Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Έχοντας προχωρήσει και εγώ στην εγκατάσταση της κάμερας αυτής μαζί με σονυ κονσόλα, σύντομα έρχεται αναλυτικός οδηγός σε βίντεο :)
 

Nasos73

Rookie
Σεπτ. 10, 2016
22
3
3
50
Μοντέλο
MK7 ST
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.Ενδιαφέρομαι και εγώ για εγκατάσταση κάμερας οπισθοπορείας αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος.Όλοι λέτε ότι μόνο σε οθόνη 5 ιντσών (navi) μπορεί να τοποθετηθεί.Το θέμα είναι ότι το ST που θα αγόραζα τον Οκτώβρη του 2016 ήταν χωρίς navi (μικρή οθόνη) αλλά με κάμερα.Πολλά από αυτά υπάρχουν στο mobile.de.Έχω και φωτογραφία αλλά δεν ξέρω πως να την ανεβάσω ακόμα...Μην παρεξηγηθώ δεν σας αμφισβητώ απλά εκφράζω την απορία μου.Το st που αγόρασα τελικά είναι Απρίλιος του 2017 χωρίς κάμερα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
To δικό μου ST έχει κάμερα στη μικρή οθόνη των 4,3"
Απλά δεν ήταν στάνταρντ, ήθελε παραγγελία από το εργοστάσιο και αναμονή.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Από κάποια χρονιά και ύστερα (νομίζω 2014 ή 2015), η Ford άλλαξε καλωδιώσεις και πρόσθεσε την δυνατότητα για κάμερα οπισθοπορείας και στην μικρή οθόνη. Η μικρή οθόνη δεν έχει το έξτρα βύσμα για την σύνδεση της κάμερας όπως έχει η μεγάλη, αλλά η καλωδίωση είναι ενσωματωμένη στο καλώδιο που πάει στην οθόνη. Επίσης το αμάξι έχει ήδη την καλωδίωση που πηγαίνει στο πορτμπαγκάζ για την κάμερα. Δεν γνωρίζω αν η καλωδίωση υπάρχει σε όλα τα αμάξια (>2014/2015). αλλά έχω δει περιπτώσεις που απλά με την αγορά της εργοστασιακής κάμερας, να μπορεί κάποιος να την συνδέσει στην υπάρχουσα καλωδίωση και με μια ενεργοποίηση να δουλέψει κανονικά. Αυτή η δυνατότητα δεν υπήρχε στα πιο παλιά μοντέλα.
 

Nasos73

Rookie
Σεπτ. 10, 2016
22
3
3
50
Μοντέλο
MK7 ST
Ευχαριστώ για την βοήθεια! Πρέπει δηλαδή να ξηλώσω το πλαστικό στο πορτ-μπαγκαζ και να δω αν υπάρχει φίσα?
Μήπως υπάρχει καμμιά φωτογραφία να δω πως είναι?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Βασικά είναι πιο εύκολο να δεις αν υπάρχει το βύσμα για να συνδέσεις το module της κάμερας. Αν και η παρακάτω φώτο είναι από focus, νομίζω ότι και στο fiesta στο ίδιο σημείο θα πρέπει να βρίσκεται (Image processing module B):

62192d1408139981-backup-camera-oem-install-research-03b-c494-connection-front-harness.png


Το κακό είναι ότι το κόστος είναι αρκετά υψηλό, ακόμα και αν υπάρχει η κεντρική καλωδίωση. Να υπολογίζεις τουλάχιστον 350 - 400 ευρώ για την εργοστασιακή κάμερα, τον εγκέφαλο, το πλαίσιο που μπαίνει η κάμερα.
 

Nasos73

Rookie
Σεπτ. 10, 2016
22
3
3
50
Μοντέλο
MK7 ST
Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο? Αν βρώ μια οθόνη από navi 5 ιντσών (μόνο την οθόνη) ξέρετε αν θα μου δουλέψει με το υπάρχον sony συστημα που έχω?Δεν με ενδιαφέρει το navi αλλά μόνο η κάμερα οπότε σε αυτή την οθόνη θα μπορέσω να βάλω μια aftermarket έτσι δεν είναι?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Η οθόνη θα δουλέψει κανονικά με το sony που έχεις. Απλά θα πρέπει να πάρεις και το πλαστικό πλαίσιο γιατί το δικό σου δεν κάνει, και επίσης θέλεις και μια νέα βάση για να κουμπώσει η νέα οθόνη. Συνήθως την οθόνη την πουλάνε μαζί με την βάση της.
Με αυτή την οθόνη, θα μπορέσεις να συνδέσεις μια afrermarket camera, όπως έχω κάνει και εγώ. Απλά δεν θα έχεις τις γραμμές να κινούνται όταν στρίβεις το τιμόνι.
 

Nasos73

Rookie
Σεπτ. 10, 2016
22
3
3
50
Μοντέλο
MK7 ST
Κάποια στιγμή αν σου είναι εύκολο πές μου τι καλώδια τράβηξες από πίσω πρός την οθόνη και από που πήρες ρεύμα...
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Έχω πάρει και εγώ κάμερα aftermarket αλλά δν γνωρίζω ποιο ανταπτορα χρειάζομαι για να τν συνδέσω μιας και βγάζει rca. Έχω 7,5 αρι με τν μεγάλη οθόνη και εργοστασιακους αισθητήρες παρκαρισματος. Εάν συνδέσω ανταπτορα στην θέση του hsd που είναι οι αισθητήρες χάνω την λειτουργία τν αισθητήρων να φανταστώ!
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Λοιπον αγορασα τον ανταπτορα hsd σε rca για να συνδεθει η καμερα στην θεση του πρασινου καλωδιο που ειναι οι αισθητηρες.Οταν βρεθει χρονος θα γινει η εγκατασταση και θα ανεβουν φωτογραφιες με την διαδικασια και το αποτελεσμα που ελπιζω να ειναι καλο.Ξερει κανενας πως βγαινει το πανελ εξωτερικα στο πορτ παγκαζ για να τρυπησω για την καμερα?Ειναι κουμπωτο?
Post automatically merged:

Λοιπον αγορασα τον ανταπτορα hsd σε rca για να συνδεθει η καμερα στην θεση του πρασινου καλωδιο που ειναι οι αισθητηρες.Οταν βρεθει χρονος θα γινει η εγκατασταση και θα ανεβουν φωτογραφιες με την διαδικασια και το αποτελεσμα που ελπιζω να ειναι καλο.Ξερει κανενας πως βγαινει το πανελ εξωτερικα στο πορτ παγκαζ για να τρυπησω για την καμερα?Ειναι κουμπωτο?
 
  • Wow
Αντιδράσεις: dtsef

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Όχι δεν είναι -μόνο- κουμπωτό, έχει και βίδες, αλλά είναι σχετικά εύκολο, θέλει ξεκούμπωμα το εσωτερικό πλαστικό panel και μετά θα δεις πως βγαίνει
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car and dtsef

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Όχι δεν είναι -μόνο- κουμπωτό, έχει και βίδες, αλλά είναι σχετικά εύκολο, θέλει ξεκούμπωμα το εσωτερικό πλαστικό panel και μετά θα δεις πως βγαίνει
Ωραια σε ευχαριστω για την απαντηση!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car and dtsef

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread