά ford και μάλιστα fiesta, όχι για πράγματα τύπου xenon. Ας πούμε ότι εγώ θέλω να βάλω την ανάρτηση από το ST-line, όταν έρθει η ώρα της.. τι λες, ότι αν γίνει κάτι θα μου πουν "εσύ κανονικά έχεις titanium, λάθος ανάρτηση φοράς και άρα δε καλύπτω."? Ε δε νομίζω..
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Δεν έχει να κάνει με τη χρονική στιγμή. Όσο μετράει η εγγύηση ομως εγώ θα άλλαζαν τέτοια πράγματα. Τώρα αν κάποιος θέλει να αλλάξει πράγματα που ουσιαστικά σημαίνει μετατροπή, ε μην περιμένει να μη χάσει κ την εγγύηση.
 

godfather

Newbie
Aug 29, 2012
7
0
0
32
Κολωνος
Καλημερα μαγκες.Ειμαι κατοχος ενος ford fiesta mk7 1,6 και ηρθε το σερβις το 5ο και εχω 38000 χιλιομετρα.Ξερεις κανεις ποσο κοστιζει;
 

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
Οποτε πρεπει να παω να αλαξω αμεσα τα λαδια του ... Γιατι ο λαζανας μ ειπε στα 20000 χιλιομετρα να παω να τα αλαξω .... Αν ειναι να παω να τα αλαξω αμεσα
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Ξέχασα να αναφέρω και εγώ το 1ο ετήσιο service στην αντιπροσωπία , Ανατολική Θεσσαλονίκη.
Περιλαμβάνει:
φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα,
λάδι Castrol Magnatec 5-20 (μου έδωσαν το υπόλοιπο από την 5λιτρη συσκευασία),
φίλτρο λαδιού,
έκδοση κάρτας καυσαερίων
και την εργασία για όλα τα παραπάνω

127 ευρώ
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Μιας και σελιγους μηνες πλησιαζει το τριτο ετησιο σερβις γνωριζει κανεις να μου πει τι συμπεριλαμβανει?
Φιλτρο καμπινας,αερος, λαδια, μπουζι?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread