Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Εισαι σιγουρος?
Ποια ειναι η διαφαρα?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1487705883[/time]
Μόλις  κοιταξα και τα 2 προηγουμενα service, 5W30 λαδια εχουν βαλει.
Το πρωτο το ειχα κανει στη βελμαρ και τα αλλα 2 στην αντιπρωσοπεια της Χαλκιδας.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ ξέρω ότι τα diesel της δικής γενιάς φοράνε 0w30 και έχει και κάποια συγκεκριμένα πρόσθετα που σίγουρα το λάδι αυτό που βάζουν είναι παλιάς τεχνολογίας.Ψάξω το λίγο
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Σωστο λαδι σου εβαλαν, για το πετρελαιοκινητο το ιξωδες ειναι 5-30 και full swaps
που σημαινει οτι περιεχει προσθετα για το ΘΕΙΟ και την Σταχτη αλλα και αλλα προσθετα για την αντιμετωπηση της λασπης -ιζημα του πετρελαιου που δημιουργειται στο ρεζερβουαρ και περναει στον κινητηρα.Το καινουριο το magnatec castrol ειναι τετοιο.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
KARBY said:
Σωστο λαδι σου εβαλαν, για το πετρελαιοκινητο το ιξωδες ειναι 5-30 και full swaps
που σημαινει οτι περιεχει προσθετα για το ΘΕΙΟ και την Σταχτη αλλα και αλλα προσθετα για την αντιμετωπηση της λασπης -ιζημα του πετρελαιου που δημιουργειται στο ρεζερβουαρ και περναει στον κινητηρα.Το καινουριο το magnatec castrol ειναι τετοιο.
Καλησπέρα
Παρακολουθώ αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας από αυτά που βιώνεις πάνω στο fiesta που έχεις.Σέβομαι και τις γνώσεις που έχεις στην μηχανολογία αλλά μέχρι κάποιο όριο.Εννοώ το εξής, η πράξη με την θεωρία διαφέρει πολύ.Εγώ έχω σπουδάσει ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων αλλά αυτό έμαθα εγώ...η πράξη πράξη και η θεωρία θεωρία
Ότι γράφω δεν το γράφω κακοπροαίρετα αλλά φιλικά
Λες στο μέλος doffy ότι του έβαλαν σωστό λάδι όπου είσαι λάθος γιατί του έβαλαν fordολαδο 5w30 εποχής του 1998 τότε που κυκλοφόρησε το πρώτο focus
To μέλος doffy έχει πετρέλαιο του 2014
H ford από το 1998 δίνει ένα λάδι 5w30 για focus-fiesta-mondeo-kuga-maverick ανεξαρτήτων κυβικών και επιδόσεων
Ενώ οι σοβαρές εταιρίες δίνουν λάδια 5w30 με διαφορετικές προδιαγραφές ανάλογα την χρονολογία τους
Και επίσης θέλει ψάξιμο γιατί ο καθένας επιχειρηματίας πουλάει αυτό που θέλει λόγο περισσότερου κέρδους
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
KARBY said:
Σωστο λαδι σου εβαλαν, για το πετρελαιοκινητο το ιξωδες ειναι 5-30 και full swaps
που σημαινει οτι περιεχει προσθετα για το ΘΕΙΟ και την Σταχτη αλλα και αλλα προσθετα για την αντιμετωπηση της λασπης -ιζημα του πετρελαιου που δημιουργειται στο ρεζερβουαρ και περναει στον κινητηρα.Το καινουριο το magnatec castrol ειναι τετοιο.

Ποιος οριζει οτι για πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητα μονο το ιξωδες μετραει; εχω αλλαξει 3 αμαξια και μοα ζωη ειχαμε ενα πετρελαιοκινητο. Με τελευταιο το renault clio με ειδικη προδιαγραφη rn0720. Πλεον υπαρχουν φιλτρα dpf οπου δεν μπορεις να παιζεις μονο με το ιξωδες. Και το ναβαρα μου εχω ντιζελ ειναι και παιρνει 10-40. Ή 15-40.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Το manual του diesel δεν το έχω διαβάσει αλλά εφόσον αναφέρει ιξώδες 0-30 νομίζω πρέπει να το ακολουθήσεις και μάλιστα με τις ίδιες προδιαγραφές . Για το λάδι 5-30 μάλλον θα αναφέρει ότι μπορεί να το βάλεις σε περίπτωση ανάγκης. Κατι αντίστοιχο αναφέρει και το μάνoυαλ των ecoboost. Οσο για τον δείκτη SAPS (οχι SWAPS), νομίζω ότι όλα τα σύγχρονα λάδια για κινητήρες diesel είναι Low SAPS.  Φαίνεται  ότι μάλλον οι συγκεκριμένοι δεν έχουν παραλάβει τα κατάλληλα λάδια ακόμη.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
ford_oil.png


Έχει ξανασυζητηθεί και φαίνεται στα manuals των αυτοκινήτων μας.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
FOUNDER
Εγω αγαπητε εγραψα για τους νεους πετρελαιοκινητηρες και ιδιατερα τον 1,6 που ειναι το μοντελο
του φιλου μας εφ οσον ειναι του 2014,αν δεν κανω λαθος εδω.
Γιαυτο λοιπον ανεφερα το magnatec που εχουν ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΙΑ.
Τωρα αν βρεθηκε καποιος που ειχε αρχαια λαδια και του τα εβαλε ,αυτο δεν μπορω να το ξερω.
Παντως το ενχειριδιο της castrol την προδιαγραφη 5-30SAE για τον 1,6 την περιγραφη στο
τεχνικο δελτιο της FULL SAPS οπως πολυ σωστα εγραψες για το SWAPS ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.
LOW SAPS ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ τα λαδια 5-20 που ειναι για βενζινοκινητηρες.
Και κατι ακομη.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΙΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΙΟ
που να μην δουλευει τα καταλληλα castrol λαδια.
Ολα εχουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.
Για τους ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΥς ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΤΙ ΒΑΖΕΙ
Παντως ο γειτονας μου ΠΟΥ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΟΛΑ ΒΑΖΕΙ ELVIN.
Το ξερει κανεις?Ουτε εγω το ηξερα αλλα το εμαθα .
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Το μοντέλο του μέλους doffy είναι 1.5 και όχι 1.6
Εγώ αυτό σχολίασα,ότι του έβαλε 5w30 παλιάς τεχνολογίας
Το κάθε συνεργείο έχει την δική του τιμολογιακή πολιτική.Αν θες συμβιβάζεσαι αν όχι πας αλλού
Τώρα,όπως είναι τα πράγματα πολύ λίγες κάθετες μονάδες είναι σωστές
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
444
3
18
37
scorpion said:
Το μοντέλο του μέλους doffy είναι 1.5 και όχι 1.6
Εγώ αυτό σχολίασα,ότι του έβαλε 5w30 παλιάς τεχνολογίας
Το κάθε συνεργείο έχει την δική του τιμολογιακή πολιτική.Αν θες συμβιβάζεσαι αν όχι πας αλλού
Τώρα,όπως είναι τα πράγματα πολύ λίγες κάθετες μονάδες είναι σωστές
Εχεις δικαιο ο καθενας ειναι οτι ναναι βαζει οτι σααβουρα του περισεψει στο συνεργειο το καλυτερο πραγμα ειναι να μπαινεις στο επισιμο site της εταιριας οπου θα παρεις το λαδι και να βαλεις τι οχημα εχεις εδω.http://applications.castrol.com/oilselector/el_gr/c/search#_ga=1.259133518.593913088.1486497079 μετα σου λεει ποιο ειναι το σωστο λαδι το αγοραζεις μαζι με τα υπολοιπα αναλωσιμα σε προσιτη τιμη πχ ολα συνολικα 45 ευρω και μετα πας σε ενα συνεργειο της εμπιστοσυνης σου και δινεις αλλα 20 με 30 ευρω εχω δει σε επισιμη αντιπροσωπεια αλλαγη λαδιων και 83 σημειων(και καλα) 49 ευρω η το αλλο αλλαγη λαδιων μπουζι φιλτρα με 99 ευρω σκετη κλεψια δεν σε αφηνουν να δεις τι κανουν την ωρα του service ενω στο συνεργειο που εμπιστευεσαι παρακολουθεις με καθε λεπτομερια την εργασια.
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Το αυτοκίνητο είναι μοντέλο 2013, 1560 κ. εκ.
Το manual αναφέρει :

Προδιαγραφές : WSS-M2C913-C
Βαθμός Ιξώδους : 5W-30
Προτεινόμενο υγρό : Λάδι κινητήρα Castrol ή Ford.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Άρα Doffy έχεις το 1.6 diesel. Επομένως το 5-30 είναι το σωστό λάδι για τον κινητήρα του αυτοκινήτου σου.
 

kimon

New member
Jul 19, 2015
53
2
8
Την Πέμπτη έγινε 2ο ετήσιο service στο Fiesta μου (2015, 1.0 ecoboost)
-1μησι ώρα εργατικά (γενικός έλεγχος και ανάγκη μικρής σύσφιξης χειροφρένου), αλλαγή λαδιών,φίλτρου λαδιού,φίλτρου γύρης(καμπίνας) κι αντικατάσταση υγρών φρένων: κόστος 152 ευρώ.Μου έκαναν και ανανέωση οδικής βοήθειας για 1 έτος.

Όπως έχω γράψει και πέρσι έχω μια έκπτωση 15-20%,αλλά και πάλι αρκετά χρήματα (μου φαίνεται πως τα εργατικά είναι πολύ ακριβά,σχεδόν το 50%)
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Τοσα πανω -κατω με μικρες διαφορες παιρνουν οι εξουσιοδοτημενοι.
Εξω αν πας με τα ανταλλακτικα στο χερι θα γλυτωσεις γυρω στα 40 ευρω.
Ομως δεν θα εχεις τα 5 χρονια εγγυηση,ουτε την οδικη,ουτε την εγγυηση των ανταλλακτικων.
Και τελος ,στην τελικη ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ.
Νομιζω οτι αξιζει το κοπο.
Για να το κανεις εξω το ιδιο σερβις ,πρεπει να εχεις μαστορα ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙς
ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ επι πλεον να μην παρεις γνησια ανταλλακτικα.
Εκει η διαφορα ειναι σχεδον διπλασια.
Και μην βιαστεις να πεις ΣΙΓΑ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΕΡΒΙς γινονται πολλες βλακειες ΕΞΩ.
 

piccolo

Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
Θα συμφωνήσω με τον Karby σε όλα.
Για το οικονομικό απλώς σκέψου πόσα θα έδινες για οδική και αφαιρεσέ το από την τιμή.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
28
Αθηνα
λοιπον , πλησιαζει σιγα σιγα το πρωτο σερβις , θα ηθελα να ξερω τι αλλαζουμε και με τι κοστος . και το σημαντικοτερο να αλλαξουμε αντιπορσωπια γιατι απο τον σφακιανακη δεν εχω μεινει καθολου μα καθολου ικανοποιημενος.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread